
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2021 р. Справа № 480/3600/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
1. Визнати протиправними дії щодо відмови у призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
2. Зобов`язати відповідача зарахувати до спеціального стажу позивачки, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", період її роботи з 04.05.2011 р. по 31.12.2020 р. за професією, посадою комірник спецвиробів цеху № 2, комірник спеціальних виробів (спеціальні хімічні виробництва) цеху № 2 в КП "ШКЗ "Імпульс" та зобов`язати відповідача призначити позивачці пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з дати звернення за нею, тобто з 11.03.2021 р.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що позивач народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , у 2020 році виповнилося 47 років. На протязі своєї трудової діяльності навчалась в Шосткинському СПТУ-19, працювала в магазині № 4, в магазині "Центральний", в Шосткинському казенному заводі "Імпульс", який у подальшому перейменований у Казенне підприємство "Шосткинський казенний завод "Імпульс", де працює до даного часу комірником спеціальних виробів (спеціальні і хімічні виробництва) цеху № 2.
11.03.2021 року позивач звернулась до відповідача для оформлення державної пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 згідно положень п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", надавши заяву про призначення цього виду пенсії і додавши всі необхідні документи, у тому числі уточнюючі довідки про характер роботи та умови праці, видані Казенним підприємством "Шосткинський казенний завод "Імпульс" (далі по тексту - КП "ШКЗ "Імпульс") на підставі первинних документів. Ці документи відповідачем були розглянуті. Однак, у призначені пільгової пенсії було відмовлено, про що відповідач повідомив позивача листом від 23.03.2021 року за вих. № 1800-0302-8/15593. Серед іншого відповідач зазначив, що пільговий стаж складає 2 роки 10 місяців 26 днів, тому право на призначення пенсії позивач набуде після досягнення віку 63 роки та за умови звернення до управління. Аналогічна позиція відповідача викладена ним у своєму рішенні від 16.03.2021 р. № 184250005622 по розгляду заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Позивач вважає відмову незаконною, оскільки відповідно до трудової книжки і довідок № 550 від 02.09.2020 р., № 92 від 23.02.2021 р., виданими КП "ШКЗ "Імпульс" про підтвердження наявного пільгового трудового стажу, позивач дійсно працювала в особливо шкідливому виробництві за Списком № 1 на умовах повного робочого часу з 03.12.2007 р. по 03.05.2011 р. за професією, посадою складальник виробів капсульного виробництва цеху № 2, що передбачено Списком № 1 розділ IX підрозділ 7, код КП 9.7-За, затверд, постановою КМУ від 16.01.2003 р. № 36; з 04.05.2011 р. по 31.12.2020 р. за професією, посадою комірник спецвиробів цеху № 2, комірник спеціальних виробів (спеціальні хімічні виробництва) цеху № 2, що передбачено Списком № 1 розділ IX підрозділ 7, затверд, постановою КМУ від 24.06.2016 р. №461.
Підставою для видачі КП "ШКЗ "Імпульс" вищезазначених довідок є наявні на підприємстві первинні документи - особова картка форми № Т-2А, накази по підприємству, листи спостереження, фотографії робочого дня, накази про результати атестації № 348 від 10.07.2006 р., № 275 від 01.07.2011 р., № 271 від 01.07.2016 р., № 984 від 28.12.2017 р., № 80 від 18.02.2020 р., № 781 від 10.12.2019 р., Колективні договори за 2007-2009 р.р., 2010-2012 р.р. Крім того, КП "ШКЗ "Імпульс" керувалось попереднім аналізом усіх факторів, що впливають на право надання пенсійних пільг (дані технологічних регламентів, результати замірів концентрації шкідливих факторів виробничого середовища та рівнів трудового процесу, зайнятість виконанням робіт у шкідливих умовах, дані паспортів робочих місць тощо).
Позивач зазначила, що має страхового стажу роботи 29 років 11 місяців 17 днів та пільгового стажу у шкідливих виробництвах за Списком № 1 - 10 років 3 місяців 6 днів, а тому просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 28.04.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що розглянувши заяву позивача від 11.03.2021 про призначення пенсії головне управління рішенням від 16.03.2021 № 184250005622 відмовило в призначенні пенсі за віком відповідно до пункту 2 частини 1 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2004 року № 1058-ІV на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю пільгового стажу по Списку № 1, оскільки пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком N 1 виробництв, робіт професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і при стажі в період з 01 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року не менше 18 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсія на пільгових умовах призначається із зменшенням пенсійного віку, передбаченого абзацом першим частини першоі статті 26 цього Закону, на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
До пільгового стажу по Списку № 1 не враховані періоди роботи з 04.05.2011 року по 31.12.2020 року - на посаді комірник спецвиробів цеху №2, комірник спеціальних виробів (спеціальні хімічні виробництва) цеху № 2, оскільки відсутні правові підстави внесення змін наказами №80 від 18.02.2020 року додатки №2, №3 та №781 від 10.12.2019 року додаток № 1 до атестації робочих місць за наказами №348 від 10.07.2006 року, №275 від 01.07.2011 року, №271 від 01.07.2016 року.
