
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 червня 2021 року Справа № 480/1154/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп`яненка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач). Свої вимоги обґрунтовує тим, що на виконання рішення суду відповідачем було повторно розглянуто її заяву про призначення їй пенсії державного службовця та рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 21.01.2020 повторно відмовлено у призначенні пенсії. Відмова у призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу" аргументована тим, що неможливо врахувати довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 28.07.2020 №09 та від 22.09.2020 № 11, що видані Сумською районною радою Сумської області, оскільки вказані довідки не містять заробітної плати за посадою, віднесеної до відповідної категорії посад державної служби. Вважає такі дії відповідача такими, що порушують її права.
Просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 21.01.2020 року № 011378 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 ; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити з 30.07.2020 року ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 28.07.2020 року № 09 та від 02.09.2020 року № 11, що видані Сумською районною радою Сумської області, виплативши їй утворену заборгованість за вказаний період.
Відповідачем відзив на позовну заяву не подано.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що 30.07.2020 позивачка звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідачем було відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області позивачкою було оскаржено до суду.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 11.12.2020 визнано протиправною та скасовано відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, викладену в листі №1800-0303-8/38126 від 11.08.2020 «Про відмову у призначенні пенсії»; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період її роботи з 06.09.2007 по 25.02.2008 на посаді заступника завідувача відділу з питань управління комунальною власністю та фінансово - господарського забезпечення і обліку - головного бухгалтера виконавчого апарату районної ради та з 14.05.2008 по 31.05.2020 на посадах заступника завідувача відділу з питань управління комунальною власністю та фінансово - господарського забезпечення і обліку - головного бухгалтера виконавчого апарату районної ради, головного бухгалтера виконавчого апарату районної ради та начальника відділу - головного бухгалтера відділу бухгалтерського обліку та фінансової звітності виконавчого апарату районної ради; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.07.2020 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням висновків суду. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.12.2020 повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 та рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №011378 від 21.01.2020 відмовлено їй в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу" та пунктів 10, 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України від 10.12.2015 №880-VІІІ "Про державну службу" в зв`язку з неможливістю врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 28.07.2020 № 9 та від 02.09.2020 № 11 Сумською районною радою Сумської області, оскільки вказані довідки не містять заробітної плати за посадою, віднесеною до відповідної категорії посад державних службовців.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Пунктом 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VІІІ передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ (далі - Закон № 889) пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058 (далі-Закон № 1058).
Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Повторно відмовляючи в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу" та пунктів 10, 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України від 10.12.2015 №880-VІІІ "Про державну службу" Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області послалось на неможливість врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 28.07.2020 № 9 та від 02.09.2020 № 11 Сумською районною радою Сумської області, оскільки вказані довідки не містять заробітної плати за посадою, віднесеною до відповідної категорії посад державних службовців.
Суд не погоджується з таким висновком відповідача, оскільки посилання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на те, що вказані довідки не містять заробітної плати за посадою, віднесеною до відповідної категорії посад державних службовців з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Сумським окружним адміністративним судом ухвалено рішення у справі № 480/5989/20, яке набрало законної сили, яким зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби період її роботи з 06.09.2007 по 25.02.2008 на посаді заступника завідувача відділу з питань управління комунальною власністю та фінансово - господарського забезпечення і обліку - головного бухгалтера виконавчого апарату районної ради та з 14.05.2008 по 31.05.2020 на посадах заступника завідувача відділу з питань управління комунальною власністю та фінансово - господарського забезпечення і обліку - головного бухгалтера виконавчого апарату районної ради, головного бухгалтера виконавчого апарату районної ради та начальника відділу - головного бухгалтера відділу бухгалтерського обліку та фінансової звітності виконавчого апарату районної ради.
З довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 28.07.2020 № 09, виданої Сумською районною радою Сумської області ОСОБА_1 вбачається, що вказані складові заробітної плати на посаді начальника відділу - головного бухгалтера відділу бухгалтерського обліку та фінансової звітності виконавчого апарату, яка віднесена до державної служби згідно рішення суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
З огляду на вищезазначене, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 21.01.2020 № 011378 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 є необгрунтованим, а тому позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування вказаного рішення підлягають задоволенню.
Також, беручи до уваги те, що відповідачем у оскаржуваному рішенні не зазначено інших підстав для відмови у призначенні пенсії крім неможливість врахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 28.07.2020 № 9 та від 02.09.2020 № 11 Сумською районною радою Сумської області, оскільки вказані довідки не містять заробітної плати за посадою, віднесеною до відповідної категорії посад державних службовців, а також те, що ОСОБА_2 було повторно відмовлено у призначенні пенсії є підстави для задоволення позовних вимог щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити з 30.07.2020 року ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 28.07.2020 року № 09 та від 02.09.2020 року № 11, що видані Сумською районною радою Сумської області, виплативши їй утворену заборгованість за вказаний період.
Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору у розмірі 908,00 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 21.01.2020 року № 011378 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити з 30.07.2020 року ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 28.07.2020 року № 09 та від 02.09.2020 року № 11, що видані Сумською районною радою Сумської області, виплативши їй утворену заборгованість за вказаний період.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп`яненко