Рішення № 97326841, 01.06.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2021
Номер справи
500/1870/21
Номер документу
97326841
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1870/21

01 червня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Тернопільській області звернулося до суду з адміністративним позовом (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 20.05.2021 (а.с.64-65) до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу на загальну суму 10381,23 грн по платежах: податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, військовий збір, акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно, в порушення податкового обов`язку, встановленого пунктом 16.1 статті 16, статтею 266 Податкового кодексу України (далі ПК України) не сплатила узгоджену суму грошового зобов`язання у розмірі 10381,23 грн. Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкового боргу у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку відповідачем не сплачений, відтак підлягає стягненню в судовому порядку.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), та призначено у справі судове засідання на 06.05.2021.

Копію ухвали про відкриття провадження у справі від 13.04.2021 разом з повісткою про виклик надіслано відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою, що вказана у позовній заяві ( АДРЕСА_1 ). Однак поштове відправлення повернуто на адресу суду відділенням поштового зв`язку без вручення, з відміткою «за закінченням терміну зберігання» з проставленням календарного штемпеля 14.05.2021 (а.с.50).

Вказана адреса ( АДРЕСА_1 ) відповідає адресі, за якою зареєстроване місце проживання відповідача згідно з відповіддю відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України в Тернопільській області, яка надійшла на запит судді 15.04.2021 (а.с.43).

Додатково здійснено виклик відповідача у судове засідання, призначене на 09.30 год 06.05.2021, шляхом розміщення оголошення про виклик на офіційному веб-порталі судової влади України (а.с.40).

З моменту оприлюднення оголошення відповідач вважається повідомленим про розгляд справи.

Ухвалою суду від 06.05.2021, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, оголошено перерву у розгляді справи до 01.06.2021 та надано позивачу строк для подання додаткових доказів.

Повістки про виклик відповідача у судове засідання, призначене на 14.30 год 01.06.2021 направлено ОСОБА_1 за зареєстрованою адресою місця проживання: АДРЕСА_1 , а також за адресою, наявною у відомостях про платника, наданих податковим органом: АДРЕСА_2 .

Проте обидва поштові відправлення повернуто на адресу суду відділенням поштового зв`язку без вручення, з відмітками «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с.55, 60).

Таким чином, повістки про виклик не були вручена відповідачу з незалежних від суду причин. Відтак у силу вимог частини одинадцятої статті 126 КАС України слід вважати, що такі були вручені відповідачу належним чином.

Додатково здійснено виклик відповідача у судове засідання, призначене на 14.30 год 01.06.2021, шляхом розміщення оголошення про виклик на офіційному веб-порталі судової влади України (а.с.48).

Відповідно до частини другої статті 44 КАС України учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.

В той же час, до повноважень адміністративних судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб, або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв`язку з позначками «за закінченням встановленого строку зберігання», «адресат вибув», «адресат відсутній» і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обов`язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 04.04.2019 у справі №820/5676/17.

Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує.

Відповідач у судове засідання не прибула, відзив на позов не надала, про причини неявки суд не повідомила.

Суд здійснив всі, передбачені КАС України, заходи щодо належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи, відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, а його неприбуття не перешкоджає судовому розгляду.

Інших заяв по суті справи, крім позовної заяви, від учасників справи не надходило.

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З врахуванням викладеного, судовий розгляд даної справи проведено в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у позовній заяві, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Тернопільській області як платник податків. У період з 02.02.2018 по 30.09.2020 ОСОБА_1 була зареєстрована як фізична особа-підприємець, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.8).

Згідно з довідкою Головного управління ДПС у Тернопільській області станом на 26.03.2021 за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 10381,23 грн по таких платежах: податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, у розмірі 9044,46 грн (основний платіж), військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, у розмірі 753,71 грн (основний платіж), акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 583,06 грн, з них: 243,06 грн - основний платіж та 340,00 грн - штрафні санкції (а.с.9).

Заборгованість по платежах податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 9044,46 грн та військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, у розмірі 753,71 грн, виникла у зв`язку із несплатою узгодженого податкового зобов`язання нарахованого згідно поданої відповідачем податкової декларації про майновий стан та доходи від 01.02.2020 (а.с.16-17).

Заборгованість по платежу акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 583,06 грн виникла у зв`язку із несплатою узгодженого податкового зобов`язання нарахованого згідно поданої відповідачем податкової декларації акцизного податку від 13.09.2020 на суму 246, 00 грн (а.с.18-20), а також відповідно до податкового повідомлення-рішення №00001482/0904 від 30.11.2020, яким до платника податку застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 340,00 грн (а.с.21). Вказане податкове повідомлення-рішення винесене на підставі акта перевірки від 13.11.2020 №1701/19-00-09-04/ НОМЕР_1 , яким встановлено несвоєчасне подання декларації акцизного податку за вересень 2020 року (а.с.24-25).

Податкове повідомлення-рішення №00001482/0904 від 30.11.2020 направлене відповідачу поштовим зв`язком рекомендованим листом з повідомленням про вручення, однак не вручене відділенням поштового зв`язку та повернуте відправнику (а.с.66-67).

При цьому в силу вимог положень пункту 42.5 статті 42, пункту 58.3 статті 58 ПК України слід вважати його врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою у відповідному повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення. З цього часу обчислюється строк сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у цьому податковому повідомленні-рішенні.

Наявність у ОСОБА_1 податкового боргу по вказаних платежах підтверджується також розрахунками суми податкового боргу (а.с.10-12), розрахунком штрафних (фінансових) санкцій (а.с.23), борг відображений в інтегрованій картці платника податків (а.с.27-32).

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Відповідно до пункту 6.1 статті 6 ПК України податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Пунктом 16.1 статті 16, пунктом 36.1 статті 36, пунктом 38.1 статті 38 ПК України, передбачено, що платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом; податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом; виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 ПК України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом, крім випадків, передбачених податковим законодавством. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Пунктом 49.1 статті 49 ПК України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

За змістом пункту 49.2 статті 49 ПК України платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Згідно з пунктом 56.11 статті 56 ПК України грошове зобов`язання самостійно визначене платником податку оскарженню не підлягає.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі пунктом 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках (підпункт 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України), якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України).

Пунктом 57.3 статті 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У зазначені строки грошове зобов`язання відповідачем не сплачено, а тому у відповідності до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України вважається сумою податкового боргу.

Судом встановлено, що податковий борг відповідача виник внаслідок несплати платником податків сум податкових зобов`язань, самостійно визначених платником податків у податкових деклараціях, та грошових зобов`язань нарахованих контролюючим органом. Такі суми грошових зобов`язань є узгодженими та підлягали до сплати у відповідні строки, встановлені ПК України.

У зв`язку з несплатою платником податків узгоджених сум податкових зобов`язань, податковим органом вживалися заходи щодо стягнення податкового боргу у встановленому законодавством порядку.

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пункту 59.3 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.

Так, на адресу відповідача засобами поштового зв`язку була надіслана податкова вимога форми «Ф» №2724-52 від 12.03.2019 на суму податкового боргу 7395,67 грн (а.с.15). Податкова вимога не вручена відділенням поштового зв`язку та повернута адресату (а.с.14).

Водночас у силу положень пункту 42.5 статті 42, пункту 58.3 статті 58 ПК України слід вважати, що податкова вимога вручена платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

Податковий борг з часу надіслання податкової вимогу у відповідача не переривався.

Доказів того, що вказана вище вимога оскаржувалась та/або відкликалась сторонами суду не надано.

Відповідно до пункту 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звергається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Згідно з пунктами 95.1, 95.2 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Також суд звертає увагу, що податковий борг виник на підставі грошових зобов`язань за платежами, визначеними ОСОБА_1 як фізичній особі-підприємцю, державна реєстрація припинення підприємницької діяльності якої проведена 30.09.2020.

Порядок погашення грошових зобов`язань або податкового боргу в разі ліквідації платника податків, не пов`язаного з банкрутством, регламентує стаття 97 ПК України. У цій статті під ліквідацією платника податків розуміється ліквідація платника податків як юридичної особи або державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрація у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності), внаслідок якої відбувається закриття їх рахунків та/або втрата їх статусу як платника податків відповідно до законодавства (пункт 97.1 статті 97 ПК України).

У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрації у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності), погашення грошових зобов`язань та/або податкового боргу здійснюється за рахунок майна зазначеної особи (абзац другий пункту 97.3 статті 97 ПК України).

Відповідно до пункту 97.4 статті 97 ПК України особою, відповідальною за погашення грошових зобов`язань чи податкового боргу платника податків, є стосовно фізичної особи - підприємця або фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, - така фізична особа (підпункт 97.4.3).

Отже, стягнення податкового боргу стосовно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 має здійснюватися з фізичної особи ОСОБА_1 , яка є належним відповідачем у даній справі.

За змістом частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідач доказів сплати податкового боргу не надала, а також не подала заперечень щодо його наявності та розміру, доводи позивача не спростувала.

Таким чином, оскільки за відповідачем обліковується податковий борг на суму 10381,23 грн, щодо наявності та розміру якого відповідачем не подано до суду відзиву на позовну заяву, не надано доказів його сплати, а вжиті контролюючим органом заходи не призвели до його погашення, тому позовні вимоги належить задовольнити повністю та стягнути податковий борг з ОСОБА_1 .

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З урахуванням цих положень витрати позивача - суб`єкта владних повноважень зі сплати судового збору за звернення до суду із даним позовом із відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 72-77, 90, 242-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг у сумі 10381,23 грн (десять тисяч триста вісімдесят одна грн 23 коп), у тому числі:

по платежу податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, у сумі 9044,46 грн на р/р НОМЕР_2 , код банку одержувача 37977599, МФО 899998, призначення платежу 11010500.

по платежу військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 753,71 грн на р/р НОМЕР_3 , код банку одержувача 37977599, МФО 899998, код бюджетної класифікації 11011001;

по платежу акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у сумі 583,06 грн на р/р UA668999980314000531000019775, код банку одержувача 37977599, МФО 899998, код бюджетної класифікації 14040000.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд.

Позивач: Головне управління ДПС у Тернопільській області (вулиця Білецька, 1, місто Тернопіль, 46003, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи в ЄДРПОУ 44143637).

Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Повний текст рішення складено та підписано 01 червня 2021 року.

Суддя Чепенюк О.В.