
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про призначення експертизи та зупинення провадження у справі
21 травня 2021 року справа № 320/8650/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сидорчук А.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бучанської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Роял Сіті" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Бучанської міської ради, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати з моменту набрання законної сили судовим рішенням положення містобудівних умов та обмежень, затверджених наказом відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Бучанської міської ради від 20.09.2019 №20-М з врахуванням змін від 17.03.2020, які не відповідають містобудівній документації міста Буча, а саме:
- абзац 1 пункту 3 розділу "Загальні дані" "містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва від 20.09.2019 №20-М в частині речення: "та детального плану території, орієнтовною площею 5,4 га, що розташована в межах АДРЕСА_1 для розміщення багатоповерхової житлової та громадської забудови, затвердженого рішенням Бучанської міської ради за №3185-55-VІІ від 28.03.2019";
- абзац 1 пункту 1 розділу "Містобудівні умови та обмеження" містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва від 20.09.2019 №20-М в частині речення: "не більше 30 м; гранична поверховість будівлі/споруди - 1-9 поверхів";
- абзац 1 пункту 3 розділу "Містобудівні умови та обмеження" містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва від 20.09.2019 №20-М в частині речення: "до 320 чол./га.";
- зобов`язати відділ містобудування та архітектури виконавчого комітету Бучанської міської ради внести зміни до Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва від 20.09.2019 №20-М з врахуванням змін від 17.03.2020 шляхом:
- виключення з пункту 3 розділу "Загальні дані" частини речення "та детального плану території, орієнтовною площею 5,4 га, що розташована в межах АДРЕСА_1 для розміщення багатоповерхової житлової та громадської забудови, затвердженого рішенням Бучанської міської ради за №3185-55-VІІ від 28.03.2019";
- викладення у новій редакції абзацу 1 пункту 1 розділу "Містобудівні умови та обмеження", а саме: "гранична поверховість будівлі/споруди - 1-4 поверхи", максимальна висота будівлі/споруди - відповідно до ДБН Б.2.2-12:2019";
- доповнення абзацу 1 пункту 1 розділу "Містобудівні умови та обмеження" наступною частиною речення після слів "типу об`єкту": "але не більше 60%";
- викладення в новій редакції абзацу 1 пункту 3 розділу "Містобудівні умови та обмеження", а саме: "до 210 чол./га.";
- доповнення абзацу 1 пункту 4 розділу "Містобудівні умови та обмеження" наступною частиною речення після слів ДБН: "з урахуванням санітарних норм та норм інсоляції".
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №320/8650/20, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.11.2020 клопотання представника позивача - адвоката Борисенко Тетяни Євгенівни від 02.11.2020 №02-11/2020 про розгляд справи №320/8650/20 за правилами загального позовного провадження з повідомленням сторін задоволено частково. Вирішено здійснювати подальший розгляд адміністративної справи №320/8650/20 за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання на 24.11.2020.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.11.2020 зупинено провадження в адміністративній справі №320/8650/20 до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду від 22.07.2019 у справі №320/3980/19.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 клопотання представника позивача - адвоката Борисенко Тетяни Євгенівни від 16.12.2020 №16-12/2020 задоволено, поновлено провадження в адміністративній справі №320/8650/20 та призначено судове засідання у справі на 26.01.2021.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.01.2021 судове засідання відкладено у зв`язку з необхідністю витребування нових доказів у справі на 19.02.2021.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.02.2021 судове засідання у зв`язку із зобов`язанням позивача направити докази на адресу відповідача відкладено на 26.02.2021.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 витребувано докази у справі від відповідача (Бучанської міської ради) та відкладено судове засідання на 09.03.2021.
Також ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 у задоволенні клопотання Бучанської міської ради про проведення судової експертизи містобудівної документації в адміністративній справі №320/8650/20 відмовлено.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.03.2021 судове засідання відкладено у зв`язку з викликом у судове засідання експерта ОСОБА_2 та спеціаліста відділу містобудування та архітектури Бучанської міської ради на 25.03.2021.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.03.2021 задоволено заяву представника позивача - адвоката Борисенко Тетяни Євгенівни від 25.03.2021 про відвід спеціалісту - ОСОБА_3 в адміністративній справі №320/8650/20.
Також ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.03.2021 викликано в судове засідання начальника Відділу містобудування та архітектури Бучанської міської ради ОСОБА_3 в якості свідка в адміністративній справі №320/8650/20.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.03.2021 підготовче судове засідання відкладено у зв`язку з викликом свідка та експерта на 29.03.2021.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 підготовче судове засідання відкладено у зв`язку з викликом свідка та експерта на 08.04.2021.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.04.2021 клопотання представника позивача - адвоката Борисенко Тетяни Євгенівни про допит експерта в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів, - задоволено. Призначено судове засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та з використанням Системи відеоконференцзв`язку "EasyCon" на 21.04.2021. Вирішено допитати судового експерта ОСОБА_2 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів з використанням Системи відеоконференцзв`язку "EasyCon" у судовому засіданні, яке відбудеться 21.04.2021.
У судовому засіданні 21.04.2021 був допитаний судовий експерт ОСОБА_2 .
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 судове засідання відкладено у зв`язку з клопотанням представника відповідача на 21.05.2021.
У підготовче судове засідання, призначене на 21.05.2021, з`явились представники позивача та відповідача. Представник третьої особи у судове засідання 21.05.2021 не з`явився, про розгляд справи був сповіщений належним чином, про причини неявки не повідомив.
У судовому засіданні 21.05.2021 був допитаний як свідок начальник Відділу містобудування та архітектури Бучанської міської ради ОСОБА_3 .
Суд зазначає, що 09.03.2021 на адресу суду від відповідача Бучанської міської ради надійшло клопотання від 09.03.2021 про проведення судової будівельно-технічної експертизи, проведення якої відповідач просить доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз, який знаходиться: 03680, м. Київ, вул. Смоленська, 6, на вирішення якої просить поставити наступне питання: "Чи відповідають містобудівні умови та обмеження для проектування об`єктів будівництва (затверджені наказом відділу архітектури та містобудування Бучанської міської ради №20-м від 20.09.2019) вимогам Генерального плану м. Буча та Плану зонування м. Буча ?".
У судовому засіданні 21.05.2021 представник відповідача вказане клопотання про призначення у справі судової будівельно-технічної експертизи підтримав та просив суд задовольнити вказане клопотання.
Присутній у підготовчому судовому засіданні 21.05.2020 представник позивача щодо призначення судової будівельно-технічної експертизи у справі заперечував.
Розглянувши клопотання відповідача про призначення у справі судової будівельно-технічної експертизи, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.102 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Згідно з ч.3 ст.102 Кодексу адміністративного судочинства України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Частинами 4-5 ст.102 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Відповідно до підпункту 3.3 розділу ІІІ Інструкції про призначення та проведення судових експертиз, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 №53/5, У документі про призначення експертизи (залучення експерта) зазначаються такі дані: місце й дата винесення постанови чи ухвали; посада, звання та прізвище особи, що призначила експертизу (залучила експерта); назва суду; назва справи та її номер; обставини справи, які мають значення для проведення експертизи; підстави для призначення експертизи; прізвище експерта або назва експертної установи, експертам якої доручається проведення експертизи; питання, які виносяться на вирішення експертові; перелік об`єктів, що підлягають дослідженню (у тому числі порівняльних зразків та інших матеріалів, направлених експертові, або посилання на такі переліки, що містяться в матеріалах справи); інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Так, предметом спору у даній справі є визнання протиправним та скасування з моменту набрання законної сили судовим рішенням положень містобудівних умов та обмежень, затверджених наказом відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Бучанської міської ради від 20.09.2019 №20-М з врахуванням змін від 17.03.2020, які не відповідають містобудівній документації міста Буча, а саме: абзац 1 пункту 3 розділу "Загальні дані" "містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва від 20.09.2019 №20-М в частині речення: "та