
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 травня 2021 р. № 400/1688/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Брагар В. С. за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження розглянув адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
про:визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (надалі - відповідач) з вимогами визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 28.09.2005 року була зареєстрована як фізична особа-підприємець (надалі - ФОП ). 24.0.2006 року реєстрацію як ФОП припинено. На даний час перебуває на обліку Снігурівського об`єднаного управління ПФУ в Миколаївській області і отримує пенсію по інвалідності. Позивача звернулась до пенсійного фонду з клопотанням про ознайомлення з пенсійною справою, в ході ознайомлення що до страхового стажу невірно зараховано періоди діяльності в якості ФОП. Причиною розбіжностей є факт помилкового зазначення позивачем періодів здійснення діяльності під час подання звіту до контролюючого органу, в якому позивач зазначила січень-березень 2005 року, замість жовтня-грудня 2005 року. Неналежне зарахування даних періодів до страхового стажу призводить до зменшення пенсії. Позивач з`ясувавши про наявну помилку звернулась до пенсійного та фіскального органів про необхідність внесення змін до звітності щодо застрахованої особи. На зазначені звернення отримала відповідь, що після припинення реєстрації ФОП відсутня можливість внесення змін до звітності даної ФОП.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, оскільки з 24.02.2006 року за заявою позивача реєстрація ФОП в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань припинено, то і відсутні підстави для здійснення перевірки позивача, як платника страхових внесків за його заявою та подання за результатами такої перевірки звітності до Пенсійного фонду України про суми нарахованих внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування за період до 01.01.2011 року. Отже, представником відповідача вказано на відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача щодо внесення змін до Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування щодо застрахованої особи, шляхом внесення відомостей про страховий стаж за період з жовтня 2005 року по грудень 2005 року включно.
Ухвалою суду від 31.03.2021 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.
07.05.2021 року позивачем подано відповідь на відзив.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд
ВСТАНОВИВ:
Позивач в період з 29.09.2005 року по 24.02.2006 рік була зареєстрована фізичною особою-підприємцем, що підтверджується відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та копією свідоцтва про державну реєстрацію серії В00 №413897 .
Під час розгляду справи судом встановлено, що позивачу при зверненні в Головне управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області з заявою про ознайомлення з матеріалами пенсійної справи стало відомо, що у Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутня інформація про здійснення позивачем підприємницької діяльності за період з жовтня 2005 року по грудень 2005 року включно, тоді як згідно з пенсійної справи даний стаж позивачу зарахований у період з січня 2005 року по березень 2005 року.
Позивачем було з`ясовано, що причиною таких розбіжностей стало те, що під час подання нею звіту до контролюючого органу, нею помилково зазначено періоди здійснення підприємницької діяльності січень-березень 2005 року.
З приводу вказаного питання позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із зверненням №ВЕБ-14001-Ф-С-20-026578 від 11.05.2020, в якому просила здійснити коригування страхового стажу та підтвердити страховий стаж за період з жовтня 2005 року по грудень 2005 року.
Листом від 26.05.2020 року №2398-2161/О-02/8-1400/20 відповідач повідомив позивача про те, що позивачем, як фізичною особою-підприємцем надано звіт за 2005 рік про суми заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за період з січня 2005 року по березень 2005 року. Звіт прийнято 03.01.2006 року за номером 16011. В звіті є підтвердження повноти сплати внесків за 2005 рік (відсутність заборгованості) відповідальної особи Управління Пенсійного фонду України в Снігурівському районі. Звіт внесений відповідно до оригіналу, помилок ручного вводу не виявлено. Але за даними реєстру страхувальників позивач перебував на обліку як фізична особа - суб`єкт підприємницької діяльності в УПФУ з 29.09.2005 року по 24.02.2006 рік. Тобто звіт за 2005 рік сформовано з помилкою у визначені періоду. З огляду на зазначене звіт за 2005 рік потребує коригування.
