
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 травня 2021 р. Справа№200/2465/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бєломєстнова О.Ю.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
09.03.2021 року позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42169323, місцезнаходження: Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, 13), у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати з 18.04.2020 року по 30.09.2020 року включно пенсії за віком ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на загальну суму 16136,24 грн. за період з 18.04.2020 року по 30.09.2020 року.
В обґрунтування позову зазначив, що він є внутрішньо переміщеною особою. 15.04.2020 року він звернувся до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії. Проте, рішенням від 24.04.2020 року № 2414 йому було відмовлено в призначенні пенсії, оскільки до заяви надані скан-копії документів, які зроблено з ксерокопій, а не з оригіналів. Після його повторного звернення до відповідача, рішенням від 04.05.2020 року № 2462 йому відмовлено в призначенні пенсії через не зарахування до страхового стажу:
періоду навчання з 01.09.1979 року по 28.06.1986 року, оскільки зазначене в копії диплома прізвище не співпадає з даними паспорта;
періоду роботи згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 30.06.1978 року, оскільки на титульному аркуші трудової книжки дата народження зазначена не повністю, відсутні число та місяць народження;
надано копію паспорта, в якому відсутнє його фото в 45 років.
Він втретє звернувся до відповідача з відповідною заявою, однак рішенням від 17.07.2020 року № 4218 йому відмовлено в призначенні пенсії через не зарахування до страхового стажу певних періодів роботи.
Після наступного звернення до відповідача йому призначено пенсію за віком з 01.10.2020 року у розмірі 3153,91 грн. щомісячно, а не з 18.04.2020 року. Вважає, що його безпідставно позбавлено законного права на отримання пенсії за віком за період з 18.04.2020 року по 30.09.2020 року на загальну суму 16 136,24 грн. У зв`язку з наведеним він звернувся до відповідача з відповідною скаргою від 01.12.2020 року, за результатами розгляду якої листом від 24.12.2020 року йому було відмовлено у задоволенні вимог. Вважає, що бездіяльність відповідача з не виплати пенсії з 17.04.2020 року по 30.09.2020 року включно є протиправними та такими, що порушують його права та законні інтереси. Зазначене відбулося без достатніх правових підстав та не у спосіб, передбачений законами, та в контексті положень ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод мало місце незаконне втручання у його право власності.
Ухвалою суду від 15.03.2021 року було відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
31.03.2021 року відповідач засобами електронного зв`язку надав відзив, з якого слідує, що позивач перебуває на обліку в Покровському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію за віком, призначеній відповідно до ст.26 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», як внутрішньо переміщена особа. Пенсія позивачу призначена з 01.10.2020 року.
ОСОБА_1 чотири рази звертався до управління із заявами щодо призначення пенсії відповідно до ст.26 вказаного Закону, а саме:
перше звернення - заява від 23.04.2020 року, зареєстрована за № 2414;
друге звернення - заява від 27.04.2020 року, зареєстрована за № 2462;
третє звернення - заява від 15.07.2020 року, зареєстрована за № 4218;
четверте звернення - заява від 21.10.2020 року, зареєстрована за № 6423.
На перші три заяви позивача Покровським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області були прийняті рішення про відмову у призначенні пенсії.
Відповідно до ч.3 ст.44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зокрема, при прийманні документів, орган, що призначає пенсію, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Оскільки повний пакет документів, необхідних для призначення пенсії, позивач надав 21.10.2020 року правові підстави для повернення на первинну дату звернення (23.04.2020 року) відсутні - до оформлення документів відбулося з перевищенням тримісячного строку з дня подання заяви.
У зв`язку з наведеним просить суд відмовити у повному обсязі у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
16.04.2021 року позивач через відділ діловодства та документообігу суду надав відповідь на відзив, з якого додатково слідує, що відповідачем у рішеннях № 2462 від 04.05.2020 року та № 4218 від 17.07.2020 року, що і підтверджується наданим відзивом на позовну заяву, визначено, що підставою для відмови йому у призначенні пенсії є відсутність необхідного страхового стажу 27 років. При цьому, під час першого його звернення до відповідача у квітні 2020 року, так із наступних звернень для підтвердження стажу було надано оригінали трудових книжок зі змісту яких випливає, що станом на дату досягнення ним пенсійного віку загальний трудовий стаж складав не менше 35,5 років. Однак, відповідач зміст вказаних трудових книжок при прийнятті рішень 04.05.2020 року та 17.07.2020 року безпідставно не врахував, а ті ж самі трудові книжки під час прийняття рішення 21.10.2020 року вже ним враховані і визнані підставою для підтвердження наявності необхідного стажу, що свідчить про суперечливість та не послідовність дій та рішень відповідача.
З 30.04.2021 року по 17.05.2021 року включно суддя Бєломєстнов О.Ю. перебував у відпустці, справа розглядається після виходу судді з відпустки.
Дослідивши подані сторонами документи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) є громадянином України та внутрішньо переміщеною особою. Зазначене підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 , виданим 26.03.2010 року, та довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 29.05.2018 року № 0000546247.
Відповідач - Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42169323) є суб`єктом владних повноважень, основним завданням якого згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є забезпечення своєчасно і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.
Судом встановлено, що 23.04.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою №2414 про призначення пенсії за віком згідно ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058).
Рішенням відповідача № 2414 від 24.04.2020 року позивачу відмовлено в призначенні вказаної пенсії, оскільки заявником до заяви надані скан-копії документів, які зроблено з ксерокопій, а не з оригіналів.
27.04.2020 року позивач вдруге звернувся до відповідача із заявою №2462 про призначення пенсії згідно ст.26 Закону № 1058.
Рішенням відповідача №2462 від 04.05.2020 року позивачу відмовлено в призначенні вказаної пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 27 років та наданням паспорту, в якому відсутнє фото в 45 років. Крім того, зазначено, що в разі подання додаткових документів у трьохмісячний термін, днем звернення буде вважатися день прийняття заяви.
15.07.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою №4218 про призначення пенсії відповідно до ст.26 Закону № 1058.
Рішенням відповідача від 17.07.2020 року позивачу відмовлено в призначенні вказаної пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 27 років. Крім того, зазначено, що в разі подання додаткових документів у трьохмісячний термін, днем звернення буде вважатися день прийняття заяви, а саме 23.04.2020 року.
Судом встановлено, що 21.10.2020 року було зареєстровано заяву ОСОБА_1 № 6423 про призначення пенсії за віком. До заяви були надані довідки № 233 від 22.09.2020 року (переклад з грузинської на українську виконала перекладач Логвінова Г.М. 21.10.2020), видану ООО "Амбулаторно-поліклінічне об`єднання" та № 1069 від 08.09.2020 року (переклад з грузинської на українську виконала перекладач Логвінова Г.М. 21.10.2020), видану клінікою Чачава, які підтвердили стаж роботи ОСОБА_1 за період з 01.08.1986 року по 29.07.1993 року та з 01.07.1993 по 01.03.2001 року, що дало можливість призначити останньому пенсію за віком з 01.10.2020 року відповідно до статті 29 Закону № 1058.
Зазначене викладене у листі відповідача за № 0581-02-8/22320 від 24.12.2020 року, адресованому позивачу на його звернення.
Отже, позивач перебуває на обліку в Покровському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію за віком, призначеній з 01.10.2020 року відповідно до ст.26 Закону № 1058.
Таким чином, спірним питанням даної справи є правомірність дій відповідача стосовно невиплати позивачу пенсії за віком з 18.04.2020 року (день, що настав за днем досягнення пенсійного віку) по 30.09.2020 року.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1058).
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону № 1058, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
При цьому, відповідно до п.1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України Донецької області від 25.11.2005 року № 22-1 ( у редакції, що діяла на час виникнення спірних відносин, далі - Порядок № 22-1) днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Згідно із пунктом 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Пунктом 4.2 вказаного Порядку встановлено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Відповідно до п.4.3. Порядку № 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Крім того, частиною 3 статті 44 Закону № 1058 передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
З рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області за № 4218 від 17.07.2020 року про відмову позивачу в призначенні пенсії вбачається, що відповідно до наданих документів та на підставі ст.24 Закону № 1058 страховий стаж ОСОБА_1 складає 18 років 11 місяців 22 дня. До страхового стажу, зокрема, не зараховано періоди роботи згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 30.06.1978 року, оскільки в другій частині трудової книжки на титульному листі (40-41 стор.) дата народження та особистий підпис відсутні, а також титульний лист не завірено печаткою:
з 01.07.1993 року по 01.03.2001 року в НДІ перинатальної медицини акушерства та гінекології імені академіка К.В. Чкалова;
з 01.08.1986 року по 29.07.1993 року в Цхакаєвській районній лікарні. Рік звільнення не збігається з роком наказу про звільнення.
Крім того, у рішенні відповідача було зазначено, якщо додаткові документи будуть подані у трьохмісячний термін, то днем звернення вважається день прийняття заяви. Розгляд заяви буде проведено повторно з урахуванням наданих додатково документів із поверненням на дату звернення (первинно - 23.04.2020 року).
З цього приводу суд зазначає наступне.
Відповідно до п.1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.74 №162 (у редакції постанови Держкомпраці СРСР від 02.08.85) (далі - Інструкція №162), трудова книжка є основним документом про трудову діяльність робочих і службовців. Трудові книжки ведуться на всіх робітників і службовців державних, кооперативних і громадських підприємств, установ і організацій, які працювали понад 5 днів, в тому числі на сезонних і тимчасових працівників, а також на позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.
Згідно з п.2.2 Інструкції №162 заповнення трудової книжки вперше провадиться адміністрацією підприємства у присутності працівника не пізніше тижневого строку з дня прийняття на роботу.
