Рішення № 97263839, 24.05.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2021
Номер справи
280/2942/21
Номер документу
97263839
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

24 травня 2021 року о/об 17 год. 15 хв.Справа № 280/2942/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУПФУ в Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо ненадання ОСОБА_3 або її представнику за довіреністю Шульзі Л.O. довідки про нараховану та фактично виплачену пенсію по місяцям померлої ОСОБА_4 за період з 01.07.2014 по 20.12.2020 (включно), протиправною; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надати ОСОБА_3 або її представнику за довіреністю Шульзі Л.О., довідку про нараховану та фактично виплачену пенсію по місяцям померлої ОСОБА_4 за період з 01.07.2014 по 20.12.2020 (включно).

У позові зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_4 (надалі - ОСОБА_4 ). Про факт споріднення між позивачем та померлою свідчать свідоцтва про народження та брак ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно, яке складається з недоотриманої пенсі яка нараховувалася їй до дня смерті і зберігається у відповідача. З метою з`ясування розміру спадкового майна - недоотриманої пенсії представник позивача за довіреністю ОСОБА_5 звернулась до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою позивача щодо надання Довідки про нараховану та фактично виплачену пенсію по місяцям померлої ОСОБА_4 за період з 01.07.2014 по 20.12.2020 (включно). Однак, у відповіді ГУ ПФУ в Запорізькій області від 06.04.2021 позивачу було відмовлено у наданні Довідки про нараховану та фактично виплачену пенсію по місяцям померлої ОСОБА_4 за період з 01.07.2014 по 20.12.2020 (включно). Позивач вважає протиправною відмову ГУ ПФУ в Запорізькій області у наданні Довідки про нараховану та фактично виплачену пенсію по місяцям померлої ОСОБА_4 за період з 01.07.2014 по 20.12.2020 (включно). Позивач зазначає, що з урахуванням того, що спадкодавець ОСОБА_4 померла її спадкоємець ОСОБА_2 має право на отримання в ГУ ПФУ Запорізької області Довідки про нараховану та фактично виплачену пенсію по місяцям померлої ОСОБА_4 за період з 01.07.2014 по 20.12.2020 (включно) оскільки така інформація безпосередньо стосується його прав та інтересів.

Позивач просив позов задовольнити.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що у березні 2021 року до відповідача надійшла заява від представника позивача датована 23.03.2021 щодо надання Довідки про нараховану та фактично виплачену пенсію померлої ОСОБА_4 за період з 01.07.2014 по 20.12.2020. Листом від 06.04.2021 за №0800-0501-8/24632 відповідач надав відповідь про неможливість надання такої інформації. Відповідач зазначає, що інформація про розмір отриманої пенсії ОСОБА_4 є інформацією з обмеженим доступом, оскільки містить конфіденційну інформацією.

Відповідач проти позову заперечував.

Ухвалою судді від 19.04.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, суд з`ясував наступне.

Відповідно до Свідоцтва про народження НОМЕР_2 ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , а її батьками є ОСОБА_7 та ОСОБА_4 .

Як зазначено у Свідоцтві про укладення шлюбу НОМЕР_3 , 30.12.1978 ОСОБА_8 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) уклали шлюб. Після укладення шлюбу дружині присвоєне прізвище ОСОБА_1

Згідно з Свідоцтвом про смерть Серії НОМЕР_4 ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У Витязі про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 17.03.2021 за №63966780 зазначено про реєстрацію в Спадковому реєстрі спадкової справи №67359799, спадкодавцем в якій є ОСОБА_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У листі ГУ ПФУ в Запорізькій області від 06.04.2021 за №0800-0501-8/24632 на адресу ОСОБА_5 зазначено: «… Відділ опрацювання пенсійної документації №1 управління з питань виплати пенсій повідомляє про неможливість надання інформації згідно Вашої заяви від 23.03.2021р. щодо надання довідки про нараховану та фактично виплачену пенсію померлої ОСОБА_4 (дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за період з 01.07.2014р. по 20.12.2020р. Враховуючи вищезазначене повідомляємо, що відповідно до ст.2 Закону України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 №2297 (далі - Закон №2297) персональними даними є відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Суб`єктом персональних даних є фізична особа, персональні дані якої обробляються. Згідно ст.14 Закону №2297 поширення персональних даних передбачає дії щодо передачі відомостей про фізичну особу за згодою суб`єкта персона льних даних. Як зазначено у ст.16 Закону №2297, порядок доступу третіх осіб до персональних даних, які знаходяться у володінні розпорядника публічної інформації, визначається Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939 (далі - Закон №2939). Згідно ст.10 Закону №2939 кожна особа має право на ознайомлення з інформацією про інших осіб, якщо це необхідно для реалізації та захисту прав та законних інтересів на підставі рішення суду. Крім того, відповідно до ст.21 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 №2657 інформація про фізичну особу має статус конфіденційної. …».

При вирішенні спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.

У ч.1 ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» зазначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно з ч.1 ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до ч.4 ст.20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду (ч.1 ст.23 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).

Як зазначено у ч.2 ст.23 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» кожна особа має право: на ознайомлення за рішенням суду з інформацією про інших осіб, якщо це необхідно для реалізації та захисту прав та законних інтересів.

У ст.2 Закону України «Про захист персональних даних» зазначено, зокрема: одержувач - це фізична чи юридична особа, якій надаються персональні дані, у тому числі третя особа; персональні дані - це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована; розпорядник персональних даних - це фізична чи юридична особа, якій володільцем персональних даних або законом надано право обробляти ці дані від імені володільця; суб`єкт персональних даних - це фізична особа, персональні дані якої обробляються; третя особа - це будь-яка особа, за винятком суб`єкта персональних даних, володільця чи розпорядника персональних даних та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, якій володільцем чи розпорядником персональних даних здійснюється передача персональних даних.

У ст.16 Закону України «Про захист персональних даних» зазначено, зокрема: «1.Порядок доступу до персональних даних третіх осіб визначається умовами згоди суб`єкта персональних даних на обробку цих даних, наданої володільцю персональних даних, або відповідно до вимог закону. Порядок доступу третіх осіб до персональних даних, які перебувають у володінні розпорядника публічної інформації, визначається Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім даних, що отримує від інших органів центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику, під час здійснення верифікації та моніторингу державних виплат. 2.Доступ до персональних даних третій особі не надається, якщо зазначена особа відмовляється взяти на себе зобов`язання щодо забезпечення виконання вимог цього Закону або неспроможна їх забезпечити. 3.Суб`єкт відносин, пов`язаних з персональними даними, подає запит щодо доступу (далі - запит) до персональних даних володільцю персональних даних. 4.У запиті зазначаються: 1) прізвище, ім`я та по батькові, місце проживання (місце перебування) і реквізити документа, що посвідчує фізичну особу, яка подає запит (для фізичної особи - заявника); 2) найменування, місцезнаходження юридичної особи, яка подає запит, посада, прізвище, ім`я та по батькові особи, яка засвідчує запит; підтвердження того, що зміст запиту відповідає повноваженням юридичної особи (для юридичної особи - заявника); 3) прізвище, ім`я та по батькові, а також інші відомості, що дають змогу ідентифікувати фізичну особу, стосовно якої робиться запит; 4) відомості про базу персональних даних, стосовно якої подається запит, чи відомості про володільця чи розпорядника персональних даних; 5) перелік персональних даних, що запитуються; 6) мета та/або правові підстави для запиту. 5.Строк вивчення запиту на предмет його задоволення не може перевищувати десяти робочих днів з дня його надходження. Протягом цього строку володілець персональних даних доводить до відома особи, яка подає запит, що запит буде задоволено або відповідні персональні дані не підлягають наданню, із зазначенням підстави, визначеної у відповідному нормативно-правовому акті. Запит задовольняється протягом тридцяти календарних днів з дня його надходження, якщо інше не передбачено законом. 6.Суб`єкт персональних даних має право на одержання будь-яких відомостей про себе у будь-якого суб`єкта відносин, пов`язаних з персональними даними, за умови надання інформації, визначеної у пункті 1 частини четвертої цієї статті, крім випадків, установлених законом».

У ст.7 Закону України «Про поховання та похоронну справу» зазначено, що держава гарантує конфіденційність інформації про померлого. Надання такої інформації здійснюється відповідно до Закону України "Про інформацію".

Відповідно до ч.2 ст.11 Закону України «Про інформацію» не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров`я, а також адреса, дата і місце народження. (…).

Як зазначено у ч.1 ст.21 Закону України «Про інформацію», інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.

Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб`єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом. Відносини, пов`язані з правовим режимом конфіденційної інформації, регулюються законом (ч.2 ст.21 Закону України «Про інформацію»).

Як зазначено у ст.91 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини. При зверненні кількох членів сім`ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера. У разі смерті пенсіонера його сім`ї або особі, яка здійснила похорон, виплачується допомога на поховання в розмірі двомісячної пенсії.

У ст.52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» зазначено: «1.Сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали. 2.Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну. 3.У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини».

Згідно з ст.1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Враховуючи наведені норми права, не члени сім`ї спадкодавця не вправі отримувати від органів Пенсійного фонду України інформації та документів щодо сум нарахованої та виплаченої пенсії спадкодавцю, оскільки це є інформацією конфіденційною та інформацією з обмеженим доступом.

При цьому, до суду не надано доказів особистого звернення позивача до відповідача з приводу отримання довідки про нараховану та фактично виплачену пенсію померлої ОСОБА_4 за період з 01.07.2014 по 20.12.2020 (включно).

За матеріалами справи до відповідача з приводу отримання довідки про нараховану та фактично виплачену пенсію померлої ОСОБА_4 за період з 01.07.2014 по 20.12.2020 (включно) звертався представник позивача ОСОБА_5 , яка не є членом сім`ї спадкодавця.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене вище, позовні вимоги позивача є не обґрунтованими і не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень (відповідача) судових витрат.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

У стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень (відповідача) судових витрат - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Рішення виготовлено у повному обсязі 24.05.2021.

Суддя О.О. Прасов