
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" травня 2021 р. справа № 300/1794/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області, Державної казначейської служби України про визнання неправомірними дії, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
21.04.2021 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області (далі - відповідач, орган Національної поліції), Державної казначейської служби України (далі - відповідач, орган Казначейської служби) з позовними вимогами про визнання неправомірними дії Головного управління Національної Поліції України в Івано-Франківській області та заступника начальника - начальника слідчого Управління ГУ НП України в Івано-Франківській області Максимів Ігор Миколайович щодо відмови надати копію листа, якого направило до ДБР м. Львів Слідче Управління (СУ) ГУНП України в Івано-Франківській області на заяву від 01 вересня 2020 року до Територіального Державного Бюро Розслідувань розташованого в м. Львів згідно листа від 02.09.2020 року № Г-5081-1203-2-20 ДБР м. Львів і заподіянню моральної шкоди; зобов`язання Головне Управління Національної Поліції України в Івано- Франківській області надати копію листа, якого направило до ДБР м. Львів Слідче Управління ГУНП України в Івано-Франківській області на ЗАЯВУ від 01 вересня 2020 року до Територіального Державного Бюро Розслідувань розташованого в м. Львів згідно листа від 02.09.2020 року № Г-5081-1203-2-20 ДБР м. Львів; стягнення із Державного бюджету України шляхом безспірного списання коштів з Єдиного казначейського рахунку Державного бюджету України через Державну казначейську службу України моральну шкоду в розмірі 300 000 гривень.
26.04.2021 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головне управління Національної поліції України в Івано-Франківській області в порушення норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» не надало копію листа, направленого Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові на заяву позивача від 01.09.2020, у зв`язку з чим просить визнати такі дії неправомірними та зобов`язати Головне Управління Національної Поліції України в Івано- Франківській області надати копію цього листа та стягнути моральну шкоду в розмірі 300 000 гривень.
Відзиви відповідачів на позовну заяву викладено із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідачі не погоджуються, із посиланням на відповідні норми права та твердження.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
01.09.2020 ОСОБА_1 звернувся до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові із заявою про відкриття кримінального провадження згідно частини 1 статті 364 Кримінального кодексу України (а. с. 43 - 47).
Відповідно до листа Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові листом за № Г-5081/12-03/2-20 від 02.09.2020 заяву позивача щодо можливих протиправних дій посадових осіб Коломийського та Снятинського ВП ГУНП у Івано-Франківській області скеровано до Слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області для проведення службової перевірки (а. с. 50).
Головним управлінням Національної поліції України в Івано-Франківській області, на запит позивача від 22.02.2021, направлено позивачу листа за № 2858/108/24/02-2021 від 26.02.2021 з роз`ясненнями про те, що за його зверненням від 01.09.2020 проведено службове розслідування, за результатами якого підготовлено відповідний висновок. Положенням про порядок роботи зі зверненнями громадян і організації їх особистого прийому в системі Міністерства внутрішніх справ України передбачено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до апарату МВС, закладів, установ, підприємств, що належать до сфери управління МВС, має права, визначені статтею 18 Закону України «Про звернення громадян», згідно якої позивач має право ознайомитися з матеріалами службового розслідування з урахуванням вимог Закону України «Про захист персональних даних», у робочий час, у приміщенні Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області (а. с. 54 - 55).
Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про доступ до публічної інформації» метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб`єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до частин 1, 2 статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом (частина 1). Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом (частина 2).
Єдиний порядок приймання, реєстрації, розгляду, узагальнення та аналізу звернень громадян в апараті МВС, закладах, установах і підприємствах, що належать до сфери управління МВС встановлює Положення про порядок роботи зі зверненнями громадян і організації їх особистого прийому в системі Міністерства внутрішніх справ України, затверджене Наказом Міністерства внутрішніх справ України за № 1177 від 10.10.2004, а також визначає порядок контролю за його дотриманням (далі - Положення).
