Рішення № 97319327, 17.05.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2021
Номер справи
380/12603/20
Номер документу
97319327
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/12603/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2021 року місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої - судді Мричко Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Роздіна Ю.Н.,

представника позивача Чорненького Я.Б.,

представника відповідача Пеля О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -

встановив:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10 (далі – відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсії №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №6 від 27.10.2020 про відмову в переведенні ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” №3723;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу який дає право на призначення пенсії державного службовця період роботи з 05.07.2001 по 21.10.2020 на посаді голови та секретаря Володимирецької сільської ради Жидачівського району Львівської області.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 21.10.2020 пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” №3723 у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках Володимирецької сільської ради від 21.10.2020 № № 218, 219.

Ухвалою від 04.01.2021 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно відмовив у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”, оскільки на час звернення до відповідача позивач досягла визначеного законом віку, набула необхідного страхового стажу, а стаж роботи на посадах державного службовця станом на дату набрання чинності Закону України “Про державну службу” становив понад 20 років. Позивач вважає, що виконала всі умови передбачені законодавством для призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”, а тому рішенні відповідача про відмову у переведенні на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” №3723 є протиправним.

29.01.2021 представник відповідача подав до суду відзив на позову заяву, в якому проти позовних вимог заперечив. Відзив обґрунтований тим, що відсутні підстави для призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”, оскільки у позивача відсутній стаж державної служби, а на посадових осіб органів місцевого самоврядування, яким присвоєно ранги посадової особи органу місцевого самоврядування дія Закону України “Про державну службу” не поширюється.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав. Просив суд позов задовольнити повністю.

У судовому засіданні представник відповідача проти позовних вимог заперечив. Просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивачу з 03.01.2017 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Згідно із відомостями про роботу у трудовій книжці НОМЕР_2 позивач працювала, зокрема:

- з 28.06.1986 по 10.05.1990 на посаді голови виконкому Володимирецької сільської ради народних депутатів;

- з 10.05.1990 по 01.08.1994 на посаді секретаря Володимирецької сільської ради народних депутатів;

- з 26.10.2001 по 18.04.2002 на посаді голови Володимирецької сільської ради народних депутатів;

- 19.04.2002 по 26.11.2020 на посаді секретаря Володимирецької сільської ради.

21.10.2020 позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України № 3723. До вказаної заяви позивач долучила довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 21.10.2020 №318 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 21.10.2020 № 319, які видані Володимирецькою сільською радою Жидачівського району Львівської області.

За результатами розгляду заяви позивача відповідач прийняв рішення про відмову в перерахунку пенсії позивача від 27.10.2020 №6. Вказане рішення обґрунтоване тим, що з 04.07.2001 посада секретаря виконкому сільської ради народних депутатів та посада голови сільської ради віднесені до категорій посадових осіб місцевого самоврядування, а не відповідних категорій посад державних службовців. Оскільки стаж роботи позивача на посадах голови та секретаря виконкому сільської Ради народних депутатів з 04.11.1983 по 04.07.2001 становить 17 років 8 місяців, тобто є меншим ніж необхідних 20 років, то відсутні підстави для переходу на пенсію державного службовця відповідно до Закону України “Про державну службу”.

Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернулася з відповідним позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

При цьому зазначений вік визначається статтею 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Тобто до 01 травня 2016 (дата набрання чинності Законом України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VІІІ) право на пенсію державного службовця мали особи, які:

а) досягли певного віку (62 роки для чоловіків, 60 років для жінок) та мають передбачений законодавством страховий стаж;

б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01 травня 2016 року, відповідно до статті 90 Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.

Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності вказаним Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно із пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності вказаним Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених у статті 25 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 1 травня 2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Таким чином, обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 №3723-ХІІ після 1 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частини першої статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VІІІ) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VІІІ та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Статтею 46 Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у пункті 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України “Про службу в органах місцевого самоврядування”.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VIII.

Відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності вказаним Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, у спірному випадку необхідно керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283.

Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених статтею 14 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”.

Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 19.03.2019 у справі №466/5138/17.

Отже, період роботи позивача з 05.07.2001 по 18.04.2002 на посаді голови Володимирецької сільської ради народних депутатів та з 19.04.2002 по 21.10.2020 на посаді секретаря Володимирецької сільської ради зараховуються до стажу державної служби, а тому доводи відповідача в цій частині є необґрунтованими.

Враховуючи наведене, виходячи з того, що на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” позивач досягла 60-річного віку та мала стаж державної служби понад 20 років, суд дійшов висновку, що позивач набула право на призначення пенсії відповідно до положень Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.

З огляду на вказане, суд дійшов вважає, що рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсії №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №6 від 27.10.2020 про відмову в переведенні ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” №3723 не відповідає критеріям правомірності рішень суб`єкті владних повноважень, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Виходячи з наведеного, з метою повного та ефективного відновлення порушених прав позивача суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача перевести позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” з дня звернення із заявою від 21.10.2020, зарахувавши до стажу державної служби період перебування на посадах голови та секретаря Володимирецької сільської ради Жидачівського району Львівської області з 05.07.2001 по 21.10.2020.

Разом з тим, суд вважає, що позовна вимога про зобов`язання відповідача здійснити нарахування й виплату позивачу з 21.10.2020 пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” №3723 у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках Володимирецької сільської ради від 21.10.2020 № № 218, 219, є передчасною та необґрунтованою, оскільки відповідач відмовив у переведенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного стажу та не вирішував питання відсоткового розміру пенсії.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до статті 139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань судовий збір у розмірі 840,80 грн, сплачений згідно з квитанцією від 16.12.2020 № 0.0.19443631578.1.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення та перерахунків пенсії №14 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №6 від 27.10.2020 про відмову в переведенні ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” №3723.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” з дня звернення із заявою від 21.10.2020, зарахувавши до стажу державної служби період перебування на посадах голови та секретаря Володимирецької сільської ради Жидачівського району Львівської області з 05.07.2001 по 21.10.2020.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне рішення суду складене 31 травня 2021 року.

Суддя Мричко Н.І.