Ухвала суду № 97331079, 31.05.2021, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
31.05.2021
Номер справи
686/17710/20
Номер документу
97331079
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 686/17710/20

Провадження № 1-кс/686/6001/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2021 року м.Хмельницький

Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Колієв С.А., з участю секретаря судового засідання Кучерук Н.В., слідчого Позняк Т.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому клопотання слідчого Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому Савки В.В., погодженого з прокурором, про надання дозволу на проведення огляду у кримінальному провадженні № 62019240000000594,

встановив:

31.05.2021 року слідчий Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому Савка В.В. звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду з клопотанням, яке погоджено процесуальним прокурором у кримінальному провадженні Врублевським О.М., про надання дозволу на проведення огляду складського приміщення, що перебуває в оренді СП ТзОВ «Олена Плюс» за фактичною адресою розташування: Львівська область, Жовківський район, с. Малі Підліски, вул. Нова, 2а, що фактично проведений у період часу з 12 год. 10 хв. 28.05.2021 по 12 год. 20 хв. 28.05.2021 року слідчим Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому Савкою В.В.

В судовому засіданні слідчий клопотання підтримала, наполягала на його задоволенні. Зазначила, що необхідність у проведенні даного огляду виникла несподівано, та була викликана терміновою необхідністю огляду місця можливого зберігання конфіскованих речей, а сам огляд був проведений зі згоди представника товариства, яке орендує це приміщення.

Заслухавши пояснення слідчого, дослідивши долучені до клопотання матеріали, прихожу до висновку що клопотання підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.2 ст.237 КПК України огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.

Відповідно до положень частин 1 та 2 ст.234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, а у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - на підставі ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду.

Частиною першою ст.233 КПК України визначено, що ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.

Відповідно до приписів частини 3 ст.233 КПК України слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов`язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді. Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогами статті 234 цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді.

Встановлено, що Територіальним Управлінням державного бюро розслідувань, розташованим у місті Хмельницькому здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62019240000000594, відомості у якому внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.07.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 367 КК України.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді заступника начальника першого відділу розслідувань кримінальних проваджень СУ ФР ГУ ДФС у Вінницькій області, неналежно виконуючи свої службові обов`язки, через несумлінне ставлення до них вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 367 КК України, за наступних обставин.

Відповідно до п. 29 «Порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов`язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження» затвердженого Постановою КМУ № 1104 від 19.11.2012 «Про реалізацію окремих положень Кримінального процесуального кодексу України» речові докази у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню, мають непридатний стан, знищуються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду.

Згідно ч. 3 п. 29 вказаного порядку, технологічна переробка або знищення таких предметів і товарів здійснюється з дотриманням вимог «Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави і розпорядження ним» (далі - Порядок).

Так, відповідно до п. 7 Порядку, оцінка спирту етилового та алкогольних напоїв проводиться комісією, яка утворюється органом, що здійснив його вилучення, у складі представників територіальних органів ДПС, органів, що здійснили вилучення майна або зберігають його, фінансових органів та органів, які здійснюватимуть розпорядження цим майном. За результатами роботи комісії складається акт опису, оцінки та передачі майна. Усі примірники акта підписуються членами комісії та затверджуються у термін не пізніше трьох робочих днів після його складення керівником чи заступником керівника органу, що здійснив вилучення або забезпечував зберігання майна.

Територіальні органи ДФС на основі актів опису, оцінки та передачі майна забезпечують здійснення загального контролю за повнотою та своєчасністю перерахування до відповідного бюджету виручки від реалізації майна чи продуктів його переробки, утилізації, а також відповідних податків. Сума можливої виручки від реалізації продуктів переробки майна, його утилізації визначається на підставі розрахунку, проведеного підприємством, яке здійснюватиме переробку або утилізацію.

Акт опису, оцінки та передачі майна є підставою для реалізації майна, зазначеного в Порядку, через підприємства роздрібної торгівлі, торгові біржі та аукціони, безоплатної передачі, знищення, утилізації, переробки.

Відповідно до п. 8 Порядку спирт етиловий оцінюється за цінами, встановленими виробником спирту на 1 число місяця, в якому здійснюється оцінювання, але не нижче цін, що регулюються законодавством, а алкогольні напої - за встановленими розмірами мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на таку продукцію. Якщо ціна на окремі види алкогольних напоїв не регулюється законодавством, така продукція оцінюється за ринковими цінами.

Крім того, згідно до ч. 13 п.9 Порядку спирт етиловий та алкогольні напої підлягають промисловій переробці або знищенню.

