Рішення № 97208085, 27.05.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2021
Номер справи
160/6465/21
Номер документу
97208085
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2021 року Справа № 160/6465/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сліпець Н.Є.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання незаконною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

22.04.2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якому просив:

- визнати незаконною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до грошового забезпечення керівника Довгинцівського ВП КНП ГУНП в Дніпропетровській області, яке станом на жовтень 2020 року становило 19 464грн. 04коп.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.04.2021 року відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами з 12.05.2021 року, відповідно до ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

11.05.2021 року до суду надійшла позовна заява, в якій позивачем доповнено (збільшено) позовні вимоги та позивач просив зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії відповідно до грошового забезпечення керівника Довгинцівського ВП КНП ГУНП в Дніпропетровській області, яке станом на жовтень 2020 року становило 19 464грн. 04коп.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.05.2021 року позовна заява ОСОБА_1 про збільшення позовних вимог прийнята до розгляду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вийшов на пенсію з посади начальника Довгинцівського РВ КМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області і на сьогоднішній день його колишня посада прирівняна до посади начальника відділення поліції Довгинцівського ВП КНП ГУНП в Дніпропетровській області. Позивач, маючи право на перерахунок пенсії, звернувся до ГУ МВС України в Дніпропетровській області із заявою про видачу довідки про грошове забезпечення, згідно якої розмір грошового забезпечення начальника Довгинцівського ВП станом на жовтень 2020 року дорівнює 19 464грн. 04коп. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та зазначив, що розмір премії начальника Довгинцівського ВП становить 118,587 відсотків, а в грошовому еквіваленті дорівнює 9979грн. 10коп. Однак, відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії через відсутність законних підстав. Відмова відповідача у проведенні перерахунку є незаконною, а тому позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.

21.05.2021 року представником відповідача подано до суду письмовий відзив, в якому представник просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (Далі - Закон № 2262-ХІІ). Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ. На виконання ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ КМУ була прийнята Постанова № 103, а порядок проведення перерахунку пенсії визначений Порядком № 45. Даним Порядком передбачений обов`язок ПФУ після прийняття КМУ рішення щодо перерахунку пенсії та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики, повідомити своїм головним управління в АРК, областях, м. Києві та м Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надіслати відповідну інформацію до Міноборони, МВС, Національної поліції та до інших Міністерств та служб. В подальшому, уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою з додатком 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Порядком 3-1 від 30.01.2007 року, який затверджений Постановою правління ПФУ визначено, що довідки про зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій подаються державним органом звідки було звільнено особу, на підставі списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії, та сформованими органами ПФУ, після отримання відповідних повідомлень від держорганів на підставі прийняття КМУ відповідного нормативно-правового акту про перерахунок пенсій. Після 24.02.2018 року та скасування з 05.03.2019 року Постанови № 103 Урядом України не приймалось відповідного рішення про зміну грошового забезпечення військовослужбовців, що були б підставою для проведення перерахунку пенсії військовослужбовцям та не вносились зміни до Постанови № 704. Крім того, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не отримувало від ПФУ повідомлень про прийняття КМУ нових рішень щодо перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям. Таким чином, вимоги позивача є передчасними, оскільки у ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не виникло обов`язку здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки з іншими складовими.

Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та йому призначена пенсія відповідно до Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року.

30.09.2020 року позивач звернувся до ГУ МВС України в Дніпропетровській області із заявою про видачу довідки про грошове забезпечення керівника Довгинцівського ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області станом на 01.10.2020 року.

Листом Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ НП в Дніпропетровській області від 03.11.2020 року № 21/К-103 позивачу було повідомлено що розмір та складові грошового забезпечення не є однаковими для усіх поліцейських, навіть які займають однакові посади, за виключенням лише посадового окладу, розмір якого визначається додатками 3-10 до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» ( Далі- Постанова № 988).

Розмір посадового окладу начальника відділення поліції, відповідно до додатку № 7 Постанови № 988 та становить 3100грн, а розмірі усіх інших видів грошового забезпечення встановлюються не за посадою, а індивідуально кожному поліцейському.

