Рішення № 97316835, 31.05.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2021
Номер справи
200/4656/21
Номер документу
97316835
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 травня 2021 р. Справа№200/4656/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення від 13.11.2020 № 826 про відмову у призначенні пенсії за віком; зобов`язання зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 05.06.1996 по 25.11.2001, з 28.07.1993 по 20.05.1996.

В обґрунтування заявлених вимог позивач у позові зазначив наявність у нього права на пенсію за ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV та протиправність неврахування відповідачем до пільгового стажу спірних періодів його роботи, оскільки занятість його на роботах повний робочий день під землею підтверджується трудовою книжкою позивача та пільговими довідками, що надавалися відповідачу.

Відповідач відзив на позов суду не надав.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26.04.2021 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

11.11.2020 позивач надав до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (відповідача) заяву про призначення пенсії. За наслідком розгляду цієї заяви відповідачем 13.11.2021 прийнято рішення № 826, яким відмовлено позивачу в призначенні пенсії. Рішення вмотивовано відсутністю необхідного пільгового стажу, за змістом рішення страховий стаж позивача становить 33 роки 18 днів, пільговий стаж - 1 рік 2 місяці 16 днів.

До пільгового стажу згідно цього рішення не зараховано, зокрема:

період роботи з 05.06.1996 по 16.07.1996 та з 17.07.1996 по 25.11.2001 на шахті ім. Артема, оскільки не надані документи згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1;

період роботи з 28.07.1993 по 20.05.1996 у ВП «Шахта «Північна» ДП «Торецьквугілля» відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, п. 4 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 N 383, а саме - через зазначення у пільговій довідці від 29.09.2020 № 5-41/1766 про внесення посади учня гірника підземного та гірника підземного підрозділу 1 до розділу 1 Списку 1, що не відповідає Списку N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою КМУ від 11.03.1994 № 162, відповідно до якого вищезазначені посади віднесені до пункту 1010100а підрозділу 1 розділу 1 Списку 1.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом (стаття 8 Закону № 1058).

Частиною 1 статті 114 Закону № 1058 передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Частинами 1, 3 статті 44 Закону № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за N 1566/11846.

Відповідно до п. 1.9 цього Порядку у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Також пунктом 4.2 цього Порядку передбачено, що при прийманні документів працівник сервісного центру: повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.

Згідно з п. 4.3 Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Відповідно до пункту 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.

Пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, крім інших, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (надалі за текстом Порядок № 637).

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

В пункті 1 Порядку № 637 також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Зі змісту заявлених позивачем вимог вбачається, що спір між сторонами виник через неврахування під час вирішення питання призначення позивачу пенсії до пільгового стажу періодів роботи з 05.06.1996 по 25.11.2001, з 28.07.1993 по 20.05.1996.

Трудова книжка позивача серії НОМЕР_2 містить такі записи про роботу позивача у

1) у шахті «Північна» ДП «Дзержинськвугілля» («Торецьквугілля»):

21.07.1993 прийнятий підземним учнем гірника

07.09.1993 переведений підземним гірником

20.05.1996 звільнений

2) у шахті ім. Артема в/о «Дзержинськвугілля»

05.06.1996 прийнятий учнем підземного гірника по ремонту

17.07.1996 переведений підземним гірником по ремонту

23.01.1997 переведений підземним гірником по ремонту гірничої виробки

25.11.2001 звільнений.

В архівній довідці ДП «Торецьквугілля» (до перейменування ДП «Дзержинськвугілля») від 06.10.2020 № 16/873, що надавалась відповідачу із заявою про призначення пенсії, зазначено про роботу позивача у період з 05.06.1996 по 25.11.2001 у шахті ім. Артема на посаді учні підземного гірника та підземного гірника. В довідці зазначено про атестацію робочих місць на підставі наказів № 489 від 31.08.1994, № 57ТБ від 05.04.1999 (ці накази додані до позову).

Відповідно до архівної історичної довідки ДП «Торецьквугілля» від 06.10.2020 № 16/872 Шахта ім. Артема в/о «Дзержинськвугілля» ліквідована, а ДП «Дзержинськвугілля» не є її правонаступником, на підставі наказу Мінвуглепрому № 422 від 03.08.2006 архівні документи Шахти ім. Артема в/о «Дзержинськвугілля» передані до архіву ДП «Дзержинськвугілля».

