Рішення № 97265808, 26.05.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.05.2021
Номер справи
640/8693/20
Номер документу
97265808
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

26 травня 2021 року справа №640/8693/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )доУправління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації (далі по тексту - відповідач)про1) визнання протиправними дій відповідача по відмові надати позивачу статус інваліда війни з видачою відповідного посвідчення згідно пункту 9 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; 2) зобов`язання відповідача надати позивачу статус інваліда війни з видачою відповідного посвідчення

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи, що відповідач протиправно відмовив в наданні йому статусу інваліда війни з видачою відповідного посвідчення.

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що він є особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, та був залучений до складу формувань Цивільної оборони, що підтверджується відповідними документами, а тому відповідно до пункту 9 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» йому має бути наданий статусу інваліда війни з видачою відповідного посвідчення.

Ухвалою від 22 квітня 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/8693/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідач надав суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що надані позивачем документи не дають підстав для встановлення йому статусу інваліда війни і видачі відповідного посвідчення, оскільки надані позивачем документи не містять документально підтверджених відомостей щодо залучення позивача саме до складу формувань Цивільної оборони для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та посилається на судову практику.

Позивач у відповіді на відзив зазначив, що факт залучення його до складу формувань Цивільної оборони підтверджується копією листа Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи обласної державної адміністрації від 24 січня 2020 року №14/136 та довідкою ВАТ «Кагарлицьке АТП-13255» від 19 лютого 2008 року №01/32.

Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.

ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, І категорії, що підтверджується посвідченням від 25 вересня 2019 року серії НОМЕР_1 .

Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії КИО №0396316 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності з 04 жовтня 2011 довічно, причина інвалідності захворювання, пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

З 04 березня 1988 року по 04 квітня 1988 року позивач приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС, згідно відомостей, зазначених у маршрутному листі ВАТ «Кагарлицьке АТП-13255», наказі Кагарлицького автопідприємства 23255 Київського обласного управління вантажного автотранспорту Мінавтотрансу УРСР від 04 березня 1988 року №46.

Згідно із довідкою ВАТ «Кагарлицьке АТП-13255» від 19 квітня 2007 року №180 на автотранспортному підприємстві 11032 створені підрозділи та сили Цивільної оборони; формування Цивільної оборони автопідприємства 11032 залучались до ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, починаючи з 27 квітня 1986 року по 1988 рік на підставі розпорядження начальника Київського обласного управління від 26 квітня 1986 року, від 03 травня 1986 року, від 18 травня 1986 року та згідно телефонограм від 13 травня 1986 року №1/07ГР/387, від 16 травня 1986 року №71/04, від 26 квітня 1986 року інших розпоряджень, які були доведені до АТП.

Довідкою ВАТ «Кагарлицьке АТП-13255» від 28 лютого 2007 року №64 підтверджено, що ВАТ «Кагарлицьке АТП-13255» входить до складу формувань Цивільної оборони з 1977 року по даний час; в 1986-1988 роках працівники АТП були залучені до складу формувань Цивільної оборони і приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

У довідці ВАТ «Кагарлицьке АТП-13255» від 19 лютого 2008 року №01/32 зазначено, що працівники Кагарлицького автопідприємства входили до складу формувань автоколони військового типу 2254 та міститься Список №1 працівників автоколони військового типу 2254, які були направлені для виконання службових обов`язків на ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони протягом 1986-1988 років, в якому під номером 168 вказаний ОСОБА_1 .

В листі Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації від 24 січня 2020 року №01.1-14/136 зазначено, що в архіві Департаменту під грифом «обмеження доступу» наявні розпорядження начальника Цивільної оборони Київської області з питань ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, видані, починаючи з 26 квітня 1986 року; зазначені розпорядчі документи містять прямі вказівки щодо організації заходів Цивільної оборони, завдання з цього приводу всім службам Цивільної оборони Київської області, а також обласним організаціям та установам; при цьому вони не містять відомостей про залучення до цих робіт конкретних підприємств та окремих громадян; факт залучення до складу формувань Цивільної оборони ОСОБА_1 підтверджується довідкою від 19 лютого 2008 року №01/32 (Список №1), виданою ВАТ «Кагарлицьке АТП-13255».

За результатами розгляду звернення позивача від 16 грудня 2019 року відповідач в листі від 19 грудня 2019 року №01-08/7771 відмовив у наданні позивачу статусу інваліда війни з видачою відповідного посвідчення, посилаючись на відсутність документів, що підтверджують статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме документи про участь позивача в формуваннях Цивільної оборони.

Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується такими мотивами.

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Відповідно до пункту 9 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Статтею 18 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що ветеранам війни вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Порядок виготовлення та видачі посвідчень і знаків встановлюється Кабінетом Міністрів України та міжнародними договорами, в яких бере участь Україна.

Згідно пунктом 2 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 травня 1994 року №302 (далі по тексту - Положення №302), посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.

В абзаці другому пункту 7 Положення №302 зазначено, що, зокрема, «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни», відповідні нагрудні знаки, видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації громадянина.

