
Справа № 420/4058/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини А3519, Військової частини А 0456 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини А3519 про визнання протиправною бездіяльності Військової частини А3519 яка полягає у не застосуванні п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошова забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні ОСОБА_1 починаючи з 01.03.2018 по 31.12.2018 року та з 01.01.2019 по 19.06.2019 року розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України "Про Державний бюджет України" станом на перше січня календарного року; зобов`язання Військову частину А3519 перерахувати та виплатити, ОСОБА_1 з 01.03.2018 по 31.12.2018 року та з 01.01.2019 по 19.06.2019 року грошове забезпечення з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням розміри яких обчислені з урахуванням п.1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, виходячи не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України" станом на перше січня календарного року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти та одноразових додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум; зобов`язання Військову частину А3519 перерахувати та виплатити ОСОБА_1 розмір одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням суми грошового забезпечення та додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням проведеного перерахунку відповідно до пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 але не менше 50-ти відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого ЗУ "Про Державний бюджет України " станом на перше січня календарного року.
Ухвалою суду від 22.03.2021р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою суду від 20.04.2021р. залучено до участі у справі №420/4058/21 у якості другого відповідача - військову частину А 0456 (пров. Штабний, 1, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 26613823).
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що відповідач, не застосувавши п. 1 Примітки Додатку 1 та Примітку Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошова забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні ОСОБА_1 починаючи з 01.03.2018 по 31.12.2018 року та з 01.01.2019 по 19.06.2019 року розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати допустив протиправну бездіяльність. У зв`язку з викладеним, позивач просить суд зобов`язати Військову частину А3519 перерахувати та виплатити, ОСОБА_1 з 01.03.2018 по 31.12.2018 року та з 01.01.2019 по 19.06.2019 року грошове забезпечення з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням розміри яких обчислені з урахуванням п.1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, виходячи не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України" станом на перше січня календарного року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти та одноразових додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум, а також перерахувати та виплатити ОСОБА_1 розмір одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням суми грошового забезпечення та додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням проведеного перерахунку відповідно до пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 але не менше 50-ти відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого ЗУ "Про Державний бюджет України " станом на перше січня календарного року.
30.03.2021р. до суду від представника військової частини А3519 надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що вказана військова частина ніколи не встановлювала позивачу посадового окладу, оскільки військову службу він проходив у військовій частині А0456. Поряд з цим, відповідач вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог, оскільки лише з 29.01.2020р. відновлена дія пункту 4 Постанови №704 у первісній редакції, яка запроваджувала у якості однієї з величин алгоритму розрахунку показника окладу за посадою - мінімальний розмір заробітної плати. Відповідач вказав, що під час розв`язання правової колізії між нормами пункту 3 розділу ІІ Закону №1774-VІІІ та пункту 4 Постанови №704, у редакції до внесення змін Постановою №103, та приміток до додатків 1, 12, 13, 14 Постанови №704, перевагу належить віддати положенням закону як акту права вищої юридичної сили.
13.04.2021р. до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив у якій представник, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві та посилаючись на практику апеляційних адміністративних судів України, просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
13.05.2021р. до суду від представника Військової частини А0456 надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що посилання позивача щодо необхідності застосування при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням, такої розрахункової величини як мінімальна заробітна плата є необґрунтованою, оскільки примітки до Додатків 1 та 14 до Постанови №704 не узгоджуються з пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII та не є нормами права. Крім того, як вказав відповідач, оскільки Додатки 1 і 14 до Постанови № 704 затверджені 30.08.2017, а пункт 4 цієї ж постанови змінено 21.02.2018 на підставі Постанови № 103 то пріоритетним в цьому випадку є положення пункту 4 Постанови № 704.
25.05.2021р. до суду від представника позивача надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що розрахунки посадового окладу позивача мають проводитись шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. Отже, застосування відповідачем розміру прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня 2018 року як вихідного показника призвело до невірного обчислення розміру грошового забезпечення позивача, у тому числі посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а як наслідок і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні у неналежному розмірі. Тобто, як вказав позивач, розміри посадового окладу та окладу за військовим звання та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень та премій), обчислені з порушенням вимог постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді начальника інформаційно-аналітичного відділу оперативного управління військової частині А0456 та перебував на фінансовому забезпеченні у військовій частині А3519.
Наказом командира військової частини А0456 від 19.06.2019р. звільненого у запас ОСОБА_1 було виключено зі списку особового складу та знято з усіх видів забезпечення(а.с.27).
11.01.2021р. ОСОБА_1 звернувся до Військової частини А3519 із заявою про здійснення розрахунку, перерахунку розміру посадового окладу та розміру окладу за військовим званням з 01.03.2018р. з розрахунку не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, розміру одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням розміри які обчислені з розрахунку не менше50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати(а.с.8).
Листом Військової частини А3519 №188 від 29.01.2021р. повідомлено ОСОБА_1 про відсутність підстав для здійснення перерахунку розміру посадового окладу та розміру окладу за військовим званням, а також розміру одноразової грошової допомоги при звільненні(а.с.9).
30.08.2017 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (набрала чинності з 01.03.2018 року, далі - Постанова № 704), якою зокрема затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавки за вислугу років, у тому числі військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу.
Пунктом 4 Постанови № 704 (в редакції, чинній до 24.02.2018р.) установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
21.02.2018 р. відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (набрала чинності 24.02.2018 р., далі - Постанова №103).
Постановою №103 (яка набрала чинності 24.02.2018р.) до постанови КМУ № 704 внесено зміни, внаслідок яких пункт 4 постанови КМУ № 704 викладено у новій редакції: " 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
Разом з тим, згідно пунктом 1 Примітки Додатку 1 постанови КМУ № 704 "Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу" (в редакції постанови КМУ № 1041 від 20.12.2017) посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
Згідно Примітки Додатку 14 "Схема тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу" оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли розмір окладу визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
Виходячи з наведених вище приписів законодавства судом встановлено, що пункт 4 постанови КМУ № 704 (в редакції постанови КМУ № 103) визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник, як "розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р.", тоді як згідно приміток до вказаних додатків розрахунковою величиною визначено процентний показник від розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року.
На момент набрання чинності постановою КМУ №704, п.4 вказаного нормативного акту викладений у редакції згідно з п.6 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.".
В подальшому постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 по справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103.
Тобто лише з 29.01.2020р. відновлена дія пункту 4 Постанови №704 у первісній редакції, яка запроваджувала у якості однієї з величин алгоритму розрахунку показника окладу за посадою - мінімальний розмір заробітної плати.
Разом з тим суд звертає увагу, що 01.01.2017р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII (далі - Закон №1774-VIII) пунктом 3 розділу ІІ якого встановлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року.
За приписами частини 3 статті 7 КАС України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Таким чином суд зазначає, що під час розв`язання правової колізії між нормами пункту 3 розділу ІІ Закону №1774-VІІІ та пункту 4 Постанови №704, у редакції до внесення змін Постановою №103, та приміток до додатків 1, 12, 13, 14 Постанови №704, перевагу належить віддати положенням закону як акту права вищої юридичної сили.
При цьому судом враховуються висновки Великої Палати Верховного Суду у подібних правовідносинах, які викладені у постанові від 11.12.2019р. у справі №240/4946/18, щодо застосування норм права, а саме пункту 3 розділу ІІ Закону №1774-VІІІ, згідно яких: "за загальним правилом дії норм права у часі, у зв`язку з набранням чинності Законом №1774-VІІІ, яким установлено розрахункову величину для визначення посадових окладів, заробітної плати працівників та інших виплат і заборонено застосовувати мінімальну заробітну плату після набрання чинності цим Законом, положення статті 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII №796-XII щодо обчислення щомісячної грошової допомоги у процентному співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають".
За таких обставин, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Військової частини А3519 яка полягає у не застосуванні п. 1 Примітки Додатку 1 те Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошова забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" при обчисленні ОСОБА_1 починаючи з 01.03.2018 по 31.12.2018 року та з 01.01.2019 по 19.06.2019 року розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням з урахуванням не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року, а саме встановленого Законом України "Про Державний бюджет України" станом на перше січня календарного року; зобов`язання Військову частину А3519 перерахувати та виплатити, ОСОБА_1 з 01.03.2018 по 31.12.2018 року та з 01.01.2019 по 19.06.2019 року грошове забезпечення з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням розміри яких обчислені з урахуванням п.1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, виходячи не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України" станом на перше січня календарного року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти та одноразових додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням виплачених сум; зобов`язання Військову частину А3519 перерахувати та виплатити ОСОБА_1 розмір одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням суми грошового забезпечення та додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням проведеного перерахунку відповідно до пункту 1 Примітки Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 але не менше 50-ти відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого ЗУ "Про Державний бюджет України " станом на перше січня календарного року, задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов позивача задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра
.