Рішення № 97281433, 20.05.2021, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
20.05.2021
Номер справи
902/17/21
Номер документу
97281433
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"20" травня 2021 р. Cправа № 902/17/21

Господарський суд Вінницької області у складі судді - Маслія І.В., при секретарі судового засідання Шушковій А.П.

За участю представників сторін:

позивача Тихонюк С.Л., довіреність № 100 від 10.12.2020;

відповідача не з`явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду матеріали справи

за позовом: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях (вул. Гоголя, 10, м. Вінниця, 21018)

до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-Сфера" (вул. Князів Коріатовичів, 15, кв. 1, м. Вінниця, 21050)

про стягнення 40 691,23 грн.

В С Т А Н О В И В :

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях звернулось до Господарського суду Вінницької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-Сфера" про стягнення 40 691, 23 грн., з яких 35 720, 51 грн. - основний борг, 1 398,65 грн. - пеня, 3 572, 07 грн. - штраф.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем умов договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності №1993-НМ від 30.11.2018 в частині невиконання останнім зобов`язання зі сплати орендної плати.

Ухвалою суду від 05.01.2021 відкрито провадження у справі № 902/17/21 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами (без проведення судового засідання) та встановлено відповідачу 15-ти денний строк для подання відзиву та клопотання про розгляд справи у порядку загального позовного провадження, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

01.02.2021 до суду від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 02.02.2021 суд постановив перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів та призначити підготовче засідання у справі на 23.02.2021.

03.02.2021 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

23.02.2021 представником позивача було подано клопотання про відкладення підготовчого засідання.

Ухвалою від 23.02.2021 відкладено підготовче засідання на 11.03.2021.

11.03.2021 на адресу суду надійшло клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи.

Ухвалою від 11.03.2021 суд постановив відкласти підготовче засідання на 01.04.2021.

01.04.2021 на адресу суду надійшло клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи.

На визначену судом дату (01.04.2021) у судове засідання представники сторін не з`явились.

Ухвалою від 01.04.2021 відхилено вищевказане клопотання представника позивача як необґрунтоване, закрито підготовче провадження та призначено справу № 902/17/21 для судового розгляду по суті на 22 квітня 2021 р.

21.04.2021 до суду від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи на кінець травня в зв`язку з проходженням реабілітації та відновлення здоров`я представником після важкої хвороби.

22.04.2021 до суду від позивача надійшли пояснення.

На визначену дату 22.04.2021 в судове засідання з`явився представник позивача, відповідач правом участі свого представника не скористався.

В судовому засіданні представник позивача підтримав клопотання відповідача про відкладення розгляду справи та подав до суду клопотання про поновлення строку розгляду справи по суті на підставі ч. 4 розділу X "Прикінцеві положення" ГПК України та відкладення судового засідання.

Ухвалою від 22.04.2021 поновлено строк розгляду справи по суті та відкладено розгляд справи на 20.05.2021, з підстав викладених у відповідній ухвалі.

На визначену судом дату в судове засідання з`явився представник позивача, відповідач правом участі свого представника в судовому засіданні не скористався, про дату час та місце розгляду був повідомлений ухвалою суду надісланою на електронну адресу зазначену у клопотанні про відкладення розгляду справи від 11.03.2021.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Згідно із ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Враховуючи положення ст.ст. 13, 74 ГПК України якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав.

Розглядаючи дану справу, суд з урахуванням ч. 2 ст. 11 ГПК України та ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" приймає до уваги припис ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою закріплене право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.

Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті.

Після виходу суду з нарадчої кімнати, у судовому засіданні 20.05.2021 судом долучено вступну та резолютивну частину рішення до матеріалів справи без його проголошення, в зв`язку з неявкою представників сторін на проголошення.

Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Вінницькій області (код 13327990), правонаступником якого є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій області (код 42964094) (позивач, в договорі орендодавець), та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерго-сфера» (відповідач, в договорі - орендар) укладено договір оренди від 30.11.2018 № 1993-НМ (надалі - Договір) нерухомого майна, що належить до державної власності, відповідно до п.1 якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно - гідротехнічну споруду - греблю ставу Кривошия (інв.№1104), у складі якої: - «А» гребля ставу Кривошия; - «Б» відкритий шлюз-резервуар №1; - «В» відкритий шлюз-резервуар №2, за адресою: Вінницька обл., Хмільницький р-н, с. Кривошиї, вул. Гагаріна, 45-Б (далі - орендоване майно), що перебуває на балансі державного підприємства «Укрриба» (ідентифікаційний код ЄДРПОУ 25592421) (далі - Балансоутримувач) і є державною власністю. Вартість орендованого майна визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку, станом на 30.06.2018 і становить 406774,00 грн.

Майно передається в оренду з метою риборозведення та розміщення (відновлення) електростанції (п.1.2. Договору).

Орендар вступає у строкове платне користування орендованим майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання акту приймання-передавання, погодженого з Орендодавцем. Передача орендованого майна в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на орендоване майно. Власником орендованого майна залишається держава, а Орендар користується ним протягом строку оренди (п.2.1. та п. 2.2. Договору).

Орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 (зі змінами) (далі - Методика розрахунку), і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, по якому наявна інформація про індекс інфляції) - жовтень 2018 р. - 5232,13 грн. Орендна плата за перший місяць оренди (листопад 2018 р.) визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за листопад 2018 р. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць із врахуванням положень чинного законодавства. Оперативна інформація про індекси інфляції, розраховані Державною службою статистики України, розміщується на веб-сайті Державної служби статистики України (п.п. 3.1.- 3.3 Договору).

Орендна плата перераховується Орендарем щомісяця у співвідношенні 70 (сімдесят) відсотків до Державного бюджету України та 30 (тридцять) відсотків на рахунок Балансоутримувача не пізніше 15 (п`ятнадцятого) числа місяця наступного за звітним, у сумі, визначеній відповідно до пунктів 3.1 - 3.3 цього договору, відповідно до пропорцій розподілу, установлених чинним законодавством України і чинних у звітному періоді, за який здійснюється платіж (п. 3.6. Договору).

Орендар зобов`язаний, зокрема, щомісячно, не пізніше 15 (п`ятнадцятого) числа місяця, що настає за розрахунковим, сплачувати орендну плату. Сума орендної плати на індекс інфляції коригується Орендарем самостійно (п. 5.3. Договору).

У разі несвоєчасної та не в повному обсязі сплати орендної плати Орендарем, на суму заборгованості Орендодавцем та Балансоутримувачем нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла у період існування заборгованості, за кожний день прострочення, до моменту повного погашення заборгованості. У випадку, якщо у Орендаря утворюється заборгованість перед бюджетом, що дорівнює або перевищує розмір трьох місяців орендної плати, Орендарю нараховується штраф у розмірі 10 (десяти) відсотків від такої суми заборгованості, який підлягає сплаті на рахунок кредитора. У разі збільшення суми заборгованості, на яку нараховано штраф, Орендарю додатково нараховується штраф на різницю відповідної заборгованості (п. 9.2. та 9.3. Договору).

Цей договір укладено строком на 5 років, що діє з 30 листопада 2018 року до 30 листопада 2023 року включно (п. 10.1. Договору).

Згідно Акту приймання-передачі орендованого майна, який 30.11.2018 обопільно підписаний трьома сторонами (орендодавець, балансоутримувач та орендар) Балансоутримувач передає, Орендар приймає, а Орендодавець погоджує передачу на термін оренди нерухомого майна - гідротехнічної споруди - греблі ставу Кривошия (інв №1104), у складі якої: - «А» гребля ставу Кривошия; - «Б» відкритий шлюз-резервуар №1; - «В» відкритий шлюз-резервуар №2, за адресою: Вінницька обл., Хмільницький р-н, с. Кривошиї, вул. Гагаріна, 45-Б, що перебуває на балансі державного підприємства «Укрриба».

Як зазначено позивачем в позовній заяві, станом на 31.12.2020 за договором оренди від 30.11.2018 за орендарем рахується: - заборгованість з орендної плати перед Державним бюджетом України за період користування майном, яка становить 35720,51 грн.; - відповідно нарахована пеня за період користування майном, яка становить 1398,65 грн.; - штраф за період користування майном, який становить 3572,07 грн.

