
Справа № 573/851/21
Номер провадження 2-о/573/25/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2021 року м. Білопілля
Білопільський районний суд Сумської області в складі:
головуючої судді: Черкашиної М.С.,
з участю секретаря: Терещенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білопілля цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Білопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Суми) про встановлення факту смерті,
В С Т А Н О В И В:
27 травня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті. Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк Донецької області померла її мати ОСОБА_2 . Зазначений населений пункт на даний час є тимчасово окупованою територією України, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, а тому отримати документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті та видати свідоцтво про смерть на території України у відповідності до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» неможливо. Встановлення факту смерті ОСОБА_2 заявнику необхідно для оформлення спадкових прав та отримання у нотаріуса свідоцтва про право на спадщину. Встановити вищевказаний факт в інший спосіб неможливо. Посилаючись на викладені вище обставини, ОСОБА_1 просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк Донецької області.
Ухвалою від 27 травня 2021 року відкрито провадження у справі за вказаною заявою та призначено її до невідкладного розгляду (а. с. 21).
В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явилась, подала заяву про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримує у повному обсязі (а. с. 20).
Представник заінтересованої особи – Білопільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Суми) в судове засідання не з`явився. Начальник відділу Ворошило М. А. надіслала листа про розгляд справи у відсутність їх представника (а. с. 21 ).
У зв`язку з неявкою заявника, представника заінтересованої особи, суд розглядає справу без їх участі, на підставі наявних доказів, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Повно, всебічно і об`єктивно дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх у сукупності з точки зору належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємозв`язку, суд приходить до наступних висновків.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України).
Судом встановлено, що матір`ю заявника ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Старі Вірки Білопільського району Сумської області, є ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження та свідоцтвом про укладення шлюбу (а. с. 5).
Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть №153, виданого 08 січня 2021 року та свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Ленінським відділом записів актів громадського стану Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки від 08 січня 2021 року, ОСОБА_2 , який народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк Донецької Народної Республіки (а. с. 6-9).
Із свідоцтва про захоронення серії НОМЕР_2 встановлено, що 08 січня 2021 року відбулося поховання ОСОБА_2 на цвинтарі « Донецьке море» по АДРЕСА_1 ( а.с. 12).
Померла ОСОБА_2 за життя була зареєстрована на території України за адресою: АДРЕСА_2 . Заповіт на ім`я заявника, посвідчений виконкомом сільської ради від 03.07.1997 року за № 46, не змінювався і не відмінявся (а. с. 11, 13-15).
Зі змісту заяви та матеріалів справи у їх сукупності вбачається, що встановлення факту смерті ОСОБА_2 заявнику необхідно для оформлення спадкових прав та отримання у нотаріуса свідоцтва про право на спадщину.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до п. 1 постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17 березня 2015 року №254-VІІІ визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року №1275-р., місто Донецьк Донецької області відноситься до території, де здійснюється антитерористична операція.
Отже, з наведеного вище слідує, що лікарське свідоцтво про смерть №153, видане 08 січня 2021 року та свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане Ленінським відділом записів актів громадського стану Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, не мають юридичної сили на території України, оскільки видані неповноважними органами на тимчасово окупованій території.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.
Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
У відповідності з ч. 1, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
За змістом ч. 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Отримані заявником лікарського свідоцтва про смерть та свідоцтва про смерть матері ОСОБА_2 не можуть бути використані для реєстрації смерті останньої на території України та не визнаються державними органами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Згідно з ст. 18 ЦПК України судове рішення про встановлення факту смерті, яке набрало законної сили, є обов`язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв`язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 18, 259, 265, 315-319 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ), заінтересована особа: Білопільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Сумському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Суми) (код ЄДРПОУ: 22597978, місце знаходження: м. Білопілля, вул. Сумська, 3 Сумської області), про встановлення факту смерті, задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Вегерівки Путивльського району Сумської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк Донецької області.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню.
Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи (ч. 5 ст. 317 ЦПК України).
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду через Білопільський районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя