
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 травня 2021 р. Справа№200/2858/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бахмутського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У березні 2021 року ОСОБА_1 (далі за текстом - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Бахмутського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі - відповідач-1) про визнання протиправною відмову щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із захворюванням, так, пов`язаним із проходженням військової служби та зобов`язання виплатити одноразову грошову допомогу у зв`язку із захворюванням, так, пов`язаним із проходженням військової служби.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в період з 30.06.2016 року по 05.08.2019 року позивач перебував на військовій службі, під час проходження в нього виникло захворювання. 01.10.2020 року обласною МСЕК №1 позивачу було встановлено первинно одноразово 25% на 05.08.2019 року захворювання, пов`язаного із захистом Батьківщини, у зв`язку з чим позивач звернувся до Бахмутського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із захворюванням. Проте, відповідач-1 відмовив позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги через те, що позивачем був пропущений строк для звернення за такою допомогою, який вказаний в постанові Кабінету Міністрів України (КМУ) №975 від 25.12.2013 року. Позивач вважає таку відмову протиправною та такою, що порушує його право на отримання належної грошової допомоги.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 березня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі, запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, які наявні у відповідача.
15 квітня 2021 року до суду надійшов лист від Бахмутського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому зазначено, що Бахмутський ОМТЦК та СП не є юридичною особою, не має фінансового органу, тому не є належним відповідачем у справі.
Ухвалою суду від 16.04.2021 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (надалі - відповідач-2).
19 травня 2021 року на адресу суду від представника відповідача-2 надійшов відзив на позов, згідно якому відповідач позовні вимоги не визнає з огляду на їх необґрунтованість, зазначивши, що позивач був звільнений з військової служби 05.08.2019 року, а отримав захворювання 01.10.2020 року, що перевищує тримісячний термін, а отже протирічить нормам чинного законодавства. На підставі викладеного, відповідач-2 просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , з 30.06.2016 року по 05.08.2019 року проходив військову службу за контрактом в Збройних Силах України, що підтверджується військовим квитком Серії НОМЕР_1 (а.с. 7-11).
З наявного в матеріалах справи копії свідоцтва про хворобу №1087 від 04.07.2019 року госпітальної військово-лікарської комісії терапевтичного профілю військової частини А 3306 вбачається, що діагноз та постанова ВЛК про причинний зв`язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва, захворювання, так, пов`язані із захистом Батьківщини; захворювання, так, пов`язані з проходженням військової служби (а.с. 14, 15).
25.09.2020 року позивачу надіслано запрошення від Обласного МСЕК № 1 для медичного огляду (а.с. 12).
Відповідно до довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня професійної працездатності у відсотках від 01.10.2020 року серії 12 ААА №032363 позивачу визначено первинно одноразово 25% на 05.08.2019 року захворювання, так, пов`язані із захистом Батьківщини (а.с. 13).
У зв`язку із наведеним, позивач звернувся до Бахмутського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із захворюванням, так, пов`язаним із захистом Батьківщини.
Листом від 25.11.2020 року Вих. №01-247 Бахмутський об`єднаний міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив, що позивач був звільнений 05.08.2019 року, а дата огляду МСЕК - 01.10.2020 року, тому строк перевищує три місяці (а.с. 16).
Позивач, вважаючи таку відмову протиправною, а своє право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із захворюванням, пов`язаним із проходженням військової служби, порушеним, звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» встановлено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (стаття 41).
Відповідно до положень статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Частиною 6 ст.16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Відповідно до приписів ч.9 ст.16-3 вищезазначеного Закону порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 було затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок). Цим порядком визначено механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
Пунктом 7 вказаного Порядку передбачено, що У разі часткової втрати працездатності без установлення інвалідності одноразова грошова допомога виплачується залежно від ступеня втрати працездатності, який установлюється медико-соціальною експертною комісією, у розмірі, що визначається у відсотках від:
70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено ступінь втрати працездатності, - військовослужбовцю, який отримав поранення (контузію, травму або каліцтво), захворювання під час виконання ним обов`язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, а також особі, звільненій з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби;
50-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено ступінь втрати працездатності, - військовослужбовцю строкової військової служби, який отримав поранення (контузію, травму або каліцтво), захворювання у період проходження ним строкової військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, а також особі, звільненій із строкової військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, пов`язаних з проходженням військової служби, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її із строкової військової служби;
50-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено ступінь втрати працездатності, - військовозобов`язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, який отримав поранення (контузію, травму або каліцтво), захворювання під час виконання обов`язків військової служби або служби у військовому резерві, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності в період проходження зборів чи служби у військовому резерві або не пізніше ніж через три місяці після закінчення таких зборів чи виконання резервістом обов`язків служби у військовому резерві.
При цьому, відповідно до п.3 Порядку, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, зокрема, у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
З аналізу наведених норм законодавства вбачається, що право на одноразову грошову допомогу у військовослужбовця виникає і у тому разі, коли часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності настала після його звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров`я, яке мало місце в період її проходження.
Згідно з положеннями п.13 Порядку, керівник уповноваженого органу подає у 15 денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Відповідно до вимог пункту 11 Положення про військові комісаріати, (затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 389 від 03 червня 2013 року), районні, об`єднані районні, міські, об`єднані міські військові комісаріати, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, серед іншого, готують документи, необхідні для виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців Збройних Сил, а також військовозобов`язаних і резервістів, призваних на збори.
На підставі п. 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціальною забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (надалі - Положення № 530), документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
Відповідно до п. 4.8 Положення № 530, висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги подається відповідними органами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
Якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні.
З аналізу наведених норм вбачається, що розпорядник бюджетних коштів, яким в даному випадку виступає Міністерство оборони України, приймає рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги лише після надходження висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, необхідних для виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців Збройних Сил, а також військовозобов`язаних і резервістів, призваних на збори, які, в свою чергу, готуються районними, об`єднаними районними, міськими, об`єднаними міськими військовими комісаріатами.
Таким чином, суд доходить до висновку, що обов`язок щодо направлення в 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 Порядку № 975 покладається на обласний військовий комісаріат. При цьому, виключно у випадку надходження відповідних документів військовим комісаром до Міністерства оборони України, останнє приймає рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, видає наказ про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею або у разі відмови направляє таким особам письмове повідомлення із зазначенням мотивів відмови.
Разом з цим, як вказує сам позивач в адміністративному позові, що також підтверджується матеріалами справи, позивач звернувся до Бахмутського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із захворюванням, так, пов`язаним із захистом Батьківщини.
В свою чергу, доказів звернення позивача із заявою про призначення та виплату вказаної одноразової грошової допомоги до військового комісаріату суду не надано.
Відповідно до приписів статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, судом встановлено, що в даному випадку позивачем не було дотримано процедури звернення за вказаною одноразовою грошовою допомогою, визначеної Порядком № 975, у зв`язку з чим, суд доходить до висновку, що позовні вимоги щодо визнання протиправною відмову Бахмутського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку із захворюванням, так, пов`язаним із проходженням військової служби та зобов`язання Бахмутського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки виплатити одноразову грошову допомогу у зв`язку із захворюванням, так, пов`язаним із проходженням військової служби, не підлягають задоволенню.
Суд звертає увагу, що позивач не позбавлений права на звернення до відповідного військового комісаріату з документами визначеними п. 5 Порядку для вирішення питання щодо призначення одноразової грошової допомоги.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доказів, які б доводили обґрунтованість заявленого позову, суду не надано, а отже позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Розподіл судових витрат у порядку статті 139 КАС України, судом не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Бахмутського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Судове рішення складено та підписано 20 травня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя В.М. Чучко