З метою досудового врегулювання спору, Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій області на адресу боржника направлено лист №11-3/2392 від 01.09.2020 попередження про необхідність сплати заборгованості з орендної плати в розмірі 19762,71 грн та штрафних санкцій пені у сумі 543,15 грн., штрафу 1976,28 грн. Даний лист залишений відповідачем без реагування.

Підтвердженням надходження грошових котів на рахунки Держаного бюджету України та наявної у відповідача заборгованості є інформація, яка наявна в інформаційно-пошуковій системі «Етап-Оренда».

Вказана інформаційно-пошукова система введена в дію наказом Фонду державного майна України від 01.07.2003 № 1129 «Про введення в дію інформаційно-пошукової системи «Етап-Оренда».

Дана система створена для обліку та зберігання інформації щодо договорів оренди, складу об`єкту оренди, нарахування та надходження орендної плати за цими договорами.

З метою посилення контролю за надходженням коштів від оренди державного майна, відповідно до спільного наказу Фонду держаного майна України та Державної казначейської служби України від 23.04.2012 № 561/116, інформація про сплату отримується в електронному вигляді (електронними засобами зв`язку) від органів Державної казначейської служби України та автоматично завантажується до системи.

До позовної заяви позивачем долучено роздруківку з інформаційно-пошукової системи «Етап-Оренда» згідно якої за відповідачем по Договору оренди від 30.11.2018 № 1993-НМ станом на 31.12.2020 рахується заборгованість перед бюджетом в сумі 35720,51 грн з орендної плати, 1398,65 грн пені та 3572,07 грн штрафу, що стало підставою звернення позивача до суду з даним позовом.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях є необґрунтованими, безпідставними та не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

На підтвердження обставин наявності заборгованості за договором оренди позивачем долучено до матеріалів справи і інформацію з пошукової системи "Етап-оренда". Сама позовна заява ніякого розрахунку позову не містить.

Із змісту умов договору, вбачається, що розмір орендної плати вираховується окремо за кожний місяць, за який настав обов`язок її сплати. Проте, договір не містить умови, за змістом якої визначена сторона, на яку покладається обов`язок обрахування такої суми. А обов`язок сплати фіксованої суми орендної плати у договорі відсутній.

За таких обставин позивачем не доведені ті обставини, які входять до предмету доказування у цій справі, а саме розміру заборгованості орендаря за договором оренди.

Крім того, заявляючи позовні вимоги позивачем не враховано, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (із змінами і доповненнями) на території України з 12.03.2020 року встановлено карантин, який продовжується до цих пір.

В зв`язку із світовою пандемією СОVID-19 та введенням карантинних заходів і обмежень інвестор припинив фінансування проекту будівництва ГЕС на орендованій греблі до закінчення карантину.

Тому ТОВ "Енерго-Сфера" з початку введення карантину (12.03.2020) не здійснює ніякої господарської діяльності, взагалі не працює, орендоване майно не використовує в господарській діяльності. Працівники на підприємстві відсутні.

Положеннями Закону України № 530-ІХ від 17 березня 2020 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)" встановлено, що карантин є підставою форс-мажорних обставин.

Тому товариство не здійснює діяльність з використанням орендованого майна в своїй господарській діяльності в повному обсязі із-за карантину, що є форс-мажором.

В зв`язку з цим ТОВ "Енерго-Сфера" 07.04.2020 року звернулося із заявою № 17 до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях, як власника орендованого майна в особі ФДМУ, для звільнення від сплати орендної плати на період карантину в зв`язку з припиненням господарської діяльності на період карантину.

Але орендодавцем не було вирішено питання для звільнення від сплати орендної плати на період карантину в зв`язку з припиненням господарської діяльності на час карантину, і на даний час це питання не вирішено.

Пунктом 14 Перехідних положень ЦК України встановлено, що з моменту встановлення карантину і до його відміни (скасування) в установленому законом порядку, плата за користування нерухомим майном (його частиною) підлягає зменшенню за вимогою наймача, який здійснює підприємницьку діяльність з використанням цього майна, впродовж усього часу, коли майно не могло використовуватися в підприємницькій діяльності наймача в повному обсязі через запроваджені обмеження та (або) заборони.

