Рішення № 97210676, 25.05.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2021
Номер справи
560/8504/20
Номер документу
97210676
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/8504/20

РІШЕННЯ

іменем України

25 травня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 03.12.2020 № 968200895496 щодо відмови у переведенні позивача на пенсію по інвалідності за нормами закону України "Про державну службу", зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби періоди роботи в органах державної податкової служби з 25.07.1994 по 03.07.2001 та з 17.07.2001 по 30.04.2016, зобов`язати Головне правління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 02.12.2020 року пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу" в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування зазначеної у довідках від 01.12.2020 № 203/Л/22-01-10-02-12 та № 204/Л/22-01-10-02-12.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою від 25 січня 2021 року Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у задоволенні клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що на підставі акту огляду медико-соціальної експертної комісії від 06.09.2017 року йому призначена пенсія по інвалідності згідно з законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Наказом №90-о від 14.03.2019 року звільнений з посади начальника відділу обслуговування платників Хмельницького управління відповідно до частини 2 статті 86 закону України "Про державну службу". 02.12.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення з пенсії по інвалідності 2-ї групи, призначеної відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію по інвалідності у відповідності до статті 37 закону України "Про державну службу". Листом від 14.12.2020 №2200-1704-8/54769 відповідач відмовив в призначенні пенсії оскільки призначення пенсії по інвалідності державним службовцям законом України "Про державну службу" не передбачено. Вказав, що станом на 01.05.2016 року позивач не працював на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Згідно з статті 3 Закону №889 його дія не поширюється, зокрема, на осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено законом. Враховуючи зазначене, періоди роботи в органах державної податкової служби з 25.07.1994 року по 03.07.2001 року та з 17.07.2001 року по 30.04.2016 року не підлягають зарахуванню до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, оскільки з 24.03.1995 року позивачу присвоєно звання - "Інспектор податкової служби III рангу", з 29.12.1997 року - спеціальне звання "Інспектор податкової служби 2 рангу", з 01.04.2002 року - спеціальне звання "Інспектор податкової служби І рангу", 01.01.2005 року - спеціальне звання "Радник податкової служби II рангу", з 05.02.2008 року - спеціальне звання "Радник податкової служби першого рангу", з 01.01.2014 року - Радник податкової митної справи І рангу", що не дає підстав для віднесення посади до відповідних категорій посад державної служби. Враховуючи викладене, станом на 01.05.2016 року стаж державної служби відсутній. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на пенсію по інвалідності згідно із законом України "Про державну службу".

У поданому відзиві на позов відповідач зазначив, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968200895496 від 03.12.2020 року ОСОБА_1 відмовлено у переведені з пенсії по-інвалідності призначеної відповідно до закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-VІ на пенсію по-інвалідності відповідно до закону України «Про державну службу», оскільки згідно з законом України №899-VІІІ від 10.12.2005 «Про державну службу» не передбачено призначення пенсії по інвалідності. Вказує, що до стажу роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ, не зараховано період роботи з 25.07.1994 року по 03.07.2001 року та з 17.07.2001 року по 30.04.2016 року, оскільки з 24.03.1995 року позивачу присвоєно спеціальне звання "Інспектор податкової служби III рангу", з 29.12.1997 року - спеціальне звання "Інспектор податкової служби 2 рангу", з 01.04.2002 року - спеціальне звання "Інспектор податкової служби 1 рангу", з 01.01.2005 року - спеціальне звання "Радник податкової служби II рангу", з 05.02.2008 року - спеціальне звання "Радник податкової служби І рангу", з 01.01.20014 року - "Радник податкової та митної справи І рангу", що не дає підстав для віднесення посади до відповідних категорій посад державної служби. Тому, станом на 01.05.2016 року позивач не мав 10 років стажу державної служби та не перебував на посадах передбачених статтею 25 Закону №3723. Отже, не дотримано вимоги пунктів 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889, а саме щодо наявності стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, або не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. При цьому, довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на грудень 2020 року від 01.12.2020 року №203/Л/22-01-10-02-12, та довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 01.12.2020 року № 204/Л/22-01-10-02-12, видані позивачу ліквідаційною комісією Головного управління ДПС у Хмельницькій області безпідставно, оскільки позивач не мав 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби. Таким чином, у позивача недостатньо стажу державної служби у зв`язку з чим підстав для переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №3723-XII немає. Враховуючи викладене, в задоволенні позову просить відмовити.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивачу - ОСОБА_1 з 06.09.2017 року призначена пенсія по інвалідності 2 групи, відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з наказом №90-о від 14.03.2019 року позивач звільнений з посади начальника відділу обслуговування платників Хмельницького управління відповідно до частини 2 статті 86 закону України "Про державну службу".

02.12.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення з пенсії по інвалідності 2-ї групи, призначеної відповідно до закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію по інвалідності у відповідності до статті 37 закону України "Про державну службу".

Листом 2200-1704-8/54769 від 14.12.2020 відповідач повідомив, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України від 03.12.2020 року позивачу відмовлено у переведенні на пенсію по інвалідності згідно з законом України "Про державну службу" №889, оскільки його нормами не передбачено призначення даного виду пенсії. Вказав, що станом на 01.05.2016 року позивач не працював на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. До спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами закону України «Про державну службу» не враховані періоди роботи в органах державної податкової служби з 25.07.1994 року по 03.07.2001 року та з 17.07.2001 року по 30.04.2016 року, оскільки позивачу з 24.03.1995 року присвоєно звання - "Інспектор податкової служби III рангу", з 29.12.1997 року - спеціальне звання "Інспектор податкової служби 2 рангу", з 01.04.2002 року - спеціальне звання "Інспектор податкової служби І рангу", 01.01.2005 року - спеціальне звання "Радник податкової служби II рангу", з 05.02.2008 року - спеціальне звання "Радник податкової служби першого рангу", з 01.01.2014 року - Радник податкової митної справи І рангу", що не дає підстав для віднесення посади до відповідних категорій посад державної служби.

Вважаючи відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в переведенні та призначенні пенсії по інвалідності 2-ї групи відповідно до частини 9 статті 37 закону України "Про державну службу" протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначає закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі Закон № 889-VIII).

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.

Пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 статті 37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 9 статті 37 Закону №3723-XII визначено, що пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною 1 цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV особам, визнаним інвалідами І або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів І або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно цього Закону, призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Якщо інваліду I або II групи було встановлено III групу інвалідності, то в разі наступного визнання його інвалідом I або II групи право на отримання раніше призначеної пенсії на умовах, передбачених цим Законом, поновлюється з дня встановлення I або II групи інвалідності за умови, якщо після припинення виплати пенсії минуло не більше п`яти років. У такому самому порядку визначається право на отримання пенсії по інвалідності на умовах, передбачених цим Законом, особам, яким така пенсія не була призначена у зв`язку з продовженням перебування зазначених осіб на державній службі (частина 12 статті 37 Закону № 3723-XII).

Суд встановив, що підставою для відмови позивачу у переведені з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності згідно з законом України "Про державну службу" слугувала відсутність станом на 01.05.2016 року необхідного стажу державної служби -10 років. До спеціального стажу для визначення права на пенсію за нормами закону України "Про державну службу" не враховані період роботи в органах державної податкової служби з 25.07.1994 року по 03.07.2001 року та з 17.07.2001 року по 30.04.2016 року, оскільки позивачу з 24.03.1995 року присвоєно звання - "Інспектор податкової служби III рангу", з 29.12.1997 року - спеціальне звання "Інспектор податкової служби 2 рангу", з 01.04.2002 року - спеціальне звання "Інспектор податкової служби І рангу", 01.01.2005 року - спеціальне звання "Радник податкової служби II рангу", з 05.02.2008 року - спеціальне звання "Радник податкової служби першого рангу", з 01.01.2014 року - Радник податкової митної справи І рангу", що не дає підстав для віднесення посади до відповідних категорій посад державної служби.

Статтею 46 закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Стаж державної служби, відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII. Тобто, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону №3723, стаж державної служби обраховувався відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 "Про порядок обчислення стажу державної служби" (далі Порядок №283).

Пунктом 2 Порядку №283 визначено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби.

Суд встановив, що позивач в період з 25.07.1994 року по 03.07.2001 року та з 17.07.2001 року по 30.04.2016 року працював в органах державної податкової служби.

Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 25.07.1993 року позивач прийняв присягу державного службовця.

Пунктом 342.4 статті 342 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.

Статтею 344 ПК України встановлено, що пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених законом України "Про державну службу".

Тому, період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Відповідно до статті 343 ПК України посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються, зокрема, такі спеціальні звання: радник податкової та митної справи I рангу; радник податкової та митної справи II рангу; радник податкової та митної справи III рангу.

Отже, аналізуючи вищезазначені правові норми, суд вважає, що періоди роботи позивача в органах державної податкової служби з 25.07.1994 року по 03.07.2001 року та з 17.07.2001 року по 30.04.2016 року зараховується до стажу державної служби.

Таким чином, при умові зарахування до стажу державної служби позивача періоди роботи в органах державної податкової служби з 25.07.1994 року по 03.07.2001 року та з 17.07.2001 року по 30.04.2016 року, його стаж державної служби складає понад 10 років і дає право позивачу на призначення пенсії по інвалідності згідно із статтею 37 Закону №3723.

Суд встановив, що на час звернення позивача з заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію по інвалідності згідно з законом України "Про державну службу" існували всі умови, визначені статтею 37 Закону №3723-XII, необхідні для призначення йому пенсії по інвалідності, зокрема: стаж позивача, якому встановлена ІІ група інвалідності, на державній службі складає понад 10 років, перед зверненням за призначенням пенсії він працював на посаді, віднесеній до посад державних службовців.

Тому, відповідач безпідставно відмовив позивачу щодо призначення пенсії по інвалідності з дати звернення з 02.12.2020 року згідно зі статтею 37 Закону №3723-XII.

Враховуючи наведене, позовні вимоги ОСОБА_1 необхідно задовольнити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968200895496 від 03.12.2020 року щодо відмови ОСОБА_1 у переході з пенсії по інвалідності згідно з законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності 2-ї групи відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до статті 37 закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІ з 02 грудня 2020 року, в розмірі 60% суми заробітної плати зазначеної в довідках від 01.12.2020 № 203/Л/22-01-10-02-12 та №204/Л/22-01-10-02-12.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук