
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 травня 2021 року м.Київ №320/3035/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області , у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м.Київ, вул.Ярославська,40, код ЄДРПОУ 22933548), викладене в рішенні № 1000- 0307-8/95799 від 01.12.2020 за результатами заяви №19236/Г-1000-20 від 30.11.2020 про відмову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років, ОСОБА_1 , без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 86% від суми місячної заробітної плати, яка визначена у довідці прокуратури Київської області від 26.03.2020 року №18ф-187, без обмежень її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м.Київ, вул.Ярославська,40, код ЄДРПОУ 22933548) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією разово та однією сумою з урахуванням довідки прокуратури Київської області від 26.03.2020 №18ф-187 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
Позов мотивовано протиправністю відмови відповідача у перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки прокуратури Київської області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії №18ф-187 від 26.03.2020, з огляду на прийняття Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, яким визнано неконституційними ряд положень статті 86 Закону України «Про прокуратуру» у редакції 2014 року із змінами, які обмежували право на перерахунок пенсії прокурорсько-слідчим працівникам за Законом України «Про прокуратуру» у редакції 1991 року. Зазначив, що 31 травня 2012 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №505 "Про упорядкування структури та умови оплати праці працівників органів прокуратури", в яку в подальшому вносились зміни щодо підвищення посадових окладів та інших складових заробітної плати, зокрема, постановою №657 від 30.08.2017 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала чинності 06.09.2017 (опублікована в газеті "Урядовий кур`єр" від 06.09.2017 №165), якою збільшені розміри посадових окладів та надбавки до посадових окладів за класні чини, внаслідок чого, як вважає позивач, виникли підстави для перерахунку його пенсії.
У зв`язку з цим та з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 позивач у листопаді 2020 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з письмовою заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Київської області від 26.03.2020 № 18ф-187 зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за нормами чинними на 06.09.2017 за посадою Іванківського міжрайонного прокурора Київської області, яка прирівнюється до посади керівника місцевої прокуратури.
Проте, за результатами розгляду вказаного звернення відповідачем було відмовлено позивачеві у перерахунку пенсії.
Вважаючи, що рішення пенсійного органу щодо відмови у перерахунку йому пенсії є незаконним та таким, що грубо порушує конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, позивач просив позовні вимоги задовольнити повністю.
Окрім того, позивач звернув увагу на те, що його право на пенсію у розмірі 71% від чинної заробітної плати за відповідною посадою встановлено постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 22.11.2016 у справі №369/9087/16-а, яка набрала законної сили 07.02.2017. Однак, на думку позивача його пенсія має бути перерахована у розмірі 86 % від розміру місячної заробітної плати на підставі ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», без обмеження її граничним розміром.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому він проти позову заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог, у зв`язку з цим зазначає, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахування пенсії, питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури визначались вже згідно положень нового Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ, тому наявність у позивача права на перерахування пенсії має вирішуватись у відповідності до приписів чинної статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ. Згідно з ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому, на час звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України нормативно-правовий акт, яким визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, прийнято не було. Щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Київської області від 26.03.2020 про розмір заробітної плати за нормами чинними станом на 06.09.2017 у розмірі 86 % грошового забезпечення без обмеження граничним розміром зазначає, що позивач не працює в органах прокуратури з 18.08.1997, а отже після 13.12.2019 його не було призначено на нову посаду, в нього не збільшилася вислуга, не присвоєно почесного звання або наукового ступеня, не збільшено розміру складових заробітної плати в порядку, передбаченому частинами 2, 3, 4 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014, ним не відпрацьовано два роки в органах прокуратури з дати винесення Конституційним Судом України рішення №7-р (ІІ)/2019. Крім того, відповідачем наголошено на правомірності обмеження максимального розміру пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, оскільки таке обмеження передбачено статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 , код РНОКПП - НОМЕР_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту позивача серії НОМЕР_2 , виданим Іванківським РВ ГУ МВС України в Київській області 25.09.1997 (а.с.13-15).
Позивач має статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорії 1) та інвалідність ІІ групи (а.с. 16).
Позивач з 1997 року перебуває на обліку в Пенсійному фонді, та станом на 01.12.2020, отримує пенсію за вислугу років у розмірі 71% від середнього заробітку, додаткову пенсію інвалідам ІІ групи з числа потерпілих ЧАЕС, підвищення дітям війни заробітної плати, (а.с. 47, 203-204).
Вказана пенсія призначена позивачеві відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII в редакції закону, яка діяла на час призначення йому пенсії.
Відповідно до відомостей розпоряджень Києво-Святошинського районного управління Пенсійного фонду України у Київській області пенсію позивачеві було обраховано з розрахунку 63 % від середнього заробітку (а.с. 45, 46, 47, 86).
Розпорядженням №136714 від 01.04.2004 розмір пенсії позивача був перерахований з урахуванням збільшення вислуги у позивача та становив 69% від середнього заробітку (а.с. 98, 99).
Розпорядженням №136714 від 21.03.2006 розмір пенсії позивача був перерахований з урахуванням збільшення вислуги у позивача та становив 71% від середнього заробітку (а.с. 108, 115).
Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 22.11.2016 у справі №369/9087/16-а, яка набрала законної сили 07.02.2017, зобов`язано Пенсійний фонд перерахувати позивачеві пенсію у розмірі 71% від суми щомісячного заробітку, починаючи з 02.02.2016 на підставі довідки прокуратури Київської області від 02.08.2016 №18 ф-320 на підставі вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням розміру раніше проведених виплат (а.с. 182-186, 188-192).
На підставі зазначеного рішення суду, позивачеві був здійснений перерахунок пенсії у розмірі 71% від суми щомісячного заробітку, починаючи з 02.02.2016 на підставі довідки прокуратури Київської області від 02.08.2016 №18 ф-320 (а.с. 193).
Прокуратурою Київської області від 26.03.2020 №18ф-187 позивачеві було видано довідку від 26.03.2020 № 18ф-187 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій (а.с. 208)
Вказана довідка прокуратури Київської області була видана позивачеві відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та постанови КМУ від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» про розмір заробітної плати за нормами чинними на 06.09.2017 за відповідною (прирівняною) посадою керівника місцевої прокуратури, яка становить всього 37453,32 грн.
24.11.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років згідно довідки прокуратури Київської області від 26.03.2020 №18ф-187 про заробітну плату (а.с. 206-207).
Проте, листом від 01.12.2020 №1000-0307-8/95799 Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повідомило позивача про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років з посиланням на п. 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 №1155. У вказаному листі зазначено, що пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру" (а.с.23-24).
Вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду у Київській області про відмову в перерахунку пенсії за вислугою років протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Базовим (рамковим) нормативно-правовим актом, який визначає права, принципи, підстави, механізм та умови призначення, перерахунку і виплати пенсії за вислугу років працівникам органів прокуратури був і є Закон України «Про прокуратуру»: до 15 липня 2015 року - Закон № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ), з цієї дати - Закон України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ).
Умови пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури до 15 липня 2015 року визначалися статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, на час призначення пенсії позивачеві), яким передбачалось, що працівники прокуратури, яким присвоєно класні чини, із стажем роботи в органах прокуратури 20 років і більше мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років. Питання щодо перерахунку пенсій у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачеві, врегульовано не було.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" від 12.07.2001 № 2663-ІІІ, до статті 50-1 внесені зміни, якими встановлювалось наступне (серед іншого):
Прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Надалі 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, після 01 січня 2015 року повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури законодавець делегував Кабінету Міністрів України.
15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ, згідно з підпунктом 1 пункту 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, Закон № 1789-ХІІ, крім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.
Частиною 20 статті 86 Закону № 1697-VІІ передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Норми щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону-1798, містилися у частинах 13, 18 статті 50-1 цього Закону, отже з набранням чинності Законом-1697 ці положення статті 50-1 втратили чинність.
Щодо правового регулювання перерахунку пенсії за Законом-1697, слід зазначити, що згідно ч. 13 ст. 86 цього Закону пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Згідно з ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII (в редакції Закону України від 24 грудня 2014 року № 76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 положення ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
У пункті 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, відповідні положення Закону №1697-VII втратили чинність 13.12.2019.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 97 Закону України "Про Конституційний Суд України" передбачено, що Суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.
Конституційний Суд України у п. 3 резолютивної частини рішення №7-р(ІІ)/2019 установив такий порядок його виконання: частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення (з 13 грудня 2019 року); частина 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Таким чином, з 13.12.2019, тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України Рішення №7-р(ІІ)/2019, у Законі України "Про прокуратуру" №1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України. При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури з 13.12.2019 є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників.
З огляду на наведені положення законодавства, реалізація позивачем наявного у нього права на перерахунок раніше призначеної йому пенсії за вислугою років має бути здійснена відповідачем за дотримання таких вимог, як звернення до управління пенсійного фонду з відповідною заявою встановленого зразка та подання документів, підтверджуючими розмір заробітної плати за відповідною посадою.
Таким чином, суд робить висновок, що звернення позивача до пенсійного органу про перерахунок пенсії з довідкою прокуратури Київської області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами чинними на 06.09.2017, є підставою для перерахунку пенсії позивача.
Суд вважає безпідставними твердження відповідача про те, що підставою для перерахунку пенсії є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019, оскільки з 13.12.2019 на підставі рішення Конституційного Суду України позивач набув право на перерахунок пенсії за умови підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорських працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури. Станом на 13.12.2019 розмір заробітної плати працюючого працівника прокуратури підвищився, порівняно з заробітною платою, яка виплачувалася позивачу станом на час виходу на пенсію, у зв`язку із чим, наявні підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі наданої довідки прокуратури Київської області.
