
Справа № 419/201/21
Провадження № 2-о/419/30/2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2021 року Новоайдарський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді - Мартинюка В. Б.,
за участю: секретаря - Московченко О.В.,
заявника - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Новоайдар Луганської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення юридичного факту, заінтересована особа: Новоайдарський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків),-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Новоайдарського районного суду Луганської області з заявою про встановлення юридичного факту.
Заява мотивована тим, що здобувши право на отримання пенсії за віком, звернулась до територіального управління Пенсійного фонду України в Луганській області - Новоайдарське відділення з переліком документів, які підтверджують її трудову діяльність за інформацією, що міститься в її трудовій книжці та підтверджує її трудовий стаж, на підставі якого призначається пенсія відповідно до норм чинного законодавства. Однак при перевірці документів стосовно підтвердження страхового стажу, було встановлено, що у неї відсутня інформація про зміну її дошлюбного прізвища на прізвище у першому шлюбі. Зокрема її дошлюбне прізвище « ОСОБА_2 ». На це прізвище отримано атестат про середню освіту, але диплом про навчання в ПТУ виданий на прізвище « ОСОБА_3 », тому що вона вже була одружена з ОСОБА_4 , також на це прізвище їй була видана трудова книжка. У шлюбі з ОСОБА_4 , який було зареєстровано 03.03.1978 року, були народжені діти ОСОБА_5 та ОСОБА_6 . Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу від 06.09.1988 року шлюб укладений між нею та ОСОБА_4 було розірвано. За встановленим на той час порядком, при розірванні шлюбу оригінал свідоцтва про укладення шлюбу було приєднано до матеріалів справи, тому коли в неї виникла необхідність у підтвердженні її дошлюбного прізвища « ОСОБА_2 » та прізвища у першому шлюбі « ОСОБА_3 » у зв`язку із відсутністю у неї свідоцтва про укладення першого шлюбу, підтвердити зміну прізвища у першому шлюбі не змогла. Укладення шлюбу та його розірвання здійснювалось в місті Луганськ на той час Ворошиловград, отримати дублікат необхідних документів не надається можливим, тому що вони знаходяться на території тимчасово не підконтрольній українській владі. Для підтвердження дошлюбного прізвища керуючись нормами Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, звернулась з усним запитом до Новоайдарського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), на що отримала лист про надання інформації» за яким їй було відмовлено у наданні витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо реєстрації шлюбу з ОСОБА_3 у зв`язку з неможливістю доступу до паперових екземплярів актів цивільного того періоду, які знаходяться на тимчасово окупованій території України. Та підтвердили, що у разі відсутності необхідних документів, поновлення актового запису про укладення шлюбу може бути здійснено на підставі рішення суду про встановлення факту державної реєстрації акту цивільного стану.
Наявність цього документу має для неї юридичне значення, тому що саме ці обставини негативно впливають на реалізацію її права а пенсію.
Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні свої вимоги підтримала та просила задовольнити заяву.
Представник заінтересованої особи - Новоайдарського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) в судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи без участі представника відділу на розсуд суду, для поновлення актового запису через органи ДРАЦС в цьому випадку немає підстав (а.с. 27).
Інших заяв і клопотань, пов`язаних із розглядом справи від учасників справи до суду не надходило.
Ухвалою судді від 19.03.2021 заяву прийнято до розгляду в порядку окремого провадження, відкрито провадження (а.с.24).
Перешкод для розгляду справи судом не встановлено.
У справі, що розглядається судом встановлено, що відповідно до копії свідоцтва серії НОМЕР_1 заповненого на російській мові « ОСОБА_7 » народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 її батьками зазначені « ОСОБА_8 » та « ОСОБА_9 » (а.с. 5).
Відповідно до копії свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_2 заповненого на російській мові шлюб між 2сиваченко ОСОБА_10 » та « ОСОБА_11 » було розірвано, про що в книзі реєстрації актів про розірвання шлюбу 06.09.1988 року зроблено запис 862. Після розірвання шлюбу їй присвоєне прізвище « ОСОБА_3 », місце реєстрації Ворошиловград Жовтневый отдел ЗАГС (а.с. 8).
Як встановлено судом шлюб реєструвався та був розірваний у м. Ворошиловград теперішня назва м. Луганськ, територія якого розпорядженням КМУ від 07.11.2014 №1085-р віднесена до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Свідоцтво про реєстрацію шлюбу знаходиться в архіві м. Луганська.
