
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2021 р. Справа№200/3274/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С., розглянув в порядку письмового провадження в приміщенні суду за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії, -
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу від 29.12.2020 № 6999-СГ та зобов`язання надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що перебуває у запасі на території Рубцівської сільської ради Лиманської об`єднаної територіальної громади Лиманського району Донецької області за межами населених пунктів, для ведення індивідуального дачного будівництва, відповідно до зави від 02.12.2020 № М-9137/0/36-20.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач у передбаченому Земельним кодексом України порядку звернулася до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення індивідуального дачного будівництва, у той же час у відповідь отримала наказ відповідача про відмову у його наданні. Відмову вмотивовано належністю вказаної земельної ділянки до земель комунальної власності, що не відповідає дійсності. За змістом позову витребувана позивачем земельна ділянка належить до земель сільськогосподарського призначення державної власності, що підтверджується листами відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 03.01.2020 № 6/104-20, від 25.11.2020 № 5/263-20, розпорядженням Голови облдержадміністрації від 27.12.2019 № 1480/5-19, рішенням Лиманської міської ради від 18.03.2021 № 8/6-792. До цього ж, позивач зауважила випадках прийняття відповідачем рішень про надання дозволів на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення індивідуального дачного будівництва, що також належать до земель сільськогосподарського призначення державної власності і перебувають у запасі на території Рубцівської сільської ради Лиманської об`єднаної.
Відповідач у наданому до суду відзиві зазначив про безпідставність заявлених позивачем вимог. За змістом відзиву витребувана позивачем ділянка відповідно до публічної кадастрової карти України частково знаходиться в межах населеного пункту, позивач особисто зазначила у поданому клопотанні, що хоче отримати у власність ділянку комунальної власності, в той час як розпорядження такими не належить до повноважень відповідача. Крім цього, відповідач вказав, що управління розглядає питання щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення конкретно визначеної земельної ділянки з певними межами, місцем розташування, з визначеними щодо неї правами, відомостями щодо її категорії, форми власності тощо. Водночас, до клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою позивач не надала заснованих на даних Державного земельного кадастру графічних матеріалів, що подаються громадянами для отримання у власність земельних ділянок. Крім цього, 16.11.2020 Кабінетом Міністрів України ухвалено постанову № 1113, якою запущено механізм повноцінної передачі земель сільськогосподарського призначення всім без виключення об`єднаним територіальним громадам держави. На виконання цієї постанови Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру видано наказ від 17.11.2020 № 485, яким передбачено передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність. Посилаючись на запуск механізму передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаним територіальним громадам, відповідач зауважив на неможливості задоволення вимог позивача про зобов`язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30.03.2021 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , звернулась до відповідача, Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності, що перебуває у запасі (угіддя-пасовища) на території Рубцівської сільської ради Лиманської об`єднаної територіальної громади Лиманського району Донецької області за межами населених пунктів для ведення індивідуального дачного будівництва (ділянка знаходить між ділянками з кадастровими номерами 1423084300:05:000:1721 та 1423084300:05:000:1925), орієнтовним розміром 0,1 га, із цільовим призначенням - для ведення індивідуального дачного будівництва. До заяви додані, зокрема, графічні матеріали щодо бажаного розміщення земельної ділянки, викопіювання з Генерального плану Краснооскільської зони відпочинку на землях Рубцівського С/С Краснолиманського району Донецькій області із позначенням бажаної ділянки.
Згідно з Генеральним планом Краснооскільської зони відпочинку на землях Рубцівського С/С Краснолиманського району Донецькій області, що наявний на сайті Лиманської міської ради за посиланням: https://krliman.gov.ua/uk/page/mistobuduvannya-ta-arhitektura та наданим позивачем викопіюванням з нього, бажана нею ділянки перебуває на території кварталу індивідуальних дачних будиночків.
Наказом відповідача від 29.12.2020 № 6999-СГ позивачу відмовлено у наданні дозволу через те, що витребувана у клопотанні ділянка відноситься до земель комунальної власності, розпорядження якою відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України не входить до повноважень Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області.
З аналогічним клопотанням про надання дозволу щодо тієї самої ділянки позивач звернулась до центру надання адміністративних послуг Виконавчого комітету Лиманської міської ради (поштою 08.02.2021). До звернення додала спірний наказ Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області.
Рішенням Лиманської міської ради від 18.03.2021 № 8/6-792 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою позивачу відмовлено, оскільки зазначена земельна ділянка не належить до земель комунальної власності.
05.03.2021 позивач звернулась до відповідача із заявою про проведення службової перевірки у відношенні осіб, якими внесено неправдиві відомості до наказу 29.12.2020 № 6999-СГ, оскільки бажана позивачем земельна ділянка, щодо якої прийнято спірний наказ, не належить до земель комунальної власності.
У відповіді на звернення відповідач листом від 18.03.2020 № М-87/0-257/6-21 повідомив позивача, що їй наказом від 29.12.2020 № 6999-СГ відмовлено у наданні дозволу та запропоновано повторно звернутися до Головного управління з пакетом документів з урахуванням вимог ст.ст. 118, 122 Земельного кодексу України.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України (далі - ЗК України), а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ч. 1 ст. 3 ЗК України).
Відповідно до частин 1-4 статті 116 цього Кодексу (тут і далі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Відповідно до п. ґ ч. 1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара.
Згідно з п. в ч. 3 ст. 122 ЗК України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для індивідуального дачного будівництва.
Водночас, згідно з ч. 4 цієї статті центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до ч. 8 вказаної статті Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у випадках, визначених статтею 149 цього Кодексу, та земельні ділянки дна територіального моря, а також у користування земельні ділянки зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з п. 1, пп. 31 п. 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України
від 14 січня 2015 р. № 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.
Згідно з п. 1 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 29.09.2016 № 333 Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Таким чином, відповідач вповноважений на розпорядження земельними ділянками державної власності сільськогосподарського призначення.
За приписами ч.ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Статтею 118 ЗК України встановлено виключний перелік підстав для відмови у наданні дозволу. Єдиною підставою для відмови у наданні позивачу дозволу відповідач у спірному наказі визначив те, що запитувана земельна ділянка належить до земель комунальної власності (як зазначила позивач у клопотанні про її надання), а не державної власності.
У відзиві на позов відповідач не вказав, що витребувана земельна ділянка належить до земель комунальної власності, а пояснив, що позивач особисто зазначила у поданому клопотанні, що бажає отримати у власність ділянку комунальної власності, однак, розпорядження такими не належить до повноважень відповідача.
При цьому, будь-яких доказів того, що зазначена земельна ділянка належить до земель комунальної власності відповідач не надав.
Відповідно до наданих позивачем до суду документів на підтвердження віднесення витребуваної нею земельної ділянки до земель державної власності вбачається, що у листі від 03.01.2020 № 6/104-20 ОСОБА_2 відділ у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області повідомив, що згідно Схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель Рубцівської сільської ради Краснолиманського району Донецької області, зокрема, земельні ділянки із кадастровими номерами 1423084300:05:000:1304 та 1423084300:05:000:1925 належать до земель сільськогосподарського призначення державної власності, угіддя-пасовища, землі запасу (позиває бажає отримати земельну ділянку між ділянками з кадастровими номерами 1423084300:05:000:1721 та 1423084300:05:000:1925).
З аналізу змісту наказів відповідача від 23.03.2020 № 1762-СГ та 01.10.2020 № 5183-СГ та заяв ОСОБА_3 , на підставі яких прийнято ці накази, земельна ділянка між ділянками з кадастровими номерами 1423084300:05:000:1011 та 1423084300:05:000:1925 належить до земель сільськогосподарського призначення державної власності та щодо неї надано ОСОБА_3 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки для ведення індивідуального дачного будівництва.
Земельній ділянці, що згідно даних Публічної кадастрової карти України присвоєно кадастровий номер 1423084300:05:000:2434 (знаходиться між ділянками з кадастровими номерами 1423084300:05:000:1011 та 1423084300:05:000:1925, остання з яких є сусідньою із тою, що, у свою чергу, витребовується позивачем) є відповідно до цієї карти земельною ділянкою державної власності (скрін карти надано позивачем суду).
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Стосовно посилань відповідача на постанову КМУ від 16.11.2020 № 1113 в обґрунтування віднесення витребуваної позивач земельної ділянки до земель комунальної власності суд зазначає наступне. Пунктом 1 цієї постанови вказано Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру забезпечити:
1) прискорення проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності;
2) передачу з 17 листопада 2020 р. земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідно до статті 117 Земельного кодексу України;
3) передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, включених до переліків земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги, після оприлюднення результатів земельних торгів та укладення договорів оренди (емфітевзису) таких земельних ділянок відповідно до статті 117 Земельного кодексу України;
4) передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, щодо яких надано дозволи на розроблення документації із землеустрою, у разі, коли до 15 грудня 2020 р. документацію із землеустрою не подано на затвердження до територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру відповідно до статті 117 Земельного кодексу України;
5) у разі відмови органів місцевого самоврядування від підписання акта приймання-передачі земельних ділянок, зазначених у підпункті 1 цього пункту, вжиття заходів до включення відповідних земельних ділянок до переліку земельних ділянок, права на які виставляються на земельні торги з урахуванням вимог Земельного кодексу України.
Відповідачем не надано будь-яких доказів здійснення передачі запитуваної позивачем ділянки із земель державної власності до земель комунальної власності.
Зважаючи на викладене вище та відсутність доказів віднесення запитуваної позивачем земельної ділянки до земель комунальної власності, суд зазначає, що наказ від 29.12.2020 № 6999-СГ про відмову позивачу у наданні дозволу є необґрунтованим.
Суд не приймає посилання відповідача про те, що позивач власноруч у клопотанні зазначила про те, що бажана земельна ділянка належить до земель комунальної власності та зазначає, що відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідач при вирішенні питання надання дозволу має перевіряти, чи відповідає місце розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Таким чином, зазначення позивачем у клопотанні помилкових відомостей не виключає обов`язку відповідача провести відповідну перевірку, а відтак зазначенні доводи є безпідставними.
Беручи до уваги викладене, наказ від 29.12.2020 № 6999-СГ є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а відповідні позовні вимоги - задоволенню.
При вирішенні вимог позивача стосовно зобов`язання відповідача надати їй дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що перебуває у запасі на території Рубцівської сільської ради Лиманської об`єднаної територіальної громади Лиманського району Донецької області за межами населених пунктів, для ведення індивідуального дачного будівництва суд виходить із наступного.
Частиною 4 статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Зважаючи на викладене вище та недоведення відповідачем наявності законних підстав для відмови у наданні дозволу позивачу, у відповідача були відсутні будь-які інші законні варіанти поведінки, аніж видати його позивачу. Отже, жодних дискреційних повноважень суб`єкт владних повноважень - відповідач у даних спірних правовідносинах не мав.
Таким чином, вимоги позивача про зобов`язання відповідача надати їй дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що перебуває у запасі на території Рубцівської сільської ради Лиманської об`єднаної територіальної громади Лиманського району Донецької області за межами населених пунктів, для ведення індивідуального дачного будівництва підлягають задоволенню також.
Отже, позов підлягає задоволенню повністю.
Згідно частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем при поданні позову сплачено судовий збір в розмірі 908 грн, який суд вважає за необхідне покласти на відповідача.
З огляду на викладене вище, на підставі положень Земельного кодексу України та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 29.12.2020 № 6999-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою».
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, що перебуває у запасі на території Рубцівської сільської ради Лиманської об`єднаної територіальної громади Лиманського району Донецької області за межами населених пунктів, для ведення індивідуального дачного будівництва.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - ІПН НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;
Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області (відповідач) - ідентифікаційний код юридичної особи 39767332, місцезнаходження: 84313, Донецька обл., м. Краматорськ, бул. Машинобудівників, 16.
Суддя А.С. Михайлик