Суд наголошує, що протягом усього періоду дії норми ст.86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати.
Верховний Суд у постанові від 24.04.2019 (справа №826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на Уряд.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.
Суд наголошує, що реалізація такого права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.
Таким чином, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі постанови КМУ №657 та відповідно до рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019, позивач набув право на перерахунок пенсії, починаючи з 13.12.2019 на підставі довідки прокуратури Київської області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами чинними на 06.09.2017.
Крім того, суд звертає увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування.
Вказані висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду, що наведена у рішенні від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20.
Відповідно до ч. 5 ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року №1402-VIII висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Суд підкреслює, що розгляд Верховним Судом типової справи та винесення зразкового рішення впливає не тільки на вирішення конкретного спору, а й на визначенні кола правовідносин, на яке розповсюджуються зроблені Верховним Судом висновки.
Приписами ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено суду правомірність відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача за вислугою років відповідно до рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 на підставі довідки прокуратури Київської області від 26.03.2020 № 18ф-187.
Водночас, суд вважає такими, що не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розрахунку 86% місячного заробітку без обмеження максимального розміру пенсії, з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
«Ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату, винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Суд зазначає, що ключовим правовим питанням у даній справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.
З огляду на зазначене, питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Також, суд звертає увагу, що у зверненні до пенсійного органу і у відповіді Пенсійного органу не вказано про відсотковий розмір пенсії за вислугу років чи про обмеження пенсії позивача максимальним розміром. Суд наголошує, що предметом спірних правовідносин є право позивача на перерахунок пенсії, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019. А отже, суд не приймає до уваги доводи учасників справи, що виходять за межі наданих обґрунтувань відмови пенсійного органу у перерахунку пенсії позивача.
Суд наголошує, що спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у даній справі до суду не існувало. При цьому, відповідач наразі не приймав рішення щодо перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду в даній справі, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині, при здійсненні такого перерахунку, будуть порушені.
Слід зазначити, що судовому захисту підлягають виключно порушені права та інтереси позивача, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, а тому такі позовні вимоги не підлягають задоволенню, як такі, що заявлені передчасно.
Аналогічна правова позиція викладена у постанова Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021.
Як наслідок, суд вказує про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, оформлене листом від 01.12.2020 №1000-0307-8/95799 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років за результатом розгляду заяви позивача від 30.11.2020 за вхідним №19236/Г-1000-20 та про необхідність зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі вищезазначеної довідки з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Разом з тим, позовна вимога про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією разово та однією сумою, з урахуванням довідки прокуратури Київської області від 26.03.2020 №18ф-187 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, не є належним способом захисту прав та охоронюваних законом інтересів позивача, з огляду на те, що вказана вимога, у першу чергу, спрямована на встановлення способу та порядку виконання рішення, що не передбачено положеннями Кодексу адміністративного судочинства України.
Верховенство права є найважливішим принципом правової держави. Змістом цього принципу є пріоритет (тобто верховенство) людини, її прав та свобод, які визнаються найвищою соціальною цінністю в Україні. Цей принцип закріплено у ст. 3 Конституції України.
Окрім того, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Як зазначено в п. 4.1 Рішення Конституційного суду України від 02.11.2004 №15-рп/2004 суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує захист гарантованих Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях визначив окремі ознаки принципу верховенства права у розбудові національних систем правосуддя та здійсненні судочинства, яких мають дотримуватись держави - члени Ради Європи, що підписали Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Суд бере до уваги правову позицію, яка висвітлена в п. 9 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 30.01.2003 №3-рп/2003, а саме: «Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13)».
Також, суд бере до уваги правову позицію Європейського суду з прав людини, яка викладена в справі «Пономарьов проти України» (пункт 40 мотивувальної частини рішення від 3 квітня 2008 року), в якому Суд наголосив, що «право на справедливий судовий розгляд», яке гарантовано п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, має розумітися у світлі преамбули Конвенції, у відповідній частині якої зазначено, що верховенство права є спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з фундаментальних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, який передбачає повагу до принципу res judicata - принципу остаточності рішень суду.
У справі «Сокуренко і Стригун проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що «стаття 6 Конвенції не зобов`язує держав - учасників Конвенції створювати апеляційні чи касаційні суди. Однак там, де такі суди існують, необхідно дотримуватись гарантій, визначених у статті 6» (пункт 22 мотивувальної частини рішення від 20 липня 2006 року).
З вказаних підстав суд задовольняє позов частково.
Відповідно до ч.4 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати не підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м.Київ, вул.Ярославська,40, код ЄДРПОУ 22933548), викладене в листі від 01.12.2020 №1000-0307-8/95799 за результатами заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) №19236/Г- 1000-20 від 30.11.2020 про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м.Київ, вул.Ярославська,40, код ЄДРПОУ 22933548) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії за вислугою років з 13.12.2019 на підставі довідки прокуратури Київської області від 26.03.2020 №18ф-187, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лисенко В.І.