Постанова № 97261185, 20.05.2021, Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
20.05.2021
Номер справи
352/2402/19
Номер документу
97261185
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 352/2402/19

Провадження № 2-а/352/7/21

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2021 року м. Івано-Франківськ

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

у складі: головуючої – судді Хоминець М.М.

з участю секретаря Гундич Г.В.

розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Карпатського округу Кульбанського Олега Юрійовича, Державної екологічної інспекції Карпатського округу про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, -

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 у кінці листопада 2019 р. звернувся до суду з позовом до відповідача державного інспектора Кульбанського О.Ю. про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, у якій просив: 1) визнати незаконною і скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення № 01088 від 18.11.2019 р.; 2) закрити провадження в адміністративній справі з підстав, передбачених ст.247 КУпАП.

Дана адміністративна справа передана у провадження судді Хоминець М.М. 29.05.2020 р. після повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями.

Ухвалою суду від 03.06.2020 р. у даній справі відкрито провадження та призначено судове засідання у рамках її розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 14.12.2020 р. до участі у справі в якості співвідповідача залучено Державну екологічну інспекцію Карпатського округу.

Заявлений позов обґрунтовував тим, що згідно з направленням № 374 від 01.11.2019 р., наказом № 355 від 01.11.2019 р. державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Карпатського округу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з 05.11. до 06.11.2019 р. здійснили позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо перевірки припису ПрАТ «Івано-Франківськторф» № 212 від 13.08.2019 р. Відповідно до акту від 06.11.2019 р. інспектори встановили, що пункти 1 та 4 вказаного припису виконані, пункти 2 і 3 не виконано. Відповідач ОСОБА_2 13.11.2019 р. склав протокол № 01088 про те, що 05.11.2019 р. о 13 год. позивач як генеральний директор ПрАТ «Івано-Франківськторф» вчинив адмінправопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.188-5 КУпАП, а саме не виконав пункти 2 і 3 припису № 212 від 13.08.2019 р., зокрема, видобування торфу здійснюється без спеціального дозволу на користування надрами, відсутня державна реєстрація речового права на земельну ділянку, яка знаходиться у користуванні. На підставі вказаного протоколу про адміністративне правопорушення відповідач виніс оскаржувану постанову № 01088 від 18.11.2019 р. про накладення на позивача адміністративного стягнення. Правопорушення, передбаченого ст.188-5 КУпАП, він не вчиняв, оскільки вимоги припису, виконання якого перевірялось, вважає протиправними, тому оскаржувана постанова є незаконною та підлягає до скасування. Згідно ст.23 КУ про надра землевласники та землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів. Наявність договору від 10.03.1997 р. на право тимчасового користування земельною ділянкою (із змінами) із зареєстрованим речовим правом та вказана норма ст.23 КУ про надра надає підприємству право проводити роботи на родовищі без спеціального дозволу. Крім того, підприємство ще з 02.03.2017 р. у визначений законом строк розпочало процедуру щодо продовження спеціального дозволу на користування надрами від 24.09.1997 р. № 1083 з метою видобування торфу родовища «Під бором» Рожнятівського району Івано-Франківської області, неодноразово протягом 2018-2019 років подавало відповідні заяви з необхідним пакетом документів, однак, вирішення даного питання затягнулось не з вини підприємства. Правомірність землекористування підтверджується договором на право тимчасового користування землею від 09.03.1997 р., укладеним між Верхньострутинською сільською радою народних депутатів Рожнятівського району Івано-Франківської області та ВАТ «Івано-Франківськторф», дія якого продовжена на строк до 2020 р. згідно рішення Верхньострутинської сільської ради від 05.03.2001 р., а право на користування зареєстроване у книзі реєстрації договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди). За таких обставин оскаржувана постанова підлягає до скасування, а провадження у справі у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення до закриття.

Позивач у поданій суду заяві просив справу розглянути у його відсутності, позов підтримав і просив його задоволити.

Відповідач ОСОБА_2 та представник відповідача – Державної екологічної інспекції Карпатського округу у поданих суду заявах просили справу розглянути у їх відсутності та відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзивах. У поданих суду відзивах відповідачі заявлений позов не визнали, посилаючись на те, що під час проведення заходів державного контролю (нагляду) у період з 09.08. до 13.08.2019 р. та з 05.11. до 06.11.2019 р. встановлено, що ПрАТ «Івано-Франківськторф» користувалося надрами на підставі спеціального дозволу на користування надрами, виданого Державною службою геології та надр України за реєстраційним № 1083 від 24.09.1997 р., на строк двадцять років, що був дійсний до 24.09.2017 р., площа 172,1564 га, прив`язка на місцевості – 1 км на північ від с. Верхній Струтин, 3 км на південний схід від м. Долина, вид корисної копалини – торф. Згідно протоколу засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 15.11.2016 р. № 3709 середня потужність торфового покладу на родовищі складає 2,54 м. На даний час строк дії спеціального дозволу на користування надрами не продовжено, підприємство проводить видобуток торфу за відсутності дозволу, що є порушенням ст.19 Кодексу України про надра. Посилання позивача на користування надрами за принципом мовчазної згоди є безпідставним. ПрАТ «Івано-Франківськторф» не є належним користувачем земельної ділянки з кадастровим номером 2624880901:01:004:0006, яка використовується для видобування торфу, право користування чи оренди земельної ділянки позивачем у встановленому законом порядку не зареєстровано. Вказана земельна ділянка площею 172,1564 га знаходиться у державній власності, право користування зареєстроване за Івано-Франківською ОДА. Тому за фактом невиконання припису № 212 від 15.08.2019 р. на генерального директора підприємства ОСОБА_1 складено відповідний протокол про адмінправопорушення та винесено постанову № 01088 від 18.11.2019 р., яка є законною та обґрунтованою.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові длокази, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Встановлено, що згідно з направленням № 374 від 01.11.2019 р., наказом № 355 від 01.11.2019 р. начальника Державної екологічної інспекції Карпатського округу державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Карпатського округу Кульбанський О.Ю. та ОСОБА_3 з метою контролю за станом виконання ПрАТ «Івано-Франківськторф» припису № 212 від 15.08.2019 р. здійснили з 05.11. до 06.11.2019 р. позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Відповідно до акту від 06.11.2019 р. (т.1, а.с.30-42) встановлено, що пункти 2 і 3 припису № 212 від 15.08.2019 р. (т.1, а.с.43) не виконано. Пункт 2 припису Державної екологічної інспекції Карпатського округу зобов`язував директора ПрАТ «Івано-Франківськторф» ОСОБА_1 видобування корисних копалин (торфу) здійснювати за наявності спеціального дозволу на користування надр; пункт 3 припису зобов`язував провести державну реєстрацію речових прав на земельні ділянки, які знаходяться у користуванні підприємства.

Відповідач ОСОБА_2 13.11.2019 р. склав протокол № 01088 про те, що 05.11.2019 р. о 13 год. позивачем як генеральним директором ПрАТ «Івано-Франківськторф» не виконано пункти 2 і 3 припису № 212 від 15.08.2019 р., зокрема, видобування торфу здійснюється без спеціального дозволу на користування надрами, відсутня державна реєстрація речового права на земельну ділянку, яка знаходиться у користуванні (т.1, а.с.47).

Оскаржуваною постановою відповідача ОСОБА_2 № 01088 від 18.11.2019 р. генерального директора ПрАТ «Івано-Франківськторф» Дмитріва В.В. – позивача у даній справі – визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.188-5 КУпАП, зокрема, у невиконанні пунктів 2 і 3 припису № 212 від 15.08.2019 р. – видобування торфу здійснюється без спеціального дозволу на користування надрами, відсутня державна реєстрація речового права на земельну ділянку, яка знаходиться у користуванні; на позивача накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 510 грн. (т.1, а.с.48).

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно вимог ст.252 КУпАП посадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Стаття 188-5 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за невиконання законних розпоряджень чи приписів посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів, радіаційної безпеки або охорону природних ресурсів.

Судом встановлено, що позивач як генеральний директор ПрАТ «Івано-Франківськторф» не виконав вимог припису Державної екологічної інспекції Карпатського округу № 212 від 15.08.2019 р., а саме пунктів 2 і 3 припису, оскільки видобування торфу здійснюється без спеціального дозволу на користування надрами, відсутня державна реєстрація речового права на земельну ділянку, яка знаходиться у користуванні підприємства.

ПрАТ «Івано-Франківськторф» користувалося надрами на підставі спеціального дозволу на користування надрами, виданого Державною службою геології та надр України за реєстраційним № 1083 від 24.09.1997 р., на строк двадцять років, що був дійсний до 24.09.2017 р., площа 172,1564 га, прив`язка на місцевості – 1 км на північ від с. Верхній Струтин, 3 км на південний схід від м. Долина, вид корисної копалини – торф.

Незважаючи на те, що ПрАТ «Івано-Франківськторф» ще з 02.03.2017 р. розпочало процедуру щодо продовження спеціального дозволу на користування надрами від 24.09.1997 р. № 1083 з метою видобування торфу родовища «Під бором» Рожнятівського району Івано-Франківської області, на даний час строк дії спеціального дозволу на користування надрами не продовжено, підприємство проводить видобуток торфу за відсутності дозволу, що є порушенням ст.19 Кодексу України про надра.

Відповідно до вимог ч.1 ст.19 КУ про надра надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Згідно ч.1 ст.23 КУ про надра землевласники та землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів.

Суд критично оцінює твердження позивача про те, що ПрАТ «Івано-Франківськторф» згідно ст.23 КУ про надра має право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати торф загальною глибиною розробки до двох метрів з огляду на те, що підприємство не є належним користувачем земельної ділянки площею 172,1564 га з кадастровим номером 2624880901:01:004:0006, яка використовується для видобування торфу.

Право користування чи оренди земельної ділянки ПрАТ «Івано-Франківськторф» у встановленому законом порядку не зареєстровано. Вказана земельна ділянка площею 172,1564 га з кадастровим номером 2624880901:01:004:0006 знаходиться у державній власності в особі Івано-Франківської ОДА, право власності зареєстроване 29.12.2016 р., що підтверджується інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку (т.1, а.с.172).

Відповідно до вимог ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Обставини щодо правомірності пунктів 2 і 3 припису Державної екологічної інспекції Карпатського округу № 212 від 15.08.2019 р. та щодо неналежності користування ПрАТ «Івано-Франківськторф» земельною ділянкою, на якій здійснюється видобуток торфу, встановлені рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.02.2020 р. та постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.07.2020 р. у справі № 300/1479/19 за позовом ПрАТ «Івано-Франківськторф» до Державної екологічної інспекції Карпатського округу про визнання протиправними дій, скасування приписів № 76 від 03.06.2019 р. та № 212 від 15.08.2019 р. (т.2, а.с.39-46).

Згідно ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позивачем вимог, які слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.

На підставі наведеного, відповідно до ст. 252, 280 КУпАП, ст. 19, 23 КУ про надра, ст.125 ЗК України, керуючись ст. 242, 244-246, 286 КАС України, суд –

у х в а л и в :

Залишити без задоволення позов ОСОБА_1 до державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Карпатського округу Кульбанського Олега Юрійовича, Державної екологічної інспекції Карпатського округу про визнання незаконною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення та без змін постанову про накладення адміністративного стягнення № 01088 від 18.11.2019 р. державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Карпатського округу Кульбанського Олега Юрійовича про визнання ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.188-5 КУпАП, та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 510 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Згідно п.15.5 розділу VП «Перехідні положення» КАС України (в редакції ЗУ від 03.10.2017 р.) до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідачі: державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Карпатського округу Кульбанський Олег Юрійович, м. Івано-Франківськ, вул. Академіка Сахарова, 23А.

Державна екологічна інспекція Карпатського округу, м. Івано-Франківськ, вул. Академіка Сахарова, 23А, код ЄДРПОУ 42702233.

Повне судове рішення складено 28.05.2021 р.

Суддя М.М.Хоминець