Рішення № 97265327, 26.05.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2021
Номер справи
560/2123/20
Номер документу
97265327
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 560/2123/20

РІШЕННЯ

іменем України

26 травня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Хмельницькбудзамовник" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування постанови, припису,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, в якому просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову Управління Державної архітектурно- будівельної інспекції у Хмельницькій області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 16 березня 2020 року №14/1022-1.18/926-20;

- визнати протиправним та скасувати припис Управління Державної архітектурно- будівельної інспекції у Хмельницькій області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 26 лютого 2020 року, виданий ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в лютому 2020 року посадовими особами відповідача було проведено позапланову перевірку виконання вимог припису від 23.12.2019, виданого за результатом перевірки об`єкта: «Будівництво 10-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по АДРЕСА_1 ». За наслідками перевірки №2 Управлінням ДАБІ у Хмельницькій області складено: акт про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно - будівельного контролю на об`єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 26.02.2020, у якому зазначено, що замовник будівництва - КП «Хмельницькбулзамовник» не допустив посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на «Будівництво 10-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Проскурівського підпілля, 111, м. Хмельницький, Хмельницької області» для проведення позапланової перевірки, чим порушив положення п. 1 ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та пп. 1 п. 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553; протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 26.02.2020, який складено стосовно: КП «Хмельницькбудзамовник»; місцезнаходження: м. Хмельницький, Хмельницька область, вул. Я. Галана, 6 «А»; код за ЄДРПОУ 35940200; керівник - ОСОБА_1 , та в якому зазначено, що представники або уповноважені особи КП «Хмельницькбудзамовник» протягом проведення перевірки виконання вимог припису від 23.12.2019 не з`явились на об`єкті будівництва, тим самим відмовились надавати документи, необхідні для проведення перевірки, що є порушенням ст. 41 Закону та п. 11, п. 14 Порядку; припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 26.02.2020, виданий ОСОБА_1 . 16.03.2020 відповідачем винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №14/1022-1.18/926-20, відповідно до якої позивача визнано винним у вчиненні порушення, передбаченого п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 63060 грн. Також, позивач зазначив, що оскаржувані постанова та припис були прийняті з порушенням законодавства, оскільки документи, які стали підставою для проведення позапланової перевірки, є предметом оскарження у судовому порядку. Позивач вважає, що вищезазначені рішення винесені контролюючим органом неправомірно, безпідставно, та в порушення положень чинного містобудівного законодавства України, внаслідок чого звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.04.2020 суд відкрив провадження у справі та призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.09.2020 судом зупинено провадження у справі № 560/2123/20 за позовом Комунального підприємства "Хмельницькбудзамовник" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування постанови, припису, до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 560/1581/20.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.02.2021 суд поновив провадження у справі №560/2123/20.

Ухвалу про відкриття провадження у цій справі відповідач отримав, відзив на позов не надіслав. Тому, у відповідності до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивач - Комунальне підприємство «Хмельницькбудзамовник», засновником якого є Хмельницька міська рада, є замовником будівництва 10-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Проскурівського підпілля, 111 в м. Хмельницькому.

29.08.2016 року за заявою позивача Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області зареєструвало декларацію про початок виконання будівельних робіт від 29.08.2016 за № ХМ 083162422087 з будівництва зазначеного об`єкту.

10.12.2019 відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності» начальник Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області видав наказ №186Л «Про проведення позапланової перевірки», яким постановив провести позапланову перевірку на об`єкті будівництва «Будівництво (встановлення) електротрансформаторної підстанції по вул.Проскурівського підпілля, 113 в м. Хмельницькому (поблизу багатоквартирного житлового будинку по вул.Проскурівського підпілля, 115/1 в м. Хмельницькому, замовник Комунальне підприємство «Хмельницькбудзамовник», предметом якої є перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

На підставі наказу від 10.12.2019 №186/П Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області 10.12.2019 видане направлення для проведення позапланового заходу №636, яким головні інспектори будівельного нагляду Тимчук А.П. та Квасніцький В.В. направляються для здійснення позапланової перевірки на об`єкті: «Будівництво 10-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано- прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Проскурівського підпілля, 111 в м. Хмельницькому та будівництво (встановлення) електротрансформаторної підстанції (поблизу багатоквартирного житлового будинку по вул. Проскурівського підпілля, 115/1.