У випадку, визначеному абзацом першим цього пункту, розмір плати за користування майном не може перевищувати сукупний (пропорційно до орендованої площі) обсяг витрат, які наймодавець здійснив або повинен буде здійснити за відповідний період для внесення плати за землю, сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, і сплати вартості комунальних послуг.

В зв`язку з цим ТОВ "Енерго-Сфера", яке підпадає під дію цього закону, звернулося із заявою № 12 від 18.09.2020 року до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях, як власника орендованого майна в особі ФДМУ, для визначення розміру орендної плати в розмірі внесення плати за землю, сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, і сплати вартості комунальних послуг. Але вказане питання орендодавцем до цих пір не вирішено.

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року №611 "Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину" звільнено від сплати орендної плати чи визначено відсоток сплати орендної плати орендарями на період карантину.

ТОВ "Енерго-Сфера" є вітчизняна юридична особа, є суб`єктом малого підприємництва, підпадає під дію цієї постанови, і на підставі цієї постанови також має право на зменшення на 50 % орендної плати на період карантину. На підставі цього ТОВ "Енерго-Сфера" також звернулося із заявою № 11 від 17.09.2020 року до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях, як власника орендованого майна в особі ФДМУ, для зменшення на 50 % орендної плати на період карантину. Але на підставі цієї постанови до цих пір вказане питання про зменшення на 50 % орендної плати на період карантину також не вирішено.

ТОВ "Енерго-Сфера" неодноразово зверталося до орендодавця щодо звільнення від сплати орендної плати на підставі вищевказаних законодавчих актів, які є обов`язковими для застосування орендодавцем. Але вказане питання ще до кінця не вирішено.

Тому на даний час не відомо чи орендодавець повністю звільнить від сплати орендної плати, чи визначить плату лише в розмірі комунальних платежів, чи визначить орендну плату у розмірі 50 % від договірної суми орендної плати.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.

Позивач у поясненнях від 22.04.2021 зазначив, що відповідно до наказу Регіонального відділення №973 від 07.09.2020 (зі змінами, внесеними наказом № 1275 від 01.12.2020), за результатами розгляду відповідного звернення ТОВ «Енерго-Сфера», прийнято рішення про відмову у звільненні ТОВ «Енерго-Сфера» від орендної плати (нарахуванні орендної плати у меншому розмірі) за користування нерухомим державним майном, оскільки мета використання орендованого майна не відповідає додаткам 1, 2 та 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 611 від 15.07.2020 «Деякі витання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину».

Про вказане рішення Регіонального відділення повідомлено орендаря відповідним листом № 11-3/3719/1 від 24.12.2020.

У зв`язку з вищевикладеним, вважаємо, що міркування Відповідача про те, що заборгованість із, орендної плати відповідача ТОВ «Енерго-Сфера» виникла у зв`язку неможливістю відповідача здійснювати господарську діяльність у повній мірі через впровадження обмежувальних заходів із метою запобігання поширенню на території країни гострої респіраторної хвороби СОVID-19, є помилковими і такими, що не підтверджені жодним чином.

Щодо розрахунку ціни позову, Відповідачу разом з позовом було надіслано витяг з інформаційно-пошукової системи «Етап-Оренда» за договором оренди від 30.11.2018 № 1993-НМ із зазначенням періоду нарахування орендної плати, пені та штрафу.

На підставі вищевикладеного, позивач вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Надаючи правову кваліфікацію правовідносинам, що виникли між сторонами, суд враховує таке.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України), суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Згідно ч. 1 ст. 283 ГК України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Відповідно до ч. 6 ст. 283 ГК України, до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 1 ст. 759 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) встановлено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно ч.ч. 1, 4 ст. 286 ГК України, орендна плата це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» , орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором.

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.

Частиною 1 та 2 ст. 762 ЦК України встановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Відповідно до ч. 7 ст. 193 ГК України, не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Статтею 525 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ч. 1 ст. 202 ГК України, господарське зобов`язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.

Судом встановлено, що згідно з умовами п. 5.3 Договору Орендар зобов`язаний, зокрема, щомісячно, не пізніше 15 (п`ятнадцятого) числа місяця, що настає за розрахунковим, сплачувати орендну плату. Сума орендної плати на індекс інфляції коригується Орендарем самостійно.

З огляду на це, судом оцінюються критично твердження відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, що договір не містить умови, за змістом якої визначена сторона, на яку покладається обов`язок обрахування суми орендної плати за кожний наступний місяць.

Крім того, з доданої позивачем до позовної заяви роздруківки з інформаційно-пошукової системи «Етап-Оренда» вбачається, що по Договору оренди від 30.11.2018 № 1993-НМ за відповідачем рахується заборгованість до бюджету з березня 2020 по грудень 2020 в загальному розмірі 35720,51 грн.

У відзиві на позовну заяву відповідач підтвердив, що в зв`язку з припиненням господарської діяльності на період карантину останнім орендна плата по договору не вносилась.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно п. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Позивач зазначив, що в порушення взятих на себе зобов`язань за Договором відповідач не сплатив на користь позивача в повному обсязі орендну плату за період з березня по грудень 2020 року, що призвело до виникнення заборгованості в сумі 35720,51 грн.

Відповідач 07.04.2020 року звернувся із заявою №17 до позивача, в якій просив звільнити від сплати орендної плати на період карантину в зв`язку з припиненням господарської діяльності на період карантину.

Також, 17.09.2020 року відповідач звернулося із заявою № 11 до позивача, для зменшення на 50 % орендної плати на період карантину відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 2020 року №611 "Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину".

Крім того, відповідач звернувся із заявою № 12 від 18.09.2020 року до позивача, в якому просив визначити розмір орендної плати в розмірі внесення плати за землю, сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, і сплати вартості комунальних послуг відповідно до п. 14 Перехідних положень ЦК України.

Відповідно до наказу Регіонального відділення №973 від 07.09.2020 (зі змінами, внесеними наказом № 1275 від 01.12.2020), за результатами розгляду відповідних звернень ТОВ «Енерго-Сфера», прийнято рішення про відмову у звільненні ТОВ «Енерго-Сфера» від орендної плати (нарахуванні орендної плати у меншому розмірі) за користування нерухомим державним майном, оскільки мета використання орендованого майна не відповідає додаткам 1, 2 та 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 611 від 15.07.2020 «Деякі витання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину».

Проаналізувавши доводи позивача та відповідача, зміст листування сторін, суд зауважує, що фактично між орендарем та орендодавцем не було досягнуто згоди щодо задоволення звернень орендаря та зміни розміру орендної плати у спірний період; позивачем пред`явлено до стягнення з відповідача заборгованість у розмірі несплаченої орендної плати за спірний період у повному обсязі, проти відповідного нарахування відповідач заперечує з вищевикладених підстав.

Частиною 1 ст. 762 ЦК України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Згідно ч. 6 ст. 762 ЦК України, наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Норма права, закріплена в ч. 6 ст. 762 ЦК України, визначає в якості підстави звільнення від зобов`язання сплатити орендну плату об`єктивну безпосередню неможливість використовувати передане у найм майно (бути допущеним до приміщення, знаходитись у ньому, зберігати у приміщенні речі тощо) через обставини, за які орендар не відповідає. Обставини, зазначені у даній статті можуть бути спричинені, зокрема, й безпосередньо вольовою дією як орендодавця, так і орендаря.

Для застосування ч. 6 ст. 762 ЦК України та звільнення наймача від плати за користування орендованим майном, визначальною умовою звільнення від сплати орендної плати є наявність обставин, за які орендар не відповідає. Обставини, які свідчать про те, що майно не використовувалося або не могло бути використане наймачем і він не відповідає за це, мають бути доведені.

Аналогічна правова позиція щодо застосування приписів ст. 762 ЦК України викладена у постановах Верховного Суду, зокрема, у справах № 914/2264/17, № 914/1248/18, № 914/70/18.

На підтвердження обставин щодо неможливості користування орендованим майном відповідач у відзиві посилався на постанову КМУ «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» від 11 березня 2020 №211, якою з 12 березня 2020 на усій території України встановлено карантин.

Однак, належних та допустимих доказів на підтвердження заборони на здійснення відповідачем господарської діяльності та відповідно використання орендованого приміщення для такої діяльності відповідачем не надано. Суд звертає увагу на те, що обмеження встановлені карантином та припинення фінансування проекту будівництва ГЕС інвестором не позбавляє відповідача права доступу до орендованого майна та його використання.

Відповідно до Договору орендодавцем державного майна є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях, отже, забезпечити нарахування орендної плати на період карантину може тільки орендодавець.

Фонд державного майна України листом №10-16-8306 від 30.04.2020 «Щодо деяких питань реалізації Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Держаний бюджет України на 2020 рік» надав роз`яснення щодо порядку застосування звільнення орендарів державного майна від сплати орендної плати, зі змісту яких вбачається, що для отримання звільнення від орендної плати необхідно: 1. Перевірити чи поширюються заборони зі здійснення певного виду підприємницької та іншої діяльності, що запроваджені постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11 березня 2020 року № 211 (із змінами і доповненнями) на вид діяльності (цільове призначення), за яким використовується державне майно за договором оренди; 2. Якщо так, то орендар звертається із заявою до орендодавця з проханням звільнити такого орендаря від орендної плати за договором відповідно до статті 762 Цивільного кодексу України; 3. Після отримання звернення орендаря орендодавець спільно з балансоутримувачем майна, що є об`єктом договору оренди, здійснює обстеження орендованого приміщення з метою отримання доказів призупинення орендарем діяльності на об`єкті оренди, про що складається акт; 4. На підставі заяви орендаря і складеного представниками орендодавця і балансоутримувача акту обстеження орендодавець приймає рішення про звільнення орендаря від сплати орендної плати на період карантину.

З викладеного вбачається, що для реалізації свого права на звільнення від орендної плати, відповідачу необхідно було звернутися з відповідною заявою до орендодавця - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях і це право, як вбачається з наданих відповідачем листів, було реалізоване.

Водночас, будь-яких доказів встановлення у визначеному порядку обстеження орендованого приміщення з метою фіксування доказів призупинення орендарем діяльності на об`єкті оренди та складання відповідного акту суду не надано.

На підтвердження неможливості користування орендованим приміщенням у спірний період та наявності підстав для звільнення від орендної плати у такий період відповідач посилається на те, що інвестор припинив фінансування проекту будівництва ГЕС на орендованій греблі до закінчення карантину, тому відповідач з початку введення карантину (12.03.2020) не здійснює ніякої діяльності, не працює і орендоване майно - гребля ставу Кривошия взагалі не використовувалося в підприємницькій діяльності в повному обсязі через запроваджені обмеження та заборони, що на думку відповідача, є форс-мажором.

В свою чергу, відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також, торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб`єктів господарської діяльності та фізичних осіб.

Стаття 141 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» визначає, що Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб`єктів малого підприємництва видається безкоштовно.

Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Однак, відповідачем не надано до суду звернення до Торгово промислової палати України, ані сертифікату виданого Торгово-промисловою палатою України за період заборгованості за даним позовом.

Крім того, умовами Договору, сторонами не передбачено умов та підстав звільнення від обов`язку оплати орендної плати, у т.ч. з підстав настання форс-мажорних обставин.

При цьому, саме лише посилання відповідача на те, що у зв`язку з запровадженням карантинних заходів з 12.03.2020 та встановлення КМУ України відповідних обмежень, відповідач призупинив діяльність не є безумовною підставою настання форс-мажорних обставин у спірних правовідносинах щодо оренди державного нерухомого майна, оскільки, має бути оцінено неможливість саме фактичного використання орендованого майна відповідача у сукупності з усіма обставинами.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину» №611 від 15.07.2020 року врегульовані питання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину.

Так, пунктом 1 постанови №611 визначено, що на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2: 1) звільняються від орендної плати орендарі за переліком згідно з додатком 1; 2) нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном, розрахованої відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. №786 (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 57; Офіційний вісник України, 2011 р., № 71, ст. 2677), здійснюється у розмірі: 50 відсотків суми нарахованої орендної плати для орендарів за переліком згідно з додатком 2; 25 відсотків суми нарахованої орендної плати для орендарів за переліком згідно з додатком 3.

Визначено, орендодавцям державного майна забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з пунктом 1 цієї постанови починаючи з дати встановлення карантину.

У додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 15.07.2020 року №611 наведено перелік орендарів, для яких нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном здійснюється у розмірі 50 відсотків. Зокрема до переліку орендарів, для яких нарахування орендної плати за користування нерухомим державним майном здійснюється у розмірі 50 відсотків віднесено вітчизняні юридичні і фізичні особи, що є субєктами малого підприємництва, фізичні особи, які провадять виробничу діяльність безпосередньо на орендованих виробничих площах.

Разом з тим, як зазначалось вище, відповідно до наказу Регіонального відділення №973 від 07.09.2020 (зі змінами, внесеними наказом № 1275 від 01.12.2020), за результатами розгляду відповідних звернень ТОВ «Енерго-Сфера», прийнято рішення про відмову у звільненні ТОВ «Енерго-Сфера» від орендної плати (нарахуванні орендної плати у меншому розмірі) за користування нерухомим державним майном, оскільки мета використання орендованого майна не відповідає додаткам 1, 2 та 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 611 від 15.07.2020 «Деякі витання сплати орендної плати за державне майно під час дії карантину».

Постановою КМУ «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» від 11.03.2020 № 211 з 12 березня 2020 на усій території України встановлено карантин.

Враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що належною до нарахування та стягнення з відповідача на користь позивача, як Орендодавця, є орендна плата у розмірі 70%, розрахована відповідно до визначеної Методики розрахунку, із зменшенням на 50% відповідно до положень п. 2 ч. 1 Постанови №611 та Додатку 2 до Постанови №611, зокрема, у спірний період з 12.03.2020 по 31.12.2020.

Таким чином, за перерахунком суду, у період з 01.03.2020 по 01.12.2020 орендна плата на користь позивача (Орендодавця), враховуючи зменшення, 70% орендної плати, на 50% в силу норм чинного законодавства становить 17861,56 грн, виходячи із розрахунку за: березень 2020 - 1961,22 грн, квітень - 1976,91 грн, травень 1982,84 грн, червень - 1986,80 грн, липень 1974,88 грн, серпень 1970,93 грн. вересень 1980,79 грн, жовтень - 2000,59 та листопад - 2026,60 грн.

Разом з тим, як вбачається з роздруківки інформаційно-пошукової системи «Етап-Оренда» по Договору оренди від 30.11.2018 № 1993-НМ за період оренди з 01.12.2018 по 01.03.2020 відповідачу нараховано орендної плати до бюджету в розмірі 58110,23 грн, яка відповідачем сплачена в розмірі 58112,79 грн, без врахування завдатку, тобто за відповідачем рахується переплата в розмірі 2,56 грн., тому належним до сплати є розмір орендної плати за період з 01.03.2020 по 01.12.2020 в розмірі 17859,00 грн.

Статтею 599 ЦК України передбачено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Оскільки, заборгованість відповідача зі сплати орендних платежів за вказаний період у розмірі 17859,00 грн. належним чином доведена, доказів сплати відповідачем вказаної суми на час розгляду справи по суті, матеріали справи не містять, а факт відсутності розрахунків між сторонами у спірний період відповідач не заперечує, суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав задоволення позовної вимоги про стягнення з відповідача основної заборгованості за несплату орендної плати частково, на суму 17859,00 грн.

Крім стягнення основного боргу, позивачем заявлено вимоги про стягнення з відповідача 1398,65 грн. пені та 3572,07 грн. штрафу.

Згідно ч. 1 ст. 230 ГК України, п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України, у разі порушення правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня).

Згідно ч. ч.1, 3 ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного грошового зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 550 ЦК України, право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов`язання.

Судом встановлено, що відповідач обов`язку по сплаті грошових коштів у визначений строк не виконав, допустивши прострочення виконання зобов`язання, тому дії відповідача є порушенням договірних зобов`язань (ст. 610 ЦК України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України), відповідно є підстави для застосування встановленої законом або договором відповідальності.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Відповідно до п. 9.2. та п. 9.3. Договору оренди від 30.11.2018 № 1993-НМ, у разі несвоєчасної та не в повному обсязі сплати орендної плати Орендарем, на суму заборгованості Орендодавцем та Балансоутримувачем нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла у період існування заборгованості, за кожний день прострочення, до моменту повного погашення заборгованості. У випадку, якщо у Орендаря утворюється заборгованість перед бюджетом, що дорівнює або перевищує розмір трьох місяців орендної плати, Орендарю нараховується штраф у розмірі 10 (десяти) відсотків від такої суми заборгованості, який підлягає сплаті на рахунок кредитора. У разі збільшення суми заборгованості, на яку нараховано штраф, Орендарю додатково нараховується штраф на різницю відповідної заборгованості.

Оскільки, судом визнано обґрунтованим зменшення орендної плати, то нарахування штрафних санкцій здійснюється на суми боргу з урахуванням цього зменшення.

При цьому, суд зазначає, що зволікання відповідача зі сплатою орендних платежів до надання відповідних роз`яснень орендодавцем та задоволення його вимог про звільнення від сплати та/або зменшення орендної плати розцінюється судом як порушення виконання господарського зобов`язання, оскільки відповідач не був позбавлений обов`язку здійснювати оплату орендної плати у визнаному ним розмірі та розраховувати на подальше узгодження сторонами взаєморозрахунків та конкретного розміру орендної плати у спірний період.

З огляду на викладене вимога позивача про стягнення з відповідача 10% штрафу відповідно до п. 9.3 Договору в сумі 3572,07 грн підлягає задоволенню частково в сумі 1785,90 грн (17859,00 * 10%).

Разом з тим, в позовній заяві та доданих до неї документів відсутній обґрунтований розрахунок заявленої до стягнення пені, а з наданої роздруківки інформаційно-пошукової системи «Етап-Оренда» по Договору оренди від 30.11.2018 № 1993-НМ не можливо встановити періоди нарахування пені. Ненадання суду відповідних доказів унеможливлює перевірку судом обґрунтованості нарахування пені визначеної позивачем за оспорюваний період.

Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення 1398,65 грн. пені, судом залишаються без розгляду, як недоведені позивачем.

З огляду на викладене позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч.1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно зі ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Стаття 129 Конституції України відносить до основних засад судочинства змагальність сторін.

За загальним правилом обов`язок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини. Обов`язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. Це стосується позивача, який повинен доказати факти, на підставі яких пред`явлено позов, а також відповідача, який має можливість доказувати факти, на підставі яких він будує заперечення проти позову.

Відповідно до положень ст. 76 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно з ч.1 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Відповідно до ч.1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Витрати на судовий збір підлягають віднесенню на відповідача відповідно до ст.129 ГПК України, пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 7, 8, 10-15, 18, 42 45, 46, 73, 74, 76-80, 86, 91, 113, 118, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 252, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -

У Х В А Л И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-Сфера" (вул. Князів Коріатовичів, 15, кв. 1, м. Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 41670946) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Вінницькій та Хмельницькій областях (вул. Гоголя, 10, м. Вінниця, 21018, код ЄДРПОУ 42964094) в дохід Державного бюджету України за договором оренди державного майна від 30.11.2018 №1993-НМ борг з орендної плати у розмірі 17859,00 грн, 1785,90 грн - штрафу та 1014,80 грн - відшкодування витрат по сплаті судового збору.

3. Відмовити у задоволенні позову в частині стягнення з відповідача 17861,51 грн - орендної плати та 1786,17 грн - штрафу.

4. Позов в частині стягнення 1398,65 грн - пені залишити без розгляду.

5. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

6. Копію рішення надіслати сторонам рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та на відомі суду адреси електронної пошти: позивача - vinnytsia@spfu.gov.ua, відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення (ч.1 ст.256 ГПК України).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано (ч.1 ст.241 ГПК України).

Апеляційна скарга подається у порядку, визначеному ст.ст. 256, 257 ГПК України та п.17.5 Перехідних положень ГПК України.

Повне рішення складено 31 травня 2021 р.

Суддя Маслій І.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи; 2 - позивачу (вул. Гоголя, 10, м. Вінниця, 21018); 3 - відповідачу (вул. Князів Коріатовичів, 15, кв. 1, м. Вінниця, 21050)