Рішення № 97210555, 27.05.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2021
Номер справи
520/7229/21
Номер документу
97210555
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

27 травня 2021 року № 520/7229/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" до Київського відділу державної виконавчої служби у м. Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради у Харківській області, про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Київського відділу державної виконавчої служби у м. Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), в якому просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову від 15.03.2021 року про відкриття виконавчого провадження №64801186 з примусового виконання постанови Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради від 19.07.2019 року № 111/1661/0/250-19-П.

Ухвалою судді від 30.04.2020 року позовну заяву було залишено без руху, надано позивачу термін - п`ять календарних днів з дня отримання копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви.

На виконання ухвали суду позивачем 12.05.2021 року подано квитанцію про сплату судового збору.

Ухвалою судді від 17.05.2021 відкрито спрощене позовне провадження у цій справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на адресу Приватного акціонерного товариства «Концерн АВЕК та Ко» (надалі за текстом — Позивач або Концерн) засобами поштового зв`язку 16.04.2021 року від Київського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Харків) (надалі за текстом - Київський ВДВС) надійшли: супровідний лист від 15.03.2021 року №27039 про направлення постанови про відкриття виконавчого провадження від 15.03.2021 року, постанова про відкриття виконавчого провадження №64801186 від 15.03.2021 року, винесена заступником начальника відділу Київського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) В`юнником Костянтином Сергійовичем з примусового виконання постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 111/1661/0/250-19-П, виданої 19.07.2019 року Інспекцією державного архітектурно- будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради. 22.04.2021 року представник Позивача на підставі статті 19 Закону України «Про виконавче провадження» ознайомився з матеріалами виконавчого провадження. З аналізу матеріалів виконавчого провадження вбачається, що виконавче провадження №64801186 було відкрито за виконавчим документом, строк пред`явлення якого вже закінчився.

Відповідач не погодився з позовними вимогами та направив до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що перевіркою відомостей Автоматизованої системи виконавчих проваджень Київського відділу державної виконавчої служби міста Харків Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) було встановлено, що на виконанні Київського відділу державної виконавчої служби у м.Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) перебуває виконавче провадження №64801186. Згідно доповідної записки документознавця 1-ї категорії відділу Прядун К.І. від 11.03.2021 при перевірці канцелярії були виявлені виконавчі документи, котрі не пройшли реєстрацію, а саме: дев`ять постанов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради про стягнення штрафів з Приватного акціонерного товариства «Концерн АВЕК та Ко». Постанова від 19.07.2019 року вважається поданою вчасно у зв`язку з тим, що була подана стягувачем до відділу 12.03.2020, про що свідчить відмітка канцелярії відділу на заяві про відкриття (екземпляр стягувана), а строк на пред`явлення даних постанов на виконання спливає 25.05.2020 року.

Третя особа, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради у Харківській області, - правом подання пояснень на адміністративний позов не скористалась.

Відповідно до ч.4 ст. 287 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ст. 229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

За результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання законодавства у сфері містобудівної діяльності Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради Харківської області було винесено Постанову від 19.07.2019 № 111/1661/0/25079-П про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності в розмірі 30105,00 грн.

За результатами судового оскарження вказаної постанови позивачем в задоволенні позову про скасування постанови – відмовлено.

Постанова про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради № 111/1661/0/250-19-П виданої 19.07.2019 року набрала законної сили 16.01.2020 року.

В матеріалах справи наявна заява Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради у Харківській області про відкриття виконавчого провадження від 12.03.2020.

Відповідачем надано до суду примірник вказаної заяви, який належить третій особі, на якому міститься відмітка про отримання канцелярією Київського відділу державної виконавчої служби у м. Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) вказаної заяви 12.03.2020.

Перевіркою відомостей Автоматизованої системи виконавчих проваджень Київським відділом державної виконавчої служби міста Харків Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) було встановлено, що на виконанні Київського відділу державної виконавчої служби у м.Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) перебуває виконавче провадження №64801186.

Згідно доповідної записки документознавця 1-ї категорії відділу Прядун К.І. від 11.03.2021 при перевірці канцелярії було виявлено виконавчі документи, котрі не пройшли реєстрацію, а саме: дев`ять постанов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради про стягнення штрафів з Приватного акціонерного товариства «Концерн АВЕК та Ко»

У зв`язку з виявленням зазначеного факту відповідачем було зареєстровано зазначену заяву 11.03.2021 та передано на виконання до заступника начальника відділу В`юнника Костянтина Сергійовича, яким після перевірки дотримання даними виконавчими документами вимог ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що стягувачем данні постанови було направлено на виконання 12.03.2020 року, тобто у встановлений законом тримісячний строк для пред`явлення виконавчих документів до виконання, у зв`язку з чим державним виконавцем було прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №64801186.

Вказану постанову позивачем отримано 16.04.21.

Позивач вважає, що виконавче провадження №64801186 було відкрито за виконавчим документом, строк пред`явлення якого вже сплинув, з огляду на що звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку правомірності прийняття спірної постанови, суд виходить з таких приписів діючого законодавства.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження», до рішень, що підлягають примусовому виконанню, віднесені виконавчі документи - це рішення інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» постанови про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, винесені посадовими особами, визначеними у частині другій статті 3 цього Закону, є виконавчими документами і підлягають виконанню в установленому законом порядку.

Згідно п. 1 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

За змістом п.26 Постанови КМ України від 06.04.1995 № 244 "Про затвердження Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності"(далі Порядок), постанова про накладення штрафу та постанова про закриття справи набирають законної сили після закінчення строку їх оскарження.

Відтак, у разі оскарження постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, набрання законної сили наступає з моменту набрання законної сили рішення суду, якою останню визнано законною.

Постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у сфері містобудівної діяльності № 111/1661/0/250-19-П від 19.07.2019 набрала законної сили 16.01.2020 у зв`язку з набранням законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 520/7570/19.

Відповідно до п.30 Порядку, у разі несплати штрафу в установлений строк уповноважена посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю надсилає другий примірник постанови про накладення штрафу до органу державної виконавчої служби для примусового виконання за адресою місцезнаходження (місця проживання, місця реєстрації), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, у встановленому законом порядку.

Згідно з п.31 Порядку, постанова про накладення штрафу є виконавчим документом і підлягає виконанню в установленому законом порядку з дня набрання нею законної сили. У разі оскарження постанови про накладення штрафу та належного повідомлення відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю про її оскарження така постанова направляється до органу державної виконавчої служби для примусового виконання після набрання законної сили відповідним рішенням суду, крім випадків скасування її судом.

З огляду на зазначені вище норми права, слід дійти висновку, що Постанова Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю №114/1664/0/250-19-П від 19.07.2019, як виконавчий документ, могла бути пред`явлена до примусового виконання протягом трьох місяців з моменту набрання законної сили, тобто до 16.04.2020 року.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, визначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо пропущено встановлений законом строк пред`явлення виконавчого документа до виконання.

Судом з матеріалів справи встановлено, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради Харківської області Постанову №114/1664/0/250-19-П від 19.07.2019 подано для примусового виконання 12.03.2020, тобто в межах тримісячного строку для пред`явлення виконавчого документу на виконання.

Факт несвоєчасної реєстрації відповідачем зазначеної заяви не спростовує своєчасну реалізацію права стягувача на пред`явлення виконавчого документу до виконання, а лише вказує на неналежне виконання обов`язків з реєстрації такої заяви відповідачем.

Відтак, факт несвоєчасної реєстрації відповідачем заяви про відкриття виконавчого провадження за Постановою №114/1664/0/250-19-П від 19.07.2019, поданої 12.03.2020, не доводить порушення прав позивача, оскільки строки подання виконавчого документу на виконання стягувачем дотримані, при цьому вказана обставина може свідчити про порушення прав стягувача на примусове виконання вказаної постанови протягом встановлених законом строків.

Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

З аналізу зазначеної норми КАС України вбачається, що захисту в порядку адміністративного судочинства підлягають виключно порушені рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень права або законні інтереси.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході судового розгляду позивачем не доведено, а судом не встановлено порушення постановою відповідача від 15.03.2021 про відкриття виконавчого провадження прав позивача.

Відповідно до ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 2 ст. 74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

З огляду на вказані нормативні приписи, доводи позовної заяви в частині посилання на дату засвідчення копії довіреності представника стягувача від 13.01.2020 № 08-21/64/2-20, суд не вважає достатніми та належними для доведення обґрунтованості заявленого позову, оскільки всі інші письмові докази, зібрані по справі (заява від 12.03.2020, доповідна записка від 11.03.21, копія примірника заяви стягувача з відміткою про її отримання), підтверджують дотримання стягувачем строку на пред`явлення Постанови до примусового виконання. Крім того, проставлення зазначеної дати є нерозбірливим в частині зазначення місяця.

Також доводи позову щодо відсутності номеру реєстрації вихідної кореспонденції на заяві стягувача не спростовують обставин своєчасного подання даної заяви до примусового виконання.

З огляду на зазначене, вказані доводи висновків суду не змінюють.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 271, 272, 287, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "КОНЦЕРН АВЕК ТА КО" – залишити без задоволення.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складення повного тексту судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 27 травня 2021 року.

Суддя Білова О.В.