При зверненні до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) щодо надання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо державної реєстрації шлюбу та щодо підтвердження дошлюбного прізвища повідомило наступне, перевірити наявність актового запису про шлюб по паперовим носіям неможливо, у зв`язку з тим, що доступ до перших та других примірників паперових екземплярів актових записів цивільного стану немає, у зв`язку з знаходженням паперових носіїв інформації (архіву) Луганського міського управління державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) на тимчасово окупованій території України. Та роз`яснення щодо звернення до Новоайдарського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) для поновлення актового запису, а також вирішення питання в судовому порядку (а.с. 15).
Окрім цього судом також встановлено, що в шлюбі були народжені діти ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження ДИЗ НОМЕР_4 (а.с. 11), батьками зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_12 .
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб виданого повторно серії НОМЕР_5 ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 14.10.1988 року зареєстрували шлюб, актовий запис № 100 (а.с. 12).
Встановлення факту державної реєстрації акту цивільного стану щодо реєстрації шлюбу має юридичне значення для заявника, оскільки необхідне заявнику для подальшого поновлення актового запису та оформлення пенсії, оскільки ряд потрібних документів, включаючи диплом НОМЕР_6 , трудова книга НОМЕР_7 видані на прізвище ОСОБА_3 (а.с. 9-10).
В судовому засіданні свідок ОСОБА_14 пояснила, що працювала з матір`ю з 1969 року. Знає, що у заявниця ОСОБА_1 укладала шлюб з ОСОБА_4 03.03.1978 року, коли їй було 17 років. Була особисто присутня на весіллі. Дату згадала тому, що спілкувалась з заявницею.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_15 пояснила, що є дворядною сестрою з ОСОБА_1 . Перший шлюб заявниця укладала з ОСОБА_16 03.03.1978 року. Від цього шлюбу вони мають двох спільних дітей.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у порядку окремого провадження.
Згідно з ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
У ч. 1 ст. 315 ЦПК України міститься перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які розглядає суд.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання (ч.1 ст.316 ЦПК України).
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів (ч.2 ст.319 ЦПК України).
Пленум ВСУ у п.1 постанови №5 від 31.03.1995 "Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" роз`яснив, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи немайнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
У пункті 10 постанови Пленуму ВС №5 від 31.03.1995 "Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" вказано, що суд вправі розглядати справи про встановлення фактів реєстрації усиновлення (удочеріння), шлюбу, розірвання шлюбу, народження і смерті, якщо в органах реєстрації актів громадянського стану не зберігся відповідний запис чи відмовлено у його відновленні, або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту громадянського стану.
Пункт 2.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (надалі - Правила) передбачає, що у разі якщо неможливо витребувати копії актових записів цивільного стану або підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану у зв`язку з тимчасовою окупацією території України, державна реєстрація актів цивільного стану підтверджується відповідними свідоцтвами про державну реєстрацію актів цивільного стану, витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, якщо вони не містять незастережних виправлень, дописок чи явних ознак підробки.
Відповідно до вимог статті 49 ЦК України, народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За приписами ст.9 ЗУ "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Внутрішньо переміщена особа має право на проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за місцем перебування.
Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 32/5 від 18.10.2000, передбачено, що, якщо оригінал свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану вкрадено, загублено, пошкоджено чи знищено, повторна видача свідоцтв здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану на підставі актового запису цивільного стану, складеного як в електронному вигляді, так і на паперовому носії.
Повторна видача свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану у такому випадку здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану незалежно від місця державної реєстрації акту цивільного стану та місця проживання заявника.
Відділ державної реєстрації актів цивільного стану видає повторно свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану після безпосередньої перевірки відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану або на підставі підтвердження про це відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем складання актового запису цивільного стану.
Заявник звертався до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) щодо надання витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо державної реєстрації шлюбу та щодо підтвердження дошлюбного прізвища, де отримала роз`яснення, що перевірити наявність актового запису про шлюб по паперовим носіям неможливо, у зв`язку з тим, що доступ до перших та других примірників паперових екземплярів актових записів цивільного стану немає, у зв`язку з знаходженням паперових носіїв інформації (архіву) Луганського міського управління державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) на тимчасово окупованій території України. Та роз`яснення щодо звернення до Новоайдарського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) для поновлення актового запису, а також вирішення питання в судовому порядку.
Відповідно до п. 3.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (надалі - Правила) поновлення втрачених актових записів про шлюб, зміну прізвища, розірвання шлюбу, смерть проводиться тільки за наявності документів, які підтверджують, що відповідний актовий запис був раніше складений в органах державної реєстрації актів цивільного стану України (свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану, його копії, засвідченої нотаріально, відмітки (штампа) про державну реєстрацію акту цивільного стану в паспорті або паспортному документі), або на підставі рішення суду.
За приписами абз. 3 п. 3.13 Правил у разі, якщо неможливо витребувати документи про державну реєстрацію актів цивільного стану у зв`язку зі зберіганням актових записів цивільного стану на тимчасово окупованій території України, актовий запис цивільного стану поновлюється у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, до якого подано відповідну заяву громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї; у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання громадянина України, яке знаходиться за межами тимчасово окупованої території України.
На підставі поновленого актового запису цивільного стану заявнику повторно видається або надсилається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його проживання свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану для вручення. На свідоцтві проставляються штампи "Запис поновлено" та " Повторно ". У разі якщо поновлено актовий запис цивільного стану щодо особи, яка померла (для вирішення спадкової справи), у свідоцтві про державну реєстрацію акту цивільного стану зазначається дата смерті цієї особи. У таких випадках замість свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану може бути виданий витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян. (п.3.16 Правил).
Пунктом 3.17 Правил передбачено, що рішення суду про встановлення факту державної реєстрації акту цивільного стану є підставою для поновлення актового запису цивільного стану у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його первинного складання, крім випадку зберігання запису на тимчасово окупованій території України.
Судом встановлено, що шлюб було зареєстровано у м. Ворошиловград теперішня назва м. Луганськ, яке Розпорядженням КМУ від 07.11.2014 №1085-р віднесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Згідно зі ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року (ч.2 ст.1Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України").
Відповідно до вимог ст. 1 ЗУ "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" від 16.09.2014, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 №1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" затверджено Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, у якому серед інших зазначено місто Луганськ Луганської області.
Постановою Верховної Ради України від 17 березня 2015 року за №254-VIII "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями" визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Відповідно до п.п. 1, 3 Наказу Міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року №953/5 "Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції", доступ користувачів до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України, зокрема Державного реєстру актів цивільного стану громадян, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно з додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-р, тимчасово припинено, до закінчення антитерористичної операції в цих населених пунктах.
Тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, в тому числі і на території м. Луганськ.
Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
Аналіз перевірених і оцінених доказів переконує суд, що ОСОБА_1 на підтвердження заяви надані належні, достовірні, допустимі докази, які не викликають сумніву у суду і є достатніми для встановлення юридичного факту державної реєстрації акту цивільного стану щодо реєстрації шлюбу, встановлення цього факту має для заявника юридичне значення і іншого порядку його встановлення немає.
При цьому, до вказаного висновку суд прийшов, виходячи не тільки із вимог національного законодавства України, а і з висновків Європейського Суду з прав людини, викладених у рішенні в справі "Ушаков та Ушакова проти України" від 18.06.2015 (остаточне - 18.09.2015), в пункті 78 якого зазначено, що "Суд при оцінці доказів керується критерієм доведеності "поза розумним сумнівом". Згідно з його усталеною практикою доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій стосовно фактів, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою…".
Вирішуючи заяву, суд також застосовує практику Європейського суду з прав людини, зокрема викладену в рішеннях у справах "Лоізіду проти Туреччини", "Кіпр проти Туреччини", "Мезер проти Республіки Молдова і Росії", "Ілашку і інші проти Молдови і Росії", де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної сторони.
Такий висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого "намібійського винятку", який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
У пункті 333 рішення у справі "Ілашку і інші проти Молдови і Росії", Європейський суд з прав людини висловив правовий висновок про те, що коли держава не може забезпечити дію своєї влади на частині своєї території внаслідок фактичної ситуації (наприклад, сепаратистський режим, військова окупація), держава не перестає нести відповідальність і здійснювати юрисдикцію. Вона повинна всіма доступними дипломатичними і правовими засобами із залученням іноземних держав і міжнародних організацій продовжувати гарантувати права і свободи, передбачені Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Керуючись ст. ст. 7, 76-81, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 294, 316 ЦПК України, на підставі ст. 293, ч.2 ст.315 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення юридичного факту, заінтересована особа: Новоайдарський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) - задовольнити.
Встановити факт державної реєстрації акту цивільного стану щодо реєстрації шлюбу між ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , зареєстрований 03.03.1978 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий: В. Б. Мартинюк
Повний текст рішення суду виготовлено 27.05.2021 року.