Рішення № 97326743, 27.05.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2021
Номер справи
500/4242/20
Номер документу
97326743
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/4242/20

27 травня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дюшенея" про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулася Державна екологічна інспекція у Тернопільській області з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дюшенея" про застосування заходів реагування.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі виконання Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції України за 2020 рік затвердженого наказом від 28.11.2019р. №320, та виконання Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2020 рік затвердженого наказом Державної регуляторної служби України від 15.11.2019р. за №196, в період з 25.02.2020 по 10.03.2020 Інспекцією проведено планову перевірку ТОВ «Дюшенея» на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства.

За результатами планової перевірки було складено акт №6/002 від 10.03.2020р. уніфікованої форми.

Підприємство повинно отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин, незалежно від кількості викидів, здійснених протягом періоду, за який проводилась перевірка, а також незалежно від потужності обладнання, яке використовувалось, оскільки, будь-яких винятків з цих правил для підприємств, установ, організацій та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності чинне природоохоронне законодавство не містить; здійснення викидів забруднюючих речовин без отримання такого дозволу є порушенням вимог ст.ст.10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», відповідальність за що передбачено ст.33 цього Закону та ч.І. ст.78 КУпАП.

Під час проведення позапланової перевірки Підприємства, проведеної у термін 10-11.11.2020 на підставі перевірки виконання раніше виданого припису №№1/2-2-11-945 від 11.03.2020р. виявлено, що даний припис не виконано в повному обсязі.

За результатами позапланової перевірки складено акт перевірки №26/009 від 10.11.2020.

10.11.2020р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища

Тернопільської області складено протокол про адміністративне правопорушення за №004340 за ст.1885 КУпАП, яким також зафіксовано, що раніше виданий припис за №1/2-2-11-945 від 11.03.2020р. не виконаний в повному обсязі.

Також, 10.11.2020 ОСОБА_1 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 300 гривень.

На підставі цього, позивач просив застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «Дюшенея» у вигляді тимчасової заборони (зупинення) здійснення діяльності, пов`язаної із викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря до моменту отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Ухвалою від 28.12.2020 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу надано п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

У встановлений судом термін відзиву на позовну заяву подано не було.

Ухвалою суду від 21.01.2021 ухвалено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання та призначено судове засідання на 18.02.2021 о 11:30 год.

Ухвалами суду від 18.02.2021, від 11.03.2021, від 22.04.2021 відкладено розгляд справи на 27 травня 2021 року о 10:15 год.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, однак подав клопотання про розгляд справи без їх участі в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча своєчасно і належним чином повідомлявся про день, час та місце розгляду заяви судом. Про причини неприбуття суд не повідомив.

Суд, з`ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців та громадських формувань ТОВ «Дюшенея» зареєстроване, як суб`єкт господарювання від 13.03.2017, також встановлено, що Підприємство здійснює наступні види діяльності: виробництво продуктів нафтоперероблення (основний); відтворення рослин; допоміжна діяльність у рослинництві; виробництво добрив та азотних сполук; виробництво неметалевих мінеральних виробів; оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; оптова торгівля хімічними продуктами; неспеціалізована оптова торгівля; вантажний автомобільний транспорт; дослідження кон`юктури ринку та виявлення громадської думки.

На підставі виконання Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції України за 2020 рік затвердженого наказом від 28.11.2019р. №320, та виконання Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2020 рік затвердженого наказом Державної регуляторної служби України від 15.11.2019р. за №196, в період з 25.02.2020р. по 10.03.2020р. Інспекцією проведено планову перевірку ТОВ «Дюшенея» на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Вищезгадана перевірка проводилась старшою державною інспекторкою з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області ОСОБА_2 та старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області ОСОБА_3 , за участі керівника ТОВ «Дюшенея» - виконавчого директора ОСОБА_4 .

За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід та суб`єктом господарювання або уповноваженою особою, якщо інше не передбачено законом. У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Згідно з ч.15 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов`язані використовувати виключно уніфіковані форми актів.

За результатами планової перевірки було складено акт №6/002 від 10.03.2020р. уніфікованої форми, яким зафіксовано наступні порушення вимог природоохоронного законодавства: 1. Не виявляє і не веде первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються; 2. Не здійснено організаційні, науково-технічні та технологічні заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів; 3. Не ведеться облік відходів та пакувальних матеріалів і тари за формою 1-ВТ; 4. Не подається статистична звітність про відходи; 5. Не призначено відповідальну особу у сфері поводження з відходами; 6. Не визначено склад та властивості відходів, що утворюються (не розроблені техпаспорта); 7. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами здійснюються без дозволу; 8. Не здійснюється засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, облік забору та використання вод; 9. Не здійснюється облік забору та використання вод у журналі ПОД-11; 10. Відсутній договір на вивезення рідких відходів та ТПВ.

Даний акт перевірки підписано виконавчим директором Підприємства ОСОБА_4 без будь яких заперечень та зауважень, у встановлені законодавством терміни акт не оскаржувався.

Підприємство повинно отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин, незалежно від кількості викидів, здійснених протягом періоду, за який проводилась перевірка, а також незалежно від потужності обладнання яке використовувалось, оскільки, будь-яких винятків з цих правил для підприємств, установ, організацій та громадян - суб`єктів підприємницької діяльності чинне природоохоронне законодавство не містить; здійснення викидів забруднюючих речовин без отримання такого дозволу є порушенням вимог ст.ст.10,11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», відповідальність за що передбачено ст.33 цього Закону та ч.І. ст.78 КУпАП.