детального плану території, орієнтовною площею 5,4 га, що розташована в межах АДРЕСА_1 для розміщення багатоповерхової житлової та громадської забудови, затвердженого рішенням Бучанської міської ради за №3185-55-VІІ від 28.03.2019"; абзац 1 пункту 1 розділу "Містобудівні умови та обмеження" містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва від 20.09.2019 №20-М в частині речення: "не більше 30 м; гранична поверховість будівлі/споруди - 1-9 поверхів"; абзац 1 пункту 3 розділу "Містобудівні умови та обмеження" містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва від 20.09.2019 №20-М в частині речення: "до 320 чол./га."; зобов`язання відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Бучанської міської ради внести зміни до Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва від 20.09.2019 №20-М з врахуванням змін від 17.03.2020 шляхом виключення з пункту 3 розділу "Загальні дані" частини речення "та детального плану території, орієнтовною площею 5,4 га, що розташована в межах АДРЕСА_1 для розміщення багатоповерхової житлової та громадської забудови, затвердженого рішенням Бучанської міської ради за №3185-55-VІІ від 28.03.2019"; викладення у новій редакції абзацу 1 пункту 1 розділу "Містобудівні умови та обмеження", а саме: "гранична поверховість будівлі/споруди - 1-4 поверхи", максимальна висота будівлі/споруди - відповідно до ДБН Б.2.2-12:2019"; доповнення абзацу 1 пункту 1 розділу "Містобудівні умови та обмеження" наступною частиною речення після слів "типу об`єкту": "але не більше 60%"; викладення в новій редакції абзацу 1 пункту 3 розділу "Містобудівні умови та обмеження", а саме: "до 210 чол./га."; доповнення абзацу 1 пункту 4 розділу "Містобудівні умови та обмеження" наступною частиною речення після слів ДБН: "з урахуванням санітарних норм та норм інсоляції".
В обґрунтування клопотання про призначення судової будівельно-технічної експертизи відповідач зазначив, що питання щодо того, чи відповідають містобудівні умови і обмеження №20-М від 20.09.2019 Генеральному плану м. Буча та зонінгу, носить технічний характер і для його з`ясування необхідним є використання спеціальних знань у містобудівній сфері в частині визначення наявності чи відсутності поліфункціонального характеру використання території, щодо якої видані містобудівні умови.
Також відповідач зазначив, що предметом оскарження у даній справі є не детальний план території, як у справі №320/3980/19, а окремі положення містобудівних умов і обмежень забудови, тобто не містобудівна документація, а вихідні дані для будівництва. В цих містобудівних умовах мова йде не лише про поверховість, а й про цілий ряд інших технічних показників (таких як абсолютна висота, щільність населення, з якими позивач також не погоджується). При цьому відповідач вказує, що у висновку судового експерта ОСОБА_2 про ці показники немає жодного слова і відповісти на ці питання без проведення експертизи неможливо. Крім того, на думку відповідача, сам висновок експерта ОСОБА_2 складений із цілим рядом порушень, що викликає обґрунтовані сумніви в його правильності. З огляду на вказане відповідач вважає, що у справі №320/8650/20 жодною стороною не надано висновок експерта з цих самих питань, а висновок експерта ОСОБА_4 не є застосовним з огляду на різні предмети спору у справах №320/3980/19 та №320/8650/20.
Відповідно до ч.1 ст.103 Кодексу адміністративного судочинства України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Згідно із ч.3 ст.103 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об`єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі).
В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків (ч.5 ст.103 Кодексу адміністративного судочинства України).
Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що для оцінки доказів та правильного вирішення спору необхідні спеціальні знання у галузі будівництва та архітектури.
Так, наказом відділу архітектури та містобудування Бучанської міської ради від 20.09.2019 №20-м затверджені Містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва "Комплекс багатоквартирних житлових будинків з об`єктами громадського призначення по АДРЕСА_2 ".
Наказом відділу архітектури та містобудування Бучанської міської ради від 17.03.2020 №11 внесено зміни до містобудівних умов та обмеження для проектування об`єкта будівництва №20-м від 20.09.2019, що видані ТОВ «Роял Сіті», в частині корегування назви об`єкта будівництва, яку викладено у новій редакції: «Нове будівництво комплексу багатоквартирних житлових будинків з об`єктами громадського призначення за адресою АДРЕСА_2 ».
Містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва визначають:
- п.3 Загальних даних: Цільове призначення земельної ділянки: площею 3,8574 га для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку; кадастровий номер 3210945300:01:064:0069. Функціональне призначення – зона центрів районного значення (Г-2-1), відповідно до Плану зонування території міста Буча, затвердженого рішенням Бучанської міської ради за №2171-69-VІ від 30.04.2015, Генерального плану міста Буча, затвердженого рішенням Бучанської міської ради за №2124-67-VІ від 17.03.2015 та детального плану території, орієнтовною площею 5,4 га, що розташована в межах АДРЕСА_1 для розміщення багатоповерхової житлової та громадської забудови, затвердженого рішенням Бучанської міської ради за №3185-55-VІІ від 28.03.2019;
- п.1 Містобудівних умов та обмежень: максимальна висота будівлі/споруди – не більше 30 м., гранична поверховість будівлі/споруди – 1-9 поверхів.
- п.2 Містобудівних умов та обмежень: максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки - відповідно до предпроектних розробок та згідно з профільним ДБН за типом об`єкту.
- п.3 Містобудівних умов та обмежень: максимально допустима щільність населення в межах житлової забудови відповідно житлової одиниці (кварталу, мікрорайону) – до 320 чол/га.
- п.4 Містобудівних умов та обмежень: відстані від об`єкта, що проектується, до меж червоних ліній та ліній регулювання забудови – 6 м для житлової та громадської забудови; до існуючих будинків та споруд - згідно профільних ДБН.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що Містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва "Комплекс багатоквартирних житлових будинків з об`єктами громадського призначення по АДРЕСА_2 " (далі - МУО) мають бути скасовані та змінені, з огляду на їх невідповідність містобудівній документації, а саме:
- положення п.3 загальних даних МУО в частині посилання на Детальний план території, затверджений рішенням Бучанської міської ради за №3185-55-VІІ від 28.03.2019, яке було визнано протиправним та нечинним, також є протиправним та підлягає скасуванню;
- положення п.1 МУО в частині визначення максимальної висоти будівлі/споруди – не більше 30 м., а гранична поверховість – від 1 до 9 поверхів, з огляду на невідповідність такого положення Зонінгу, є протиправним та підлягає скасуванню;
- положення п.2 МУО в частині визначення максимально допустимого відсотка забудови земельної ділянки відповідно до предпроектних розробок та згідно з профільним ДБН за типом об`єкту, з огляду на невідповідність такого положення Зонінгу, є протиправним та підлягає скасуванню;
- положення п.3 МУО в частині визначення максимально допустимої щільності населення в межах житлової забудови відповідно житлової одиниці – до 320 чол/га, є протиправним та підлягає скасуванню;
- положення п.4 МУО в частині встановлення відстаней від існуючої забудови згідно профільних ДБН без врахування санітарних норм та норм інсоляції.
Позивач вважає, що МУО не відповідають Генеральному плану та Зонінгу міста Буча, а їх відповідність ДПТ, затвердженому рішенням Бучанської міської ради за №3185-55-VІІ від 28.03.2019, не змінює факту невідповідності містобудівній документації, оскільки сам ДПТ суперечить містобудівній документації вищого рівня, на підтвердження чого до позову надано висновок експерта №49/19 від 19.12.2019; МУО не відповідають Зонінгу, який є містобудівною документацією.
Відповідач в обґрунтування клопотання про призначення судової будівельно-технічної експертизи посилається на Експертний звіт ТОВ «Перша будівельна експертиза» від 04.01.2021 №200421-9/А щодо розгляду проектної документації на будівництво «Нове будівництво комплексу багатоквартирних житлових будинків з об`єктами громадського призначення за адресою АДРЕСА_2 », в якому зазначено, що за результатами розгляду проектної документації на будівництво встановлено, що зазначену документацію розроблено згідно з вихідними даними на проектування з дотриманням вимог і може бути затверджено (схвалено) в установленому порядку з такими техніко-економічними (технічними) показниками: поверховість – 9 поверхів, умовна висота – 23,36 метри. В додатку до експертного звіту від 04.01.2021 №200421-9/А в розділі Генеральний план зазначено, що згідно генерального плану на виділеній для забудови ділянці розміщується: житловий будинок, майданчики дворової інфраструктури, система транспортних проїздів, автостоянки, пішохідні тротуари, господарський майданчик.
