Рішення № 97210963, 24.05.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2021
Номер справи
580/725/21
Номер документу
97210963
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2021 року справа № 580/725/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Маньківської селищної ради до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась Маньківська селищна рада (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача №0021300419 від 09.12.2020 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є неприбутковою організацією та платником єдиного внеску. Відповідачем прийнято рішення №0021300419 від 09.12.2020 про накладення штрафу на позивача за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 20 748, 82 грн та нараховано пеню у розмірі 1048,07 грн. Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним і таким, що підлягає скасуванню, оскільки Єдиний соціальний внесок ним завжди сплачувався своєчасно і в повному обсязі, недоїмки зі сплати цього внеску не існувало.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицького С. О. від 24.03.2021 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що позивачем належним чином не виконувались вимоги ст. 9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”. У відзиві зазначено, що позивачем єдиний внесок за період з 23.10.2018 по 25.01.2019 сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку, у зв`язку з чим відповідачем винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску. Відповідач вважає вказані позовні вимоги необрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

29.04.2021 до суду надійшла відповідь на відзив у якій вказано, що відповідачем не зазначено які саме дії позивача призвели до сплати єдиного внеску з порушенням законодавчо встановленого строку. За вказаних обставин позовні вимоги просить задовольнити в повному обсязі.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, Маньківська селищна рада зареєстрована як юридична особа 21.05.1997 за ідентифікаційним кодом 25659958.

Рішенням Уманської об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Черкаській області № 54 від 24.10.2016 позивача включено до реєстру неприбуткових установ та організацій і є платником єдиного внеску.

Рішенням Головного управління ДПС у Черкаській області від 09.12.2020 № 0021300419 на Маньківську селищну раду накладено штрау у розмірі 20748,82 грн на підставі ч. 10, п.2 ч.11 ст. 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (20% за період з 23.10.2018 по 25.01.2019) і нараховано пеню 1048,07 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивачем подано скаргу до Державної податкової служби України.

Рішенням Державної податкової служби України за № 869/5/99-00-06-02-01-05 від 28.01.2021 рішення Головного управління ДПС у Черкаській області № 0021300419 від 09.12.2020 залишено без змін, а скаргу позивача без вдоволення.

Вважаючи рішення Головного управління ДПС у Черкаській області №0021300419 від 09.12.2020 протиправним, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає про таке.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його перерахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі — Закон №2464-VI).

Згідно з абз.1 п.1 ч. 1 ст.4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці, а саме: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Як вбачається з матеріалів справи у період з 23.10.2018 по 25.01.2019 за рахунок коштів місцевого бюджету на утриманні Маньківської селищної ради пебебували:

- працівники Маньківської селищної ради за кодом програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів 0150;

- працівники дошкільних навчальних закладів (дитсадки) за кодом програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів 0111010;

- працівники Кинашівського будинку культури смт. Маньківка за кодом програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів 0114060;

- працівники групи благоустрою Маньківської селищної ради за кодом програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів 0116030.

Облік розрахунків із єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування вівся на субрахунку 6313.

Платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VІ).

Відповідно до ч. 5 ст. 9 Закону № 2464-VІ сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування або на єдиний рахунок, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).

Згідно з аб. 1, 2 ст. 9 Закону № 2464-VІ платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов`язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з податковим органом за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Відповідно до п.2.5 Колективного договору між адміністрацією Маньківської селищної ради та і профспілковим комітетом трудового колективу Маньківської селищної ради, прийнятого на загальних зборах трудового колективу, зареєстрованого Управлінням соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації № 2 від 15.01.2018, зареєстрованого Управлінням соціального захисту населення Маньківської районної державної адміністрації за реєстраційним № 2 від 08.01.2019, оплату праці працівникам селищної ради проводити у відповідності із специфікою виконуваної роботи згідно окладів затверджених штатним розписом. Оплату заробітної плати проводити два рази на місяць 15 та 26 числа.

Так, за період з вересня 2018 по лютий 2019 позивачем нараховано та сплачено єдиний соціальний внесок:

за кодом тимчасової класифікації видатків та кредитування 6030 - працівники групи благоустрою відповідно до платіжних доручень №186 від 13.09.2018, № 195 від 25.09.2018, №203 від 11.10.2018, № 217 від 25.10.2018, № 224 від 14.11.2018, № 235 від 23.11.2018, №258 від 20.12.2018, № 251 від 13.12.2018, № 4 від 14.01.2019, № 13 від 24.01.2019, № 24 від 14.02.2019, № 34 від 25.02.2019;

за кодом тимчасової класифікації видатків та кредитування 4060 — працівники Кинашівського будинку культури відповідно до платіжних доручень № 86 від 13.09.2018, №92 від 25.09.2018, № 95 від 11.10.2018, №102 від 25.10.2018, № 106 від 14.11.2018, № 110 від 23.11.2018, № 117 від 13.12..2018, № 120 від 20.12.2018, № 4 від 14.01.2019, № 10 від 24.01.2019, № 15 від 14.02.2019, № 21 від 25.02.2019;

за кодом тимчасової класифікації видатків та кредитування 1010 - працівники дошкільних навчальних закладів (дитсадки) відповідно до платіжних доручень № 538 від 13.09.2018, № 567 від 25.09.2018, №623 від 11.10.2018, № 661 від 25.10.2018, №700 від 14.11.2018, №723 від 23.11.2018, № 772 від 13.12.2018, № 800 від 20.12.2018, №5 від 14.01.2019, № 13 від 24.01.2019, № 38 від 14.02.2019, № 58 від 25.02.2019;

за кодом тимчасової класифікації видатків та кредитування 0150 — працівники дошкільних навчальних закладів (дитсадки) відповідно до платіжних доручень № 219 від 13.09.2018, № 230 від 25.09.2018, № 240 від 11.10.2018, № 254 від 25.10.2018, № 265 від 14.11.2018, № 281 від 23.11.2018, № 310 від 13.12.2018, № 316 від 20.12.2018, №4 від 14.01.2019, № 15 від 24.01.2019, № 28 від 14.02.2019 , № 36 від 25.02.2019.

Крім цього нарахування та сплата ЄСВ за вказаний період підтверджується меморіальними ордерами №5 за вересень 2018 — лютий 2019, виписок по рахунках за вересень 2018 — лютий 2019, звіту за вересень 2018 — лютий 2019, квитанції № 2 до звіту за вересень 2018 — лютий 2019, даними з витягу із книги «Журнал-головна» за вересень 2018 — лютий 2019.

Як вбачається з матеріалів справи, форма ведення меморіальних ордерів №5 та книг «Журнал-головна» відповідає Порядку складання типових форм меморіальних ордерів та інших облікових регістрів суб`єктів державного сектору, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 08.09.2017 № 755.

Згідно приписів п. 1 ч. 10 ст. 9 Закону № 2464-VІ Днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки податкового органу або на єдиний рахунок - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на вказані рахунки.

З наданих платіжних доручень вбачається, що суми платежу Єдиного соціального внеску списані з рахунку Маньківської селищної ради на наступний день після сплати єдиного соціального внеску, про що свідчать штампи Головного управління Дежравної казначейської служби України у Черкаській області з відміткою “оплачено” та датою такої оплати.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що позивачем не допущено порушення щодо несвоєчасної сплати єдиного внеску.

Відповідно до ч. 11 ст. 9 Закону № 2464-VІ у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Згідно з п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VІ орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до ч. 10, 13 ст. 25 Закону № 2464-VІ на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої цим Законом починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Суд зазначає, що оскільки позивачем порушення щодо несвоєчасної сплати єдиного внеску не допущено, у відповідача були відсутні підстави для застосування до нього фінансових санкцій.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку про протиправність рішення Головного управління ДПС України у Черкаській області №0021300419 від 09.12.2020 про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.

З урахуванням наведеного, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

За вказаних обставин, відшкодування судових витрат зі сплати судового збору у сумі 2270, 00 грн на користь Маньківської селищної ради задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області №0021300419 від 09.12.2020 про застосування до Маньківської селищної ради штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Кульчицький