
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
24 травня 2021 р. Справа № 120/117/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Шаповалової Т.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Ковальова В.О.,
представника відповідача: Домарацької В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки),
ВСТАНОВИВ:
У січні 2021 року ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Житомирській області (далі -відповідач), у якому просив суд визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Житомирській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-750-50 від 13.11.2020 року у сумі 9049,48 грн..
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що 05.01.2021 року він отримав вимогу Головного управління ДПС у Житомирській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-750-50 від 13.11.2020 року, відповідно до якої станом на 31.10.2020 року заборгованість зі сплати єдиного внеску, штрафів, пені становить 9049,48 грн.
Позивач зазначає, що згідно Єдиного реєстру адвокатів України позивач з 2013 року і по даний час обліковується в Раді адвокатів Житомирської області, але не здійснює свою адвокатську діяльність на території ні Житомирської, ні іншої області. Також вказує, що він не є платником ЄСВ на підставі ч.4 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», оскільки з 30.07.2014 року він є інвалідом третьої групи, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 , виданим 30.07.2014 року Пенсійним фондом України.
Позивач вважає вказану вимогу протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 14.01.2021 року даний адміністративний позов залишено без руху та встановлено строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
21.01.2021 року позивач вимоги вказаної ухвали суду про залишення позовної заяви без руху виконав.
Ухвалою суду від 25.01.2021 року поновлено позивачу строк звернення до суду, позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 262 КАС України, а також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
17.02.2021 року представником відповідача подано відзив на адміністративний позов. У відзиві зазначено, що відповідно до реєстраційних даних картки особового рахунку автоматизованих інформаційних систем, платник перебуває на обліку в органах ГУ ДПС, як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю (адвокат, який здійснює індивідуальну адвокатську діяльність) та зареєстрований платником єдиного внеску на загально обов`язкове державне соціальне страхування. Також позивач має право на заняття адвокатською діяльністю, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру адвокатів України.
Відповідно до інтегрованої картки платника податків з нарахування ЄСВ за 2019 - 2020 роки у позивача обліковується недоїмка в сумі 9049,48 грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону звільняються від сплати за себе єдиного внеску, особи, фізичні особи підприємці, в тому числі що обрали спрощену систему оподаткування та члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, якщо вони отримують пенсію за віком або с особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Тобто, зі змісту ч. 4 ст. 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" вбачається, що пільги не застосовуються до осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, у тому числі адвокатську.
Зазначені позивачем зміни в законодавстві, щодо звільнення від сплати ЄСВ осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, у тому числі адвокатську, набрали чинності лише з 01.01.2021 року, а тому не можуть бути застосовані до позивача.
Тому, відповідачем було сформовано оскаржувану вимогу, виходячи з розміру мінімального страхового внеску.
Враховуючи наведене, представник відповідача вважає, шо ними правомірно сформовано оскаржувану вимогу та просить суд відмовити в задоволенні позову.
Ухвалою суду від 18.02.2021 року клопотання представника відповідача задоволено. Вирішено розгляд справи - проводити в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання на 15.03.2021 року.
Ухвалою суду від 01.03.2021 року клопотання представника відповідача задоволено. Допущено участь представника Головного управління ДПС у Житомирській області в судовому засіданні, призначеному на 15.03.2021 року, в режимі відеоконференції в приміщенні Вінницького окружного адміністративного суду. Доручено Корольовському районному суді м. Житомира (Соборна площа, 1, м. Житомир, Житомирська область, 10002) забезпечити проведення відеоконференції 15.03.2021 року.
Ухвалою суду від 29.03.2021 року витребувано у Головного управління ДПС у Житомирській області наступну інформацію з підтверджуючими документами:
1) на підставі чого Головним управлінням ДПС у Житомирській області взято на облік ОСОБА_1 як платника єдиного внеску;
2) чи був ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець у 2020 році;
3) чи встановлювалася ОСОБА_1 ознака незалежної професійної діяльності, якщо так, то чи за його заявою чи самостійно податковим органом;
4) за який період нараховано заборгованість з єдиного внеску згідно оскаржуваної вимоги.
Відкладено розгляд справи на 12.04.2021 року.
23.03.2021 року позивач подав відповідь на відзив, у якому вказав, що 29.10.2019 року його було знято з обліку Головного управління ДПС у Вінницькій області як фізичну особу-підприємця з метою уникнення подвійного оподаткування, а тому на облік за місцем нарахування ЄСВ, тобто в Головному управлінні ДПС у Житомирській області він не ставав. Вказав, що його постійне місце проживання та реєстрація: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою Липовецької міської ради № 705 від 15.03.2021 року. Наголосив, що він не займається адвокатською діяльністю на території Житомирській області. Також, станом на день винесення оскаржуваної вимоги позивач отримує пенсію по інвалідності.
Враховуючи наведене, позивач просив задовольнити його позовні вимоги.
Ухвалою суду від 12.04.2021 року витребувано у Головного управління ДПС у Вінницькій області наступну інформацію з підтверджуючими документами:
1) на підставі чого Головним управлінням ДПС у Вінницькій області 31.10.2019 року знято з обліку ОСОБА_1 та направлено повідомлення до ГУ ДПС у Житомирській області про взяття його на облік у зв`язку із зміною місця знаходження;
2) чи був ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець та чи припилася його діяльність як фізичної особи -підприємця;
3) чи встановлювалася ОСОБА_1 ознака незалежної професійної діяльності, якщо так, то коли саме, а також чи за його заявою чи самостійно податковим органом;
4) чи наявна у податкового органу інформація про припинення або зупинення незалежної професійної діяльності або зміни організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу ОСОБА_1 .
Цією ж ухвалою витребувано у позивача: оригінал паспорту для огляду в судовому засіданні та докази реєстрації його місця проживання у 2019-2020 роках.
Відкладено розгляд справи на 26.04.2021 року.
Розгляд справи неодноразово відкладався, останній розгляд справи відкладено на 24.05.2021 року.
Позивач у судове засідання не з`явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений завчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ч. 5 ст. 205 КАС України у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. Якщо відповідач наполягає на розгляді справи по суті, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями ч. 5 ст. 205 КАС України, на думку суду, наявні підстави для розгляду справи у відсутність позивача.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог та просила відмовити у задоволенні адміністративного позову, так як вважає, що вимога є правомірно сформованою.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, заслухавши пояснення позивача в попередніх судових засіданнях та представника відповідача та оцінивши наявні докази, суд встановив таке.
Згідно інформаційних систем ДПС, витяги з яких надано до суду, ОСОБА_1 з 19.02.2013 (форма 5-ОПП) до часу розгляду справи судом перебуває на обліку як фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність «адвокат».
Дата державної реєстрації - 05.05.1994 року, дата взяття на облік в податкових органах 01.10.1997 рік, дата взяття на облік в податкових органах 01.10.1997 рік, дата взяття на облік платника єдиного внеску - 07.10.1997.
31.10.2019 року по платнику Головним управлінням ДПС у Вінницькій області Липовецької ДПІ сформовано та направлено до Головного управління ДПС у Житомирській області, Ружинської ДПІ повідомлення про взяття на облік платника податків у зв`язку зі зміною місця знаходження.
30.11.2019 року позивач взятий на податковий облік за новим місцем знаходження в Ружинській ДПІ ГУ ДПС у Житомирській області,
На підставі рішення Вінницької обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 05.05.1994 року № 05, позивач є адвокатом, що підтверджується свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю № 220 від 19.12.2003 року.
Відповідно до відомостей Єдиного реєстру адвокатів України позивач здійснює індивідуальну адвокатську діяльність за адресою: АДРЕСА_2 та обліковується у Раді адвокатів Житомирської області.
Відомості щодо того, що позивач був зареєстрований як фізична особа-підприємець у базах даних податкового органу відсутні.
Супровідним листом Липовецька ДПІ Немирівського управління ГУ ДПС у Вінницькій області від 31.01.2020 направлено інформацію про те, що ОСОБА_1 знятий з обліку платника єдиного внеску на підставі заяви №7-ЄСВ від 29.10.2019 по причині зміни місця проживання АДРЕСА_3 та ним подано заяву про припинення платника податків за формою № 8-ОПП у зв`язку з переїздом за новим місцем проживання, що зазначив у заяві № 7-ЄСВ.
Також до суду надано заяву позивача про припинення платника податків форми 8-ОПП від 29.10.2019, у якій як підставу припинення зазначено переїзд за новим місцем проживання: АДРЕСА_3 та заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску форма 7-ЄСВ від 29.10.2019 де також зазначено про зміну місця проживання.