Також, відповідно до п. 14 Порядку, кошти, одержані від реалізації майна, продуктів його переробки, утилізації перераховуються до відповідного бюджету або в установлених законом випадках на рахунки митниць у строк, що становить не більш як сім банківських днів від дня продажу (передачі).

Відповідно до п. 16 Порядку, промислово переробка спирту етилового та алкогольних напоїв здійснюється на державних підприємствах - виробниках спирту, перелік яких визначається Мінекономіки за погодженням з ДПС.

Згідно п. 1 Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України № 585 від 31.10.2011 «Щодо надання права переробляти конфісковані та безхазяйні спирт етиловий, фракцію головну етилового спирту, спиртовмісні рідини та алкогольні напої» (далі - Наказ №585), Державному підприємству спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "Укрспирт" та державному підприємству "Уладівський спиртовий завод" надано право переробляти спирт етиловий, фракцію головну етилового спирту, спиртовмісні рідини та алкогольні напої, конфісковані за рішенням суду, безхазяйні, передані власником або які на інших законних підставах перейшли у власність держави.

Так, ОСОБА_1 на підставі наказу від 24.01.2018 за № 34-о начальника Головного управління ДФС у Вінницькій області призначено на посаду заступника начальника першого відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Вінницькій області.

Відповідно до вимог п. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», являється працівником правоохоронного органу.

Встановлено, що заступник начальника першого відділу розслідувань кримінальних проваджень СУ ФР ГУ ДФС у Вінницькій області ОСОБА_1 , являючись службовою особою, неналежно виконуючи свої службові обов`язки, через несумлінне ставлення до них, у продовж 2018 року передавав для знищення вилучені в ході досудового розслідування підакцизні товари (спирт та горілчані вироби), із порушенням чинного законодавства України, а саме: п. 7; п. 16 Порядку та п. 1 Наказу № 585, у зв`язку з чим, до державного бюджету не надходили кошти від переробки вказаної продукції.

Окрім цього, у продовж 2018 року заступник начальника першого відділу розслідувань кримінальних проваджень СУФР ГУ ДФС України у Вінницькій області Олійник П.М., являючись керівником органу досудового розслідування, зобов`язаний дотримуватись вищевказаних норм чинного законодавства, а саме: Порядку та Наказу № 585, направляв до суду в межах досудового розслідування кримінальних проваджень, клопотання щодо знищення підакцизної продукції (лікеро-горілчаної продукції та спирту) через технічні можливості СП ТОВ «Олена Плюс» (код ЄДРПОУ 25229502), всупереч п. 16 Порядку.

На підставі клопотань, слідчими суддями винесено ухвали про технологічну переробку (знищення) вказаної продукції та зазначено про необхідність направлення отриманих грошових коштів від доходу переробки (знищення) в бюджет за реквізитами Головного управління Державної казначейської служби Вінницькій області із призначенням платежу «Кошти від реалізації товарів та інших предметів, конфіскованих за матеріалами правоохоронних та інших уповноважених органів».

Зокрема, відповідно до матеріалів кримінального провадження № 32017020000000052 від 14.06.2017 встановлено, що слідчими СУФР ТУ ДФС у Вінницькій області в ході обшуків вилучено 9 (дев`ять) ПЕТ бочок ємністю по 200 літрів кожна заповнених спиртом етиловим, 13 (тринадцять) ПЕТ бочок ємністю по 200 літрів кожна заповнених спиртом етиловим та 3 (три) поліетиленові каністри ємністю по 25 літрів кожна заповнених спиртом етиловим, загальним об`ємом 4475 л.

Відповідно до висновку судової експертизи матеріалів, речовин та виробів Вінницького Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України № 136 від 02.08.2017 надані на експертне дослідження зразки рідин, а саме 9 (дев`ять) ПЕТ бочок ємністю по 200 літрів кожна заповнених спиртом етиловим, вилучені під час проведення обшуку транспортного засобу, є спиртовмісними сумішами, об`ємна частка спирту етилового яких складає 89,0% об`ємних. Досліджувані зразки рідин не відповідають вимогам діючого ДСТУ 4221:2003 «Спирт етиловий ректифікований. Технічні умови».

Відповідно до висновку судової експертизи матеріалів, речовин та виробів Вінницького Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України №135 від 01.08.2017 надані на експертне дослідження зразки рідин, а саме 13 (тринадцять) ПЕТ бочок ємністю по 200 літрів, вилучені під час проведення обшуку транспортного засобу, є спиртовмісними сумішами, об`ємна частка спирту етилового яких складає 88,5% об`ємних, що за перевіреним органолептичними (зовнішній вигляд і кольоровість) та фізико-хімічним (об`ємна частка спирту етилового та проба на чистоту з сірчаною кислотою) показниками не відповідає вимогам діючого ДСТУ 4221:2003 «Спирт етиловий ректифікований. Технічні умови».

Відповідно до висновку судової експертизи матеріалів, речовин та виробів Вінницького Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України №134 від 08.08.2017 надані на експертне дослідження зразки рідин, а саме 3 (три) поліетиленові каністри ємністю по 25 літрів, вилучені під час проведення обшуку транспортного засобу, є спиртовмісними сумішами, об`ємна частка спирту етилового яких складає 88,7% об`ємних, що за перевіреним органолептичними (зовнішній вигляд і кольоровість) та фізико-хімічним (об`ємна частка спирту етилового та проба на чистоту з сірчаною кислотою) показниками не відповідає вимогам діючого ДСТУ 4221:2003 «Спирт етиловий ректифікований. Технічні умови».

Після отримання висновку експерта, 13.04.2018 заступник начальника першого відділу розслідувань кримінальних проваджень СУФР ГУ ДФС у Вінницькій області Олійник П.М. звернувся із відповідним клопотанням про передачу речових доказів для знищення до СП ТзОВ «Олена Плюс» (код ЄДРПОУ 25229502). Після отримання ухвал слідчих суддів Вінницького міського суду, вилучену підакцизну продукцію було передано Протоколом приймання-передачі від 09.08.2018 представнику ТзОВ «Олена Плюс» (код ЄДРПОУ 25229502) ОСОБА_2 за підписом заступника начальника першого відділу розслідувань кримінальних проваджень СУФР ГУ ДФС у Вінницькій області Олійника П.М.

Крім цього, відповідно до матеріалів кримінального провадження № 32017020000000077 від 04.10.2017 встановлено, що в ході обшуку вилучено 13500 літрів спирту. Відповідно до висновку судової експертизи матеріалів, речовин та виробів Вінницького Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України № 250 від 04.12.2017 надані на експертне дослідження зразки рідин, вилучені під час проведення обшуку транспортного засобу є спиртовмісними рідинами, міцністю 89,7-89,9% об`ємних, які можливо віднести до спирту етилового, що за перевіреним фізико-хімічним (об`ємна частка спирту етилового та проба на чистоту з сірчаною кислотою) показниками не відповідає вимогам діючого ДСТУ 4221:2003 «Спирт етиловий ректифікований. Технічні умови».

Вказану рідину, за протоколом приймання-передачі речових доказів від 29.05.2018 заступником начальника першого ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Вінницькій області Олійником П.М. передано представнику СП ТзОВ «Олена Плюс» (код ЄДРПОУ 25229502) ОСОБА_2 .

Також, 06.06.2018 складено акт про проведення утилізації (знищення) майна.

Окрім цього, відповідно до матеріалів кримінального №32018020000000011 від 02.11.2018 встановлено, що в ході обшуку 03.02.2018 виявлено та вилучено 1 (одну) металеву цистерну ємністю 25 000 літрів заповнену спиртом етиловим. Відповідно до висновку судової експертизи матеріалів, речовин та виробів Вінницького Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України № 41 від 28.02.2018, наданий на експертне дослідження зразок рідин, вилучений під час проведення обшуку, є спиртовмісною рідиною, з об`ємною часткою спирту етилового 96,0% об`ємних, яку можливо віднести до спирту етилового, що за перевіреними органолептичними (зовнішній вигляд) та фізико-хімічними (проба на чистоту з сірчаною кислотою) показниками не відповідає вимогам діючого ДСТУ 4221:2003 «Спирт етиловий ректифікований. Технічні умови».

Після отримання висновку експерта, заступник начальника першого відділу розслідувань кримінальних проваджень СУФР ГУ ДФС у Вінницькій області Олійник П.М. звернувся до суду з клопотанням про передачу речових доказів для знищення до СП ТзОВ «Олена Плюс» (код ЄДРПОУ 25229502). В подальшому, за актом приймання - передачі речових доказів, заступник начальника першого відділу розслідувань кримінальних проваджень СУФР ГУ ДФС у Вінницькій області Олійник П.М. передав представнику СП ТзОВ «Олена Плюс» (код ЄДРПОУ 25229502) ОСОБА_2 вказані спиртовмісні рідини в загальній кількості 24 998 л. Також, 22.01.2019 складено акт про проведення переробки, утилізації (знищення) майна.

В ході досудового розслідування встановлено, що у продовж 2018 року комісія з оцінки майна (підакцизних товарів) згідно п. 7 Порядку не створювались.

Крім того, встановлено, у продовж 2018 року ГУ ДФС у Вінницькій області договори з СП ТОВ «Олена Плюс» на переробку (знищення) майна (підакцизних товарів) не укладались.

Також, відповідно до листа Державної казначейської служби України № 12-08/274-10180 від 21.08.2018 року, у продовж 2018 року кошти від СП ТОВ «Олена Плюс» на рахунки, відкриті для обліку надходжень державного бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 24010200 «Кошти від реалізації товарів та інших предметів, конфіскованих за матеріалами правоохоронних та інших уповноважених органів» не надходили.

Відповідно до висновку експерта від 27.11.2020 № 921 за результатами проведення судової товарознавчої експертизи загальна вартість спиртовмісної рідни, яка була знищена в ході досудового розслідування зазначених вище кримінальних проваджень становить 178 320,25 грн.

У зв`язку із неналежним виконанням свої службових обов`язків заступником начальника першого відділу розслідувань кримінальних проваджень СУ ФР ГУ ДФС у Вінницькій області ОСОБА_1 через несумлінне ставлення до них, із порушенням чинного законодавства України, а саме: п. 7; п. 16 Порядку та п. 1 Наказу № 585, державі завдано збитків на суму 150 372,25 грн., що у 170 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян станом на 2018 рік.

ОСОБА_1 27.01.2021 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри, передбаченої ч. 1 ст. 367 КК України, тобто у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди державним інтересам.

Під час розслідування кримінального провадження отримано ухвали слідчого судді Хмельницького міського суду Хмельницької області на проведення оглядів за місцем розташування та здійснення своєї господарської діяльності потужностей виробництва СП ТзОВ «Олена Плюс», що знаходиться за адресами: Львівська область, м. Винники, вул. Проста, 1а, вказана адміністративна будівля, відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна №256321731 від 13.05.2021 знаходиться у власності дочірного підприємства «Львівський м`ясопереробний комбінат №1» ТзОВ «ГАЛ-ЄВРО-КОНТАКТ», код ЄДРПОУ: 32182442, та відповідно до за адресою: АДРЕСА_1 , вказана адміністративна будівля, відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна №256321417 від 13.05.2021 знаходиться у приватній власності ОСОБА_3 .

28.05.2021 року слідчим ТУ ДБР у м. Хмельницькому, за участю ОСОБА_4 , яка є заступником директора СП ТзОВ «Олена Плюс», проведено огляд будівлі за адресою: АДРЕСА_1 .

Крім того під час здійснення цього огляду було встановлено, що вказане товариством орендує ще одне приміщення, яке розташоване поруч за адресою: АДРЕСА_1 та використовує її у своїй діяльності для зберігання конфіскованої продукції.

28.05.2021 року слідчим ТУ ДБР у м. Хмельницькому, за участю ОСОБА_4 , яка є заступником директора СП ТзОВ «Олена Плюс», проведено огляд будівлі, про що надано добровільну згоду заяви, в орендованому складському приміщенні вказаної фірми за фактичною адресою розташування: АДРЕСА_1 .

В ході огляду встановлено що за вказаною адресою розташоване складське приміщення в якому знаходяться конфісковані спиртовмісні речовини які знаходяться в пластикових ємкостях синього кольору, а також пачки цигарок та відходи від тютюнового виробництва.

Як пояснила слідча в судовому засіданні проведення вказаної слідчої дії було викликано невідкладною необхідністю фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення; така необхідність виникла несподівано, під час проведення іншої слідчої дії, що виключало можливість завчасного звернення до суду за отриманням відповідного дозволу. Крім того сам огляд, був провалений за письмової згоди повноваженого представника товариства, яке орендує це приміщення.

За встановлених у справі обставин, прихожу до переконання, що у слідчого були підстави провести вказаний огляд складського приміщення, що перебуває в оренді СП ТзОВ «Олена Плюс» за фактичною адресою розташування: Львівська область, Жовківський район, с. Малі Підліски, вул. Нова, 2а, без ухвали слідчого судді, оскільки це було викликано невідкладною необхідністю забезпечення виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, яка унеможливлювала отримання в порядку, передбаченому КПК України, відповідного дозволу слідчого судді.

Керуючись ст.ст.234, 235, 237 КПК України, слідчий суддя, -

постановив:

Клопотання слідчого Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому Савки В.В. - задовольнити.

Надати дозвіл на проведення огляду складського приміщення, що перебуває в оренді СП ТзОВ «Олена Плюс» за фактичною адресою розташування: Львівська область, Жовківський район, с. Малі Підліски, вул. Нова, 2а, який був фактично проведений у період часу з 12 год. 10 хв. по 12 год. 20 хв. 28.05.2021 року слідчим Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому Савкою В.В.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя

Хмельницького міськрайонного суду С.А.Колієв