
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2021 р. № 520/3611/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Єгупенка В.В.,
розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства соціальної політики України (вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ) , Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (м. Свободи, 5, Держпром, 7 поверх, 3 під., м. Харків) про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним адміністративним позовом, в якому позивач просив визнати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян в частині визнання безпідставною видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 серія НОМЕР_1 , оформлене протоколом № 1 від 28.01.2021 року протиправним. Скасувати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської Міської Ради в частині визнання безпідставною видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, оформлене протоколом № 1 від 28.01.2021 року.
31.03.2021 позивачем надано уточнений адміністративний позов, в якому він просив визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян в частині визнання безпідставною видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 серія НОМЕР_1 , оформлене протоколом № 1 від 28.01.2021. Зобов`язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян прийняти рішення щодо заміни посвідчення ОСОБА_1 відповідно до вимог постанови КМУ від 11.07.2018 №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян».
Ухвалою судді Харківського окружного адміністративного суду від 10.03.21 відкрито спрощене позовне провадження.
Відповідачем надано відзив на адміністративний позов, в якому він зазначив, що у спірних правовідносинах відповідач діяв у спосіб та порядку, встановленому законом.
Дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, суд дійшов наступного.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 був призваний через військкомат на військові збори для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
У період часу з 04.02.1988 по 08.05.1988 ОСОБА_1 виконував службові обов`язки в складі спецбатальйону по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
25.03.1999 позивачу було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, категорія 1, серія А, № НОМЕР_2 ю Відповідно вкладці №694604 С до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 серія НОМЕР_1 , з 07.07.2010 посвідчення подовжено безстроково Харківською обласною державною адміністрацією.
Згідно акту з протоколу № 1 від 28.01.21 засідання Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, було прийнято рішення про визнання необґрунтовано виданим та таким, що підлягає вилученню посвідчення «Особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи» категорії 1 серії НОМЕР_1 , видане Харківською обласною державною адміністрацією 25.03.1999 на ім`я ОСОБА_1 - не підтверджується виконання робіт у зоні відчуження у 1988 році протягом 3- календарних днів. Відмовлено ОСОБА_1 у заміні посвідчення відповідно до вимог постанови КМУ від 11.07.2018 №551 «Деякі питання видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян» (зі змінами).
Не погодившись із таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідач у відзиві на адміністративний позов зазначив, що наявними в особовій справі документами позивача не підтверджується виконання робіт ОСОБА_1 у зоні відчуження протягом 30 календарних днів, як це передбачено ст.10 Закону. Тобто, для встановлення (підтвердження) статусу учасника ліквідації наслідків аварії н Чорнобильській АЕС необхідно надати на розгляд комісії документи, які підтверджують період виконання робіт у зоні відчуження, вичерпний перелік яких визначений пунктом 11 Порядку. У зв`язку з позбавленням ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС медико-соціально. експертною комісією переглянута його категорія інвалідності. Відповідно до довідки МСЕК від 15.03.21 №738989 ОСОБА_1 встановлено безстрокову ІІ групу інвалідності з 28.02.21 - захворювання пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Підтвердження виконання робіт в зоні відчуження є обов`язковою умовою отримання статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС. Враховуючи вимоги ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постанови КМУ від 11.07.2018 №551, комісія прийняла рішення визнати необґрунтовано виданим та таким, що підлягає вилученню посвідчення позивача, у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують виконання робіт в зоні відчуження у 1989 році впродовж 30 календарних днів та відмовити у його заміні.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-XII) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Згідно зі ст. 9 Закону №796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:
1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;
4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.
Відповідно до ст. 10 Закону №796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пп. 2, 3 ч. 1 ст. 14 Закону №796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження,, зокрема: - з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; - з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів; - у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;
учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали: - у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - від 1 до 5 календарних днів; - у зоні відчуження в 1987 році - від 1 до 14 календарних днів.
Згідно зі ст. 15 Закону №796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Визначення рівнів забруднення, доз опромінення, відновлення їх шляхом розрахунку здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідних державних органів та обласних державних адміністрацій.
Відповідно до ч. 1 ст. 65 Закону №796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
При зміні категорії, а також у випадках, передбачених статтею 17 цього Закону, посвідчення підлягає заміні (ч. 2 ст. 65 Закону №796-XII).
Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 65 Закону №796-XII посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Частина 5 статті 65 Закону №796-XII визначає, що порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1992 № 501 (який втратив чинність згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51), учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військовий квиток і довідка командира військової частини про участь в ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження; в) довідка про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту); г) рішення суду про встановлення факту перебування в зоні відчуження.
Згідно з п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 20.01.1997 №51 (що був чинний до 25.07.2018), видача посвідчень провадиться: народним депутатам України, відповідальним працівникам Секретаріату Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Конституційного Суду України, Верховного Суду України, Вищого арбітражного суду України, Прокуратури України, Кабінету Міністрів України, а також керівникам центральних органів виконавчої влади, Фонду державного майна України, Антимонопольного комітету України, головам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, працівникам підприємств і організацій, розташованих у зоні відчуження, - Мінпраці; іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Відповідно до п. 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 N 551 (що набрав чинності 25.07.2018), посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).
Посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - на підставі одного з таких документів: - довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби); - довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку;
Судом встановлено, що період роботи позивача у зоні відчуження підтверджується матеріалами справи.
Згідно записів у військовому квитку серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 брав участь у військових зборах в спецбатальйоні УПО при УВС 92 дні.
