
Справа № 187/538/21
3/0187/330/21
П О С Т А Н О В А
іменем України
24 травня 2021 року смт Петриківка
Суддя Петриківського районного суду Дніпропетровської області Говоруха В.О., за розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження м.Дніпродзержинськ (нині м.Кам`янське) Дніпропетровської області, місце реєстрації проживання: АДРЕСА_1 , працює заступником директора з виробничих питань Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОНОР» (код ЄДРПОУ 41422735), паспорт громадянина України серія НОМЕР_1 виданий Заводським РВ Дніпродзержинського УМВС в Дніпропетровській області 13 липня 2006 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ;
за частиною 2 статті 164-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Встановив:
20.04.2021 до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення статті 164-10 частини 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП) від 17.04.2021 серії ВАБ№534564 стосовно ОСОБА_1 .
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 17.04.2021 о 13:30 годині порушуючи вимоги частини 2 статті 164-10 КУпАП, а саме організував приймання промислового металобрухту у фізичних осіб, які не є суб`єктами господарювання, а саме у місцевих жителів с. Єлизаветівка.
В судовому засіданні ОСОБА_1 , після роз`яснення йому прав передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, свою вину заперечив і пояснив, що він мав всі необхідні документи для перевезення металобрухту, при цьому перевезення здійснювався автомобілем, згідно договору оренди від 02.01.2021. Він припускає, що водій даного автомобіля самовільно здійснював якусь діяльність з металобрухтом, але він йому жодних вказівок не надавав та жодного відношення до такого факту не має.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 164-10 КУпАП з наступних підстав.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Згідно до вимог ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно до вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Суд зазначає, диспозицією частини 2 статті 164-10 КУпАП встановлена відповідальність за приймання металобрухту посадовою особою суб`єкта господарювання або громадянином - суб`єктом підприємницької діяльності, що здійснює заготівлю, переробку, металургійну переробку металобрухту, без складання акта приймання, визначеного Законом України «Про металобрухт».
Відповідно до Закону України «Про металобрухт» заготівля металобрухту це діяльність, пов`язана з купівлею, зберіганням та реалізацією металобрухту суб`єктами господарювання.
Порядок здійснення заготівлі металобрухту та операцій з металобрухтом визначено в статті 4 цього Закону.
Так, за вимогами цієї норми заготівлю металобрухту здійснюють суб`єкти господарювання. Суб`єкти господарювання, що здійснюють заготівлю металобрухту, мають право згідно із законодавством відкривати приймальні пункти, що здійснюють заготівлю металобрухту. Приймання металобрухту від фізичних осіб обов`язково оформлюється актом приймання, що є первинним документом обліку металобрухту, в якому зазначаються прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, вага, вартість та опис металобрухту. Приймання металобрухту від фізичних осіб здійснюється із заповненням розрахункового документа - спрощеної розрахункової квитанції. Оформлення документів, що засвідчують набуття права власності на металобрухт, та актів приймання металобрухту є обов`язковим. Ці документи повинні знаходитися у власника металобрухту та зберігатися протягом одного року.
При цьому, за статтею 6 «Вимоги до оформлення заготівлі металобрухту та операцій з металобрухтом» вказаного закону, необхідним та достатнім документом для покупця металобрухту щодо підтвердження джерел походження металобрухту від продавця (постачальника) є акт приймання, що містить дані про джерело походження металобрухту.
Відповідно до положень КУпАП, обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.
Для визнання діяння правопорушенням і, відповідно, застосування передбачених правовими нормами санкцій, необхідно встановити наявність у діянні особи складу адміністративного правопорушення.
У відповідності до положень ст.251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, ....., а також іншими документами.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_2 пояснив, що 17.04.2021 він здійснив продаж металобрухту невідомим особам, які рухались на автомобілі марки Газель темно-синього кольору, при цьому жодних документів у нього вони не вимагали та йому жодних документів не видали. Свідок вказав, що серед осіб, яким він продав металобрухт, не було ОСОБА_1 .
Для повного з`ясування обставин справи судом здійснювався неодноразовий виклик свідка ОСОБА_3 , а також застосовувався привід відносно нього, який працівниками поліції виконано не було.
Свідок ОСОБА_4 до суду не прибув.
При цьому, судом встановлено, що ОСОБА_1 є посадовою особою суб`єкта господарювання, а саме заступником директора з виробничих питань Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНІПРОНОР» (код ЄДРПОУ 41422735). Згідно довідки ТОВ «ДНІПРОНОР» від 01.01.2021 №1/к, ОСОБА_1 з 23.12.2020 перебуває на посаді заступника директора з виробничих питань. Також згідно довіреності від 20.05.2020 виданої ТОВ «ДНІПРОНОР» (код ЄДРПОУ 41422735) в особі директора ОСОБА_5 , який уповноважив ОСОБА_1 представляти інтереси ТОВ «ДНІПРОНОР» у всіх установах, підприємствах, організаціях будь-якої підпорядкованості та форми власності, перед усіма фізичними та юридичними особами, з будь-яких питань, пов`язаних з господарською діяльністю ТОВ «ДНІПРОНОР» з усіма правами (повноваженнями), наданими керівнику товариства статутом товариства та чинним законодавством.
Відповідно рапорта працівника поліції від 17.04.2021 до чергової частини відділу поліції по телефону надійшло повідомлення від ОСОБА_4 , про те, що по вул. Затишна в с.Єлизаветівка їздить автомобіль ГАЗ державний номер НОМЕР_3 і через гучномовець невідома особа пропонує купити металобрухт.
Згідно фототаблиці, на фотографіях зображено автомобіль ГАЗ 2705 державний номер НОМЕР_3 в середині, якого знаходиться купа різних предметів схожих на металобрухт та ваги.
Згідно протоколу огляду та вилучення від 17.04.2021, у ОСОБА_1 550 кг. металобрухту чорних металів та фото-таблицею до нього на якій зображено предмети схожі на металобрухт.
Матеріали справи містять товарно транспортну накладну від 17.04.2021 на перевезення металобрухту, акт походження металобрухту та сертифікат якості.
Згідно договору оренди автомобіля від 02.01.2021 № 0201/2021/2 укладеного між ТОВ «ДНІПРОНОР» та ОСОБА_6 , його предметом є оренда автомобіля ГАЗ р.н.з. НОМЕР_3 .
В силу ч. 2 статті 251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно вимог ст. 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Слід зауважити, що відповідно до КУпАП суд не наділений правом та обов`язком самостійно визначати обсяг звинувачень у вчиненні адміністративного правопорушення, так само збирати докази в підтвердження винуватості особи.
Як вже зазначалося стаття 62 Конституції України чітко визначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Аналогічного роду положення закріплено і у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Суд, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, з`ясувавши усі обставини справи, дослідивши докази в судовому засіданні вважає, що оскільки відсутні будь-які докази які вказують на здійснення, безпосередньо, ОСОБА_1 , чи іншими підпорядкованими йому особами за його вказівки, як посадової особи суб`єкта господарювання, купівлі металобрухту у жителів села Єлизаветівка, тому в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення передбачені статтею 164-10 ч. 2 КУпАП, а саме приймання металобрухту посадовою особою суб`єкта господарювання або громадянином - суб`єктом підприємницької діяльності, що здійснює заготівлю, переробку, металургійну переробку металобрухту, без складання акта приймання, визначеного Законом України «Про металобрухт».
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 130 та 247КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В :
Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 за протоколами про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 534564 від 17 квітня 2021 року за частиною 2 статті 164-10 Кодексу України про адміністративні правопорушення на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 Кодекс України про адміністративні правопорушення, закрити в зв`язку з відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Повернути ОСОБА_1 , вилучений у нього, за протоколом огляду від 17.04.2021, металобрухт чорних металів, загальною вагою 550 кг.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її винесення апеляційної скарги.
Суддя: В. О. Говоруха