
Копія
Справа № 560/209/21
РІШЕННЯ
іменем України
26 травня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Хмельницькій області до Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна" про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Хмельницькій області звернулось до суду з позовом до Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна" про надання дозволу на погашення податкового боргу в сумі 413366,66 грн. за рахунок майна Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна".
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що у Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна" рахується податковий борг в сумі 413366,66 грн. Здійснені податковим органом заходи, направлені на примусове списання грошових активів, що знаходяться на рахунках відповідача, не призвели до погашення вказаного податкового боргу.
Ухвалою від 05.01.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов. Тому відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
15.02.2021 на адресу суду від заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) надійшло клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ПАТ «Хмельницька маслосирбаза».
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16.02.2021 суд надіслав на адресу Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області та Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна" копію клопотання заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача. Зобов`язав Головне управління Державної податкової служби у Хмельницькій області та Хмельницький обласний міжгосподарський санаторій "Україна" подати до суду, не пізніше п`яти днів з дня вручення копії цієї ухвали, письмові пояснення щодо клопотання заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про залучення до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на стороні відповідача, виклавши в поясненнях свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти поданого клопотання.
Представник позивача 26.02.2021 подав до суду заперечення проти клопотання начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), в яких просив суд відмовити в задоволенні поданого клопотання.
Представник відповідача подав до суду клопотання, в якому зазначив, що проти позову Головного управління ДПС у Хмельницькій області заперечує, та просив суд задовольнити клопотання про залучення третіх осіб.
Суд розглянувши клопотання заступника начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) та письмові пояснення представників сторін, виходить з наступного.
Згідно з частиною 2 статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі.
Заявником належними доказами не обґрунтовано, а судом не встановлено, що рішення у справі безпосередньо впливає на права чи інтереси ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ПАТ «Хмельницька маслосирбаза», тому у задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Ухвалою від 18.02.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд замінив позивача по справі з Головного управління ДПС у Хмельницькій області (код 43142957, вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Хмельницькій області (код ВП 44070171, вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000).
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Рішенням від 23.01.2020 у справі №560/4241/19 Хмельницький окружний адміністративний суд стягнув кошти з рахунків Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна" відкритих у обслуговуючих банках, а також готівкові кошти, які йому належать у рахунок погашення податкового боргу на суму 413366,66 грн в дохід Державного бюджету України.
За змістом частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно з статтею 67 Конституції України на платників податків покладено обов`язок сплачувати податки і збори в порядку і в розмірах, встановлених законом.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з пунктом 87.1 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Відповідно до положень підпунктів 95.1 - 95.3 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Отже, продаж майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, здійснюється лише у разі недостатності коштів в результаті здійснених заходів щодо стягнення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Суд встановив, що майно Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна" перебуває в податковій заставі на підставі акту опису майна від 21.01.2019 №1/07.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.01.2020 у справі №560/4241/19 позивач виставляв в установи банків на рахунки відкриті боржником інкасові доручення, які повернуті до податкового органу без виконання (копії доручень наявні в матеріалах справи).
Таким чином, позивач вжив всі можливі і необхідні заходи для погашення податкового боргу відповідача, проте зазначені заходи не призвели до повного погашення такого боргу.
Податкова застава підтверджена витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяжень, а перелік такого майна, на яке поширюється право податкової застави, визначений актом опису майна від 21.01.2019 №1/07.
Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Водночас, Головне управління ДПС у Хмельницькій області просило повернути надміру сплаченого судовий збір в сумі 4098,50 грн.
При подачі позовної заяви до суду позивач сплатив судовий збір в розмірі 6200,50 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 17.11.2020 №4519.
Відповідно до частини 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 7 закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Водночас, за змістом частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" установлено з 01.01.2020 прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2102,00 грн.
Пунктом 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання суб`єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Предметом цього позову є вимога немайнового характеру (надання дозволу на погашення суми податкового боргу).
Тобто, позивач мав сплатити судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне повернути позивачу надміру сплачений судовий збір у розмірі 6200,50 грн.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Надати дозвіл на погашення податкового боргу в сумі 413366,66 грн. за рахунок майна Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна", що перебуває в податковій заставі відповідно до акту опису майна від 21.01.2019 №1/07.
Повернути Головному управлінню ДПС у Хмельницькій області надміру сплачений судовий збір у розмірі 6200,50 грн. відповідно до платіжного доручення від 17.11.2020 №4519.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 44070171) Відповідач: Хмельницький обласний міжгосподарський санаторій "Україна" (вул. Санаторна, 27, с. Маків, Дунаєвецький район, Хмельницька область, 32445 , код ЄДРПОУ - 03812649)
Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький Згідно з оригіналом Суддя І.І. Тарновецький