
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
31 травня 2021 року № 520/18743/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) про визнання протиправною та скасування податкової вимоги ,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області в якому з урахуванням уточнень просить суд:
- визнати протиправною та скасувати податкову вимогу ГУ ДПС у Харківській області про сплату боргу (недоїмки) від 11.11.2020 року № Ф - 137627-17-У на суму 37900,81 грн. стосовно ОСОБА_1 , код НОМЕР_1 , який зареєстрований АДРЕСА_2 .
- судові витрати покласти на відповідача.
Ухвалою судді Харківського окружного адміністративного суду від 28.12.2021 р. позовну заяву залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення викладених в ухвалі недоліків протягом п`яти днів з моменту отримання ухвали.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є інвалідом III групи і отримую соціальну допомогу, а тому лише на добровільних засадах може бути платником єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування позивач не приймав, а тому не повинен сплачувати такий єдиний внесок. У зв`язку з чим просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону № 2464 фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерського господарства (якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах) звільняються від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із змінами та доповненнями, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування. На сьогодні обмін даними між Державною податковою службою України, Пенсійним фондом України та фондами соціального страхування відбувається відповідно до протоколів обміну інформацією, розроблених на виконання Порядку обміну інформацією між Міністерством доходів і зборів України, Пенсійним фондом України та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 19.09.2013 № 494, постановою ПФУ від 19.09.2013 № 16-1. Згідно Протоколу про обмін інформацією щодо даних про фізичних осіб (платників єдиного внеску) від 17.08.2017 №10/1 органи ПФУ щомісяця надають ДПС інформацію щодо фізичних осіб (платників єдиного внеску) про те, що вони є пенсіонерами за віком або за вислугою років, або є особами з інвалідністю, із зазначенням дати встановлення пенсії або інвалідності. Право щодо визначення платників єдиного внеску, які відповідають всім вимогам, зазначеним в ч. 4 ст. 4 Закону № 2464, належить виключно ПФУ. ФОП ОСОБА_2 ( НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в Індустріальній ДПІ (Індустріальний район) ГУ ДПС у Харківській області як платник за основним місцем реєстрації з 02.09.2014 року. До цього перебував на обліку в Куп`янській ДПІ (Шевченківський район) ГУ ДПС у Харківській області. В період з 01.01.2012 по 01.04.2014 ФОП ОСОБА_2 застосовував спрощену систему оподаткування - 3 групу єдиного податку. Згідно ідентифікаційних даних ФОП ОСОБА_1 (п. н. НОМЕР_1 ) та теперішній час відсутня інформація щодо встановлення ознаки «особа з інвалідністю» для користування пільгою по сплаті єдиного внеску.
Дослідивши надані до справи матеріали, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , зареєстрований як фізична особа-підприємець з 01.09.2003 року є платником єдиного податку та перебуває на обліку в Головного управління ДПС у Харківській області та одночасно є інвалідом III групи і отримую соціальну допомогу.
Згідно Довідки МСЕК серія MCE № 037281 від 28.02.2002 року ОСОБА_1 визнано інвалідом 3-ї групи (захворювання по зору).
ГУ ДПС у Харківській області сформовано вимогу від 11 листопада 2020 року за № Ф-137627-17 та направлено 12 лютого 2020 року засобами поштового зв`язку з повідомленням про вручення, вказану вимогу позивач отримав 18 лютого 2020 року.
Позивач в позовній заяві зазначає, що він є інвалідом III групи і отримую соціальну допомогу, а тому лише на добровільних засадах може бути платником єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Внаслідок наведеного, позивач вважає вимогу від 11 листопада 2020 року за № Ф-137627-17 незаконною, а тому звернувся із зазначеним позовом до суду.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI, єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Пунктом 4 ч.1 ст. 4 вказаного Закону передбачено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
Відповідно до частини 4 вказаної статті, особи, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Норма частини 4 ст.4 Закону № 2464-VI кореспондується з п. 3.3 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України 09.09.2013 № 454 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), згідно з якою ФО - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, та члени фермерського господарства звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Звіт зазначеними особами не подається.
Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їхньої добровільної участі в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування. Відповідно до п. 3.6 Порядку, Особи, які досягли 16-річного віку, не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, визначеними пунктом 1 частини першої статті 4 Закону, не належать до платників єдиного внеску, визначених пунктами 4, 5, 5-1 частини першої статті 4 Закону, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та уклали договір про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, а також члени особистого селянського господарства, які уклали договір на добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, формують та подають самі за себе Звіт протягом 30 календарних днів після закінчення строків дії договору.
Звітним періодом є термін дії договору, а якщо договором про добровільну участь передбачено одноразову сплату особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року),- період, за який одноразово сплачено єдиний внесок за попередні періоди.
Звіт про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті, та суми доплати до органів доходів і зборів подається за формою № Д6 згідно з додатком 6 до цього Порядку.
Слід зазначити, що добровільна участь особи, яка виявили бажання бути платниками єдиного внеску, передбачає собою укладення договору на добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Оскільки в матеріалах справи відсутній договір про добровільну участь позивача у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, то позивач звільнений від сплати єдиного внеску.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що вимога ГУ ДПС у Харківській області про сплату боргу (недоїмки) від 11.11.2020 року № Ф - 137627-17-У, якою зобов`язано позивача сплатити недоїмку з єдиного внеску в сумі 37900,81 гривень винесена без врахування всіх обставин, що мали значення для її винесення, а тому є необґрунтованою та підлягає скасуванню.
Аналогічна позиція, висловлюється у постанові Верховного Суду від 05 листопада 2018 року по справі №806/2169/16.
Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (61057, м.Харків, вул. Пушкінська, 46, 43143704) про визнання протиправною та скасування вимоги - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу ГУ ДПС у Харківській області про сплату боргу (недоїмки) від 11.11.2020 року № Ф - 137627-17-У.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з ГУ ДПС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, 46, код ЄДРПОУ 43143704) судові витрати зі сплати судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рубан В.В.