Рішення № 97214889, 26.05.2021, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
26.05.2021
Номер справи
357/12617/20
Номер документу
97214889
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 357/12617/20

2/357/777/21

Категорія 43

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(ЗАОЧНЕ)

26 травня 2021 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Кошель Б. І. ,

при секретарі - Нізова А. Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 6 м. Біла Церква за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про витребування безпідставно отриманих активів (грошових коштів), -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Білоцерківського міськрайонного суду з вищевказаним позовом, мотивуючи його тим, що 14 липня 2015 року відповідач звернувся до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії, разом з якою подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Особистим підписом в декларації відповідачем засвідчено факт усвідомлення, що в разі подання у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати відповідачу може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі відповідачем взято зобов`язання повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії. На підставі наданих документів відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з липня 2015 року. Так як, відповідачу субсидія надавалась на загальних підставах, то управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради на виконання п. 16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018. №329) було здійснено розрахунок житлової субсидії в автоматичному режимі з травня 2018 року як домогосподарству, яке отримувало житлову субсидію у попередньому сезоні та з жовтня 2018р. на опалювальний сезон. Згідно розрахунку субсидії управлінням відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2018 року по вересень 2018 року в розмірі 779,94 грн.; з липня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 820,97 грн.; з серпня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 832,93 грн.; з жовтня 2018 року по квітень 2019 року в розмірі 1137,41 грн.; з листопада 2018 року по квітень 2019 року у розмірі 2343,92 грн.; з січня 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 2635,72 грн.; з лютого 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 2622,62 грн.; з квітня 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 1290,23 грн.; з травня 2019 року по квітень 2020 року в розмірі 706,51 грн. Управлінням встановлено, що з 01 травня 2018 року відповідачем не повідомлено про обставини, що мали значення для визначення права на отримання субсидії, а саме: не надано інформації про доходи члена сім`ї, зареєстроване місце проживання якого відмінне від адреси домогосподарства, хоча такі доходи мали бути враховані при розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року. Не було надано інформації про дружину відповідача гр.ОСОБА_3 . Відтак, доходи гр. ОСОБА_3 не були враховані при розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року. Згідно розрахунку субсидії від 17 липня 2019 року управлінням відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з червня 2019 року по квітень 2020 року в розмірі 697,82 грн., з 01.07.2019 року надання субсидії припинено. 03.09.2019 року згідно наданої відповідачем 16.07.2019 року заяви проведено розрахунок суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії. Позивач направив відповідачу повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій з розрахунком суми надміру перерахованої житлової субсидії. Проте, останній не відшкодував позивачу суму надмірно отриманих ним коштів. А тому, позивач, уточнивши позовні вимоги, просив суд стягнути з ОСОБА_1 суму надміру виплачених коштів в розмірі 4 546,25 грн. та судові витрати в розмірі 2 102,00 грн.

Ухвалою суду від 22 січня 2021 року було відкрито провадження у вищевказаній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без участі представника, вказав, що позов підтримує, проти винесення заочного рішення не заперечує.

Відповідач, який належним чином повідомлений про відкриття провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, своїм правом подати відзив на позовну заяву, у встановлений судом строк, не скористався, в судове засідання не з`явився, про місце та час розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, а тому згідно ст. ст. 280, 281 ЦПК України, суд вважає за можливе провести заочний розгляд даної справи.

Згідно ч.1 ст.223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

За таких обставин суд вважає за можливе справу по суті розглянути за відсутності позивача та відповідача в судовому засіданні на підставі наявних справі доказів без фіксування судового засідання технічними засобами на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов обґрунтований і підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ст. ст. 76, 77, 80 ЦПК України).

Судом встановлено, що 14.07.2015 року відповідач звернувся до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії, в якій особистим підписом підтвердив, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), зобов`язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, тобто управління (а.с. 15).

Разом з заявою про призначення житлової субсидії від 14.07.2015р. відповідачем подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с. 16), в якій особистим підписом засвідчено факт усвідомлення, що в разі подання у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати відповідачу може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі відповідачем взято зобов`язання повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

На підставі наданих документів відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з липня 2015 року.

У відповідності до вимог Положення (в редакції чинній на момент кожного розрахунку) управлінням в автоматичному режимі було проведено розрахунок субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на наступні періоди.

З 01 травня 2018 року були змінені умови надання житлових субсидій.

Так, п. 9 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018р. №329) було передбачено, що житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому, соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Разом з тим, пунктом 16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 р. №329) було визначено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні ( крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за пизначеням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

З матеріалів справи вбачається, що так як відповідачу субсидія надавалась на загальних підставах, то управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради на виконання п. 16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року №392) було здійснено розрахунок житлової субсидії в автоматичному режимі з травня 2018 року як домогосподарству, яке отримувало житлову субсидію у попередньому сезоні та з жовтня 2018 року на опалювальний сезон.

Згідно розрахунку субсидії від 23.06.2018 року управлінням відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2018 року по вересень 2018 року в розмірі 779,94 грн.;

- 16.08.2018 року з липня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 820,97 грн.;

- 17.08.2018 року з серпня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 832,93 грн.;

З початком опалювального періоду згідно розрахунку субсидії від 12.12.2018 року з жовтня 2018 року по квітень 2019 року в розмірі 1137,41 грн.;

20.12.2018 року з листопада 2018 року по квітень 2019 року у розмірі 2343,92 грн.;

23.01.2019 року з січня 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 2635,72 грн.;

14.02.2019 року з лютого 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 2622,62 грн.;

17.04.2019 року з квітня 2019 року по квітень 2019 року у розмірі 1290,23 грн.;

26.05.2019 року з травня 2019 року по квітень 2020 року у розмірі 706,51 грн. (ас.17-25).

16.07.2019 року відповідачем подано заяву про перерахунок субсидії з неповідомленням про обставини, що мали значення для визначення права на отримання субсидії, в якій останній зазначив, що при розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року не були враховані доходи його дружини. (а.с. 26).

Управлінням встановлено, що з 01 травня 2018 року відповідачем не повідомлено про обставини, що мали значення для визначення права на отримання субсидії, а саме: не надано інформації про доходи члена сім`ї, зареєстроване місце проживання якого відмінне від адреси домогосподарства, хоча такі доходи мали бути враховані при розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року. Не було надано інформації про дружину відповідача гр.ОСОБА_3 . Відтак, доходи гр. ОСОБА_3 не були враховані при розрахунку субсидії з 01 травня 2018 року.

Обов`язок щодо повідомлення про зміну обставин, які мають значення для визначення права на отримання та розміру житлової субсидії, було встановлено пунктом 16 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018р. №329) та формалізовано відповідачем особистим підписом в заяві про призначення житлової субсидії.

Згідно розрахунку субсидії від 17.07.2019 року відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з червня 2019 року по квітень 2020 року у розмірі 697,82 грн., надання субсидії припинено з 01.07.2019 року. (а.с. 27).

Встановлено, що 03.09.2019 року згідно наданої відповідачем 16.07.2019 року заяви було проведено розрахунок суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.(а.с. 28-29 ).

Позивач направив ОСОБА_1 повідомлення про повернення надміру наданої суми житлових субсидій з розрахунком суми надміру перерахованої житлової субсидії.

Відповідно до розрахунку, наданого позивачем, надмірно сплачена сума субсидії ОСОБА_1 за період з травня 2018 року по червень 2019 року включно складає 4546,25 грн.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Механізм та умови надання населенню житлових субсидій визначаються Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим Постановою КМУ від 21.10.1995 р. № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

Пунктом 4 Положення передбачено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях.

У відповідності до п. 9 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Відповідно до пп. 4 п. 14 Положення, якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла ( в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.

Абзацом 8 п. 90 Положення встановлено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставини, зокрема щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2, 4 пункту 14 цього Положення.

За рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у п. 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення (абз. 5 п. 119 Положення).

У випадках, зазначених в абз. 4 - 7 п. 119 Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії (п. 125 Положення).

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. (ч. 1, 2 ст. 1212 Кодексу).

З матеріалів справи вбачається, що особистим підписом в декларації відповідач засвідчив той факт, що він усвідомлює, що в разі подання ним у неповному обсязі або недостовірних відомостей про осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, їх доходи і витрати йому може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі відповідач зобов`язався повернути надміру перераховану виплачену) суму житлової субсидії

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 , отримуючи субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, не проінформував структурний підрозділ у встановлений законом термін про доходи члена сім`ї особи зі складу домогосподарства, зареєстроване місце проживання якого відмінне від адреси домогосподарства, на день ухвалення рішення грошові кошти не повернув, а тому, враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що з відповідача на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради підлягає стягненню сума безпідставно отриманих грошових коштів у розмірі 4546,25 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду з вказаним позовом позивач сплатив судовий збір у розмірі 2102 грн., а тому на підставі ст. 141 ЦПК України судові витрати по справі, а саме: сплачений позивачем судовий збір підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.

На підставі викладеного та керуючись Постанови Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» №848 від 21 жовтня 1995 року, ст. 1166, ст. ст. 1212, 1213 ст.141, ст.258, ст.259, ст.263-265, ст.268, 279, 280, 281 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В :

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , /адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 /, на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради /адреса: вул. Ярослава Мудрого, буд. 2, м. Біла Церква, Київська обл., 09117, код ЄДРПОУ: 03193643/ надміру виплачену житлову субсидію в сумі 4546 грн. 25 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , /адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 /, на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради /адреса: вул. Ярослава Мудрого, буд. 2, м. Біла Церква, Київська обл., 09117, код ЄДРПОУ: 03193643/ судовий збір у сумі 2 102 грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяБ. І. Кошель