Рішення № 97265988, 27.05.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.05.2021
Номер справи
640/24041/19
Номер документу
97265988
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 травня 2021 року м. Київ № 640/24041/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо застосування до розрахунку індивідуального коефіцієнта заробітної плати за місяці, що припадають на період 1958-1991 років при перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» показників середньомісячної заробітної плати робітників та службовців;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві застосувати для розрахунку індивідуального коефіцієнта заробітної плати ОСОБА_1 показники середньомісячної заробітної плати в галузях економіки (у цілому) за період 1958-1991 років та перерахувати її пенсію з 01.01.2004р. з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем протиправно при розрахунку її пенсії були застосовані показники середньомісячної заробітної плати тільки робітників та службовців, що порушує законні права на належний розрахунок пенсії та її відповідний розмір.

Відповідачем подано відзив на адміністративний позов в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки останній діяв у порядку та спосіб визначений Конституцією та законами України.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з 03 січня 1997 року отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», розмір якої в подальшому перераховувався.

Однак, позивач вважаючи, що відповідачем протиправно при обрахунку її пенсії застосовано показники середньомісячної заробітної плати робітників та службовців, а не середньої зарплати в Україні, звернулась з позовом до суду для захисту своїх прав, свобод та законних інтересів.

Надаючи правову оцінку відносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Частиною третьою статті 4 Закону №1058-IV встановлено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерел формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Статтею 5 Закону №1058-IV передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, визначених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Відповідно до ст. ч. 1 ст. 27 Закону №1058-IV, розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп ? Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно з абз. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Судом встановлено, що для розрахунку пенсії позивача взято середній заробіток в розмірі - 427, 47 грн.; індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1, 39491; середньомісячну зарплату з 01.10.2017р. - 5 251, 00 грн. Розмір пенсії становить: 3 333, 76 грн.

При цьому, згідно ст. 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

Згідно п. 1 постанови КМУ від 20.11.2003р. № 1783 «Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян», Пенсійному фонду під час призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» застосовувати для визначення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначені Державним комітетом статистики показники за період з 1958 по 2002 рік згідно з додатками 1 і 2. У Додатку № 1 Постанови зазначені дані показників середньої заробітної плати по Україні за період з 1958 по 1991 роки по роках. Тому при перерахунку пенсії із заробітної плати за цей період коефіцієнт заробітної плати визначається виходячи із річної суми середньої заробітної плати, а не за місяць чи квартал.

Починаючи з 1992 року (Додаток № 2) показники середньої заробітної плати при призначенні пенсій, які враховуються для розрахунку індивідуальних коефіцієнтів заробітної плати застрахованих осіб, визначені за місяць.

Отже, в разі призначення чи проведення перерахунку пенсій відповідно до Закону України № 1058, із заробітної плати за період з 1958 по 2002 рр., застосовуються показники середньої заробітної плати, визначені цією постановою.

Враховуючи зазначене, відповідачем правомірно перераховано пенсію позивача з урахуванням заробітної плати, визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» 1058-ІV від 09.07.2003, із застосуванням показників середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, як передбачено постановою Кабінету міністрів України від 20.11.2003р. № 1783 «Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян».

З аналізу вищевикладеного, суд приходить до висновку про те, що пенсійним органом не було допущено порушення прав позивача в оскаржуваній частині, з огляду на що суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Доводи позивача про те, що постанова КМУ від 20.11.2003р. № 1783 «Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян» не підлягає застосуванню» суд вважає помилковими, оскільки остання станом на момент виникнення спірних правовідносин була чинною та не скасована у встановленому законом порядку.

Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Керуючись ст. 77, 122, 123, 139, 242, 243, 251, 255 КАС України, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська