
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1435/21
27 травня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій відповідача щодо повернення документів та зобов`язання направити документи позивача до Міністерства оборони України для прийняття рішення про призначення або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги.
В обґрунтування позову вказує, що йому встановлено 2 групу інвалідності, пов`язану з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії. Позивач звернувся з заявою до відповідача про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби. Листом Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 11/1/981 від 04.02.2021 повернуто без реалізації документи позивача.
Позивач посилається на положення статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 (далі Закон №2011-ХІІ), якою визначені умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю у разі встановлення інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного при виконанні обов`язків військової служби. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» (далі Порядок №975).
У пунктах 13-14 Порядку №975 передбачено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Також позивач посилається на пункт 10 постанови Кабінету Міністрів України № 671 від 26.11.2014 «Про затвердження Положення про Міністерство оборони України», відповідно до якого Міністр приймає рішення щодо розподілу бюджетних коштів, головним розпорядником яких є Міноборони.
З огляду на це ОСОБА_1 вважає, що саме до компетенції Міністерства оборони України віднесено прийняття рішення про призначення або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги.
Відповідачем не було надано висновок стосовно можливості виплати позивачу одноразової грошової допомоги до Міністерства оборони України, а отже будь-яке рішення з даного питання Міністерством оборони не приймалося.
Вважаючи протиправними дії Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо повернення документів для призначення грошової допомоги, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи суддею одноособово, призначено у справі судове засідання на 22.04.2021.
16.02.2021, у строк, встановлений судом, від відповідача до суду надійшов відзив на позов (а.с.36-37), відповідач позов не визнав, просить відмовити у його задоволенні. Відзив містить посилання на частину шосту статті 16-3 Закону №2011-ХІІ, пункти 11-13 Порядку № 975. Зокрема, пункт 11 Порядку № 975 містить вичерпний перелік документів, які необхідно подати для отримання одноразової грошової допомоги. Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
У пункті 11 Порядку № 975 серед документів, які заявнику необхідно подати для розгляду питання призначення допомоги, постанова відповідної Військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення зазначена окремо від документа про причини та обставини поранення, що свідчить про те, що це є два різні документа, які не можна ототожнювати і які не можуть замінювати один одного. Позивач надав лише постанову Військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювання без документа про причини та обставини порання.
Відповідач вказує, що подання до Міністерства оборони України відповідного рішення військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, яким встановлено, що отримані особою поранення, травма, контузія, захворювання, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, не виключає необхідності подання інших, зазначених у пункті 11 Порядку № 975, документів, що свідчать про причини та обставини поранення, травми, контузії та захворювання.
З огляду на заявницький характер відносин між особою, яка звертається за призначенням одноразової грошової допомоги, та Міністерством оборони України, обов`язок довести зазначені обставини шляхом подання до комісії Міністерства оборони України достовірних документів про причини і обставини одержання військовослужбовцем поранення (контузії, травми, каліцтва) покладено на заявника. Такий документ не обов`язково повинен мати форму акта про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування військової частини, або довідки командира військової частини, оскільки до уваги можуть бути взяті інші достовірні документи. Документами, що свідчать про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), зокрема про те, що поранення (контузія, травма, каліцтво) не пов`язане з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком учинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, можуть бути лише достовірні документи про причини і обставини одержання військовослужбовцем такого поранення. Такий висновок у аналогічних правовідносинах сформував Верховний Суд у постанові від 10.04.2019 у справі № 822/220/18.
Відповідач зазначив, що оскільки позивачем не надано необхідних документів, які передбачені Порядком, то і обов`язку направлення документів до Міністерства оборони України у нього не виникло і єдиним правильним вирішенням спірного питання з боку Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки було саме направлення матеріалів позивача на доопрацювання, тобто усунення виявленого недоліку. Лише після зібрання усіх необхідних документів суб`єкт владних повноважень зможе прийняти рішення, яке ґрунтуватиметься на повному та всебічному дослідженні всіх необхідних документів.
Відповідач вказує, що відповідно до абзацу 2 пункту 4.8 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністра оборони України №530 від 14.08.2014, якщо документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, немає, уповноважений орган письмово повідомляє заявника та в разі необхідності надає допомогу в їх оформленні - що відповідачем і було зроблено.
Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки просить відмовити у позові.
22.04.2021 ухвалою суду, постановленою у судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, розгляд справи відкладено до 27.04.2021.
27.04.2021 ухвалою суду, постановленою у судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати, оголошено перерву у розгляді справи до 06.05.2021 та витребувано у відповідача додаткові докази.
Ухвалою суду від 06.05.2021 розгляду справи відкладено на 27.05.2021 та зобов`язано відповідача Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надати суду усі матеріали, пов`язані з розглядом заяв ОСОБА_1 про виплату одноразової допомогу як особі з інвалідністю 2 групи (поранення та їх наслідки пов`язанні з виконанням обов`язків військової служби), копії таких заяв, крім тієї, яка подана, зокрема, заяви, по якій надана відповідь 04.02.2021, наслідки їх розгляду, а також розгляду заяви ОСОБА_1 від 04.05.2020 про направлення запиту у відповідні архівні установи для отримання інформації про причини та обставини його поранення. Крім того, надати суду детальні письмові пояснення, про які відповідач вказує у відзиві, про надання допомоги в оформленні документів для виплати позивачу одноразової допомоги та відповідні докази, що підтверджують такі обставини.
У судовому засіданні 27.04.2021 позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити. Також пояснили, що надати інші докази щодо обставин порання можливості немає. Для зібрання додаткової інформації позивач самостійно звертався до Міністерства оборони Російської Федерації ще у 2019 році, проте отримав відповідь про відсутність документів, що підтверджують його порання за час служби в Демократичній Республіці Афганістан. Також позивач звертався і до відповідача для подання ним запиту з метою отримання додаткової інформації щодо причин та обставин його порання, проте додаткову інформацію зібрати не вдалося.
Представник відповідача у судовому засіданні 27.04.2021 проти позову заперечив з мотивів, наведених у відзиві на позов, просив у задоволенні позову відмовити повністю.
25.05.2021 до суду надійшла від відповідача відповідь на заяву ОСОБА_1 від 04.05.2020 про направлення запиту у відповідні архівні установи для отримання інформації про причини та обставини його поранення та копія заяви позивача від 29.01.2021 про виплату одноразової грошової допомоги (а.с.61-64).
У судове засідання 27.05.2021 учасники справи не з`явилися, причини неприбуття суду не повідомили.
З огляду на те, що учасники справи надали пояснення у цій справі у судовому засіданні 27.04.2021, а також докази, на які посилалися у своїх заявах по суті, суд прийшов до переконання про можливість продовжити розгляд справи у порядку письмового провадження за відсутності учасників справи.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи письмовими доказами, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 17.08.2020 звернувся до військового комісара Тернопільського обласного військового комісаріату (правонаступником якого є Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки) з заявою встановленого зразка про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що є особою з інвалідністю 2 групи, поранення, контузія та їх наслідки пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країна, де велися бойові дії (а.с.49).
До заяви додано такі документи: виписка з акта огляду МСЕК, витяг з протоколу ВЛК, акт судово-медичного обстеження, копія, копія посвідчення учасника бойових дій, копія військового квитка, довідка про проходження військової служби, довідка-рахунок.
Оскільки документи не були направлені до Міністерства оборони України для прийняття відповідного рішення щодо виплати одноразової допомоги, то ОСОБА_1 29.01.2021 повторно звернувся до військового комісара Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою встановленого зразка про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що є особою з інвалідністю 2 групи, поранення, контузія та їх наслідки пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країна, де велися бойові дії (а.с.63).
До заяви додано такі документи: акт судово-медичного обстеження, витяг з протоколу ВЛК, копія військового квитка, довідка МСЕКу, копія посвідчення особи з інвалідністю 2 групи, копія паспорта та коду, довідка-рахунок.
Також судом встановлено, що відповідно до довідки Гусятинського районного військового комісаріату від 04.04.2018 за №90 ОСОБА_1 проходив строкову військову службу в Збройних Силах з 10.04.1979 по 07.05.1981 та військову службу в Демократичній Республіці Афганістан з 01.03.1980 по 07.05.1981 (а.с.16). Такі відомості підтверджуються і даними військового квитка НОМЕР_1 (а.с.14-15).
Згідно з відомостями акта судово-медичної обстеження № 769, проведеного лікарем судово-медичної експертизи Тернопільського обласного бюро судово-медичної експертизи рубці 30.04.2010, при судово-медичному обстеженні ОСОБА_1 у нього виявлені рубці (сліди загоєння ран) задньої поверхні шиї, кистей і лівої гомілки, які мають багаторічну давність і можуть бути наслідками загоєння вогнепальних осколкових поранень отриманих в термін і за обставин, на які вказав ОСОБА_1 , а саме отримані на початку липня 1980 року під час бойових дій на території Демократичної Республіки Афганістан (а.с.11-12).
Згідно витягу з протоколу № 186 від 16.06.2010 засідання Військово-лікарської комісії Західного регіону по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця, поранення ОСОБА_1 підтверджене даними судово-медичного обстеження №769 від 30.04.2010; поранення, контузія та їх наслідки, так, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії (а.с.13).
04.02.2021 Тернопільським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на заяву ОСОБА_1 направлено повідомлення про те, що його документи повертаються без реалізації, як такі, що прийняті безпідставно. У листі є посилання на пункт 11 Порядку №975, яким визначено перелік документів, які необхідно подати на розгляд комісії для призначення допомоги. Одним з таких документів є документ, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), зокрема про те, що поранення (контузія, травма, каліцтво) не пов`язане з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком учинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Копію такого документа заявником не подано. Акт судово-медичної експертизи не є документом, що свідчить про причину та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), оскільки складений судово-медичним експертом на підставі свідчень тільки заявника, в ньому не зазначено те, що воно не пов`язане з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком учинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження (а.с.17).
Не погоджуючись з такими діями відповідача щодо повернення документів для призначення одноразової грошової допомоги без їх направлення до Міністерства оборони України для розгляду та прийняття рішення по суті, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Дії відповідача як суб`єкта владних повноважень, що є предметом даного позову, підлягають оцінці судом на відповідність критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.
Частиною п`ятою статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII.
Частиною першою статті 16 Закону № 2011-XII передбачено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Стаття 16 Закону № 2011-XII визначає перелік осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги. Згідно з пунктом 6 частини другої статті 16 Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов`язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов`язаному або резервісту при виконанні обов`язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги встановлено статтею 16-3 Закону № 2011-XII.
Згідно з частиною другою статті 16-3 Закону № 2011-XII у випадках, передбачених підпунктами 4-9 пункту 2 статті 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов`язаним або резервістам.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (частина шоста статті 16-3 Закону № 2011-XII).
Частиною дев`ятою статті 16-3 Закону № 2011-XII передбачено, що Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст) врегульований Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.
Пунктом 3 Порядку №975 встановлено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії, а у разі повторного огляду та зміни групи інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії про первинне встановлення інвалідності; у разі встановлення ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Пунктом 11 Порядку №975 визначено, що військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи:
заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;
завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії:
постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;
документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), з даними про прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) особи і про реєстрацію місця проживання (за наявності);
документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, або особа, звільнена з військової служби, якому (якій) виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, подає уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - восьмому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.
Виходячи з норм пункту 10 Порядку №975, уповноважений орган - це орган за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста або уповноважений структурний підрозділ державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів.
Згідно з пунктом 12 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку (абзац перший пункту 13 Порядку №975).
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання (абзац другий пункту 13 Порядку №975).
Отже, на Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки як уповноважений орган покладено обов`язок у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів, отриманих від військовослужбовця прийняти і надіслати розпорядникові бюджетних коштів (Міноборони, іншому центральному органу виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами) висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги.
Відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» наказом Міністра оборони України №530 від 14.08.2014 було затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі Положення №530).
Абзацами першим-сьомим пункту 4.7 розділу IV цього Положення визначено таке.
У разі захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва) в період проходження військової служби військовослужбовець направляється на медичний огляд до ВЛК для визначення ступеня його придатності до військової служби та встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва) чи захворювання з виконанням обов`язків військової служби або з проходженням військової служби.
Рішення ВЛК про причинний зв`язок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва) військовослужбовця оформлюється свідоцтвом про хворобу, довідкою ВЛК, витягом з протоколу засідання ВЛК.
Після проходження ВЛК у разі звернення військовослужбовця (особи, звільненої з військової служби) лікарсько-консультативна комісія закладу охорони здоров`я оформляє необхідні документи на МСЕК для встановлення йому групи інвалідності та (або) відсотка втрати працездатності.
На військовослужбовців строкової військової служби, стосовно яких винесена постанова ВЛК з формулюванням: «Поранення (травма, контузія, каліцтво), одержане в результаті нещасного випадку, ТАК, пов`язане з проходженням військової служби», командир військової частини (військовий комісар) подає документи на МСЕК тільки в тому разі, якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) не пов`язане із вчиненням військовослужбовцем злочину чи адміністративного порушення та не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження.
У разі якщо особа має право на одержання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та на інші допомоги або компенсаційні виплати у зв`язку з ушкодженням здоров`я, які установлені іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за її вибором.
Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України командир військової частини.
Документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
Абзацами шістнадцятим-двадцять четвертим пункту 4.7 розділу IV Положення №530 визначено, що у разі настання інвалідності подаються такі документи:
висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю, який визнаний особою з інвалідністю (додаток 13);
заява про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 12);
копія довідки МСЕК про встановлення групи та причинного зв`язку інвалідності;
копії свідоцтва про хворобу, постанови чи довідки відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв`язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва);
витяг з наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини (для військовослужбовців строкової військової служби - копія військового квитка);
копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я, по батькові та місце реєстрації;
копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копія сторінки паспорта з такою відміткою);
копії довідки про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або копія акта про нещасний випадок (архівної довідки про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва)), або інші документи про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), зазначені в абзаці першому пункту 21.8 глави 21 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800, зокрема про те, що травма (поранення, контузія, каліцтво) не пов`язана з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження,- у разі встановлення інвалідності внаслідок отриманого поранення, травми, контузії або каліцтва.
В свою чергу пункт 21.8 глави 21 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800, передбачає, що при медичному огляді військовослужбовців, колишніх військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на збори, які одержали поранення (травму, контузію, каліцтво) до введення в дію Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 04.01.1994 № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.1994 за № 177/386, і не мають довідки, виданої військовою частиною, ВЛК можуть бути прийняті до уваги достовірні документи про причини і обставини одержання військовослужбовцем поранення (контузії, травми, каліцтва) (записи про первинне звернення по медичну допомогу із зазначенням обставин одержання поранення (травми), витяг із історії хвороби, матеріали службового розслідування, дізнання, досудового слідства за фактом поранення (травми) та інші медичні або військово-облікові документи).
Згідно з пунктом 4.8 розділу IV Положення №530 висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та військові комісаріати (ТЦКСП)), які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, подають до Департаменту фінансів Міністерства оборони України в 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів.
Якщо документи, необхідні для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, відсутні, уповноважені органи (військові частини, військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, установи, організації та військові комісаріати (ТЦКСП)), які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, надають заявникам допомогу в їх розшуку.
Пункт 4.9 розділу IV Положення №530 передбачає, що заява та документи, що до неї додаються, щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги, подані з порушенням вимог Порядку виплати допомоги, розглядаються уповноваженим органом (військовою частиною, військовим навчальним закладом, військовим навчальним підрозділом вищого навчального закладу, установою, організацією та військовим комісаріатом (ТЦКСП)), що здійснює оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
Судом встановлено, що подані позивачем документи були повернуті 04.02.2021 Тернопільським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки заявнику без реалізації через відсутність документа, що свідчать про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), зокрема про те, що поранення (контузія, травма, каліцтво) не пов`язане з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком учинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Повернення документів ОСОБА_1 мало місце неодноразово.
Разом з тим, позивач зазначає, що надати інші документи, крім тих, що вже неодноразово надавалися відповідачу не може через їх відсутність.
З метою зібрання додаткових документів, у тому числі тих, на які вказує відповідач, ОСОБА_1 звертався до архівної установи Міністерства оборони Російської Федерації. У відповідь на це звернення отримав лист з Федеральної державної казенної установи Філіалу (військово-медичних документів, м. Санкт-Петербург) Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації від 19.04.2019 про те, що в колекції історій хвороб воїнів-інтернаціоналістів Афганістана, які зберігаються в філіалі, історії хвороби ОСОБА_1 не має. В документах групової звітності поранених і хворих медроти в/ч пп 89933 (Файзабад ДРА), які надійшли на зберігання до філіалу не в повному обсязі, відомостей про ОСОБА_1 за період 1980 року також немає. Документи групової звітності поранених і хворих медпункту в/ч пп 82869 на зберігання у філіал не надходили (а.с.19).
Також 07.05.2020 у Тернопільському обласному військовому комісаріаті зареєстрована заява позивача від 04.05.2020, у якій заявник, виходячи з того, що пунктом 11 Порядку №975 передбачена необхідність подання документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, просив Тернопільський обласний військовий комісаріат направити запити у відповідні архіви для отримання інформації про причини та обставини його поранення (а.с.62). Крім того, у цій заяві ОСОБА_1 зазначив окремі відомості про себе та про період проходження служби в Демократичній Республіці Афганістан.
Судом встановлено, що на цю заяву відповідач надав відповідь про те, що для направлення запиту до архіву Міністерства оборони Російської Федерації стосовно отримання підтвердження про поранення заявника в період проходження військової служби необхідна певна вказана у листі інформація про особу заявника. Для направлення запиту до архіву Міністерства оборони Російської Федерації позивачу було рекомендовано звернутися у Гусятинський районний військовий комісаріат і з заявою та необхідними для запиту документами (а.с.64).
З цього приводу суд зазначає, що інформацію, яку просив вказати відповідач від заявника вже була ним вказана у заяві від 04.05.2020. Незважаючи на це, відповідач жодних дій у наданні допомоги у збиранні документів позивачу не надав. Наведені обставини спростовують твердження відповідача, викладене у відзиві на позов, про те, що ним надавалася допомога в зібранні і оформленні документів позивачу для отримання грошової допомоги.
Суд ще раз акцентує увагу на вимогах пункту 4.8 розділу IV Положення №530, які передбачають у разі відсутності документів, необхідних для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги, військові комісаріати, які здійснюють оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги, надають заявникам допомогу в їх розшуку.
Відповідач не надав допомогу у розшуку документів ОСОБА_1 ні за його заявами у призначенні грошової допомоги від 17.03.2020 та 29.01.2021, ні за окремою заявою позивача від 04.05.2020 щодо направлення запитів у відповідні архіви для отримання інформації про причини та обставини його поранення.
Також відповідач мав би взяти до уваги, що травма позивача мала місце у 1980 році і відповідно до Порядку №975 документами про причини та обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) можуть бути документи, зазначені в абзаці першому пункту 21.8 глави 21 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800, який визначає, що при медичному огляді військовослужбовців, колишніх військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на збори, які одержали поранення (травму, контузію, каліцтво) до введення в дію Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 04.01.1994 № 2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.1994 за № 177/386, і не мають довідки, виданої військовою частиною, ВЛК можуть бути прийняті до уваги достовірні документи про причини і обставини одержання військовослужбовцем поранення (контузії, травми, каліцтва) (записи про первинне звернення по медичну допомогу із зазначенням обставин одержання поранення (травми), витяг із історії хвороби, матеріали службового розслідування, дізнання, досудового слідства за фактом поранення (травми) та інші медичні або військово-облікові документи).
Відтак у спірних правовідносинах Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, якщо вважав, що документів поданих ОСОБА_1 для оформлення висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги та подання його до Департаменту фінансів Міністерства оборони України недостатньо, мав вжити заходів, визначених у пункті 4.8 розділу IV Положення №530, та надати позивачу допомогу в їх розшуку.
Якщо додаткових документів, що стосуються причин та обставин травми (поранення, контузії, каліцтва), можливості зібрати немає через їх відсутність у архівних установах, про що свідчить долучений позивачем лист Федеральної державної казенної установи Філіалу (військово-медичних документів, м. Санкт-Петербург) Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації від 19.04.2019, то відповідач мав би вчинити дії згідно з пунктом 4.8 розділу IV Положення №530 та підготувати висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги та подати його до Департаменту фінансів Міністерства оборони України в 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів.
Відповідач жодних дій, передбачених пунктом 4.8 розділу IV Положення №530, не вчинив та протиправно повернув позивачу документи стосовно виплати одноразової грошової допомоги без розгляду.
Встановлені судом обставини справи та наведені положення нормативно-правових актів свідчать про те, що відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені законами України, оскаржувані дії вчинені без дотриманням вимог частини другої статті 2 КАС України, а саме недобросовісно та нерозсудливо, у зв`язку із чим дії відповідача щодо повернення ОСОБА_1 документів стосовно виплати одноразової грошової допомоги слід визнати протиправними, позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.
З огляду на дії, які має вчинити військовий комісаріат відповідно до пункту 4.8 розділу IV Положення №530, суд вважає, що похідну позовну вимогу слід задовольнити частково шляхом зобов`язання Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повторно розглянути заяву ОСОБА_1 стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги з урахуванням висновків суду.
Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірність своїх дій щодо повернення позивачу без реалізації документів щодо можливості виплати йому одноразової грошової допомоги як особі з інвалідністю, враховуючи, що поранення, контузія та їх наслідки пов`язані з виконанням обов`язків військової служби. Разом з тим, суд вважає, що належним способом захисту буде зобов`язання відповідача повторно розглянуту заяву ОСОБА_1 , тому позовні вимоги слід задовольнити частково.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 72-77, 90, 241-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо повернення ОСОБА_1 документів стосовно виплати одноразової грошової допомоги.
Зобов`язати Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повторно розглянути заяву ОСОБА_1 стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги з урахуванням висновків суду.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд.
Позивач: ОСОБА_1 (село Личківці, Чортківський район, Тернопільська область, 48253, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).
Відповідач: Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вулиця Січових Стрільців, 2, місто Тернопіль, Тернопільська область, 46001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 07704709).
Повний текст рішення складено та підписано 27 травня 2021 року.
Суддя Чепенюк О.В.