
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/915/21
Провадження № 2/279/788/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2021 року
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі судді Шульги О.М., з секретарем Башинською Н.М., розглянувши в приміщенні суду в м.Коростені в порядку спрощеного провадження, без повідомлення (виклику) сторін, цивільну справу №279/915/21 за позовом ОСОБА_1 до Відділу освіти виконавчого комітету Коростенської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача, в якому зазначила, що працює у відділі освіти виконавчого комітету Коростенської міської ради на посаді завідуючої дошкільного навчального закладу №8 і являється потерпілою від наслідків Чорнобильської катастрофи та користується пільгами і доплатами, які їй надано відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На даний час її право на щомісячну доплату до заробітної плати у розмірі двох мінімальних заробітних плат, передбаченої Законами України "Про Державний бюджет України" на відповідний рік та ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обмежується відповідачем.
В грудні 2020 року вона звернулась до відповідача про нарахування та виплату їй доплати до заробітної плати з 17.07.2018 року у відповідності до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру двох мінімальних заробітних плат встановлених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відділом освіти виконавчого комітету Коростенської міської ради довідкою від 30.12.2020 року №325 її повідомлено про те, що за період з 17 липня 2018 року по даний час доплата до заробітної плати передбачена ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» їй не нараховувалась та не виплачувалась.
У зв`язку з цим, вона вимушена була звернутись до Житомирського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії. Однак, ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 року в справі №240/382/21 відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за її позовом до Відділу освіти виконкому Коростенської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії у зв`язку з тим, що дана справа підлягає вирішенню за правилами цивільного, а не адміністративного судочинства.
Вона працює та проживає в м.Коростень Житомирської області, яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесено до зон радіологічного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які проживають та працюють на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячне підвищення до заробітної плати у розмірі двох мінімальних заробітних плат (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік).
Разом з тим, Закони України «Про державний бюджет на 2011 рік», «Про державний бюджет на 2012 рік» та «Про державний бюджет на 2013 рік», встановлювали деякі обмеження, щодо доплат особам постраждалим внаслідок аварії на ЧАЕС.
Підпунктом 7 пункту 4 розділу 1 Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року №76/-VІІІ, який набрав чинності з січня 2015 року, статтю 31, 37, 39 та 45 включено.
Однак, згідно рішення Конституційного Суду №6-р/2018 від 17.07.2018 р. підпункт 7 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Таким чином, рішенням Конституційного Суду з 17.07.2018 року відновлено дію ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто остання з 17 липня 2018 року є чинною, а її норми підлягають застосуванню без будь-яких обмежень.
Рішенням суду просить визнати протиправною бездіяльність Відділу освіти виконавчого комітету Коростенської міської ради (код ЄДРПОУ – 02143212) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 з 17.07.2018 року щомісячної доплати до заробітної плати у розмірі двох мінімальних заробітних плат, передбачених Законами України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік згідно ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Одночасно просила зобов`язати Відділ освіти виконавчого комітету Коростенської міської ради (код ЄДРПОУ – 02143212) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 17.07.2018 року щомісячної доплати до заробітної плати у розмірі двох мінімальних заробітних плат, передбачених Законами України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, відповідно до норм ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
02.03.2021 року у справі було відкрито спрощене позовне провадження та встановлено відповідачу строк для подачі відзиву на позов та подання письмових та електронних доказів щодо заперечення проти позову. Ухвала про відкриття провадження, копія позовної заяви з додатком направлялась рекомендованими листами за місцем реєстрації відповідача. Одночасно про розгляд справи в спрощеному провадження повідомлялось шляхом розміщення оголошення на веб-сайті суду.
У встановлений строк відповідач відзив на позов та будь яких клопотань, пов`язаних з розглядом справи, не подав.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про наступне.
Судом встановлено, що позивач має статус потерпілої від аварії на ЧАЄС 1 категорії, що стверджується посвідченням серії НОМЕР_1 виданим 25.07.2019 року.
З довідки №15 від 30.12.2020 року слідує, що ОСОБА_1 працює в Коростенському дошкільному навчальному закладі №8 на посаді завідуючої з 8.04.1978 року по даний час, та проживає в м.Коростень Житомирської області, про що свідчить відмітка про реєстрацію в паспорті ВМ 1885375.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я, порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон № 796-XII).
Відповідно до положень статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII (в редакції, чинній до 01 січня 2015 року), громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах:
- у зоні безумовного (обов`язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати;
- у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати;
- у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон № 76-VIII, підпунктом 7 пункту 4 розділу І якого виключено, зокрема, статтю 39 Закону № 796-XII.
Рішенням Конституційного Суду України від 17 липня 2018 року № 6-р/2018 підпункт 7 пункту 4 розділу І Закону № 76-VIII визнаний таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Отже, вказаним Рішенням Конституційного Суду України відновлено дію статті 39 Закону № 796-XII, яка із 17 липня 2018 року є чинною.
Відповідно до статті 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов`язаних із його реалізацією, здійснюється за рахунок державного бюджету.
Кабінет Міністрів України не визначив порядку та розміру виплати доплати, передбаченої статтею 39 вищевказаного Закону .
Разом з тим, суд ураховує, що 01 січня 2017 року набрав чинності Закон України від 06.12.2016 № 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 1774-VІІІ).
За змістом пункту 3 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 1774-VІІІ мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01 січня календарного року, починаючи з 01 січня 2017 року.
Отже, з 01 січня 2017 року положення статті 39 Закону № 796-XII щодо обчислення доплати до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають; як розрахункова величина застосовується розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установлений на 01 січня календарного року.
Аналогічні висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової справи № 240/4946/18.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року № 936 «Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов`язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлено порядок виплати доплат за роботу в зоні відчуження, згідно з яким нарахування й виплата доплат за роботу в зоні відчуження проводиться через управління праці та соціального захисту населення місцевих органів виконавчої влади (пункт 4).
Пунктом 6 Порядку передбачено, що підприємства реєструються уповноваженим органом, для чого подають не пізніше ніж за два місяці до початку кожного бюджетного року відомості про підприємство з визначенням кількості постраждалих осіб за категоріями отримувачів компенсацій та допомоги певних видів та кількості громадян, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, і списки громадян із зазначенням прізвища, імені та по батькові, категорії, серії та номера посвідчення (за наявності), місця проживання (перебування), ідентифікаційного номера.
До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов`язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім`я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.
Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за своєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що провадяться в установленому законодавством порядку.
Доплата особам за роботу (службу) на території зон радіоактивного забруднення відповідно до статей 39, 40 Закону № 796-XII пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 №836, проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями (далі - підприємства) та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Отже, фінансування витрат, пов`язаних із реалізацією Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як гарантія соціального захисту громадян, здійснюється за рахунок державного бюджету.
Передбачена статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доплата є соціальною гарантією, яка до структури заробітної плати не входять, оскільки фінансується за рахунок коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення та інших джерел, визначених законодавством, відповідно до Закону України «Про формування, порядок надходження і використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення».
Аналізом матеріалів справи встановлено, що відомості про нарахування за місцем роботи позивачу доплати та подачу таких розрахункових даних до уповноваженої особи у матеріалах справи відсутні.
Враховуючи наведене, а також, що спірні виплати не входять в структуру заробітної плати; відділ освіти Коростенської міської ради Житомирської області, як роботодавець позивача, не встановлює їх розмір, їх виплата проводиться за рахунок коштів державного бюджету, а не кошторису підприємства, тому наявні підстави для зобов`язання відповідача провести нарахування спірних коштів та подати до уповноваженого органу відповідні розрахункові дані за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Підстави для задоволення позову в частині зобов`язання відповідача провести виплату спірних коштів відсутні.
З врахуванням наведеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат підлягає вирішенню в порядку ст.141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 19, 141, 258, 259, 265, 268, 273, 274, 279, 354, 355 ЦПК України, ст.16 ЦК України, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України від 06.12.2016 № 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року № 936 «Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов`язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги задовольнити частково.
Зобов`язати відділ освіти Коростенської міської ради Житомирської області провести нарахування ОСОБА_1 з 17 липня 2018 року доплати за роботу у зоні гарантованого добровільного відселення, відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі розрахункової величини, установленої на 01 січня відповідного календарного року, визначеної Законом України від 06.12.2016 року № 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який за формою, затвердженою Мінсоцполітики, подати уповноваженому органу для подальшої перевірки, реєстрації, обліку та подачі органам Казначейства для здійснення відповідних видатків, що провадяться в установленому законодавством порядку.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Звільнити позивача від сплати судового збору на підставі ст.5 Закону України "Про судовий збір".
Стягнути відділу освіти Коростенської міської ради Житомирської області судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок, за ставками судового збору, який діяв на час подання позовної заяви, який підлягає зарахуванню до спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач ГУК у м.Києві /22030106/, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі протягом тридцяти днів апеляційної скарги.
Відповідно п.п.15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня його вручення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони та учасники:
Позивач – ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 . РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач – відділ освіти виконавчого комітету Коростенської міської ради, місце знаходження: 11500, Коростень, вул. Грушевського, 66, Житомирська обл., РНОКПП 02143212.
Суддя: Шульга О.М.