Відповідно картки особового рахунку станом на 31.01.2021 по коду платежу 71040000 «Єдиний внесок, для фізичних осіб підприємців, у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність» у ОСОБА_1 , рахується заборгованість зі сплати єдиного внеску 38164,18 грн.
Заборгованість, відображена в оскаржуваній вимозі про сплату боргу (недоїмки) № Ф-750-50 від 13.11.2020 року у сумі 9049,48 грн. складається з нарахованого на центральному рівні єдиного соціального внеску за період з жовтня - 2019 року по вересень 2020: жовтень-грудень 2019-2754,18 грн, термін сплати 20.01.2020; за січень - лютий 2020 року на суму 2078,12 грн. по терміну сплати 21.04.2020; березень-травень 2020 звільнено від сплати на підставі Закону України №533-ІХ від 30.03.2020; за червень 2020 року на суму 1039,06 грн. по терміну сплати 20.07.2020; за липень-вересень 2020 року на суму 3178,12 грн. по терміну сплати 19.10.2020.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI ).
П. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI визначено, що єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (надалі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
В силу вимог п. 4, п. 5 ч. 1 ст.4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VI єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Таким чином, особи які здійснюють незалежну професійну діяльність є платниками єдиного внеску та повинні сплачувати його навіть і у разі не отримання прибутку від діяльності у сумі не меншій ніж розмір мінімального страхового внеску.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац 3 частини 8 статті 9 Закону).
Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату (частина 4 статті 25 Закону).
Відповідно до ч.4 ст.4 Закону № 2464-VI особи, зазначені у пунктах 4, 5 та 51 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Частиною 5 Закону № 2464-VI визначено, що особи, зазначені у пункті 5 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за умови взяття їх на облік фізичних осіб - підприємців та провадження ними одного виду діяльності одночасно як осіб, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої цієї статті.
Разом з тим, суд звертає увагу, що зміни до ч.4 ст.4 щодо розповсюдження звільнення від сплати єдиного внеску на осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність та які є пенсіонерами чи особами з інвалідністю, внесені п.1 Розділу І Закону України № 592-IX від 13.05.2020.
Відповідно до п.1 Розділу II «Прикінцеві положення» Закону України № 592-IX від 13.05.2020 цей Закон набирає чинності з 1 січня 2021 року, крім пункту 5 розділу I цього Закону, що набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Таким чином, зміни щодо звільнення осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, від сплати єдиного внеску якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, не можуть бути застосовані до позивача, оскільки єдиний внесок у спірній вимозі нарахований йому за період з жовтня 2019 року по вересень 2020: жовтень-грудень 2019-2754,18 грн; за січень - лютий 2020 року на суму 2078,12 грн.; березень-травень 2020 звільнено від сплати на підставі Закону України №533-ІХ від 30.03.2020; за червень 2020 року на суму 1039,06 грн; за липень-вересень 2020 року на суму 3178,12 грн.
Крім того, судом встановлено, що позивач не був зареєстрований як фізична особа-підприємець, а тому в даному випадку відсутній подвійний облік платника та положення ч.5 ст.4 Закону № 2464-VI також не розповсюджуються на позивача.
Таким чином, аргументи позивача щодо звільнення його від сплати єдиного внеску як особи яка є пенсіонером та має інвалідність не знайшли свого підтвердження.
Що стосується обліку позивача, його доводів в судовому засіданні про неможливість винесення оскаржуваної вимоги саме ГУ ДПС у Житомирській області, оскільки він не подавав заяву та не ставав там на облік, то суд бере до уваги наступне.
Статтею 65 Податкового кодексу України встановлено порядок обліку самозайнятих осіб.
Так, взяття на облік фізичних осіб - підприємців у контролюючих органах здійснюється за податковою адресою на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, наданих державним реєстратором згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Облік самозайнятих осіб здійснюється шляхом внесення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр) записів про державну реєстрацію або припинення підприємницької діяльності, незалежної професійної діяльності, перереєстрацію, постановку на облік, зняття з обліку, внесення змін стосовно самозайнятої особи, а також вчинення інших дій, які передбачені Порядком обліку платників податків, зборів.
Позивач є адвокатом, що підтверджується свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю № 220 від 19.12.2003 року.
Відповідно до відомостей Єдиного реєстру адвокатів України позивач здійснює індивідуальну адвокатську діяльність за адресою: АДРЕСА_2 та обліковується у Раді адвокатів Житомирської області.
Позивач обліковується в податковому органі як особа, що здійснює незалежну професійну діяльність.
Відомості про припинення незалежної професійної діяльності відсутні.
Порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників затверджено Наказом Міністерства Фінансів України 24.11.2014 року №1162, зареєстрований в Міністерстві юстиції 03.12.2014.
Цим Порядком визначаються питання взяття на облік, внесення змін до облікових даних та зняття з обліку платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - платники єдиного внеску) у територіальних органах Державної фіскальної служби України (далі - контролюючі органи), надання контролюючим органам відомостей про зміну класу професійного ризику виробництва Фондом соціального страхування за період до 01 січня 2016 року, надання Пенсійному фонду України та фондам загальнообов`язкового державного соціального страхування даних про взяття/зняття з обліку платників єдиного внеску. Порядок поширюється на платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 Закону № 2464.
Взяття на облік платників єдиного внеску здійснюється контролюючим органом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
Розділом ІІІ врегульовано порядок взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755.
Взяття на облік платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, контролюючим органом здійснюється за місцезнаходженням чи місцем проживання у день отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску за формою № 1-ЄСВ згідно з додатком 1, заяви про взяття на облік платника єдиного внеску (члена фермерського господарства) за формою № 12-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку.
Платники єдиного внеску, зазначені в пункті 5 частини першої статті 4 Закону № 2464, подають заяву за формою № 1-ЄСВ (додаток 1) протягом 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання документа, що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності.
Платникам єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, контролюючим органом наступного робочого дня з дня взяття на облік безоплатно надсилається (вручається) повідомлення про взяття їх на облік за формою № 2-ЄСВ згідно з додатком 2 до цього Порядку.
У разі зміни найменування, прізвища, імені чи по батькові платника єдиного внеску, організаційно-правової форми, місцезнаходження, місця проживання, основного виду діяльності платник єдиного внеску зобов`язаний у десятиденний строк з дня виникнення відповідних змін подати до контролюючого органу заяву за формою № 1-ЄСВ з приміткою "Зміни" або за формою № 12-ЄСВ з приміткою "Зміни". До заяви додаються завірені копії документів, що зазнали змін.
У разі зміни місцезнаходження (місця проживання) платника, пов`язаної зі зміною адміністративно-територіальної одиниці, до дати спливу одного місяця з дня отримання заяви та підтвердних документів про зміну місцезнаходження (місця проживання) платника до реєстру страхувальників вноситься запис про переведення на облік такого платника до контролюючого органу, що відповідає новому місцезнаходженню (місцю проживання).
Розділом V Порядку врегульовано зняття з обліку платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755.
У разі прийняття відповідними органами (особами) рішення про ліквідацію, припинення діяльності платників єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, платник єдиного внеску зобов`язаний у десятиденний строк з дня прийняття відповідного рішення подати до контролюючого органу заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою № 7-ЄСВ згідно з додатком 5 до цього Порядку та залежно від категорії страхувальника копії відповідних документів:
розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те засновницькими документами про ліквідацію та про утворення ліквідаційної комісії;
відомостей (витягу) відповідного реєстру про припинення, або зупинення незалежної професійної діяльності, або зміну організаційної форми відповідної діяльності з незалежної (індивідуальної) на іншу;
документа, що підтверджує дату виходу із складу членів фермерського господарства, дату, з якої особа підлягає страхуванню на інших підставах, дату звільнення від сплати єдиного внеску відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 2464.
Отримавши заяву за формою № 7-ЄСВ (додаток 5), контролюючий орган проводить передбачену законодавством перевірку щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску. Платник єдиного внеску здійснює остаточні розрахунки з контролюючим органом.
У разі ненадання органами Пенсійного фонду України та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування довідок за формою № 8-СК (додаток 6) у зазначений строк або у разі встановлення заборгованості платника єдиного внеску, який знімається з обліку, контролюючий орган складає довідку про стан розрахунків за платежами до контролюючого органу, Пенсійного фонду України та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування за формою № 9-ЄСВ згідно з додатком 7 до цього Порядку, яку надсилає (видає) платнику єдиного внеску чи уповноваженій особі платника.
Після проведення остаточного розрахунку платником єдиного внеску контролюючий орган знімає його з обліку та вносить відповідні записи до реєстру страхувальників із зазначенням дати та підстави зняття з обліку.