Це Положення розроблено відповідно до Конституції України, Законів України "Про звернення громадян", "Про статус народного депутата", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про інформацію" (зі змінами і доповненнями), Указу Президента України від 07 лютого 2008 року № 109 "Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування", постанови Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242 "Про затвердження Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади".
Відповідно до пункту 1.3 глави 1 Положення громадяни України мають право звернутися до апарату МВС, закладів, установ, підприємств, що належать до сфери управління МВС, їх керівників із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявами або клопотаннями про реалізацію своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів, а також зі скаргами про їх порушення.
Відповідно до пункту 2.1 глави 2 Положення письмові звернення громадян, оформлені належним чином і подані в установленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю, реєстрації та первинному розгляду з метою визначення їх належності до компетенції апарату МВС, закладів, установ, підприємств, що належать до сфери управління МВС та призначення за ними конкретного виконавця.
У разі якщо у зверненні, яке надійшло до МВС, закладів, установ, підприємств, що належать до сфери управління МВС, міститься інформація про кримінальні правопорушення, що вчинені або готуються, таке звернення невідкладно надсилається за належністю до відповідного органу досудового розслідування для реєстрації, проведення досудового розслідування та прийняття рішення згідно з вимогами кримінального процесуального законодавства.
Згідно з пунктом 4.5 глави 4 Положення громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до апарату МВС, закладів, установ, підприємств, що належать до сфери управління МВС, має права, визначені статтею 18 Закону України "Про звернення громадян".
Відповідно до статті 18 Закону України «Про звернення громадян» громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно з статтею 2 Закону України «Про звернення громадян» законодавство України про звернення громадян включає цей Закон та інші акти законодавства, що видаються відповідно до Конституції України та цього Закону.
Відповідно до статті 3 цього Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
З обґрунтувань заявлених вимог та зі змісту долучених матеріалів справи, встановлено, що предметом спору є відмова Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області у наданні позивачу копії листа за № 17214/108/24/02-2020 від 19.10.2020, направленого Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, на заяву позивача від 01.09.2020.
У відзиві на позовну заяву Головне управління Національної поліції України в Івано-Франківській області вказує на те, що про результати звернення ОСОБА_1 від 01.09.2020 Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області поінформовано позивача та Територіальне управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові листом за № 17214/108/24/02-2020 від 19.10.2020. Однак, доказів на підтвердження вказаних обставин відповідач суду не надав.
Як наслідок, відсутність доказів направлення позивачу листа Слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області за № 17214/108/24/02-2020 від 19.10.2020, свідчить про порушення прав позивача на отримання затребуваної ним інформації.
Таким чином, є протиправною відмова Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області у наданні позивачу листа Слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області за № 17214/108/24/02-2020 від 19.10.2020. Для захисту та відновлення прав позивача необхідно зобов`язати Головне управління Національної поліції України в Івано-Франківській області надати позивачу листа Слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області за № 17214/108/24/02-2020 від 19.10.2020, а позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.
Вимоги про стягнення моральної шкоди задоволенню не підлягають, оскільки, моральну шкоду розуміють як втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Відповідно до частини 1 статті 1167 Цивільного кодексу України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, тобто заподіяна моральна шкода відшкодовується тій фізичній чи юридичній особі, права якої були безпосередньо порушені протиправними діями (бездіяльністю) інших осіб.
При відшкодуванні моральної шкоди необхідно з`ясовувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних страждань, а також в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та чим він при цьому керується, обов`язковому з`ясуванню підлягає наявність такої шкоди.
Позивачем не доведено факту заподіяння моральної шкоди, а судом не встановлено підстав для задоволення вимог про відшкодування шкоди, наявності самої шкоди, її розміру.
Враховуючи вище викладене, суд робить висновок, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області у наданні ОСОБА_1 копії листа Слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області за № 17214/108/24/02-2020 від 19.10.2020.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції України в Івано-Франківській області (вулиця Академіка Сахарова, будинок 15, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 40108798) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) копії листа Слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області за № 17214/108/24/02-2020 від 19.10.2020.
В задоволенні решти позовних вимог та до другого відповідача відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Остап`юк С.В.