Рішення № 97264582, 28.05.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2021
Номер справи
420/4255/21
Номер документу
97264582
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/4255/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бжассо Н.В.,

розглянув в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Одеській області до Приватного підприємства «УКРОРГАНІК 001» про накладення арешту на кошти та інші цінності, стягнення суми податкового боргу

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до Приватного підприємства «УКРОРГАНІК 001», за результатом розгляду якого позивач просить суд:

Стягнути з Приватного підприємства «УКРОРГАНІК 001» (ЄДРПОУ 42811061), а саме з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих підприємство суму заборгованості у розмірі - 853 702 грн. 27 коп. з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на бюджетний рахунок № UА968999980000031112029015111, банк отримувача Казначейство України, МФО 899998, код 37607526, КБК 14010100, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м.Одеса/14010100.

Накласти арешт на кошти та інші цінності Приватного підприємства «УКРОРГАНІК 001» (код ЄДРПОУ 42811061), що знаходяться у банках, обслуговуючих підприємство, у тому числі:

1. Казначейство України, бюджетний рахунок - НОМЕР_1 , МФО 899998.

2. Казначейство України, бюджетний рахунок - НОМЕР_2 , МФО 899998.

3. Казначейство України, бюджетний рахунок - НОМЕР_3 , МФО 899998.

4. Банк ПАТ «МТБ БАНК», бюджетний рахунок - НОМЕР_4 , МФО 328168.

5. Банк ПАТ «МТБ БАНК», бюджетний рахунок - НОМЕР_5 , МФО 328168.

6. Банк ПАТ «МТБ БАНК», бюджетний рахунок - НОМЕР_6 , МФО 328168.

7. Банк ПАТ «МТБ БАНК», бюджетний рахунок - НОМЕР_7 , МФО 328168.

8. Банк ПАТ «МТБ БАНК», бюджетний рахунок - НОМЕР_8 , МФО 328168.

9. Банк ПАТ «МТБ БАНК», бюджетний рахунок - НОМЕР_9 , МФО 328168.

10. ФОДЕСЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРА. АТОЩАД м. Одеса, бюджетний рахунок - НОМЕР_10 , МФО 328845.

11. ФОДЕСЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРА. АТОЩАД м. Одеса, бюджетний рахунок - НОМЕР_10 , МФО 328845.

12. ФОДЕСЬКЕ ОБЛАСНЕ УПРА. АТОЩАД м. Одеса, бюджетний рахунок - НОМЕР_10 , МФО 328845.

13.ПуАТ «КБ «АКОРДБАНК», бюджетний рахунок - НОМЕР_11 , МФО 380634.

14.ПуАТ «КБ «АКОРДБАНК», бюджетний рахунок - НОМЕР_11 , МФО 380634.

15.ПуАТ «КБ «АКОРДБАНК», бюджетний рахунок - НОМЕР_11 . МФО 380634.

16. АБ «УКРГАЗБАНК» бюджетний рахунок - НОМЕР_12 , МФО 320478.

17. АБ «УКРГАЗБАНК» бюджетний рахунок - НОМЕР_12 , МФО 320478.

18. АБ «УКРГАЗБАНК» бюджетний рахунок - НОМЕР_12 , МФО 320478.

19. АБ «УКРГАЗБАНК» бюджетний рахунок - НОМЕР_12 , МФО 320478.

В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначив, що ПП «УКРОРГАНІК 001» перебуває на обліку як платник податків у Південному управлінні Приморській ДПІ з 08.02.2019 року та зареєстроване за № 155319032566. За підприємством відповідача рахується заборгованість перед бюджетом з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт,послуг)становить 853 702 грн. 27 коп. Заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт,послуг) виникла в результаті: проведення перевірки своєчасності реєстрації податкових, в результаті якої складено акт №3859/15-32-80-04/42811061 від 27.05.2020 року, на підставі якого винесене податкове повідомлення-рішення №0130185004 від 14.07.2020 року на загальну суму 853 362 грн. 27 коп.; проведення камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість , в результаті якої складено акт №3859/15-32-80-04/42811061 від 27.05.2020 року, на підставі якого винесене податкове повідомлення-рішення №0138965004 від 27.07.2020 року на загальну суму 340 грн.

У зв`язку із несплатою відповідачем заборгованості, податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ю» № 300913-50 від 13.08.2020 року.

