Ухвала суду № 97208948, 25.05.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2021
Номер справи
320/1197/21
Номер документу
97208948
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

25 травня 2021 року м.Київ №320/1197/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження питання щодо залучення співвідповідачів в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Таращанської районної державної адміністрації Київської області, Таращанської міської ради Київської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Таращанської районної державної адміністрації Київської області, Таращанської міської ради Київської області, у якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Таращанської районної державної адміністрації Київської області, Таращанської міської ради Білоцерківського району Київської області щодо незабезпечення ОСОБА_2 , лікарським засобом Депакін - Хроно 500 мг, Топірамат 50 мг, починаючи з 01.01.2017;

- зобов`язати Таращанської районної державної адміністрації Київської області, Таращанської міської ради Білоцерківського району Київської області забезпечити ОСОБА_2 , лікарським засобом Депакін - Хроно 500 мг, Топірамат 50 мг.

Ухвалою суду від 08.02.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Ухвалою суду від 08.04.2021 було продовжено Таращанській міській раді Київської області строк для подання відзиву на позовну заяву ОСОБА_1 .

Розглянувши матеріали даної адміністративної справи, судом встановлено наступне.

За загальним правилом, саме позивач визначає відповідача по справі. Проте, пред`являючи позов, позивач може зазначити відповідачем особу, яка не є носієм спірного обов`язку, оскільки позивач та відповідач при зверненні до суду є лише передбачуваними суб`єктами спірних правовідносин і питання про їх належність до адміністративної справи вирішується лише на підставі застосування норм матеріального права та з урахуванням поданих доказів у справі.

Частинами третьою та четвертою статті 48 КАС України передбачено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.

У ході розгляду справи судом встановлено, що відповідно до вимог ч.2 ст. 15 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров`я" реалізацію державної політики у сфері охорони здоров`я в адміністративно-територіальних одиницях України здійснюють Рада міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації.

Згідно п.п. 3 п."б" ст. 32 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) забезпечення відповідно до законодавства пільгових категорій населення лікарськими засобами та виробами медичного призначення віднесено до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, яке є делегованим повноваженням.

Згідно ст.1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" делеговані повноваження - це повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад.

Водночас, відповідно до п. 3 Порядку забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 р. № 160, прийняття рішення щодо необхідності у забезпеченні, продовженні або припиненні забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та харчовими продуктами, що закуповуються за рахунок коштів:

- державного бюджету, а також інших джерел, не заборонених законодавством, у тому числі гуманітарної допомоги, здійснюється утвореною МОЗ комісією;

- місцевих бюджетів а також інших джерел, не заборонених законодавством, у тому числі гуманітарної допомоги - комісіями, утвореними обласними та Київською міською держадміністраціями.

Безперебійне і безоплатне забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та харчовими продуктами, закупленими за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, здійснюється в межах бюджетних призначень.

Забезпечення, продовження або припинення забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та харчовими продуктами здійснюється на підставі відповідного рішення однієї із зазначених у пункті 3 цього Порядку комісії після інформування нею громадянина про таке рішення та отримання його письмової згоди, а для дітей до 14 років та осіб, які в установленому порядку визнані судом недієздатними, - згоди їх законних представників.

Між тим, згідно п.8 Порядку №160 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) структурні підрозділи з питань охорони здоров`я обласних та Київської міської держадміністрацій ведуть облік лікарських засобів та харчових продуктів і щокварталу подають МОЗ звітну інформацію із зазначенням найменувань та кількості виданих лікарських засобів та харчових продуктів згідно з реєстром громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, у визначеному Міністерством порядку.

З огляду на викладене, суд зробив висновок, що з метою забезпечення всебічного та об`єктивного вирішення спору, необхідно залучити до участі у розгляді даної справи співвідповідачів - Київську обласну державну адміністрацію та Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.

Крім того, відповідно до частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно частини 2 статті 76 КАС України питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

В частині 3 статті 77 КАС України встановлено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Частинами 3, 5-8 статті 80 КАС України передбачено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.

У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Проаналізувавши наявні матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність витребування доказів у справі.

Керуючись статтями 80, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1.Залучити до участі у справі співвідповідачів - Київську обласну державну адміністрацію ( код ЄДРПОУ - 00022533; місцезнаходження: 03680, м. Київ-196, площа Лесі Українки, 1) та Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації ( код ЄДРПОУ - 03193459; місцезнаходження: 03680, м. Київ-196, площа Лесі Українки, 1).

2. Витребувати від Київської обласної державної адміністрації, Таращанської районної державної адміністрації, Таращанської міської ради:

- пояснення щодо здіснення Київською обласною державною адміністрацією, Таращанською районною державною адміністрацією, Таращанською міською радою безперебійного і безоплатного забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та харчовими продуктами, закупленими за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів у період 2017-2020 років ;

- обласні, міські, районні цільові програми та заходи щодо забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання у 2017 - 2021 роках;

- звіти про результати виконання зазначених програм та заходів;

- рішення щодо необхідності у забезпеченні, продовженні або припиненні забезпечення ОСОБА_2 , який страждає на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та харчовими продуктами, що закуповуються за рахунок коштів, прийняте комісією, утвореною Київською обласною державною адміністрацією у відповідності до вимог п.3 Порядку забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання № 160.

3. Витребувати від Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації:

- пояснення та докази щодо здійснення у 2017-2020 роках наступних заходів: створення та ведення реєстру громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання; проведення обрахунків потреб в лікарських засобах та харчових продуктах для спеціального дієтичного споживання громадянами, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання; передбачення видатків на забезпечення громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, лікарськими засобами та харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання в місцевих бюджетах з урахуванням фінансових можливостей бюджетів.

- відомостей про наявність ОСОБА_2 у реєстру громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання;

- доказів забезпечення сина позивачки - ОСОБА_2 лікарськими засобами та відповідними харчовими продуктами для спеціального дієтичного споживання у 2017 - 2020 роках або зазначення підстав для не здійснення цього.

4. Витребувані документи надіслати до суду або подати до канцелярії суду протягом п`яти днів з дати отримання копії цієї ухвали.

5. Попередити Київську обласну державну адміністрацію, Таращанську районну державну адміністрацію, Таращанську міську раду, Департамент соціального захисту населення Київської області, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені статтями 147, 149 Кодексу адміністративного судочинства України.

2.Направити на адресу Київської обласної державної адміністрації та Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації копію позову з додатками.

3.Запропонувати Київській обласній державній адміністрації та Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали суду подати до суду відзив на позовну заяву та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Роз`яснити, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

4. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам).

Ухвала набирає законної сили згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.

Суддя Лисенко В.І.