
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЗОВУ
27 травня 2021 рокуСправа № 280/4156/21 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Прасов О.О., розглянувши у м.Запоріжжі матеріали адміністративного позову
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до 1.Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області (71752, Запорізька область, Токмацький район, с.Остриківка, вул.Остриківська, буд.78-А; код ЄДРПОУ 04353451); 2.Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39820689); 3.Токмацької міської ради (71701, Запорізька область, Токмацький район, м.Токмак, вул.Центральна, буд.45; код ЄДРПОУ 20520724)
про визнання протиправними та скасування рішення та реєстрації, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області (далі - відповідач-1), Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (далі - відповідач-2), Токмацької міської ради (далі - відповідач-3), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення сорок другої позачергової сесії восьмого скликання Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області за №14-5 від 11.09.2020 «Про скасування рішення «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її у оренду ОСОБА_1 », яким скасовано рішення №14 тридцять шостої позачергової сесії від 27.01.2020 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для подальшої передачі її в оренду ОСОБА_1 »»; 2) визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельних ділянок з кадастровими номерами 2325283600:02:002:0147 площею 1,0000 га 2325283600:02:002:0146 площею 0,8436 га розташованими на території Остриківської сільської ради Токмацького району Запорізької області; 3) зобовязати Токмацьку міську раду Пологівського району Запорізької області поновити право щодо земельної ділянки площею 1,8436 га кадастровий номер 2325283600:02:002:0135 яку було поділено на земельні ділянки кадастровий номер 2325283600:02:002:0146 площею 0,8436 га та кадастровий номер 2325283600:02:002:0147 площею 1,0000 га та передати вказану земельну ділянку ОСОБА_1 в оренду.
Разом із адміністративним позовом позивачем до суду подано заяву про забезпечення позову, в якій він просить суд: вжити заходів забезпечення позову шляхом заборони Токмацькій міській раді та Головному управлінню Держгеокадастру у Запорізькій області вчиняти будь-які дії щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 2325283600:02:002:0147 та 2325283600:02:002:0146.
В обґрунтування заяви позивач зазначив, що державним кадастровим реєстратором було незаконно та в порушення ч.10 ст.24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" скасовано державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2325283600:02:002:0135, яка була сформована в лютому 2020 року на підставі проекту землеустрою позивача та мала певні межі, конкретну площу, конфігурацію і була з цільовим призначенням для Городництва. Будь-яких законних підстав для скасування державної реєстрації державний кадастровий реєстратор не мав, так як станом на 21.01.2021 було відсутнє будь-яке рішення або дозвіл органу місцевого самоврядування про дозвіл на поділ земельної ділянки з кадастровим номером 2325283600:02:002;0135, що підтверджується відповіддю на адвокатський запит від 30.03.2021 за №673/21-42. Поділ земельної ділянки з кадастровим номером 2325283600:02:002:0135 площею 1,8463 га та Формування земельних ділянок з кадастровими номерами 2325283600:02:002:0147 площею 1,0000 га та 2325283600:02:002:0146 площею 0,8436 га відбувся не на підставі Закону та з порушенням встановленої законом процедури (ст.ст.26, 56 Закону України «Про землеустрій», ч.10 ст.24 Закону України «Про Державний Земельний кадастр» та пункту 114 Порядку випадки скасування державної реєстрації земельної ділянки розраховані на відсутність спірних правовідносин та не можуть обмежувати право особи на захист свої земельних прав та інтересів за наявності порушень). Відсутня технічна документація із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 2325283600:02:002:0135. На теперішній час існує небезпека того, що невжиття заходів забезпечення позову може привести до вчинення дій Токмацькою міською радою Пологівського району у Запорізькій області стосовно земельних ділянок з кадастровими номерами «2325283600:02:002:0147 та 2325283600:02:002:0146» а саме: поділу чи об`єднання передачі у приватну власність чи оренду, скасуванням і присвоєнням кадастрових номерів, поділу на декілька земельних ділянок, що унеможливить поновлення порушених прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду в разі задоволення судом позовних вимог.
Відповідно до ч.1-ч.2 ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.ди забезпечення позову.
Згідно з ч.4 ст.150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (ч.2 ст.151 КАС України).
Як зазначено у ч.1 ст.154 КАС України, заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу (ч.5 ст.154 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.156 КАС України ухвала суду про забезпечення позову має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Така ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Суд зазначає, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Тобто інститут забезпечення адміністративного позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення, прийнятого в адміністративній справі.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Як вбачається з матеріалів позову та доданих до нього документів спірні відносини виникли з приводу земельної ділянки з кадастровим номером 2325283600:02:002:0135, відносно якої позивачем, на підставі раніш виданих дозволів, оформлено землевпорядну документацію.
Державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 2325283600:02:002:0135 скасована та замість вказаної земельної ділянки зареєстровано дві нові з кадастровими номерами 2325283600:02:002:0147 та 2325283600:02:002:0146.
Отже, надані позивачем докази безперечно свідчать про те, що існує реальна загроза того, що у той час, коли позивач змушений захищати свої права та інтереси у судах, можуть бути вчиненні дії щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 2325283600:02:002:0147 та 2325283600:02:002:0146.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав стверджувати про те, що такі обставини (як скасування реєстрації земельної ділянки, поділ земельної ділянки) можуть унеможливити виконання рішення суду у цій справі, якщо воно буде ухвалено на користь позивача та фактично унеможливити захист порушених прав позивача.
Серед видів забезпечення позову, передбачених ч.1 ст.151 КАС України, не передбачено такого виду як накладення арешту на земельну ділянку.
З огляду на викладене, суд вбачає за необхідне задовольнити заяву позивача про забезпечення позову з метою забезпечення збалансованості інтересів сторін та враховуючи наявність зв`язку між заходом забезпечення позову і предметом позовних вимог у даній справі.
Таке саме застосування норм права здійснено Третім апеляційним адміністративним судом у постанові від 01.04.2021 у справі №280/9495/20.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви позивача про забезпечення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.150-154, 241-243, 248 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову – задовольнити у повному обсязі.
Заборонити Токмацькій міськой раді (71701, Запорізька область, Токмацький район, м.Токмак, вул.Центральна, буд.45; код ЄДРПОУ 20520724) вчиняти будь-які дії щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 2325283600:02:002:0147 та 2325283600:02:002:0146, до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.
Заборонити Головному управлінню Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39820689) вчиняти будь-які дії щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 2325283600:02:002:0147 та 2325283600:02:002:0146, до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.
Стягувач за даною ухвалою: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Боржник-1 за даною ухвалою: Токмацька міська рада (71701, Запорізька область, Токмацький район, м.Токмак, вул.Центральна, буд.45; код ЄДРПОУ 20520724).
Боржник-2 за даною ухвалою: Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39820689).
Дана ухвала набирає чинності з 27.05.2021 та підлягає негайному виконанню. Строк пред`явлення даної ухвали до виконання - 28.05.2024.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Суддя О.О. Прасов