Представник позивача зазначає, що оскільки у підприємства відсутнє майно, яке може бути джерелом погашення податкового боргу, наявні підстави для накладення арешту на кошти та інші цінності платника податків.

Ухвалою суду від 30.03.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

На адресу відповідача направлено копію ухвали про відкриття провадження у справі засобами поштового зв`язку, проте, поштове відправлення повернуто відправнику з відміткою ПАТ «Укрпошта» «за закінченням терміну зберігання» та засобами електронного зв`язку на електронну адресу, яка вказана в адміністративному позові. Згідно з довідкою від 02.04.2021 року, що складена секретарем судового засідання Музикою І.О., станом на 02.04.2021 року підтвердження про отримання від ПП «УКРОРГАНІК 001» на електрону адресу суду не надійшло. Також, секретарем судового засідання, ОСОБА_1 , у період з 31.03.2021 року по 06.04.2021 року здійснено спроби повідомлення відповідача про наявність в провадженні Одеського окружного адміністративного суду зазначеної справи засобами телефонного зв`язку за номерами телефонів, що вказані у позові, однак, за жодним із номерів телефонів зв`язок з відповідачем не встановлено, що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою від 06.04.2021 року.

Відзив на адміністративний позов відповідач не надав.

Суд встановив, що відповідно до довідки-розрахунку заборгованості до бюджету ПП «УКРОРГАНІК 001», за відповідачем рахується заборгованість: по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на суму 853702,27 грн..

Заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт,послуг) виникла в результаті:

проведення перевірки своєчасності реєстрації податкових, в результаті якої складено акт №3859/15-32-80-04/42811061 від 27.05.2020 року, на підставі якого винесене податкове повідомлення-рішення №0130185004 від 14.07.2020 року на загальну суму 853 362 грн. 27 коп. (отримано відповідачем 20.07.2020 року);

проведення камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість , в результаті якої складено акт №3859/15-32-80-04/42811061 від 27.05.2020 року, на підставі якого винесене податкове повідомлення-рішення №0138965004 від 27.07.2020 року на загальну суму 340 грн. (направлено на адресу відповідача засобами поштового зв`язку, проте, не вручено та повернуто відправнику з відміткою ПАТ «Укрпошта» «за закінченням терміну зберігання).

13.08.2020 року ГУ ДПС в Одеській області виставлено ПП «УКРОРГАНІК 001» податкову вимогу № 300913-50 про сплату податкового боргу, яку направлено на адресу відповідача засобами поштового зв`язку, проте, не вручено та повернуто відправнику з відміткою ПАТ «Укрпошта» «за закінченням терміну зберігання.

Відповідно до п. 15.1 ст. 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Приписами пп.14.1.175, п.14.1 ст. 14 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання;

Згідно положень пп. 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України, платник податків зобов`язаний, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи

Відповідно до п.36.1, п.36.2, п.36.3 ст.36 ПК України, податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Приписами п. 59.1, п.59.3 ст. 59 ПК України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.

Згідно з п. 59.5 ст. 59 ПКУ, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

Згідно ст. 19 Конституції України – органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп. 20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового Кодексу України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до положень п.95.1, п.95.2, п.95.3 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, про наявність підстав для задоволення адміністративного позову ГУ ДПС в Одеській області в частині стягнення з відповідача податкового боргу у сумі 853 702 грн. 27 коп.

Щодо вимоги позивача про накладення арешту на кошти та цінності ПП «УКРОРГАНІК 001» , суд зазначає наступне.

Відповідно до пп. 20.1.33 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, платника податків, який має податковий борг, у разі якщо у такого платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу.

Згідно пункту 94.1 статті 94 ПК України адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов`язків, визначених законом.

Згідно з п. 94.2 ст. 94 ПК України, арешт майна може бути застосовано, якщо з`ясовується одна з таких обставин: платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі; фізична особа, яка має податковий борг, виїжджає за кордон; платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу; відсутні дозволи (ліцензії) на здійснення господарської діяльності, а також у разі відсутності реєстраторів розрахункових операцій, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку, крім випадків, визначених законодавством; відсутня реєстрація особи як платника податків у контролюючому органі, якщо така реєстрація є обов`язковою відповідно до цього Кодексу, або коли платник податків, що отримав податкове повідомлення або має податковий борг, вчиняє дії з переведення майна за межі України, його приховування або передачі іншим особам; платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі; платник податків не допускає податкового керуючого до складення акта опису майна, яке передається в податкову заставу; платник податків (його посадові особи або особи, які здійснюють готівкові розрахунки та/або провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню) відмовляється від проведення відповідно до вимог цього Кодексу інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки).