В результаті чого, 11.03.2020р. Інспекцією видано припис №1/2-2-11-945 на усунення виявлених порушень законодавства, одним пунктом з яких являється «п.14. Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами».

Даний припис прийняв до виконання під розписку виконавчий директор Підприємства

ОСОБА_4 , у встановлені законодавством терміни припис не оскаржувався.

Під час проведення перевірки, Підприємством надано копію договору №656 від 11.12.2019р. укладену між ТОВ «Дюшенея» та СМП «УКРА», предметом договору являється: зміна до звіту по інвентаризації, підготовка документів, в яких обгруновуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу торфяного заводу ТОВ «Дюшенея».

Даний договір фактично свідчить про намір Підприємства одержати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а також про розуміння необхідності (обов`язку) щодо одержання даного дозволу з метою законного здійснення своєї господарської діяльності.

Проте, як встановлено в подальшій (позаплановій) перевірці, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря Підприємством так і не отримано.

25.02.2020 ОСОБА_2 на ОСОБА_4 складено чотири протоколи про адміністративні правопорушення, в тому числі протокол №003916 за ч.І ст.78 КУпАП, в якому зазначено, що викиди здійснюються з стаціонарних джерел від тех.-процесу по сушінню торфу під час здійснення наладчих процесів лінії сушіння торфу. 11.03.2020 ОСОБА_2 винесено чотири постанови про накладення адміністративного стягнення, в тому числі постанову №18 від 11.03.2020р. (за результатами розгляду протоколу №003916), якою ОСОБА_4 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.І ст.78 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85 гривень, який згідно квитанції банку від 20.03.2020р. добровільно сплачено в повному обсязі, що фактично можна трактувати, як визнання своєї вини.

Під час проведення позапланової перевірки Підприємства, проведеної у термін 10- 11.11.2020р. на підставі перевірки виконання раніше виданого припису №№1/2-2-11-945 від

11.03.2020р. виявлено, що даний припис не виконано в повному обсязі, в тому числі п.14., а саме: не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням абзацу 3 ч.І ст.11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та п. ї) ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

За результатами позапланової перевірки складено акт перевірки №26/009 від 10.11.2020р. уніфікованої форми, який підписаний виконавчим директором ТОВ «Дюшенея» ОСОБА_4 без заперечень та зауважень, у встановлені законодавством терміни акт не оскаржувався.

10.11.2020 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Біланом Олександром Анатолійовичем складено протокол про адміністративне правопорушення за №004340 за ст.1885 КУпАП, яким також зафіксовано, що раніше виданий припис за №1/2-2-11-945 від 11.03.2020р. не виконаний в повному обсязі.

Також 10.11.2020 ОСОБА_1 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №46, якою ОСОБА_4 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.1885 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 300 гривень.

На підставі викладеного, Державна екологічна інспекція у Тернопільській області просить застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «Дюшенея» у вигляді тимчасової заборони (зупинення) здійснення діяльності, пов`язаної із викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря до моменту отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до п.а) ч.І ст.202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства; про охорону атмосферного повітря.

У відповідності до Постанови КМ України від 14.09.2011р. за №995 «Про утворення територіальних органів Державної екологічної інспекції» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної екологічної інспекції України, в тому числі Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області (код ЄДРПОУ - 37977693), запис про реєстрацію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено 19.12.2011р.

Згідно ч.І розділу І Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 28.04.2020р. за №125 Державна екологічна інспекція у Тернопільській області (далі - Інспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України та їй підпорядковується.

Відповідно до п.4 ч.2 розділу II Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від

28.04.2020р. за №125 Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: 4) про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо: виконання загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм; наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів забруднюючих речовин; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб`єктами господарювання; порядку провадження діяльності, спрямованої на штучні зміни атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.

Відповідно до п.в) ч.І ст.202 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

01.07.2013 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Кодексу цивільного захисту України» від 02.10.2012р. за №5404-VI, яким вносяться зміни до низки законодавчих актів, зокрема до Кодексу адміністративного судочинства України та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Відповідно до даних нормативно-правових актів Державна екологічна інспекція у Тернопільській області з 01.07.2013 року припинила самостійно приймати рішення про тимчасові заборони (обмеження) діяльності суб`єктів господарювання та рішення про відновлення їх діяльності.

Відповідно до ч.6 розділу II Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 28.04.2020р. за №125 Інспекція звертається до суду із позовом щодо: обмеження чи зупинення діяльності суб`єктів господарювання і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форм власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів, лімітів скидів забруднюючих речовин.

Згідно ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Застосувати захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «Дюшенея» у вигляді тимчасової заборони (зупинення) здійснення діяльності, пов`язаної із викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря до моменту отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 31 травня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Державна екологічна інспекція у Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Шашкевича, 3,м. Тернопіль,46008 код ЄДРПОУ/РНОКПП 37977693);

відповідач:

- Товариство з обмеженою відповідальністю "Дюшенея" (місцезнаходження/місце проживання: вул. Українська, 36, офіс 5,м. Шумськ,Шумський район, Тернопільська область,47101 код ЄДРПОУ/РНОКПП 41209479).

Головуючий суддя Подлісна І.М.