На дату звернення відповідно до наданих документів позивача страховий стаж складає 29 років 11 місяців 17 днів, пільговий стаж по Списку 1 - 2 роки 10 місяців 26 днів.
Щодо неврахування до пільгового стажу періоду роботи в КП Шосткинському казенному заводі "Імпульс" відповідач зазначив, що відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Таким чином, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.1 ч. 2 ст. 114 є необхідним відповідність заявником про призначення пенсії таких умов: досягнення віку, наявність страхового стажу (не менше 20 років для жінок), наявність пільгового стажу зайнятості на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 (не менше 7 років 6 місяців), результати атестації робочих місць.
Відповідно до п.4 "Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) атестація робочих місць проводиться кожні 5 років відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442).
Пункт 4.1. Порядку № 383 вказує на те, що Порядок № 442 набрав чинності 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах , певного 5-річного періоду роботи за шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Щодо вимоги позивача призначити пенсію відповідач зазначив, що призначення та виплата пенсії є дискреційним повноваженням пенсійного органу.
Враховуючи вищезазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 52-53).
Дослідивши матеріали адміністративної справи, позовну заяву та відзив, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що 11.03.2021 року ОСОБА_1 звернулась із заявою до ГУ ПФУ в Сумській області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 згідно положень п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с. 18).
Рішенням ГУ ПФУ в Сумській області від 16.03.2021 № 184250005622 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 2 частини 1 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2004 року № 1058-ІV на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю пільгового стажу по Списку № 1, оскільки пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і при стажі в період з 01 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року не менше 18 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсія на пільгових умовах призначається із зменшенням пенсійного віку, передбаченого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. До пільгового стажу по Списку № 1 не враховані періоди роботи з 04.05.2011 року по 31.12.2020 року - на посаді комірник спецвиробів цеху №2, комірник спеціальних виробів (спеціальні хімічні виробництва) цеху № 2, оскільки відсутні правові підстави внесення змін наказами №80 від 18.02.2020 року додатки №2, №3 та №781 від 10.12.2019 року додаток № 1 до атестації робочих місць за наказами №348 від 10.07.2006 року, №275 від 01.07.2011 року, №271 від 01.07.2016 року. На дату звернення відповідно до наданих документів позивача страховий стаж складає 29 років 11 місяців 17 днів, пільговий стаж по Списку 1 - 2 роки 10 місяців 26 днів (а.с. 62).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).
Загальні засади державного пенсійного забезпечення визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон).
Порядок та умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах визначено в статті 13 Закону.
Згідно пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсія на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи призначається працівникам за наявності трьох обов`язкових умов у сукупності:
- зайнятість повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України;
- атестація робочих місць;
- досягнення 50 років (для жінок, які народилися з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року - 48 років 6 місяців) і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
В свою чергу, статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною), рішенням Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020. Порядок застосування статті 13 визначає пункт 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020 року.
Відповідно до положень статті 152 Конституції України закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Так, згідно пункту 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину 2 статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року за № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року за № 213-VIII.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду №1-р/2020 від 23.01.2020 стаття 13, частина 2 статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року за № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року за №213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020 року встановлено, що застосуванню підлягають стаття 13, частина 2 статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року за № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року за № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:
"На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам...".
Окрім цього, суд звертає увагу на те, що у справах "Щокін проти України" (заяви №23759/03 та 37943/06, рішення від 14.10.2010) та "Серков проти України" (заява №39766/05, рішення від 07.07.2011) Європейський суд з прав людини дійшов висновку що, по-перше, національне законодавство не було чітким та узгодженим та не відповідало вимозі "якості" закону і не забезпечувало адекватного захисту осіб від свавільного втручання у права заявника; по-друге, національними органами не було дотримано вимоги законодавства щодо застосування підходу, який був би найбільш сприятливим для заявника, коли в його справі національне законодавство припускало неоднозначне трактування; по-третє, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості і точності порушує вимогу "якості закону". В разі коли національне законодавство припустило неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов`язків осіб, національні органи зобов`язані застосувати найбільш сприятливий для осіб підхід. Тобто вирішення колізій у законодавстві завжди тлумачиться на користь особи.
За вказаних обставин, така обов`язкова умова для призначення пенсії на пільгових умовах: необхідний вік та стаж роботи, має застосовуватися в порядку, визначеному пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду № 1-р/2020 від 23.01.2020, та виходячи з принципу правої визначеності як складового елементу верховенства права, гарантованого статтею 8 Конституції України. Таке застосування судом вищевказаних норм права усуває колізію в їх застосуванні, у спосіб застосування тієї норми, яка створює більш сприятливі умови для реалізації права особи на пенсійне забезпечення, та забезпечує у спірних правовідносинах правову визначеність.
