
Справа № 420/15349/20
УХВАЛА
28 травня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 про перегляд рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.02.2021 року за нововиявленими обставинами по справі за позовом ОСОБА_1 до Біляївського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державного виконавця Біляївського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Кольца Каміли Юріївни, Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Біляївського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державного виконавця Біляївського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Кольца Каміли Юріївни, Холоднобалківської сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09.02.2021 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову.
25.05.2021 року на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла заява про перегляд рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.02.2021 року у справі №420/15349/20 за нововиявленими обставинами.
Вимоги до форми та змісту заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами визначені ст. 364 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 364 КАС України до заяви, окрім іншого, додається документ про сплату судового збору.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЗУ “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” з 1 січня 2021 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2270,00 гривень.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду заяви про перегляд судового рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами встановлено ставку судового збору в розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги, але не більше 15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відтак, ставка судового збору за подання до адміністративного суду заяви про перегляд судового рішення у зв`язку з нововиявленими обставинами становить 1261,2 грн.
При цьому, до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами не додано документу про сплату судового збору.
В свою чергу, позивачем подано заяву, в якій останній просить суд звільнити його від сплати судового збору.
В обґрунтування вказаної заяви зазначено, що ОСОБА_1 є інвалідом третьої групи та на його забезпеченні знаходяться п`ять дітей.
Відповідно до ч. 1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Наведена норма кореспондується із положеннями ст. 8 Закону України «Про судовий збір», згідно якої, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Частиною 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, суд може звільнити від сплати судового збору за подання адміністративного позову:
1) враховуючи майновий стан особи, яка звертається до суду за захистом порушеного права та
2) умов визначених частиною першою статті 8 Закону України «Про судовий збір».
Суд зазначає, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень такого майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
Доказами майнового стану особи можуть бути документи, що підтверджують розмір доходу заявника (зокрема, довідка про розмір доходів); інші документи, на підставі яких суд може зробити висновок про те, що дохід менший, аніж розмір прожиткового мінімуму, що встановлений законом (довідка Пенсійного фонду про розмір нарахованого та виплаченого пенсійного забезпечення); письмові докази щодо сум витрат на оплату комунальних послуг тощо, що покладає на заявника надмірний тягар судових витрат, якого він може зазнати.
Між тим, позивачем на підтвердження майнового стану не надано жодного доказу.
Отже, виявлені недоліки мають бути усунені шляхом подання до суду квитанції про сплату судового збору відповідно до заявлених вимог.
Відповідно до ч. 3 ст.366 КАС України до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 364 цього Кодексу, застосовуються правила статті 169 цього Кодексу.
Так, відповідно до частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 123, 160, 161, 169, 294 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами залишити без руху.
Надати заявнику 5-ти денний строк для усунення недоліків поданої заяви з дня отримання ухвали.
Роз`яснити заявнику, що у разі невиконання вимог ухвали суду заява підлягає поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Л.М. Токмілова