Рішення № 97271709, 18.05.2021, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.05.2021
Номер справи
759/3768/20
Номер документу
97271709
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ун. №759/3768/20

пр. №2/759/785/21

18 травня 2021 року

Святошинський районний суд м. Києва в складі головуючого судді Горбенко Н.О., за участю секретаря судового засідання Савіцькій Л.Д., позивача - ОСОБА_1 , представника позивача - ОСОБА_2 , представників відповідача - Левківського О.П., Задорожнього Ю.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВК Комунальник», третя особа: Святошинська районна у м. Києві держава адміністрація про зобов`язання передати картотеку реєстраційного обліку фізичних осіб по будинку АДРЕСА_1 , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВК Комунальник», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Святошинська районна у м. Києві державна адміністрації про зобов`язання передати картотеку реєстраційного обліку фізичних осіб по будинку АДРЕСА_1 , посилаючись на те, що позивач є одним з численних осіб, які постійно проживають та зареєстровані в гуртожитку по АДРЕСА_1 в житлових приміщеннях. Ведення картотеки з питань реєстрації фізичних осіб до 04.04.2016р. здійснювало ТОВ «ВК Комунальник», яке забезпечувало реєстрацію, зняття з реєстрації фізичних осіб, з 04.04.2016 повноваження з питань реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання перейшли до виконавчих органів, але відповідач не передав картотеку до Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації, що позбавляє позивача права на отримання довідки про реєстрацію місця проживання.

Враховуючи викладене, позивач просив зобов`язати ТОВ «ВК Комунальник» передати до Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації передати картотеку реєстраційного обліку фізичних осіб по будинку АДРЕСА_1 .

У судовому засіданні позивач позов підтримав і просив його задовольнити.

Представник відповідача ТОВ «ВК Комунальник» надав суду відзив, в якому зазначив, що обов`язок ведення адресно-довідкової картотеки реєстрації та зняття з реєстраційного обліку фізичних осіб було покладено до 2012 р. на територіальні органи, які функціонують в системі Міністерства внутрішніх справ України, з 2012 по 2016рр - на територіальні підрозділи Державної міграційної служби України, з 2016 р - на відповідні виконавчі органи сільських, селищних, міських рад. Відповідач не відноситься до зазначених органів та на нього не покладений відповідний обов`язок.

Також відповідач зазначив, що позивач вводить суд в оману, він та інші мешканці гуртожитку отримували довідки про реєстрацію місця проживання, в зв`язку з наведеним просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Святошинська районна у м. Києві державна адміністрації в судове засідання не з`явилось, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялось належним чином.

Суд, з`ясувавши дійсні обставини справи, дослідивши письмові докази, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає справи у межах заявлених вимог. Кожна особа, що бере участь у справі розпоряджається своїми правами щодо предмету спору на власний розсуд.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи на підставі доказів, наданих сторонами. В судовому засіданні досліджені всі докази, надані сторонами. Клопотання про витребування і дослідження інших доказів до суду не надходило. Суд постановляє рішення на підставі доказів, наданих сторонами і досліджених під час судового засідання. Згідно з ч.1 ст.60 ЦПК України кожна сторона зобовязана, довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Судом встановлено, що відділ з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Святошинської районного в місті Києві державної адміністрації листом від 21.11.2019 повідомив позивача про те, що станом на 21.11.2019 р. підтвердити або спростувати інформацію щодо реєстрації місця проживання/перебування позивача немає можливості, так як картотека реєстраційного обліку до відділу не передавалася. (а.с.10)

Листом від 21.11.2019 р. третя особа у справі повідомила позивача про те, картотека реєстраційного обліку по будинку АДРЕСА_1 не передавалася. (а.с.11). Суд звертає увагу, що вказаний лист не містить інформації про особу, яка повинна була передати картотеку.

Згідно листа департаменту житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради вказаний будинок перебуває у власності товариств з обмеженою відповідальністю «ВК Комунальник», «Сантрек», «Клінфорд», «Єврошеф», «Євротекстиль» (а.с.12)

Відповідно до договору купівлі-продажу нерухомого майна від 31 серпня 2009 р. відповідач придбав у ВАТ « ВЕРКОН» частину гуртожитку (60/100) в будинку АДРЕСА_1 (а.с.43-44).

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003р. №35 затверджено Тимчасовий порядок реєстрації фізичних осіб за місцем проживання, яким визначено механізм реєстрації та зняття з реєстраційного обліку фізичних осіб за місцем проживання. (який був чинним до 11.05.2006 р.)

Реєстрацію здійснюють територіальні підрозділи, а у разі необхідності територіальні органи Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб шляхом ведення адресно-довідкових картотек з можливістю їх автоматизованого оброблення. Реєстрація передбачає внесення до паспортного документа та адресно-довідкової картотеки, яку веде уповноважений орган, відомостей про місце проживання фізичної особи. (п.п.1, 2 Тимчасового порядку).

Пунктом 1.1 Наказу Міністерства внутрішніх справ від 01.04.2005р. №205 «Про затвердження Інструкції з організації роботи адресно-довідкових бюро в системі Міністерства внутрішніх справ» (який був чинним до 12.10.2010р.) передбачено, що адресно-довідкова робота в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі здійснюється адресно-довідковими бюро і територіальними підрозділами управлінь (відділів) у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ГУМВС, УМВС України.

Відповідно до п. п.1.2., 1.4 зазначеного Наказу Адресно-довідкові бюро є підрозділами, які функціонують у складі служби у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб та на які покладається: ведення та підтримання в контрольному стані адресно-довідкової картотеки, що складається з талонів реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб, у межах обслуговування адміністративно-територіальної одиниці; розшукових карток та карток на осіб, узятих під адміністративний нагляд ; Видача на запити підприємств, установ, організацій і фізичних осіб виключно у випадках, передбачених законами України, або за згодою особи, якої стосується запит, довідок про реєстрацію місця проживання або місце перебування громадян; Складання довідок про результати роботи адресно-довідкового бюро.

Згідно Наказу Міністерства внутрішніх справ від 17.07.2012 № 626 «Про функціонування Державної міграційної служби України» на період з 01.082012 по 02.04.2016 р реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб в Україні здійснювали територіальні підрозділи Державної міграційної служби України.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015р. № 888-VІІІ, який набрав чинності 29 грудня 2015 року, було доповнено Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» статтею 37-1«Повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб», якою встановлено що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження: 1) формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.

Крім того, відповідно до п.3 розділу 11Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015р. № 888-VІІІ зазначено, що до 4 квітня 2016 року житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передають їх відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.

До 4 квітня 2016 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб, передає відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад картотеки з питань реєстрації фізичних осіб, наявні в його територіальних органах.

Передача картотек з питань реєстрації фізичних осіб здійснюється одночасно з передачею у комунальну власність обладнання для зберігання та обробки зазначених картотек, якщо воно перебуває у державній власності.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг», який набрав чинності 29 грудня 2015 року, органам місцевого самоврядування (виконавчому органу сільської, селищної або міської ради, сільському голові (у разі, коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не створено) надаються повноваження щодо реєстрації місця проживання та зняття з реєстрації місця проживання особи, ведення відповідного реєстру територіальної громади.

Таким образом, з огляду на приписи законодавства, яке регулювало спірні правовідносини з часу проживання позивача в гуртожитку, та надані позивачем документи суд приходить до висновку про недоведеність обов`язку відповідача щодо ведення та передачі адресно-довідкової картотеки реєстрації та зняття з реєстраційного обліку фізичних осіб.

З приводу порушеного права Позивача щодо отримання довідки про реєстрацію місця проживання суд виходить з наступного.

Відповідачем надано суду копії довідок про реєстрацію місця проживання осіб за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 45-50), що видавалися відділом з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Святошинської РДА у грудні 2019 р.

В матеріалах справи є довідка про реєстрацію місця проживання особи від 28.02.2020 р., якою підтверджується, що позивач з 22 грудня 2000 р. зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 29).

Такі докази спростовують порушення прав Позивача на отримання довідка про реєстрацію місця проживання особи.

Згідно вимог ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до вимог ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до вимог ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За правилами ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно вимог ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Згідно вимог ст. 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Відповідно до вимог ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно вимог ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

З урахуванням наведеного, суд вважає недоведеними позовні вимоги позивача про зобов`язання ТОВ «ВК Комунальник» передати до Святошинської районної у місті Києві державної адміністрації передати картотеку реєстраційного обліку фізичних осіб по будинку АДРЕСА_1 , а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 77-81, 158, 259, 264, 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВК Комунальник», третя особа: Святошинська районна у м. Києві держава адміністрація про зобов`язання передати картотеку реєстраційного обліку фізичних осіб по будинку АДРЕСА_1 - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подання в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення суду апеляційної скарги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.О.Горбенко