Отже, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
Судом встановлено, що позивач у період з 04.05.2011 по теперішній час працює на посаді комірник спецвиробів цеху №2, комірник спеціальних виробів (спеціальні хімічні виробництва) цеху №2 на КП «ШКЗ «Імпульс» (а.с. 14-15).
На момент звернення із заявою від 11.03.2021 про призначення пенсії на пільгових умовах за списком №1 ОСОБА_1 досягла 47-річного віку, а її пільговий стаж роботи згідно довідок "ШКЗ "Імпульс" №550 від 02.09.2020, №23.02.2021 № 92 становить 10 років 3 місяці 6 днів.
Однак вказані довідки відповідачем до уваги не прийнята оскільки відсутні правові підстави внесення змін наказами №80 від 18.02.2020 року додатки №2, №3 та №781 від 10.12.2019 року додаток № 1 до атестації робочих місць за наказами №348 від 10.07.2006 року, №275 від 01.07.2011 року, №271 від 01.07.2016 року (а.с. 62).
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списком №1 деталізоване у Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383).
Пунктом 3 Порядку №383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Пунктом 10 Порядку №383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.
Пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).
Відповідно до пункту 4.2 Розділу ІV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Відмовляючи позивачу у призначенні пенсії відповідач виходив з відсутності правових підстав внесення змін наказами №80 від 18.02.2020 року додатки №2, №3 та №781 від 10.12.2019 року додаток № 1 до атестації робочих місць за наказами №348 від 10.07.2006 року, №275 від 01.07.2011 року, №271 від 01.07.2016 року. (а.с. 62).
Відповідно до частини першої статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Отже, перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі або відсутність можливості їх перевірити, самі по собі, не можуть бути підставою для відмови у призначенні пільгової пенсії.
Аналогічна позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 21.11.2018 у справі №672/914/16-а, від 11.07.2019 у справі №127/1849/17, від 31.03.2020 у справі №127/16245/17.
Крім того, суд зазначає, що внесення змін наказами №80 від 18.02.2020 року до додатків №2, №3 та №781 від 10.12.2019 року додаток № 1 до атестації робочих місць за наказами №348 від 10.07.2006 року, №275 від 01.07.2011 року, №271 від 01.07.2016 року носить технічне значення, а саме виправлення описку в нумерації Списків №1.
Також, суд враховує, що відповідачем ані у спірному рішенні, ані у відзиві на позов жодним чином не обґрунтовано, з яких підстав пенсійним органом при вирішенні питання про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах не прийнято у якості доказу надану ним трудову книжку.
Верховний Суд у постанові від 25.03.2020 у справі №705/4946/16-а зазначив, що підставою для призначення пільгових пенсій є не тільки запис у трудовій книжці щодо роботи на підприємстві, а і довідка підприємства, яка уточнює характер роботи з зазначенням періоду роботи, що зараховується до спеціального стажу; професії або посади; характеру виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, яка оцінюється управлінням Пенсійного фонду з урахуванням вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку що належним способом захисту прав позивача є не визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а скасування рішення від 16.03.2021 № 184250005622 та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до спеціального стажу ОСОБА_1 , що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", період її роботи з 04.05.2011 р. по 31.12.2020 р. за професією, посадою комірник спецвиробів цеху № 2, комірник спеціальних виробів (спеціальні хімічні виробництва) цеху № 2 в КП "ШКЗ "Імпульс".
Отже, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у призначенні та виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про зобов`язання відповідача призначити пенсію за віком, суд виходить з такого.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону №1058-IV, пенсія підлягає призначенню позивачу з моменту звернення за призначенням пенсії.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.12.2020 у справі № 510/1286/16-а вказала на те, що у спорах, що виникають з органами Пенсійного фонду України, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу Пенсійного фонду України відповіді (листа-відповіді, листа-роз`яснення) на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів (про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку), на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.
Питання ефективності правового захисту аналізувалося у рішеннях національних судів і згідно усталеної судової практики слідує, що рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
"Ефективний засіб правового захисту" у розумінні статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає зазначеній нормі Конвенції (постанова Великої палати Верховного Суду від 28.03.2018 у справі № 705/552/15-а, постанови Верховного Суду від 18.04.2018 у справі № 826/14016/16, від 11.02.2019 у справі № 2а-204/12).
З огляду на необхідність обрання найбільш ефективного способу захисту порушеного права, суд приходить висновку про необхідність зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 11.03.2021.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вважає, що відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним рішення і вчинення дій. Натомість обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду та вказують на неправомірність поведінки відповідача в спірних правовідносинах.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 11.03.2021.
Відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 908,00 грн. судового збору, сплаченого згідно з квитанцією від 23.04.2021 р. № 13 (а.с. 8).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 16.03.2021 № 184250005622.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", період її роботи з 04.05.2011 р. по 31.12.2020 р. за посадою комірник спецвиробів цеху № 2, комірник спеціальних виробів (спеціальні хімічні виробництва) цеху № 2 в КП "ШКЗ "Імпульс".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 11.03.2021.
В задоволенні інших позовних вимог- відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір в сумі 908,00 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук