Рішення № 97211230, 10.12.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.12.2020
Номер справи
640/18887/19
Номер документу
97211230
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2020 року м. Київ №640/18887/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А.,

при секретарі судового засідання Розуменко А.Б.,

за участю представників (самопредставників):

позивача - адвокатів: Козленко М.С., Щербини А.І.,

відповідача - Сахмана П.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "НКФ СЕРВІС" до Офісу великих платників податків ДПС (далі - Офіс ВПП), Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області (далі - ГУ ДКСУ у Львівській області) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Офісу ВПП, що полягає у не вчиненні дій, направлених на повернення позивачу суми надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на прибуток в розмірі 1623000 грн. на підставі заяви позивача від 09.09.2019 №0909/2019;

- стягнути з Державного бюджету через ГУ ДКСУ у Львівській області на користь позивача суму надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на прибуток в розмірі 1623000 грн.

Ухвалою суду (протокольною) від 03.12.2019 відмовлено ГУ ДКСУ у Львівській області у задоволенні клопотання про заміну його на Стрийське УДКСУ у Львівській області.

Ухвалою суду від 22.10.2020 відмовлено Офісу великих платників податків ДФС і ГУ ДКСУ у Львівській області у задоволенні клопотань про заміну їх на Головне управління ДПС у м. Києві та Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, відповідно. Цією ж ухвалою допущено процесуальне правонаступництво відповідача та замінено Офіс ВПП на його процесуального правонаступника.

Підставою позову зазначено такі обставини. Позивач надмірно сплатив до Державного бюджету податок на прибуток у сумі 1628881 грн., у зв`язку з чим у нього виникло право на повернення цих коштів. Частину з цих коштів позивач використав в рахунок погашення поточних зобов`язань з податку на прибуток. Для повернення коштів у сумі 1623000 грн. позивач на підставі ст. 43 ПК України звертався до Офісу великих платників податків ДФС із заявами від 21.05.2019, від 05.06.2019 та від 09.09.2019. Стверджує, що всупереч ст. 43 ПК України відповідач не склав і не подав до органу казначейства відповідний висновок, чим допустив бездіяльність, якою порушив право позивача на отримання коштів. Вважає таку бездіяльність протиправною і з метою повного та ефективного поновлення порушеного права просить стягнути на свою користь кошти з бюджету.

Офіс ВПП подав відзив, в якому просить відмовити в позові з підстав відсутності порушень вимог законодавства. Посилається на виконання вимог наказу Офісу ВПП від 02.02.2017 №173, яким передбачено, що повернення надміру та/або помилково сплачених сум податкових зобов`язань здійснюється за попереднім інформуванням Управління моніторингу доходів та обліково-звітних систем (щодо сум повернення понад 50,0 тис. грн.). Також зазначив, що заява позивача взята на контроль та розглядається питання щодо можливості погодження її виконання.

ГУ ДКСУ у Львівській області подало відзив, в якому просить відмовити в позові з таких підстав. До відповідача не надходив висновок (подання) контролюючого органу про повернення надмірно сплачених позивачем сум податку на прибуток у розмірі 1623000 грн. Також зазначив, що відповідно до платіжних доручень від 19.04.2018 №0199928735 на суму 101906,42 грн. і від 17.08.2018 №0108000990 на суму 600 тис. грн. позивачем сплачено вказані кошти на рахунок №33113318700624, відкритий Стрийським УДКСУ у Львівській області. Платіжним дорученням від 04.10.2018 №22 позивачу повернуто з бюджету надмірно сплачений податок на прибуток у сумі 600 тис. грн. і не повернуто 101906,42 грн., а не 1623000 грн., як стверджує позивач.

Позивач подав відповідь на відзив Офісу ВПП, в якому позивач підтвердив свої доводи щодо допущення цим відповідачем протиправної бездіяльності.

Позивач подав відповідь на відзив ГУ ДКСУ у Львівській області, в якій зазначив, що повернення йому помилково сплачених до бюджету коштів у сумі 600 тис. грн. не формували заявлену до стягнення суму переплати, тому не стосуються обставин справи.

ГУ ДКСУ у Львівській області подало заперечення, в яких зазначив про ненадання позивачем документів про те, що сума надмірно сплачених коштів зарахована на рахунок, призначений для зарахування податків великих платників.

Під час розгляду справи по суті представник позивача і відповідача (Офісу ВПП) підтримали свої вимоги і заперечення з наведених у заявах по суті справи підстав.

ГУ ДКСУ у Львівській області явку свого представника до судових засідань не забезпечив, що не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, зважаючи на таке.

Позивач подав податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за три квартали 2018р. від 08.11.2018, в якій Позивач подав до Офісу ВПП заяву від 21.05.2019 про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань у сумі 1623000 грн. з податку на прибуток на рахунок платника податку в у станові банку (т. 1 а.с. 68, 69).

Листом Офісу ВПП від 27.05.2019 №26538/10/48-10-48-08 повідомлено про наявність у позивача переплати з податку на прибуток підприємства у сумі 1628881 грн., проте позивачу запропоновано розглянути питання щодо повернення надміру сплачених грошових зобов`язань у наступних звітних періодах для запобігання можливого виникнення податкового боргу з огляду на оскарження певного податкового повідомлення-рішення на суму штрафних санкцій 4900,90 грн. в адміністративному порядку (т. 1 а.с. 70).

Позивач подав до Офісу ВПП заяву від 05.06.2019 про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань на суму, зменшену на суму штрафних санкцій (т. 1 а.с. 71, 72).

Листом Офісу ВПП від 10.06.2019 №29352/10/28-10-48-08 повідомлено про наявність у позивача переплати з податку на прибуток підприємства у сумі 1628881 грн., проте позивачу запропоновано розглянути питання щодо повернення надміру сплачених грошових зобов`язань у наступних звітних періодах.

Позивач повторно подав до Офісу ВПП заяву від 09.09.2019 про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань у сумі 1623000 грн. з податку на прибуток на рахунок платника податку в у станові банку (т. 1, а.с. 63-65).

Листом Офісу ВПП від 23.09.2019 №2330/10/28-10-52-06 повідомлено про наявність у позивача переплати з податку на прибуток підприємства у сумі 1628220 грн., проте позивачу запропоновано розглянути питання щодо повернення надміру сплачених грошових зобов`язань у наступних звітних періодах (т. 1 а.с. 66).

Спірні відносини виникли у сфері справляння податків і зборів та стосуються повернення надмірно сплачених грошових зобов`язань.

Згідно із ст. 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті <...>, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (п. 43.1).

Обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (п. 43.3).

Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку (п. 43.4).

Контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету (п. 43.5).

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані (п. 43.6).

Офіс ВПП не надав доказів вчинення дій, які випливають з положень п. 43.5 ст. 43 ПК України, або доказів фактичного повернення надмірно сплачених позивачем коштів. Листи Офісу ВПП про результати розгляду заяв позивача такими доказами не є.

Офіс ВПП не спростував наявність заявленої позивачем до повернення надмірної сплати податку на прибуток у сумі 1623000 грн. Офісом ВПП не стверджувалось і не надано доказів наявності інших перешкод для поверненню позивачу цих коштів. Водночас згідно з наданим позивачем на пропозицію суду витягом з інформаційної системи органів ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетами та цільовими фондами станом на 01.12.2020 у нього відсутній податковий борг.

Посилання Офісу ВПП на необхідність виконання вимог наказу від 02.02.2017 №173 щодо інформування Управління моніторингу доходів та обліково-звітних систем про повернення надміру та/або помилково сплачених сум податкових зобов`язань (понад 50 тис. грн.) суд відхиляє, оскільки вони не спростовують необхідність виконання відповідачем вимог ст. 43 ПК України.

Отже, відзив Офісу ВПП не спростовує доводів позивач про допущення цим відповідачем протиправної бездіяльності і не доводить відсутність підстав для повернення позивачу надмірно сплачених грошових зобов`язань у сумі 1623000 грн.

Відзив і заперечення ГУ ДКСУ у Львівській області також не доводять відсутності підстав для повернення позивачу надмірно сплачених грошових зобов`язань. Посилання відповідача на повернення позивачу помилково сплачених коштів у сумі 600 тис. грн. не стосуються обставин цієї справи, тому відхиляються судом. Посилання відповідача на неподання позивачем документального підтвердження зарахування коштів на відповідний рахунок згідно з п. 17 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 №45), суд відхиляє, оскільки необхідний пакет документів подається на виконання рішення суду. Крім того, такі твердження відповідача не спростовують наявність у позивача переплати, про що зазначив Офіс ВПП у своїх листах.

За таких обставин вимога про визнання протиправною бездіяльності Офісу ВПП щодо не вчинення дій, спрямованих на повернення позивачу надміру сплачених грошових зобов`язань у сумі 1623000 грн. на підставі заяви від 09.09.2019 №0909/2019 є обґрунтованою і підлягає задоволенню.

З метою повного і ефективного захисту і поновлення порушеного права позивача на повернення з бюджету надмірно сплачених коштів у сумі 1623000 грн. підлягає задоволенню вимога про стягнення з Державного бюджету через ГУ ДКСУ у Львівській області на користь позивача суму надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на прибуток у розмірі 1623000 грн.

При цьому згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України суд враховує висновок Великої Палати Верховного Суду у постанові від 12.02.2019 у справі №826/7380/15, висновки Верховного Суду у постановах від 05.03.2019 №814/3233/15, від 14.05.2019 №814/3223/15, від 08.10.2019 №806/7413/13-а, від 22.10.2019 №814/3220/15 про те, що ефективним способом захисту, який забезпечить поновлення порушеного права позивача, є стягнення з Державного бюджету України через орган Казначейства на користь товариства коштів з бюджету.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд зазначає про обґрунтованість позову і наявність підстав для його задоволення у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 250 КАС України, суд

в и р і ш и в:

1. Задовольнити позов Приватного акціонерного товариства "НКФ СЕРВІС" повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків ДФС щодо не вчинення дій, спрямованих на повернення Приватному акціонерному товариству "НКФ СЕРВІС" надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на прибуток у сумі 1623000 грн. на підставі заяви від 09.09.2019 №0909/2019.

3. Стягнути з Державного бюджету через Головне управління Державної казначейсь-кої служби України у Львівській області на користь Приватного акціонерного товариства "НКФ СЕРВІС" суму надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на прибуток у розмірі 1623000 грн. (один мільйон гривень шістсот двадцять три тисячі гривень 00 коп.).

Позивач: Приватне акціонерне товариство "НКФ СЕРВІС";

03038, м. Київ, вул. Миколи Грінченка, 4, код ЄДРПОУ 22424953.

Відповідачі:

1) Офіс великих платників податків ДПС;

04119, м. Київ, вулю Детярівська, 11г, код ЄДРПОУ 43141471.

2) Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області;

79005, Львівська обл., м. Львів, вул. К.Левицького, 18, код ЄДРПОУ 38008294.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення рішення.

Суддя Д.А. Костенко