
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №500/3314/20
24 травня 2021 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
за участю:
секретаря судового засідання Семеха В.Т.
представника позивача Трут О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" про стягнення штрафних санкцій
ВСТАНОВИВ:
24 жовтня 2020 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" про стягнення штрафних санкцій в розмірі 1700000,00 грн в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції").
В обґрунтування зазначено, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 17.06.2020 за №1137 на ПрАТ "Тернопільміськгаз" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання накладено штраф у розмірі 850000,00 грн, який підлягав сплаті до 22.07.2020. У зв`язку з несплатою штрафу нарахована пеня, яка станом на 20.10.2020 складає 1147500,00 грн, однак не може перевищувати розміру штрафу - 850000,00 грн.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29.10.2020 позовну заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" про стягнення штрафних санкцій залишено без руху.
Встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до суду документу про сплату судового збору у розмірі 21020,00 грн.
10.11.2020 на адресу суду від позивача надійшло повідомлення про усунення недоліків позовної заяви разом з оригіналом платіжного доручення №1619 від 04.11.2020.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено у справі судове засідання на 23.12.2020.
23.12.2020 в судовому засіданні представником відповідача заявлено клопотання про зупинення провадження справи, в задоволенні якого ухвалою суду від 23.12.2020 відмовлено та розгляд справи відкладено на 26.01.2021.
26.01.2021 ухвалою суду розгляд справи відкладено на 25.02.2021.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.02.2021 зупинено провадження у адміністративній справі за позовною заявою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" про стягнення штрафних санкцій до набрання законної сили судовим рішенням у справі №500/1844/20.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.03.2021 поновлено провадження в адміністративній справі №500/3314/20 за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" про стягнення штрафних санкцій зі стадії, на якій його було зупинено. Призначено справу до судового розгляду на 22.04.2021.
22.04.2021 в судовому засіданні розгляд справи відкладено на 20.05.2021.
20.05.2021 в судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав, викладених у позові та просила задовольнити.
Представник відповідача заперечив проти задоволення позову в частині стягнення пені та пояснив, що штрафні санкції не оплачені вчасно через арешт коштів боржника Приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" та заявив клопотання про оголошення перерви для надання відповідних доказів.
Ухвалою суду, постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання клопотання задоволено та оголошено перерву до 24.05.2021
В судове засідання 24.05.2021 представник відповідача не з`явився, подав через відділ документального забезпечення суду копії постанов про арешт коштів боржника від 15.08.2019 і 21.07.2020, винесені приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Щербаковим І.М.
Представник позивача в судовому засіданні 24.05.2021 просила позов задовольнити повністю.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
17.06.2020 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг винесено постанову №1137 "Про накладання штрафу на ПрАТ "Тернопільміськгаз" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання", якою постановлено накласти штраф у розмірі 850000 (вісімсот п`ятдесят тисяч) гривень на Приватне акціонерне товариство "Тернопільміськгаз" за порушення підпункту 28 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов щодо здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного газу.
Зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дня одержання копії постанови (код бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції").
Пунктом 2 резолютивної частини постанови від 17.06.2020 №1137 зазначено, що відповідно до пункту 1 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", у межах здійснення заходів державного регулювання, зобов`язати Приватне акціонерне товариство "Тернопільміськгаз" у строк до 01 липня 2020 року здійснити розрахунки з Товариством з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" за надані послуги транспортування природного газу в межах наявних коштів, передбачених структурою тарифу з розподілу природного газу.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №500/1844/20 від 09.11.2020, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.03.2021, в задоволенні позову Приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови №1137 від 17.06.2020 "Про накладення штрафу на ПрАТ "Тернопільміськгаз" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання" відмовлено повністю.
У зв`язку із несплатою сум штрафу у розмірі 850000,00 грн у встановлений строк позивачем здійснено нарахування пені - 850000,00 грн, що в загальній сумі склало заборгованість 1700000,00 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Закон України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" визначає правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. (частина перша статті 19 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг")
Відповідно до положень частини п`ятої статті 19 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Один примірник акта про результати перевірки передається суб`єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.
У разі відмови суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб`єкту господарювання рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб`єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Статтею 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2) накладення штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
Суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.
Протягом п`яти робочих днів з дня сплати штрафу суб`єкт господарювання зобов`язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.
У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.
Таким чином, подання позову про стягнення суми штрафу та пені, які ліцензіат відмовляється сплатити, є способом реалізації виключної компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Судом встановлено, що постановою НКРЕКП від 17.06.2020 №1137 на ПрАТ "Тернопільміськгаз" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання було накладено штраф у розмірі 85000 гривень.
Постанову НКРЕКП від 17.06.2020 №1137 отримано відповідачем згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення 22.06.2020, оскаржено до суду та рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №500/1844/20 від 09.11.2020, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.03.2021, в задоволенні позову Приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови №1137 від 17.06.2020 "Про накладення штрафу на ПрАТ "Тернопільміськгаз" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання" відмовлено повністю.
Таким чином, рішення Тернопільського окружного адміністративного суду у справі №500/1844/20 від 09.11.2020 набрало законної сили, а оскаржувана постанова №1137 від 17.06.2020 "Про накладення штрафу на ПрАТ "Тернопільміськгаз" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання" не скасована у судовому порядку та є чинною.
За положеннями частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Відповідно до частини першої статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Оскільки рішенням суду у справі №500/1844/20 від 09.11.2020, яке набрало законної сили, встановлено правомірність прийняття постанови №1137 від 17.06.2020 "Про накладення штрафу на ПрАТ "Тернопільміськгаз" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання", тому вказані обставини в силу вимог статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України не доказується при розгляді цієї справи.
Таким чином, враховуючи вимоги статті 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", відповідач мав сплатити штраф до 22.07.2020 включно.
Водночас, зазначена сума штрафу відповідачем не сплачена у вказаний строк, документи, що підтверджують сплату штрафу до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг не надходили.
Крім того, за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", строк (22.07.2020), пеня станом на 01.10.2020 склала 1147500,00 грн, 1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% * 850000 грн)/100% = 12750 грн, 90 днів прострочення сплати штрафу, враховуючи, що постанова НКРЕКП від 17.06.2020 №1137 отримана відповідачем 22.06.2020 (з 23.06.2020 по 01.10.2020).
Таким чином, пеня станом на 20.10.2020 = 12750 грн * 90 днів = 1147500,00 грн, та враховуючи положення статті 22 вказаного вище Закону, розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора 850000 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості становить 850000,00 грн + 850000,00 грн = 1700000,00 грн.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на те, що не сплата штрафу та нарахування пені виникли через арешт коштів, які є безпідставними та необґрунтованими.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини та, зокрема, рішенням у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, ЄСПЛ нагадав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п.29).
Отже, з урахуванням вищезазначеного, суд доходить висновку, що накладаючи на відповідача штрафні санкції, нараховуючи пеню та звертаючись до суду про їх стягнення, позивач діяв у межах повноважень, у порядку та в спосіб, що передбачені законодавством.
Приймаючи до уваги вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг обґрунтовані, документально підтверджені, узгоджуються з вимогами чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати відповідно до вимог частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" про стягнення штрафних санкцій задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Тернопільміськгаз" в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції") 1700000,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 31 травня 2021 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (місцезнаходження: вул. Смоленська, 19, Київ, 03057 код ЄДРПОУ: 39369133);
відповідач:
- Приватне акціонерне товариство "Тернопільміськгаз" (місцезнаходження: вул. Шептицького, 20, м. Тернопіль, 46006, код ЄДРПОУ: 21155959).
Головуючий суддя Мартиць О.І.