Станом на 01.10.2020 року грошове забезпечення начальника Довгинцівського ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області підполковника поліції ОСОБА_2 складається з наступних щомісячних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 3100грн., оклад за спеціальним званням - 2200грн., надбавка за стаж служби в поліції 50% -2650грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 465грн. Премія за результатами служби у жовтні 2020 року, встановлена наказом ГУНП від 23.10.2020 року № 287 о/с «Про встановлення премії керівному складу, поліцейським, державним службовцям, службовцям, цивільному персоналу апарату, відділів та відділень поліції ГУНП» у розмірі 118,587%, що в грошовому еквіваленті складає 9979грн. 10коп.

Крім того, у жовтні 2020 року ОСОБА_2 була проведена індексація грошового забезпечення, розмір якої склав 1069грн. 94коп.

05.02.2021 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку його пенсії на підставі ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з тим, що розмір премії начальника поліції Довгинцівського району м. Кривого Рогу змінився і становить 118, 587%, що в грошовому еквіваленті дорівнює 9979грн. 10коп.

Листом від 25.03.2021 року № 8925-4034/К-01/8-0400/21 відповідач повідомив позивача про неможливість проведення перерахунку через відсутність підстав для такого перерахунку.

З посиланням на Порядок проведення перерахунку пенсій, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідач роз`яснив позивачу, що після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсії та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики, Пенсійний Фонд України повідомляє своїм головним управління в АРК, областях, м. Києві та м. Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надіслає відповідну інформацію до Міноборони, МВС, Національної поліції та до інших Міністерств та служб. В подальшому, уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.

Отже, спір між сторонами виник з підстав бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії позивача.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1,2,4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом буде подавати додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

З огляду на викладені вище норми законодавства, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1-3 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Додатком 3 до Порядку № 45 визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Зокрема, за цією довідкою розмір грошового забезпечення береться за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського до посади на день звільнення із служби і становить: посадовий оклад; підвищення посадового окладу; оклад за спеціальним званням; надбавку за стаж служби; надбавку за службу в умовах режимних обмежень; надбавку за почесне звання «заслужений» чи «народний»; доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання; інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; премія.

Відповідно до п. 4 Постанови № 988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

З листа Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ НП в Дніпропетровській області від 03.11.2020 року № 21/К-103 вбачається, що премія начальнику Довгинцівського ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області за жовтень 2020 року в розмірі 118, 587%, що в грошовому еквіваленті складає 9979грн. 10коп. була виплачена за результатами служби та встановлена наказом ГУ НП від 23.10.2020 року № 287 по особовому складу.

Разом з тим, зі змісту ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій проводиться в тому числі у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

В даній справі, премія начальнику Довгинцівського ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області за жовтень 2020 була встановлена за результатами служби у в цьому місяці, а не введена, як новий вид грошового забезпечення чи є зміною розміру одного з видів грошового забезпечення.

Крім того, як вбачається зі змісту Додатку 3 до Порядку № 45 розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) береться за нормами, чинними за січень 2016 року, в той час як позивач просить врахувати при перерахунку пенсії лише зміну розміру премії, встановленої на жовтень 2020 року.

Позивач помилково вважає, що визначена в жовтні 2020 року премія начальнику Довгинцівського ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області за результатами служби в розмірі 118, 587 %, яка в грошовому еквіваленті дорівнює 9979грн. 10коп., в розумінні ст.ст. 51, 63 Закону № 2262-ХІІ є зміною виду грошового забезпечення та є підставою для проведення перерахунку пенсії, адже лише з 05.03.2019 року (з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Після 24.02.2018 року та скасування 05.03.2019 року Постанови № 103, Урядом України не приймалось відповідного рішення про зміну грошового забезпечення військовослужбовців, що було б підставою для проведення перерахунку пенсії військовослужбовцям та не вносилось змін до Постанови № 704.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, судом також враховано, що відповідач не отримував від ПФУ повідомлень про прийняття Кабінетом Міністрів України нових рішень щодо перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям, та до моменту отримання належної довідки ( передбаченої додатком 3 Порядку № 45) у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

З огляду на вищевикладене, дії відповідача щодо відмови позивачу провести перерахунок пенсії відповідно до грошового забезпечення керівника Довгинцівського ВП КНП ГУНП в Дніпропетровській області, яке станом на жовтень 2020 року становило 19 464грн. 04коп. є правомірними, та в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити в повному обсязі.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що непідлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання незаконною відмови та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Є. Сліпець