Пунктом 10 Положення №302 передбачено, що «Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Особам з інвалідністю внаслідок війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до пункту 8 цього Положення.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що обов`язковими умовами, за якими особу можна віднести до осіб з інвалідністю внаслідок війни згідно пункту 9 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», є наявність в особи сукупності таких обов`язкових умов: залучення такої особи до складу формувань Цивільної оборони та отримання інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Наведений висновок узгоджується з позицією Верховного Суду викладеною, зокрема, у постановах від 27 лютого 2019 року у справі №818/26/18, від 20 лютого 2019 року у справі №817/237/18, від 14 травня 2020 року у справі № 686/20301/16-а.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Положенням про невоєнізовані формування Цивільної оборони СРСР, затвердженим наказом начальника Цивільної оборони СРСР від 06 червня 1975 року №90 та Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18 березня 1976 року №1111, було передбачено, що формування Цивільної оборони, в тому числі і невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення.

Суд встановив, що ОСОБА_1 приймав участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 04 березня 1988 року по 04 квітня 1988 року, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами та є особою з інвалідністю внаслідок захворювання, пов`язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Зазначені обставини свідчать про те, що на позивача як на особу, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи поширюються пільги, гарантії і компенсації, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», поряд з цим для набуття статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, окрім як факту набуття особою інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» містить також умову, що така особа повинна була брати участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 19 вересня 2019 року у справі №756/8323/16, від 10 жовтня 2019 року у справі №810/4584/18, від 06 травня 2020 року у справі №751/1484/17 та від 19 січня 2021 року у справі 826/14467/18.

Як зазначено у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі №810/4584/18, це пояснюється тим, що крім формувань Цивільної оборони у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС брали участь інші формування, які створювались в іншому порядку, ніж невоєнізовані формування цивільної оборони та направлялись у райони виконання робіт згідно з розпорядженнями керівників відповідних органів, відомств, організацій, установ та підприємств.

Така позиція висловлювалась Верховним Судом у постановах з аналогічних правовідносин і у 2019 - 2021 роках.

Відповідно до пунктів 3, 5, 6, 7 Положення про цивільну оборону СРСР, затвердженого постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18 березня 1976 року №201-78 (далі по тексту - Положення №201-78) підготовка країни з цивільної оборони проводиться завчасно в мирний час з урахуванням розвитку зброї масового ураження та інших засобів нападу. Цивільна оборона СРСР організовується за територіальним принципом на всій території країни. Загальне керівництво цивільної оборони СРСР здійснює Рада Міністрів СРСР, а безпосереднє керівництво - Міністерством оборони СРСР. Керівництво цивільною обороною на об`єктах народного господарства здійснює керівник такого об`єкту, який виконує свої функції через штаби і служби цивільної оборони.

Згідно з пунктом 16 Положення №201-78 до невоєнізованих формувань цивільної оборони можуть в обов`язковому порядку зараховуватися громадяни СРСР: чоловіки у віці від 16 до 60 років і жінки - від 16 до 55 років, за винятком військовозобов`язаних, які мають мобілізаційні приписи, інвалідів І та II груп, вагітних жінок та жінок, які мають дітей до 8 років, а жінок з середньою та вищою медичною освітою - до 2 років.

Суд встановив, що ВАТ «Кагарлицьке АТП-13255» входить до складу формувань Цивільної оборони з 1977 року та в 1986-1988 роках працівники АТП були залучені до складу формувань Цивільної оборони і приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідач в листі від 19 грудня 2019 року №01-08/7771 відмовив позивачу у наданні статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Проте, зазначене спростовуються документами наявними в матеріалах справи, наданими позивачем на підтвердження своєї безпосередньої участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи в складі формувань Цивільної оборони.

Так, в Списку №1 працівників автоколони військового типу 2254, які були направлені для виконання службових обов`язків на ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони протягом 1986-1988 років, викладеному в довідці ВАТ «Кагарлицьке АТП-13255» від 19 лютого 2008 року №01/32 під номером 168 міститься прізвище та ініціали позивача.

Крім того, в матеріалах справи містяться:

- копія маршрутного листа ВАТ «Кагарлицьке АТП-13255», підписаного головою правління, який, як вбачається з довідки від 19 квітня 2007 року №180, є начальником цивільної оборони ВАТ «Кагарлицьке АТП-13255». Відповідно до маршрутного листа позивач направлявся на ліквідацію наслідків аварії Чорнобильській АЕС згідно наказу по АТП від 04 березня 1988 року №46 з 04 березня 1988 року по 04 квітня 1988 року, вказана дата, час, місце та характер проведення робіт;

- копія наказу Кагарлицького автопідприємства 23255 Київського обласного управління вантажного автотранспорту Мінавтотрансу УРСР про командирування робітників підприємства, зокрема, позивача в м. Чорнобиль АЕС строком на 31 день з 04 березня 1988 року по 04 квітня 1988 року для роботи на будівництві АЕС;

- копія табеля обліку використання робочого часу за березень - квітень 1988 року.

Отже, з урахуванням викладених обставин, суд дійшов висновку, що позивач надав необхідні документи на підтвердження його участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони.

Враховуючи, що позивач приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони та є особою з інвалідністю внаслідок захворювання, пов`язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, суд дійшов висновку про те, що позивач має право на встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 9 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видачу відповідного посвідчення.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати зі сплати судового збору відшкодуванню не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації щодо відмови надати ОСОБА_1 статус інваліда війни з видачою відповідного посвідчення згідно пункту 9 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

3. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації надати ОСОБА_1 статус інваліда війни з видачою відповідного посвідчення.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 );

Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної у місті Києві державної адміністрації (02121, м. Київ, вул. Харківське шосе, буд. 176-г; ідентифікаційний код 37447984).

Суддя В.А. Кузьменко