Також у клопотанні про призначення судової будівельно-технічної експертизи відповідач посилається на Експертний звіт №12/е/20 від 04.03.2020 щодо розгляду проектної документації по ескізному проекту «Нове будівництво комплексу багатоквартирних житлових будинків з об`єктами громадського призначення за адресою АДРЕСА_2 », складеному ДП «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «НДІпроектреконструкція», в якому вказано, що за результатами розгляду проектної документації і зняття зауважень встановлено, що зазначена документація розроблена відповідно до вихідних даних на проектування і може бути схвалена в установленому порядку з такими технічними показниками: поверховість – 9 поверхів.
Суд зазначає, що рішенням шістдесят сьомої сесії шостого скликання Бучанської міської ради від 17.03.2015 №2124-67-VІ затверджено матеріали Генерального плану міста Буча, що є складовою частиною містобудівної документації «Генеральний план м.Буча План зонування (зонінг) м.Буча Київської області», розробленої Державним підприємством «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» імені ОСОБА_5 .
Згідно п.4.1 «Обсяги та розміщення житлового будівництва» п.4 «Розвиток соціальної інфраструктури» розділу ІІ «Обґрунтування та пропозиції» Генерального плану міста Буча передбачено здійснення забудови 4-5 та 9-поверховими будинками на території площею 137,0 га при щільності 210-340 чол./га. Згідно п.4.5 «Житловий фонд» п. 4 «Сучасний стан» розділу І «Аналітична частина» Генерального плану міста Буча за поверховістю багатоквартирні житлові будинки поділяються на: малоповерхові (1-3 поверхи), середньоповерхові (4-5 поверхів), багатоповерхові (6 поверхів та вище).
Рішенням шістдесят дев`ятої сесії шостого скликання Бучанської міської ради від 30.04.2015 №2171-69-VІ затверджено матеріали Плану зонування території міста Буча, що є складовою частиною містобудівної документації «Генеральний план м.Буча План зонування (зонінг) м.Буча Київської області», розробленої Державним підприємством «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» імені ОСОБА_5 .
Земельна ділянка землекористувача ТОВ «Роял Сіті» площею 3,8574 га для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, кадастровий номер 3210945300:01:064:0069 знаходиться в зоні центрів районного значення (Г-2-1).
Згідно п.2.5.1 «Громадські зони» п.2.5 «Перелік дозволених видів забудови та використання земельних ділянок в різних територіальних зонах» Плану зонування території міста Буча, затвердженого рішенням шістдесят дев`ятої сесії шостого скликання Бучанської міської ради від 30.04.2015 №2171-69-VІ (Пояснювальна записка, Книга 1), зона центрів районного значення (Г-2-1) призначена для розташування адміністративних, ділових, фінансових, торговельних установ, закладів обслуговування. Зона призначена для обслуговування населення, що мешкає в житлових районах та утвореннях. Зону формують території здебільше громадської забудови, на яких за містобудівною документацією розміщуються торговельні центри та інші об`єкти обслуговування населення.
До переважних видів використання зони центрів районного значення (Г-2-1) віднесено адміністративні споруди, офіси, організації управління; відділення банків; юридичні установи; відділення зв`язку, поштові відділення; підприємства громадського харчування; магазини, торговельні комплекси; торгівельно-розважальні центри; приймальні пункти пральні та хімчистки; відділки, дільничні пункти управління внутрішніх справ; парки, сквери, бульвари; окремі багатоквартирні житлові будинки, що існували на території зони на момент розроблення зонінгу; окремі житлові будинки садибного типу, що існували на території зони на момент розроблення зонінгу.
До допустимих видів використання (потребують спеціального дозволу або погодження) зони центрів районного значення (Г-2-1) віднесено ринкові комплекси; окремі багатоквартирні житлові будинки до 4 поверхів з житловими приміщеннями у верхніх поверхах та розміщенням на нижніх поверхах об`єктів ділового, культурного, комерційного використання (за умови обов`язкового розроблення детального плану території); установи охорони здоров`я та соціального забезпечення; центри сімейної медицини, аптеки, реабілітаційні центри; кабінети лікарів, що займаються практикою; громадські вбиральні; гаражі та стоянки для постійного зберігання транспортних засобів, для обслуговування існуючих в зоні об`єктів; автозаправні комплекси (вздовж магістральних вулиць). Використання території зони, розміщення підприємств і установ здійснюється відповідно до вимог ДБН 360-92**.
Згідно з п.1.1.2 «Зона центрів районного значення (Г-2-1) Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки, що розташовані в зоні Г-2-1» Плану зонування території міста Буча, затвердженого рішенням шістдесят дев`ятої сесії шостого скликання Бучанської міської ради від 30.04.2015 №2171-69-VІ (Пояснювальна записка, Книга 2) передбачена така гранично допустима висота будівель: максимальна поверховість об`єктів громадської забудови – 2 поверхи, максимальна поверховість об`єктів житлової забудови – 4 поверхи; максимально допустима щільність населення (для житлової забудови) – не більше 210 люд/га.
В судовому засіданні 21.04.2021 був допитаний судовий експерт ОСОБА_2 , який зазначив, що невідповідність між Детальним планом території, орієнтовною площею 5,4 га, в межах АДРЕСА_1 для розміщення житлової та громадської забудови, затвердженим рішенням Бучанської міської ради №3185-55-VIІ від 28.03.2019 та Генеральним планом міста Буча, складовою частиною якого є План зонування території міста Буча, полягає у поверховості житлової забудови, оскільки така не повинна бути забудована виключно житловими будинками, а за ДПТ – основна площа забудови буде забудована житловими будинками, що перетворює громадську зону в житлову. Так, згідно ДПТ передбачено будівництво 4 будинків поверховістю 7-9 поверхів, тоді як План зонування м.Буча – встановлює будівництво багатоквартирних житлових будинків не більше 4 поверхів. Щодо щільності населення експерт зазначив, що щільність населення визначається щодо житлового кварталу і житлового мікрорайону, а не кадастрового кварталу. ДПТ передбачає 300 люд/га, в той час як План зонування м.Буча – не більше 210 люд/га.
В судовому засіданні 21.05.2021 був допитаний свідок - начальник Відділу містобудування та архітектури Бучанської міської ради ОСОБА_3 , який пояснив, що територія міста Буча поділяється на такі основні зони: сельбищну, виробничо-комунальну, ландшафтно-рекреаційну, зовнішнього транспорту, що відповідає п.6 Генерального плану м.Буча. Спірна земельна ділянка є сельбищною територією, а отже розміщення спірної земельної ділянки на сельбіщній території не порушує функціонального зонування території міста. Вважає, що у нього, як начальника Відділу містобудування та архітектури Бучанської міської ради не було підстав для відмови у видачі містобудівних умов та обмежень спірної земельної ділянки. Зазначив, що Генеральний план міста Буча розроблений у 2015 році по 2033 рік. Містобудівними умовами та обмеженнями для проектування об`єкта будівництва "Комплекс багатоквартирних житлових будинків з об`єктами громадського призначення по АДРЕСА_2 " визначено поверховість будинків 9 поверхів, щільність населення – 320 люд/га. При цьому розрахунки вказаних параметрів у Містобудівних умовах та обмеженнях для проектування об`єкта будівництва взяті по кварталам, а не за власниками територій, що відповідає ДБН Б.1.1-14:2012. Так, територія кварталу 13,6 га обмежена АДРЕСА_3 та Революції, площа земельної ділянки згідно МУО – 3,86 га, Детальний план території передбачав площу 5,4 га. Свідок зазначив, що поверховість забудови земельної ділянки в даному районі обмежена 9 поверхами, оскільки максимальна поверховість визначена Генеральним планом м.Буча у 9 поверхів. Згідно зонінгу спірна земельна ділянка відноситься до зони Г-2-1, проте з огляду на зазначене вище свідок вважає, що спірні Містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва не суперечать Генеральному плану міста Буча.