Арешт майна полягає у забороні платнику податків вчиняти щодо свого майна, яке підлягає арешту, дії, зазначені у пункті 94.5 цієї статті (пункт 94.3 статті 94 ПК України).

Відповідно до пункту 94.10 статті 94 ПК України, арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

Зазначений строк не може бути продовжений в адміністративному порядку, у тому числі за рішенням інших державних органів, крім випадків, коли власника майна, на яке накладено арешт, не встановлено (не виявлено).

За правилами пункту 94.19.1 статті 94 ПК України, адміністративний арешт припиняється у разі відсутності протягом вказаного строку рішення суду про визнання арешту обґрунтованим.

У разі якщо майно платника податків звільняється з-під адміністративного арешту у випадку, визначеному, зокрема, пунктом 94.19.1, повторне накладення адміністративного арешту з підстав накладення першого арешту не дозволяється (пункт 94.21 статті ПК України).

Зміст наведених норм свідчить про те, що за наявності відповідних умов, визначених у пункті 94.2 статті 94 ПК України, арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого має бути перевірена судом в обов`язковому порядку протягом 96 годин. Відсутність протягом вказаного строку відповідного рішення суду про визнання арешту обґрунтованим зумовлює звільнення з-під адміністративного арешту майна платника податків та унеможливлює його повторне накладення з тих саме підстав.

Разом з тим, арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду шляхом звернення контролюючого органу до суду (абзац другий підпункту 94.6.2 пункту 94.6 ПК України).

Згідно з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду у постанові від 27 листопада 2018 року у справі № 820/1929/17, арешт на кошти платника податків може бути накладений за наявності підстав, визначених пунктом 94.2 статті 94 ПК України, та не залежить від наявності рішення контролюючого органу про накладення арешту на майно платника податків.

Верховний Суд в цій постанові вказав, що підстави для застосування як адміністративного арешту майна, так і арешту коштів на рахунках платника податків, визначені пунктом 94.2 статті 94 ПК України. Обидва види арешту, за загальним правилом, застосовуються з однакових підстав і розрізняються лише процедурою застосування - або за рішенням керівника податкового органу (щодо майна, відмінного від коштів), або за рішенням суду (арешт коштів).

При цьому положення статті 94 ПК України не визначає послідовності процедур застосування адміністративного арешту майна та адміністративного арешту коштів.

Положення статті 94 ПК України викладаються в єдиному контексті, а її норми регулюють як правовідносини, що виникають при накладенні адміністративного арешту майна, так і арешту коштів платника податків.

Суд зазначає, що з огляду на наведені положення законодавства та висновки Верховного Суду, для накладення арешту на кошти та цінності платника податків на підставі пп. 20.1.33 п. 20.1 ст. 20 ПК України, необхідна наявність існування однієї із умов, передбачених п. 94.2 ст. 94 ПК України.

Разом з тим, у даному випадку судом не встановлено, а позивачем не надано доказів, на підтвердження, існування жодної з обставин, визначених п. 94.2 ПК України, у зв`язку із чим, суд робить висновок про відмову у задоволенні позовних вимог ГУ ДПС в Одеській області про накладення арешту на кошти та інші цінності ПП «УКРОРГАНІК 001».

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 11, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 205, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області до Приватного підприємства «УКРОРГАНІК 001» про накладення арешту на кошти та інші цінності, стягнення суми податкового боргу.

Стягнути з Приватного підприємства «УКРОРГАНІК 001» (ЄДРПОУ 42811061), а саме з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих підприємство суму заборгованості у розмірі - 853 702 грн. 27 коп. (вісімсот п`ятдесят три тисячі сімсот дві гривні двадцять сім копійок) з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на бюджетний рахунок № UА968999980000031112029015111, банк отримувача Казначейство України, МФО 899998, код 37607526, КБК 14010100, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м.Одеса/14010100.

В іншій частині позову – відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач – Головне управління ДПС в Одеській області (адреса: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП: 44069166).

Відповідач – Приватне підприємство «УКРОРГАНІК 001» (65045, м. Одеса, вул. Катерининська 41, код ЄДРПОУ 42811061).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 28 травня 2021 року.

Суддя Н.В. Бжассо