23.12.2019 головний інспектор будівельного нагляду Тимчук А.П. склав акт про недопущення замовником будівництва - КП «Хмельницькбудзамовник» посадових осіб органу державного архітектурно - будівельного контролю для проведення позапланової перевірки дотримання вимог містобудівної діяльності на об`єкті «Будівництво 10-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Проскурівського підпілля, 111 в м. Хмельницькому» та будівництво (встановлення) електротрансформаторної підстанції (поблизу багатоквартирного житлового будинку по вул. Проскурівського підпілля, 115/1, м. Хмельницький).

23.12.2019 одночасно з актом про недопуск до перевірки головний інспектор будівельного нагляду Тимчук А.П. склав також протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності про порушення посадовими особами позивача пункту 1 частини 3 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та підпункту 1 пункту 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553. (далі Порядок №553) та припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким зобов`язав позивача допустити посадових осіб Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області до перевірки на об`єкті «Будівництво 10-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Проскурівського підпілля, 111 в м. Хмельницькому» та будівництво (встановлення) електротрансформаторної підстанції (поблизу багатоквартирного житлового будинку по вул. Проскурівського підпілля, 115/1, м. Хмельницький) та надати всю необхідну інформацію на його будівництво.

23.12.2020 на підставі акту від 23.12.2019 про недопуск до перевірки та протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності про порушення посадовими особами позивача пункту 1 частини 3 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та підпункту 1 пункту 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю від 02.01.2020 головний державний інспектор будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій виніс постанову №01/1022-1.18/3-20, якою визнав позивача винним у вчиненні порушення, передбаченого пунктом 2 частини 6 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» у зв`язку з неявкою посадових осіб КП «Хмельницькбудзамовник» на об`єкт будівництва, яка кваліфікована головним державним інспектором як недопущення посадових осіб управління до проведення перевірки, та наклав штраф у сумі 63060 грн.

26 лютого 2020 року посадовими особами відповідача проведено позапланову перевірку виконання вимог припису від 23.12.2019, виданого за результатом перевірки об`єкта: «Будівництво 10-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Проскурівського підпілля, 111, м. Хмельницький, Хмельницької області».

За наслідками позапланової перевірки Управлінням ДАБІ у Хмельницькій області складено:

- акт про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно - будівельного контролю на об`єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій від 26.02.2020, у якому зазначено, що замовник будівництва - КП «Хмельницькбулзамовник» не допустив посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на «Будівництво 10-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Проскурівського підпілля, 111, м. Хмельницький, Хмельницької області» для проведення позапланової перевірки, чим порушив положення п. 1 ч. 4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та пп. 1 п. 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553;

- протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 26.02.2020, який складено стосовно: КП «Хмельницькбудзамовник»; місцезнаходження: м. Хмельницький, Хмельницька область, вул. Я. Галана, 6 «А»; код за ЄДРПОУ 35940200; керівник - ОСОБА_1 , та в якому зазначено, що представники або уповноважені особи КП «Хмельницькбудзамовник» протягом проведення перевірки виконання вимог припису від 23.12.2019 року не з`явились на об`єкті будівництва, тим самим відмовились надавати документи, необхідні для проведення перевірки, що є порушенням ст. 41 Закону та п. 11, п. 14 Порядку;

- припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 26.02.2020, виданий ОСОБА_1 .

16.03.2020 відповідачем винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №14/1022-1.18/926-20, відповідно до якої позивача визнано винним у вчиненні порушення, передбаченого п. 2 ч. 6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 63060 грн.

Вважаючи припис від 26.02.2020 та постанову від 16.03.2020 неправомірними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлює Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI.