Відповідно до довідки з Управління державної служби охорони при УМВС України по Харківській області №48/4-127 від 26 серпня 1998 року за підписом заступника начальника ОРЛС УДСО майора міліції А.П. Веревкіна, вказано, що ОСОБА_1 у період з 04.02.1988 по 08.05.1988 виконував службові обов`язки з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у м. Чорнобилі.
Відповідно до Довідки до акту огляду МСЕК серія ХАР-08 № 017547 від 23.06.2010 року, позивач є особою з інвалідністю другої групи.
Згідно довідки з МВС України від 20.12.1988 року, яка видана ОСОБА_1 , в тому, що йому за працю в населених пунктах відчуження Чорнобиль та Зелений Мис, з 06.02.1988 по 04.05.1988 року по місцю роботи спецбатальйон міліції на посаді міліціонера з посадовим окладом 165 крб. по відомості №14 від 25.02.1988 року виплачена заробітна плата в сумі Чотириста вісімдесят чотири крб. 56 коп. за наступні дні:06.02-24.02.1988 - 19 днів, м.Чорнобиль (виписка з наказу №23 від 04.03.1988р.); 25.02- 29.02.1988 - 5 днів, с.Зелений Мис Чорнобильського р-ну (виписка з наказу №23 від 04.03.1988р);01.03 31.03.1988 - 31 день, с.Зелений Мис; Чорнобильського р-ну (виписка з наказу №27 від 3 1.03.1988р); 01.03 -04.04.1988 - 30 днів, с.Зелений Мис; Чорнобильського р-ну (виписка з наказу №39 від 27.04,1988р). Всього 85 днів.
Згідно відповіді на адвокатський запит №378/20 від 13.03.2020 року від Страхоліської сільської ради за №02-34-111 від 19.03.2020 року, лінія розмежування 30-ти км. зони ЧАЕС з 1986 року і по даний час проходить з північної сторони по межі населеного пункту с. Страхолісся Іванківського району Київської області. Позивачем 07.05.2020 року надано письмове пояснення до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської Ради, у якій він зазначив, що «в основному на нього були покладені обов`язки з охорони 30 км зони ЧАЕС та підтримання громадського порядку в зоні відчуження.
В с.Зелений Мис з північної сторони населеного пункту проходить лінія розмежування 30 км. зони ЧАЕС, де був встановлений шлагбаум та знаходився контрольно-пропускний пункт. На позивача були покладені обов`язки здійснювати перевірку документів осіб, які здійснюють в`їзд та виїзд з 30 км. зони ЧАЕС, забезпечення охорони громадського порядку та не допущення проникнення сторонніх осіб до 30 км. зони відчуження, а також несанкціонованого вивозу радіаційно-заражених продуктів харчування, будівельних матеріалів та інших предметів, які могли становити загрозу для життя громадян».
У довідках №461 від 02.12.2019р. зазначено, що селу Зелений Мис Чорнобильського району Київської області присвоєно колишнє найменування с. Страхолісся згідно Указу Президента Верховної Ради Української PCP від 9 жовтня 1989 року;№462 від 02.12.2019р., згідно Указу Президії Верховної Ради Українсько: PCP №2419-Х1 від 23.06.1986 року село Страхолісся Чорнобильського району Київської області перейменовано на село Зелений Мис.
Захворювання позивача пов`язано з виконанням обов`язків з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується постановою № 785 від 25.05.1998р. Окружною військово-лікарсько-комісією УМВС України в Харківській області по установленню причинного зв`язку захворювання з наслідками аварії на ЧАЕС за підписом Начальника ОВЛК України з Харківській області Е.А. Хайдаровим.
Отже, під час розгляду справи встановлено, що період роботи позивача в зоні відчуження підтверджується належними доказами у справі, та є підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відтак, суд дійшов висновку про визнання протиправним і скасувати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян в частині визнання безпідставною видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 серія НОМЕР_1 , оформлене протоколом № 1 від 28.01.2021.
Суд звертає увагу на те, що рішення суб`єкта владних повноважень про позбавлення позивача статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та вилучення відповідного посвідчення має містити вичерпні підстави для такого рішення, з метою гарантування права особи на оскарження такого рішення та запобігання можливим подальшим діям, направленим на позбавлення статусу потерпілого від аварії на ЧАЕС та неодноразовому зверненню особи до суду за захистом своїх прав.
Суд зазначає, що дискреційні функції відповідача як суб`єкта владних повноважень стосовно вирішення питання про позбавлення позивача статусу потерпілого від аварії на ЧАЕС та вилучення відповідного посвідчення жорстко обмежені в законодавчому порядку, оскільки такі дії мають відповідати положенням чинного законодавства та можуть бути оскаржені у судовому порядку.
З урахуванням тієї обставини, що під час розгляду справи у суді були встановлені факти неправомірного позбавлення позивача статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та наявність підстав для визнання за позивачем такого статусу, суд вважає, що у даному випадку у відповідача відсутня дискреція як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, у зв`язку з чим повний та ефективний захист порушеного права позивача потребує зобов`язання Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян прийняти рішення щодо заміни посвідчення ОСОБА_1 відповідно до вимог постанови КМУ від 11.07.2018 №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян».
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень не надав до суду достатні, беззаперечні докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтується його відзив, і не довів правомірності його дій.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного та, керуючись ст.ст. 8, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 262, 263 КАС України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства соціальної політики України (вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ) , Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (м. Свободи, 5, Держпром, 7 поверх, 3 під., м. Харків) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян в частині визнання безпідставною видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1 серія НОМЕР_1 , оформлене протоколом № 1 від 28.01.2021.
Зобов`язати Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян прийняти рішення щодо заміни посвідчення ОСОБА_1 відповідно до вимог постанови КМУ від 11.07.2018 №551 «Деякі питання видачі посвідчень особам, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян».
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Єгупенко