У трудову книжку вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім`я по батькові, дату народження, професія, спеціальність; відомості про роботу: прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: нагородження орденами і медалями, присвоєння почесних звань; заохочення за успіхи в роботі, що застосовуються трудовим колективом, а також нагородження і заохочення, передбачені правилами внутрішнього трудового розпорядку і статутами про дисципліну; інші заохочення відповідно до чинного законодавства; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв`язку з цим винагороди. Стягнення до трудової книжки не заносяться.
Відповідно до п.2.3 Інструкції №162 всі записи в трудовій книжці про прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагородження та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого терміну, а при звільненні - в день звільнення, повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 №58 затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників (надалі - Інструкція №58), яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за N 110, та зазначено, що з прийняттям цього наказу Інструкція про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, яка затверджена постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.74 162 (у редакції постанови Держкомпраці СРСР від 02.08.85 252), із змінами, що внесені постановою Держкомпраці СРСР від 19.10.90 N 412, не застосовується.
Відповідно до п. 2.12. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 за №58 (далі-Інструкції №58), після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом завіряє правильність внесених відомостей.
Відповідно до п.2.4 Інструкції №58 визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
За приписами п.4.1 ч.1 Інструкції №58 записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилами чорного, синього або фіолетового кольорів,і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
У зв`язку із викладеним, суд критично оцінює твердження пенсійного органу як підставу для відмови у призначенні позивачу пенсії, оскільки Інструкція №58 у випадку порушення порядку ведення трудової книжки, не передбачає її недійсності або нікчемності окремих записів, тобто настання наслідків саме для особи, щодо якої вона складена.
Крім того, відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про трудові книжки працівників" від 27.04.1993 року № 301 відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб`єкта господарювання.
Отже, чинним законодавством визначено, що відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, а тому власне недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для робітника.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 06.02.2018 по справі № 677/277/17 (провадження №К/9901/1298/17).
Більше того, органи Пенсійного фонду наділені правом звернення до підприємств із відповідними запитами щодо підтвердження певних відомостей щодо особи, яка звертається за призначенням пенсії, проте, доказів використання такого права відповідачем суду не надано.
Враховуючи те, що трудова книжка є основним документом, який підтверджує стаж роботи, суд приходить висновку, що відповідачем безпідставно не зараховано до страхового стажу періоди роботи позивача, внесені до трудової книжки серії НОМЕР_4 , дата заповнення - 22.01.1986, оскільки трудова книжка позивача містить необхідні записи про вищезазначені періоди роботи.
Від правової оцінки висновків відповідача щодо трудової книжки залежить право позивача на одержання пенсії.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За приписами ч.2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд вважає, що у відповідача були наявні підстави для зарахування вищевказаних періодів роботи до страхового стажу, тому рішення відповідача № 4218 від 17.07.2020 року про відмову в призначенні пенсії є протиправним і підлягає скасуванню.
З аналізу вищенаведеного, вбачається, що позивач виконав вимоги п.1 ч.1 ст.45 Закону № 1058, - звернувся за пенсією не пізніше не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, а саме 15.07.2020 року. Тому ОСОБА_1 має право на призначення пенсії з дня, що настає за днем досягнення ним пенсійного віку - 18.04.2020 року.
Крім того, суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання протиправною бездіяльність Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати з 18.04.2020 року по 30.09.2020 року включно пенсії за віком ОСОБА_1 , охоплюється визнанням протиправності та скасуванням зазначеного рішення.
Надаючи правову оцінку обраному позивачем способу захисту, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" (Chahal v. TheUnitedKingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею, повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02).
Таким чином, ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.
Враховуючи наведене та норми п.1 ч.1 ст.45 Закону № 1058, суд вважає, що достатнім, необхідним, ефективним та повним способом захисту є:
визнання протиправним та скасування рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 4218 від 17.07.2020 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії;
зобов`язання нарахувати та виплатити позивачу пенсію за віком за період з 18.04.2020 року по 30.09.2020 року.
Водночас, вимоги в частині зобов`язання нарахувати та виплатити конкретну суму (16136,24 грн.) не можуть бути задоволені судом.
У такому разі відбувається підміна немайнового предмету спору майновим, коли спірним є не право особи на одержання пенсії з певного часу, а його розмір; предметом спору є не зобов`язання здійснити нарахування та виплату, а стягнення відповідних сум.
Крім того, суд у межах справи, що розглядається, вирішує питання про зобов`язання нарахувати і виплатити пенсію з певного часу, а не її розмір, оскільки визначаючи конкретну суму пенсії на свій розсуд в спірних правовідносинах суд буде підміняти відповідача.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
У зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог немайнового характеру та враховуючи, що позивач сплатив судовий збір у розмірі 908,00 грн., судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у розмірі 454,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297,підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII Перехідні положення КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 4218 від 17.07.2020 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії.
Зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42169323, місцезнаходження: Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, 13) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсію за віком за період з 18.04.2020 року по 30.09.2020 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42169323, місцезнаходження: Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, 13) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.
Повний текст судового рішення складено та підписано 24 травня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Бєломєстнов О.Ю.