Згідно частини першої статті 41 Закону № 3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною першою статті 6 Закону № 3038-VI встановлено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Відповідно до частини третьої статті 6 Закону № 3038-VI до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать: 1) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; 2) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Пунктом 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 № 294 визначено, що Державна архітектурно - будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем`єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Поряд з цим, Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553.

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку № 533 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Пунктом 7 Порядку № 533 встановлено, що позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

За результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком (пункт 16 Порядку № 553).

При цьому, згідно пункту 17 Порядку № 553 у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт.

У приписі обов`язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком.

Згідно частини четвертої статті 41 Закону № 3038-VI посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право: - складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; - видавати обов`язкові для виконання приписи щодо:

а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил;

б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.

Відповідно до матеріалів справи позапланова перевірка була спрямована на перевірку виконання вимог припису від 23.12.2019 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.

Тобто, позапланова перевірка Комунального підприємства "Хмельницькбудзамовник" здійснювалася відповідачем з метою перевірки виконання позивачем припису від 23.12.2019, яким зобов`язано останнього до 09.01.2020 допустити посадових осіб Управління до перевірки та надавати всю необхідну документацію на будівництво об`єкта, а також до 09.01.2020 письмово повідомити Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про дату та час перевірки виконання припису від 23.12.2019.

Поряд з цим, відповідальність юридичних та фізичних осіб-підприємців (суб`єктів містобудування) за порушення у сфері містобудівної діяльності визначена Законом України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994 № 208/94-ВР.

Відповідно до пункту 1 частини шостої статті 2 Закону № 208/94-ВР суб`єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за невиконання приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю: щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил - у розмірі десяти мінімальних заробітних плат; - зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідаю вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконується без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робі - у розмірі вісімнадцяти мінімальних заробітних плат.

Суд зазначає, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.11.2020, яке набрало законної сили 24.12.2020, позов Комунального підприємства "Хмельницькбудзамовник" задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 02 січня 2020 року №01/1022-1.18/3-20. Визнано протиправним та скасовано припис Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 23 грудня 2019 року.

Крім того, суд звертає увагу, що вищезазначеним рішенням суду встановлено, що припис Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 23 грудня 2019 року, складений з порушенням вимог чинного законодавства України.

На підставі вищевикладеного суд дійшов висновку, що оскільки позапланова перевірка була спрямована на перевірку виконання вимог припису від 23.12.2019 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, який рішенням суду визнаний судом протиправним та скасований, то усі складені в результаті її проведення документи, а саме: постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 16 березня 2020 року №14/1022-1.18/926-20 та припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 26 лютого 2020 року, виданий ОСОБА_1 , є протиправними та підлягають скасуванню.

У відповідності до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отде, враховуючи викладене, суд робить висновок, що відповідач при прийнятті оскаржуваних постанови та припису не діяв на підставі та у спосіб передбачений діючим законодавством, що потягло за собою прийняття необґрунтованих рішень.

Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач довів, а відповідач не спростував правомірність заявлених позовних вимог, тому, наявні правові підстави для їх задоволення.

Враховуючи приписи статті 139 КАС України та те, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір в розмірі 4204,00 грн., судові витрати необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Державної архітектурно- будівельної інспекції у Хмельницькій області про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 16 березня 2020 року №14/1022-1.18/926-20.

Визнати протиправним та скасувати припис Управління Державної архітектурно- будівельної інспекції у Хмельницькій області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 26 лютого 2020 року, виданий ОСОБА_1 .

Стягнути на користь Комунального підприємства "Хмельницькбудзамовник" судовий збір в розмірі 4204 (чотири тисячі двісті чотири) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Комунальне підприємство "Хмельницькбудзамовник" (вул. Марка Кропивницького, 6А, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29015 , код ЄДРПОУ - 03085929) Відповідач:Державна архітектурно-будівельна інспекція України (бульвар Л. Українки, 26, м. Київ 133, 01133 , код ЄДРПОУ - 37471912)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький Згідно з оригіналом Суддя І.І. Тарновецький