Рішення № 97318616, 01.06.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2021
Номер справи
340/461/21
Номер документу
97318616
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/461/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (далі – відповідач) про визнання протиправними та скасування припису, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить визнати протиправним та скасувати припис від 27.01.2021 №47-ДК/0011Пр/03/01/-21.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачем використовуються земельні ділянки відповідно до вимог чинного законодавства і жодним чином не пов`язані з обставинами, зазначеними у приписі.

Відповідач у поданому до суду відзиві позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволенні відмовити, обґрунтовуючи це тим, що в ході державного нагляду у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель було встановлено, що земельна ділянка, орієнтовною площею 2,0000 га, яка розташована біля ділянки з кадастровим номером: 3521986900:02:000:5402, станом на 27.01.2021 була оброблена та засіяна позивачем озимими зерновими культурами. При цьому, згідно до матеріалів лісогосподарського впорядкування дана земельна ділянка перебуває у користуванні ДП "Долинське лісове господарство", форма власності – державна, категорія земель – землі лісогосподарського призначення, цільове призначення – для ведення лісового господарства і пов`язаних із ним послуг. Враховуючи зазначене, використання вказаної земельної ділянки за відсутності зареєстрованого в установленому законодавством порядку речового права на неї є незаконним (а.с.28-34).

Позивач подав відповідь на відзив, в якій не погодився з позицією відповідача (а.с.58-59).

Дослідивши письмові докази у справі суд зазначає наступне.

Так, з матеріалів справи про адміністративне правопорушення встановлено (а.с.35-57), що наказом ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області від 22.01.2021 №47-ДК старшому державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель, начальнику відділу контролю за використанням та охороною земель у Петрівському, Долинському Новгородківському районах ОСОБА_2 (далі – Державний інспектор) було доручено здійснити державний нагляд за дотриманням вимог земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га (розташована біля земельної ділянки з кадастровим номером 3521986900:02:000:5402), на території Долинської міської ради Кропивницького району (колишній Долинський район) Кіровоградської області (а.с.36-37).

Згідно довідки, виданої виконкомом Новогригорівської Першої сільської ради Долинського району Кіровоградської області від 27.01.2021 №14, було встановлено, що земельна ділянка орієнтовною площею 2,0000 га, яка розташована біля земельної ділянки з кадастровим номером 3521986900:02:000:5402 станом на 27.01.2021, оброблена гр. ОСОБА_1 та засіяна озимими зерновими культурами (а.с.38).

27.01.2021 державним інспектором було складено акт обстеження зазначеної земельної ділянки № 47-ДК/33/АО/10/01/-21 та встановлено, що земельна ділянка на час перевірки засіяна озимими культурами (а.с.39-40).

Враховуючи вказане, 27.01.2021 державним інспектором складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту – земельної ділянки № 47-ДК/25/АП/09/01/-21 (а.с.41-42), згідно до змісту якого земельна ділянка відповідно до матеріалів лісогосподарського впорядкування перебуває у користуванні ДП "Долинське лісове господарство". На час перевірки на земельній ділянці виявлено посіви озимих культур, які здійснив гр. ОСОБА_1 , чим порушив ч.1 ст.116, ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України та ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" (а.с.41-42).

27.01.2021 державним інспектором складено протокол про адміністративне правопорушення № 47-ДК/0007П/07/01/-21 (а.с.51-52), на підставі якого винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 47-ДК/0007По/08/01/-21 (а.с.47-48).

Разом з тим, з метою усунення виявленого порушення державним інспектором 27.01.2021 винесено припис №47-ДК/001Шр/03/01/-21 (а.с.49-50) та зобов`язано позивача усунути порушення законодавства та припинити використання земельної ділянки в 30-денний термін.

Не погодившись із приписом про усунути порушення земельного законодавства України, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.14 Конституції України та ст.373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізовується громадянами, юридичними особами та державою відповідно до закону.

Згідно ч. ч.1, 2 ст.2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Ст.3 Земельного кодексу України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст.187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Згідно із ст. 188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначені Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003 № 963-IV (далі – Закон № 963-IV).

Відповідно ст.2 Закону № 963-IV, основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є, зокрема, забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.

Статтею 4 Закону № 963-IV передбачено, що об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Згідно зі статтею 5 Закону № 963-IV, органом, який здійснює державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, проведення моніторингу родючості ґрунтів є центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Положеннями ст.6 Закону № 963-IV визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать зокрема здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю та виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, передбачено, що державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Відтак, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області наділено повноваженнями щодо здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів. При цьому, об`єктом контролю є всі землі на території України, а також порядок їх використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами.

Згідно із ст.ст. 9, 10 Закону № 963-IV державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об`єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов`язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.

Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:

безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;

давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;

складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;

у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення;

викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов`язаних з порушенням земельного законодавства України;

передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення;

проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України;

звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.

Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства про охорону земель можуть мати й інші повноваження відповідно до закону.

Державні інспектори під час виконання службових обов`язків мають право на носіння форменого одягу встановленого зразка та використовувати спеціальні транспортні засоби з кольорографічним забарвленням і написом з емблемою в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Статтями 125 та 126 Земельного кодексу України регламентовано, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

В абзаці 7 пункту 2 частини 1 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що державній реєстрації прав підлягають право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.

Згідно пункту "б" частини 1 статті 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення як, зокрема, самовільне зайняття земельних ділянок.

Відповідно до статті 1 Закону № 963-IV самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочинну щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Таким чином, будь-які дії, направлені на фактичне використання земельної ділянки без оформлення права власності на земельну ділянку або права постійного користування чи права оренди земельної ділянки в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", є самовільним зайняттям земельної ділянки.

Виходячи з фактичних обставин справи, а також норм діючого законодавства України, суд доходить до переконливого висновку про те, що відповідачем не представлено належних письмових доказів, які б свідчили про факт вчинення позивачем порушення положень ч.1 ст.116, ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України та ст.1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", а також обставини, при яких вчинено такі протиправні дії. Ні подані до суду матеріали справи про адміністративне правопорушення, ні матеріали адміністративної справи таких доказів не містять.

При цьому, згідно наданого суду позивачем акту від 12.05.2021, складеного в присутності старости Новогригорівського Першого старостівського округу Долинської міської ради Кіровоградської області Климчука О.В., позивача та свідків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , за результатами візуального огляду земельних ділянок, розташованих поряд із земельною ділянкою з кадастровим №: 3521986900:02:000:5402, відсутні ділянки, які були б засіяні озимими зерновими культурами. На ділянках, що межують з земельною ділянкою з кадастровим №: 3521986900:02:000:5402 з осені не проводились будь-які сільськогосподарські роботи (а.с.63).

Таким чином, жодним документом, який складений державним інспектором та покладених в основу оскаржуваного припису, не встановлено склад адміністративного правопорушення, а відповідач не надав жодного доказу винності позивача у вчиненні порушення вимог земельного законодавства.

Слід також врахувати, що 21.05.2021 в Єдиному державному реєстрі судових рішень оприлюднено постанову Долинського районного суду Кіровоградської області від 19.05.2021 по справі № 388/184/21, якою визнано протиправною та скасовано постанову про накладення адміністративного стягнення № 47-ДК/0007По/08/01/21 від 27.01.2021. Як встановив суд в ході розгляду даної справи, надані відповідачем матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять належних, безспірних даних на підставі яких можна однозначно ідентифікувати земельну ділянку, як предмет посягання адміністративного правопорушення, передбаченого ст.53-1 КУпАП. Не містять зазначені матеріали і доказів на підтвердження самовільного використання такого предмета посягання, окрім як зазначення про це у довідці виконкому Новогригорівської Першої сільської ради Долинського району Кіровоградської області № 14 від 27.01.2021. Суд відзначив і те, що відповідачем не надано належних доказів наявність самої події адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП, оскільки, з наданих суду матеріалів справи про адміністративне правопорушення, на ознаки такого правопорушення вказують лише дані довідки виконкому Новогригорівської Першої сільської ради Долинського району Кіровоградської області № 14 від 27.01.2021, відомостям зазначеним у якій належна оцінка уповноваженою посадового особою, якою було порушено провадження у справі про адміністративне правопорушення не надавалась, такі данні не перевірялись, зокрема за результатами належного встановлення предмета посягання - земельної ділянки та її фактичного, безпосереднього обстеження за місцем розташування.

З огляду на з`ясовані у справі обставини, суд дійшов до висновку, що припис від 27.01.2021 №47-ДК/0011Пр/03/01/-21 прийнятий відповідачем всупереч нормам діючого законодавства, необґрунтовано, недобросовісно, нерозсудливо, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Посилання відповідача на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 20.02.2020 №1940/1655/18, судом не приймається, оскільки обставини, які досліджувались у справі №1940/1655/18 різняться з обставинами, встановленими у даній справі.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У відповідності до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у ході розгляду справи відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не виконано покладеного на нього обов`язку щодо доказування правомірності прийняття оскаржуваних припису, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог, які підлягають задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат у справі суд зазначає таке.

Згідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За подання позовної заяви позивач сплатив судовий збір у сумі 908,00 грн., що підтверджується квитанцією № 34 від 22.02.2021 (а.с.20), який підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у справі.

Інші судові витрати позивача не встановлено.

Керуючись ст.ст.72-77, 242-246, 255, 257, 262 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати припис про усунення порушень земельного законодавства від 27.01.2021 №47-ДК/0011Пр/03/01/-21.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП – НОМЕР_1 ) з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ – 39767636) судовий збір у розмірі 908 грн. (дев`ятсот вісім гривень).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 КАС України.

Відповідно до підпункту 15.5 п.15 Розділ VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Л.І. Хилько