Підставою неврахування періоду роботи з 05.06.1996 по 16.07.1996 та з 17.07.1996 по 25.11.2001 на шахті ім. Артема відповідач визначив ненадання документів згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1.

Водночас, відповідно до преамбули Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006, зазначений порядок прийнятий відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637.

Пунктом 20 Порядку № 637 визначені особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу.

Отже, підтвердження пільгових періодів роботи у разі відсутності правонаступника підприємства - роботодавця на умовах порядку № 18-1 відбувається у разі відсутності у трудовій книжці відомостей про зайнятість особи на роботах, що надають право на призначення пенсії на особливих умовах.

В оскаржуваному позивачем рішенні відповідач не визначив відомостей, яких недостатньо для врахування до пільгового стажу періоду роботи позивача з 05.06.1996 по 25.11.2001, з 28.07.1993 по 20.05.1996, при цьому трудова книжка позивача містить відомості про його підземну роботу в цей час на посаді гірника підземного (учня підземного гірника), що належить до Списку N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою ради міністрів СРСР N 1173 от 22.08.56 та Списку N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 N 162.

Таким чином, судом не приймаються до уваги доводи відповідача про відсутність підстав для врахування цього періоду до пільгового стажу роботи.

Підставою для неврахування до пільгового стажу періоду роботи з 28.07.1993 по 20.05.1996 визначено те, що у пільговій довідці зазначено про віднесення роботи і цей період до «списку 1 розділу 1 підрозділу 1», а не «списку 1 розділу 1 підрозділу 1 пункту 1010100а», як передбачено Списком N 1, затвердженим постановою КМУ від 11.03.1994 № 162.

Також відповідач як на підставу для відмову у врахуванні цього стажу послався на п. 4 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 N 383.

Відповідно до цієї норми, згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 N 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Суд зазначає, що трудова книжка позивача містить записи про роботу в цей час на посадах, що належать до Списків N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановами КМУ від 11.03.1994 № 162, від 16.01.2003 N 36.

Саме по собі не зазначення у довідці пункту 1010100а не свідчить про відсутність пільгового стажу в цей час. Крім цього, відповідач сам визначає те, що роботи позивача у період з 28.07.1993 по 20.05.1996 належать до Списку № 1. Згідно з довідкою ДП «Торецьквугілля» № 5-71/1766 від 29.09.2020 позивач в період з 28.07.1993 по 06.09.1993 та з 07.09.1993 по 20.05.1996 виконував гірничі роботи за професією учня гірника підземного ат гірника підземного, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, згідно зі Списком № 1, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 N 162. Згідно із зазначеною довідкою проведення атестації робочих місць за умовами праці підтверджено наказом № 300 від 13.05.1999.

Таким чином, у відповідача не було підстав для не зарахування до пільгового стажу періоду роботи з 28.07.1993 по 20.05.1996.

До цього ж, як вже вказувалось, п. 1.9 Порядку 22-1 передбачено, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Доказів виконання відповідачем зазначеного обов`язку суду не надано.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином відповідачем протиправно не враховано періоди роботи позивача з 05.06.1996 по 25.11.2001, з 28.07.1993 по 20.05.1996 до його пільгового стажу, а отже позовні вимоги про їх врахування підлягають задоволенню.

Відтак, викладені у рішенні від 13.11.2020 № 826 про відмову у призначенні пенсії висновки про недостатність у позивача пільгового стажу для призначення пенсії є передчасними, у зв`язку з цим це рішення підлягає скасуванню.

Таким чином, заявлений позов підлягає задоволенню.

Згідно частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем при поданні позову сплачено судовий збір в розмірі 908 грн, який суд вважає за необхідне покласти на відповідача.

З огляду на викладене вище, на підставі положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846, та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.

Скасувати рішення Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 13.11.2020 № 826 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії.

Зобов`язати Торецьке об`єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 05.06.1996 по 25.11.2001, з 28.07.1993 по 20.05.1996 до його пільгового стажу.

Стягнути з бюджетних асигнувань Торецького об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 суму судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) - адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

Торецьке об`єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області (відповідач) - місцезнаходження: 85200, Донецька обл., м. Торецьк, вул. Дружби, 22, код ЄДРПОУ 42170475.

Суддя А.С. Михайлик