Враховуючи викладене та приймаючи до уваги проходження проектною документацією експертизи, про що свідчать Експертний звіт ТОВ «Перша будівельна експертиза» від 04.01.2021 №200421-9/А та Експертний звіт №12/е/20 від 04.03.2020 щодо розгляду проектної документації по ескізному проекту «Нове будівництво комплексу багатоквартирних житлових будинків з об`єктами громадського призначення за адресою АДРЕСА_2 », що є свідченням відповідності проектної документації чинному законодавству та державним будівельним нормам, а також з метою встановлення відповідності Містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва "Комплекс багатоквартирних житлових будинків з об`єктами громадського призначення по АДРЕСА_2 ", затверджених наказом відділу архітектури та містобудування Бучанської міської ради від 20.09.2019 №20-м, вимогам Генеральному плану міста Буча, затвердженого рішенням шістдесят сьомої сесії шостого скликання Бучанської міської ради від 17.03.2015 №2124-67-VІ та Плану зонування території міста Буча, затвердженого рішенням шістдесят дев`ятої сесії шостого скликання Бучанської міської ради від 30.04.2015 №2171-69-VІ, вирішення даної справи є неможливим без застосування спеціальних знань у галузі будівництва та архітектури.
При цьому суд не надає оцінку доводам відповідача, покладеним в обґрунтування клопотання про призначення судової будівельно-технічної експертизи в частині визначення наявності чи відсутності поліфункціонального характеру використання території, щодо якої видані містобудівні умови, оскільки суд не може надавати правову оцінку позиції відповідача по справі на стадії вирішення питання про призначення експертизи.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
За таких обставин, враховуючи призначення судом судової будівельно-технічної експертизи суд вважає за необхідне зупинити провадження в адміністративній справі до одержання результатів судової експертизи.
У судовому засіданні 21.05.2021 проголошені вступна та резолютивна частини ухвали. Повний текст ухвали складено та підписано 31.05.2021.
Керуючись статтями 101-103, 236, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
1. Клопотання Бучанської міської ради про призначення судової будівельно-технічної експертизи, - задовольнити.
2. Призначити в адміністративній справі №320/8650/20 судову будівельно-технічну експертизу, проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (місцезнаходження: 03680, м. Київ, вул. Смоленська, 6).
3. На вирішення судової будівельно-технічної експертизи поставити питання:
- Чи відповідають містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва "Комплекс багатоквартирних житлових будинків з об`єктами громадського призначення по АДРЕСА_2 ", затверджені наказом відділу архітектури та містобудування Бучанської міської ради від 20.09.2019 №20-м, вимогам Генерального плану міста Буча, затвердженого рішенням шістдесят сьомої сесії шостого скликання Бучанської міської ради від 17.03.2015 №2124-67-VІ та Плану зонування території міста Буча, затвердженого рішенням шістдесят дев`ятої сесії шостого скликання Бучанської міської ради від 30.04.2015 №2171-69-VІ?
4. Зобов`язати відповідача провести попередню оплату витрат з проведення експертизи на підставі виставленого рахунку, докази чого разом із калькуляцією витрат, актом виконаних робіт та інформацією про складність експертизи надати у судове засідання, яке буде призначене після проведення експертизи.
5. Попередити експерта про кримінальну відповідальність за статтями 384 та 385 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків відповідно до ч.5 ст.103 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 4 Закону України "Про судову експертизу".
6. Ухвалу та матеріали справи № 320/8650/20 направити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (місцезнаходження: 03680, м. Київ, вул. Смоленська, 6). Після проведення експертизи матеріали справи разом із експертним висновком, калькуляцією витрат та актом виконаних робіт підлягають поверненню до Київського окружного адміністративного суду.
7. Зобов`язати учасників процесу надати експерту всі необхідні документи для вирішення поставлених перед ним питань.
8. Зупинити провадження у справі № 320/8650/20 до одержання результатів судової будівельно-технічної експертизи.
9. Копію ухвали надіслати (видати) особам, які беруть участь у справі та експертній установі - для виконання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Кушнова А.О.