Платникам єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону № 755, видається (надсилається) повідомлення про зняття з обліку платника єдиного внеску за формою № 10-ЄСВ згідно з додатком 8 до цього Порядку.
Датою зняття з обліку платника єдиного внеску є дата внесення запису до реєстру страхувальників.
Відповідно до п. 4 Розділу VI якщо контролюючими органами при здійсненні своїх функцій за результатами перевірок та звірок, або на підставі інформації від третіх осіб, або на підставі даних інших державних органів чи відповідних державних реєстрів встановлено, що фізична особа, зареєстрована як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, але не перебуває на обліку чи знята з обліку в контролюючому органі, то такий орган повідомляє таку особу про необхідність подання заяви за формою 1-ЄСВ для взяття її на облік як платника єдиного внеску. Така фізична особа обліковується в реєстрі страхувальників як особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, з ознакою «платник не подав заяви для взяття на облік». Якщо така фізична особа подала до контролюючого органу заяву для взяття на облік відповідно до Порядку № 1588, до Реєстру страхувальників вноситься дата взяття на облік платника єдиного внеску, яка відповідає даті взяття на облік як платника податків.
Судом встановлено, що згідно бази даних податкового органу позивач з 31.10.2019 обліковується як особа з ознакою «платник не подав заяви для взяття на облік».
В судовому засіданні позивач змінював свої пояснення щодо обставин зняття його з обліку в ГУ ДПС у Вінницькій області. Зокрема зазначав, що йому не відомо яким чином він міг бути на обліку у ГУ ДПС в Житомирсткій області, оскільки ніколи там не проживав та надав до суду довідки Липовецької міської ради Вінницької області про реєстрацію та проживання у м.Липовці.
Разом з тим, після надходження до суду заяв, у яких зазначено про зміну місця проживання, пояснив, що він такі заяви написав, разом з тим місця реєстрації не міняв. Також зазначив, що фактично не здійснює адвокатську діяльність, але вона у встановленому законом порядку не припинена.
Суд письмовою ухвалою витребував у позивача для огляду в судовому засідання паспорт громадянина України для встановлення обставин щодо зміни місця реєстрації позивача. Позивач повідомив, що паспорт у нього відсутній та надав при цьому довідку Липовецької міської ради та домову книгу.
Також судом встановлено, що супровідним листом Липовецька ДПІ Немирівського управління ГУ ДПС у Вінницькій області від 31.01.2020 направлено інформацію про те, що ОСОБА_1 знятий з обліку платника єдиного внеску на підставі заяви №7-ЄСВ від 29.10.2019 по причині зміни місця проживання ( АДРЕСА_3 ) та ним подано заяву про припинення платника податків за формою № 8-ОПП у зв`язку з переїздом за новим місцем проживання.
Також до суду надано заяву позивача про припинення платника податків форми 8-ОПП від 29.10.2019, у якій як підставу припинення зазначено переїзд за новим місцем проживання: АДРЕСА_3 та заяву про зняття з обліку платника єдиного внеску форма 7-ЄСВ від 29.10.2019, де також зазначено про зміну місця проживання.
Таким чином, поданими заявами позивач фактично ініціював процедуру зміни місця обліку у зв`язку із зміною місця реєстрації та проживання.
Разом з тим, суд звертає увагу, що позивачем не сокаржувалися дії відповідача щодо взяття його на облік у ГУ ДПС в Житомирській області.
Підставами позову зазначено те, що позивач звільнений від сплати єдиного внеску оскільки має інвалідність та є пенсіонером, а також не здійснює свою адвокатську діяльність.
Разом з тим, з аналізу ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та внесених змін до неї, наведених вище, суд прийшов до висновку, що такі норми застосовуються до осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність з 01.01.2021 року. Адвокатська діяльність позивача у встановеному законом порядку не припинена.
Таким чином, у ОСОБА_1 є обов`язок по сплаті єдиного внеску у розмірі не меншому ніж розмір мінімального страхового внеску.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання про відмову у задоволенні позову з підстав зазначених у позовній заяві.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено та підписано суддею 31.05.2021.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_4 )
Відповідач: Головне управління ДПС у Житомирській області (код ЄДРПОУ 36459195, вул. Ю. Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003)
Суддя Шаповалова Тетяна Михайлівна