З огляду на зазначене, відповідачем не заперечується факт допущення помилки у зазначенні періоди під час подання звітності позивачем, але у звязку з тим, що позивач припинив підприємницьку діяльність, у відповідача відсутні підстави для внесення змін та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб, оскільки зміни та уточнення вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України від 09.07.2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІУ).
Відповідно до ч.4 ст.21 Закону № 1058-ІУ персоніфіковані відомості, внесені до персональної електронної облікової картки застрахованої особи, зберігаються в Пенсійному фонді протягом усього життя цієї особи, а після її смерті - протягом 75 років на паперових носіях та/або в електронній формі за наявності засобів, що гарантують ідентичність паперової та електронної форм документа.
Відповідно до з п.1 ч.2 ст.22 Закону № 1058-ІУ відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду серед іншого для: підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; обчислення страхових внесків; визначення права застрахованої особи або членів її сім`ї на отримання пенсійних виплат згідно з цим Законом; визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом; надання застрахованій особі на її вимогу або у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Частиною 1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-УІ (далі - Закон № 2464-VI) визначено:
Державний реєстр загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб (пункт 1).
Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом (пункт 7).
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону № 2464-VI Державний реєстр створюється для забезпечення: ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації; накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про сплату платниками єдиного внеску та про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; нарахування та обліку виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч.2 ст.16 Закону № 2464-VI Державний реєстр складається з реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб.
Ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування (абзац другий частини третьої статті 16 Закону № 2464-Vl).
Частиною 1 ст.20 Закону № 2464-VI визначено, що Реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону.
Реєстр застрахованих осіб складається з електронних облікових карток застрахованих осіб, до яких включаються відомості про застрахованих осіб, інформація про набуття прав на одержання страхових виплат за всіма видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та інформація про виплати за всіма видами загальнообов`язкового державного соціального страхування. Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є органи доходів і зборів та фонди загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч.3 ст.20 Закону № 2464-VI на кожну застраховану особу заводиться персональна електронна облікова картка.
Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб визначає Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 року № 10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 року № 8-1) та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 8.07.2014 року за № 785/25562 (далі - Положення № 8-1).
Пунктом 4 розділу І «Загальні положення» Положення № 8-1 визначено, що Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.
Реєстр застрахованих осіб забезпечує: облік застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію; накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування (пункт 5 розділу І «Загальні положення» Положення № 8-1).
Відповідно до п.1 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1 Реєстр застрахованих осіб складається з облікових карток, які включають дані, визначені частиною третьою статті 20 Закону та частиною третьою статті 21 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п.2 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1 до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Пунктом 3 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1 визначено, що відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
У разі припинення страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником (абзац перший пункту 4 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1).
Відповідно до абз.2,3 п.4 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1 у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
Суд доходить висновку, що відомості щодо застрахованої особи ОСОБА_1 за періоди з 01.10.2005 року по 31.12.2005 рік внесені до системи персоніфікованого обліку з помилками, допущеними страхувальником тобто особисто позивачем, яка 24.02.2006 року припинила свою підприємницьку діяльність як ФОП. Оскільки факт помилки не заперечується відповідачем та підтверджений належними та допустимими доказами, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на внесення відомостей до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування щодо застрахованої особи ОСОБА_1 за період з 01.10.2005 року по 31.12.2005 рік для врахування при перерахунку пенсії.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в частині зобов`язання відповідача здійснити певні дії.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача в даній справі, слід виходити з того, що відповідно до до абз.2,3 п.4 розділу IV «Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них» Положення № 8-1 у разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили. Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, але зважаючи на те, що у відповідача відсутні підстави для внесення змін та уточнень до відомостей Реєстру застрахованих осіб без рішення суду, що набрало законної сили, тому відповідачем не допущено будь-яких протиправних дій.
Судові витрати по справі відповідно до ст. 139 КАС України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 77, 78, 159, 162, 241, 243, 244, 245, 246, 250, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) - задовольнити.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) внести до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відомості щодо застрахованої особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за періоди з 01.10.2005 року по 31.12.2005 рік.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В. С. Брагар