
Справі № 418/1047/21
2-а/418/582/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" травня 2021 р. Міловський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді: Гуцола М.П.;
за участі: секретаря: Вороніної І.О.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області, інспектора відділення поліції № 2 Старобільського РУП ГУНП в Луганській області Великоцького В.О. про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
ВСТАНОВИВ:
30.04.2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Луганській області, інспектора відділення поліції № 2 Старобільського РУП ГУНП в Луганській області Великоцького В.О. про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Позов мотивований тим, що 12.03.2021 року відповідачем відносно позивача складено постанову про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 126 КУпАП і притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 425 грн. у дохід держави.
Ухвалою Міловського районного суду Луганської області від 30.04.2021 року відкрито провадження у справі.
24.05.2021 року через канцелярію суду від представника відповідача Матусевича Р.М. надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити позивачу за необгрунтованістю заявлених позовних вимог.
ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, надавши заяву, відповідно до якої просить слухати справу без його участі, заявлені вимоги визнає в повному обсязі.
Відповідач Великоцький В.О. у судове засідання не з`явився, надавши заяву, відповідно до якої просить слухати справу без його участі, заявлені вимоги визнає в повному обсязі.
Представник відповідача Матусевич Р.М. в судове засідання не з`явився, однак належним чином був повідомлений про день розгляду справи.
Згідно ч. 3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 12.03.2021 року інспектором відділення поліції № 2 Старобільського районного управління поліції ГУНП в Луганській області Великоцьким В.О. було винесено постанову про адміністративне правопорушення серії ЕАН № 3907397 від 12.03.2021 року відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 126 КУпАП і застосовано адмінстративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 грн.
Не погоджуючись з постановою ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
Таким чином, між сторонами склалися правовідносини з приводу оскарження постанови суб`єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ здійснюється на засадах змагальності сторін, а згідно ч.1 ст.77 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року № 3353, встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (із змінами та доповненнями, далі - ПДР України).
Відповідно до частини першої статті 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред`явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката «Зелена картка»), - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Тобто, даний вид відповідальності може наставати до особи, водія транспортного засобу, під час його експлуатації за умови відсутності або не бажанні пред`явлення для перевірки, серед інших необхідних документів - поліса.
Закон України від 1 липня 2004 року № 1961-IV "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" (далі - Закон № 1961-IV) регулює відносини у сфері обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (далі - обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності) і спрямований на забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та майну потерпілих при експлуатації наземних транспортних засобів на території України.
Страховий поліс - єдина форма внутрішнього договору страхування, яка посвідчує укладення такого договору (пункт 1.8 статті першої цього Закону).
Відповідно до статті 21 Закону № 1961-IV з урахуванням положень пункту 21.3 цієї статті на території України забороняється експлуатація транспортного засобу (за винятком транспортних засобів, щодо яких не встановлено коригуючий коефіцієнт в залежності від типу транспортного засобу) без поліса обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності, чинного на території України, або поліса (сертифіката) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності, укладеного в іншій країні з уповноваженою організацією із страхування цивільно-правової відповідальності, з якою МТСБУ уклало угоду про взаємне визнання договорів такого страхування.
Контроль за наявністю договорів обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів здійснюється: відповідним підрозділом Національної поліції при складанні протоколів щодо порушень правил дорожнього руху та оформленні матеріалів дорожньо-транспортних пригод; органами Державної прикордонної служби України під час перетинання транспортними засобами державного кордону України.
При використанні транспортного засобу в дорожньому русі особа, яка керує ним, зобов`язана мати при собі страховий поліс (сертифікат). Страховий поліс пред`являється посадовим особам органів, визначених у пункті 21.2 цієї статті, на їх вимогу.
Тобто, право для витребування полісу відповідним підрозділом Національної поліції у водія транспортного засобу виникає за наявності двох виключних випадків, передбачених Законом № 1961-IV, які не мали місце в даних правовідносинах.
Отже підстав для застосування до позивача ОСОБА_1 санкції, передбаченої ч. 1 статті 126 КУпАП у інспектора не було.
За змістом ч. 1 ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Разом з тим, відповідачем у порушення ч. 2, 5 ст. 77 КАСУкраїни не було подано суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності дій як з ухвалення постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, так і доказів на підтвердження наявності в діях позивача складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП, тобто на підтвердження правомірності винесеної відносно позивача ОСОБА_1 оскаржуваної постанови ЕАН № 3907397 від 12.03.2021 року
Враховуючи вищевикладене, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Відповідно до п.3 ч.3 ст.286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
За таких обставин постанова серії ЕАН № 3907397 від 12.03.2021 року, винесена посадовою особою, інспектором відділення поліції № 2 Старобільського районного управління поліції ГУНП в Луганській області Великоцьким В.О. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 126 КУпАП є незаконною та підлягає скасуванню, а провадження у справі закриттю.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 126, 245, 251, 280 КУпАП, ст. ст. 9, 77, 90, 139, 286 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області, інспектора відділення поліції № 2 Старобільського РУП ГУНП в Луганській області Великоцького В.О. про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити.
Скасувати постанову серії ЕАН № 3907397 від 12.03.2021 року про накладення адміністративного стягнення, якого ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 126 КУпАП.
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 126 КУпАП, закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Луганській області (код ЄДРПОУ 40108845 ) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , паспорт № НОМЕР_2 , виданий органом 4450 від 30.10.2019 року, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір у розмірі розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривень
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду у десятиденний строк з дня його проголошення.
Суддя: М.П. Гуцол