Постанова № 97206681, 27.05.2021, Станично-Луганський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
27.05.2021
Номер справи
430/993/21
Номер документу
97206681
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №430/993/21

Провадження №3/430/392/21

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2021 року смт. Станиця Луганська

Суддя Станично-Луганського районного суду Луганської області Дьоміна О.П., розглянувши матеріал, який надійшов з управління оперативного забезпечення зон проведення АТО Головного управління ДФС у Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Краснодон Луганської області, громадянина України, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 204-3 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , складений за ч. 1 ст. 204-3 КУпАП. Так ОСОБА_1 20.05.2021 року о 14 год. 02 хв., перетинаючи КПВВ «Станиця Луганська», прямуючи з м. Луганська до м. Києва у пішому порядку, у особистих речах здійснював переміщення грошових коштів у розмірі 4 000 (чотири тисячі ) євро, в еквіваленті іноземної валюти 133 955 (сто тридцять три тисячі дев`ятсот п`ятдесят п`ять) грн. 20 коп. чим порушив вимоги п. 2 Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 14.07.2020 року за №52 «Про затвердження Переліку і обсягів (вартості/ваги/кількості) обмежених або заборонених до переміщення через лінію розмежування та до/з гуманітарно-логістичних центрів товарів, а також товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.07.2020 року за №666/34949, тобто вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 204-3 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 надав суду письмові пояснення та просив провадження по справі за ст. 204-3 ч. 1 КУпАП закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення та повернути йому грошові кошти. При цьому не оспорював факт того, що 20.05.2021 року він, перетинаючи КПВВ «Станиця Луганська», прямуючи з м. Луганська до м. Києва у пішому порядку, у особистих речах здійснював переміщення грошових коштів у розмірі 4 000 (чотири тисячі ) євро, про що повідомив співробітників ГУ ДФС. Пояснив, що готівкові кошти він позичив для себе у матері та повинен був повернути після заробітку у Польщі, про існування заборони, передбаченої Наказом від 14.07.2020 року за №52 він не знав, а тому і не мав при собі погодження координаційного центру. Додав, що в протоколі співробітниками ГУ ДФС допущена помилка при здійснення розрахунку станом на 20.05.2021 року за курсом євро НБУ 33,4880 за одиницю виходить сума 133 952 грн. 00 коп., а не 133 955 грн. 20 коп., що в свою чергу, на його думку не доводить його провини у вчиненні вказаного правопорушення.

Згідно пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, наявних в матеріалах справи, ОСОБА_1 підтвердив факт переміщення ним зазначених в протоколі готівкових коштів. Посилався на те, що йому не було відомо про існування Наказу за №52 від 14.07.2019 року, а тому під час перетину при собі він не мав ані підтверджувальних документів про походження готівкових коштів, ані погодження координаційного центру. Зазначив, що виявлені у нього гроші кошти є його власністю, він їх позичив у своїх батьків.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне:

Статтею 7 КУАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Частина 2 ст. 251 КУпАП наголошує, що обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 252 КпАП України, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Частиною 1 ст. 204-3 КУпАП передбачена відповідальність за порушення порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції. Так, диспозиція цієї статті має бланкетний характер, а тому для встановлення складу адміністративного правопорушення потрібно звернутись до нормативного акту, який регулює такий порядок переміщення товарів.

Спеціальним нормативним актом, який регулює зазначений вище порядок і на який є посилання в протоколі про адміністративне правопорушення є Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України за №52 від 14.07.2020 року «Про затвердження Переліку і обсягів (вартості/ваги/кількості) обмежених або заборонених до переміщення через лінію розмежування та до/з гуманітарно-логістичних центрів товарів, а також товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.07.2020 року за №666/34949

Так пунктом 2 цього нормативного акту встановлено, що фізична особа може переміщувати готівкові кошти з:

- тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях на контрольовані Україною території у сумі, що не перевищує 50 000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті, без підтверджувальних документів про їх походження, а також у сумі, що перевищує 50 000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті, за умови погодження переміщення цих коштів з представниками координаційного центру відповідно до законодавства.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення за №157, складеного 20.05.2021 року стосовно ОСОБА_1 за ознаками ч.1 ст.204-3 КУпАП, 20.05.2021 року о 14 год. 02 хв., перетинаючи КПВВ «Станиця Луганська», прямуючи з м. Луганська до м. Києва у пішому порядку, у особистих речах здійснював переміщення грошових коштів у розмірі 4 000 (чотири тисячі ) євро, в еквіваленті іноземної валюти 133 955 (сто тридцять три тисячі дев`ятсот п`ятдесят п`ять) грн. 20 коп.

Вказані кошти були вилучені, перераховані посадовими особами відділу УОЗ зон проведення антитерористичної операції ГУ ДФС у Луганській області за участю двох понятих: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та у присутності самого ОСОБА_1 і передані на відповідальне зберігання до ГУ ДФС в Луганській області згідно квитанції про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення за №157 від 20.05.2021 року, що підтверджується доданими до протоколу про адміністративне правопорушення документами, а саме: протоколом вилучення за №157 від 20.05.2021 року, актом прийому-передачі на відповідальне зберігання товарно-матеріальних цінностей, актом приймання-передачі на відповідальне зберігання валютно-грошових коштів, квитанцією про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення за №157 від 20.05.2021 року, квитанцією АТ «Укрексімбанку» від 21.05.2021 року за №625625.

Зміст протоколу про адміністративне правопорушення за №157 від 20.05.2021 року та долученого до нього протоколу вилучення грошових коштів вказують на отримання їх копій ОСОБА_1 , в яких роз`яснюються його процесуальні права, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП.

Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення за №157 від 20.05.2021 року та оформлення матеріалів справи ОСОБА_1 надав пояснення щодо обставин вчиненого ним правопорушення та походження вилучених у нього готівкових коштів у сумі 4 000 (чотири тисячі ) євро. Вказані кошти він взяв у борг у своїх батьків. Також ОСОБА_1 зазначив про свою необізнаність з положеннями Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України за №52 від 14.07.2020 «Про затвердження Переліку і обсягів (вартості/ваги/кількості) обмежених або заборонених до переміщення через лінію розмежування та до/з гуманітарно-логістичних центрів товарів, а також товарів, які можуть бути віднесені до особистих речей», та заборону переносити готівкові кошти у сумі, що перевищують 50 000 грн. без погодження переміщення цих коштів з представниками координаційного центру відповідно до законодавства.

Отже, на переконання суду, наведені обставини свідчать про відсутність у ОСОБА_1 мети погоджувати переміщення вилучених у нього готівкових коштів у сумі 4 000 (чотири тисячі ) євро через КПВВ із представниками координаційного центру, а тому факт відсутності у нього такого погодження на час перетинання ним КПВВ 20.05.2021 року є доведеним. Необізнаність ОСОБА_1 про існування певних заборон, встановлених Наказом за №52 від 14.07.2020 року не може слугувати підставою, для порушення вимог діючого законодавства.

Суд не приймає до уваги посилання особи, що притягається до адміністративної відповідальності, що вказані кошти отримані ним у борг від своєї матері, та не визнає належними і допустимими доказами, надані ним суду документи, викладені іноземною мовою (без офіційного перекладу), оскільки підтверджувальні документи про походження грошових коштів, особа повинна була надавати при перетинанні лінії розмежування. Утім, як свідчать матеріали справи, на момент перетину лінії розмежування ОСОБА_1 таких документів не мав, пояснював, що вилучені у нього кошти є його власністю, він позичив їх у своїх батьків. Крім того, навіть наявність необхідних підтверджувальних документів у ОСОБА_1 на момент перетину лінії розмежування, жодним чином не позбавляє його обов`язку при переміщенні готівкових коштів з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях на контрольовану Україною територію у сумі, що перевищує 50 000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті, обов`язково погодити переміщення цих коштів з представниками координаційного центру відповідно до законодавства, чого в даному випадку зроблено не було. (Пункт 2 Наказу за №52 від 14.07.2020 року вимагає, в цьому випадку не лише наявність підтверджувальних документів, а і дотримання умови погодження переміщення цих коштів з представниками координаційного центру).

Крім того, не бере суд і до уваги посилання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності стосовно того, що допущена співробітниками ГУ ДФС помилка при здійсненні розрахунку виявлених та вилучених у нього готівкових коштів на 3 грн. 20 коп. (зазначено 133 955, 20 грн., замість 133 952 грн.) свідчить про те, що його провина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204-3 ч. 1 КУпАП не доведена сукупністю належних і допустимих доказів, оскільки досліджені під час судового розгляду справи та перевірені і вищенаведені письмові докази є належними та допустимими у розумінні ст. 251 КУпАП і свідчать про порушення ОСОБА_1 встановленого порядку переміщення готівкових коштів з тимчасово окупованих територій у Луганській області на контрольовані Україною території. Згідно протоколу про адміністративне правопорушення за №157 від 20.05.2021 року та доданих до нього документів, а також квитанції АТ «Укрексімбанк» від 21.05.2021 року за №625625 - у особи, яка притягається до адміністративної відповідальності 20.05.2021 року виявлені та вилучені готівкові кошти у сумі 4 000 (чотири тисячі) євро, станом на момент касової операції щодо перерахування вилучених коштів на спеціальний рахунок, 21.05.2021 року, зазначена сума в еквіваленти іноземної валюти складає 134 069 грн. 60 коп.

У своїх рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978 року, «Коробов проти України» від 21.10.2011 року ЄСПЛ звертає увагу, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.

Таким чином, дотримуючись принципу неупередженості та об`єктивності, відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд, давши належну оцінку наявним у справі доказам у їх сукупності, дійшов обґрунтованих висновків про доведеність вини ОСОБА_1 «поза будь-яким розумним сумнівом» у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-3 КУпАП.

Відповідно до ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, що розглядаються органами, зазначеними в статтях 218-221 цього Кодексу, протоколи про правопорушення, передбачені зокрема і ст. 204-3 КУпАП, мають право складати органи державної податкової служби.

Зі змісту протоколу за №157 від 20.05.2021 року, винесеному стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 204-3 КУпАП вбачається, що він складений співробітником УОЗ зон проведення АТО ГУ ДФС у Луганській області, майором податкової міліції Гирманом Р.О.

Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Санкція ч. 1 ст. 204-3 КУпАП визначає обов`язкове застосування додаткового стягнення у вигляді конфіскації товарів (у даному випадку грошових коштів), котрі переміщуються особами з порушенням порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції.

З правового аналізу наведеної норми слідує, що особа повинна надати:

1)підтверджувальні документи про походження грошових коштів на всю суму;

2)погодження переміщення цих коштів з представниками координаційного центру відповідно до законодавства, а в разі відсутності цього, тобто вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-3 КУпАП – підлягає конфіскації всі грошові кошти, що були предметом незаконного переміщення.

При вирішенні питання про накладення стягнення за допущене адміністративне правопорушення, враховуючи дані про особу ОСОБА_1 , відсутність у справі відомостей про його притягнення протягом року до адміністративної відповідальності за таке саме правопорушення, вважаю за необхідне накласти адміністративне стягнення у виді мінімального розміру штрафу, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 204-3 КУпАП, з конфіскацією товару – готівкових коштів.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст. ст. 40-1, 204-3 ч. 1, 268, 279, 280, 283, 284, 287 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-3 КУпАП і накласти адміністративне стягнення в межах санкції цієї статті у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 170 (сто сімдесят) грн. 00 коп., який необхідно сплатити на рахунок UA198999980313090106000012477, отримувач - ГУК у Луг.обл./СТГ с. Ст.-Луг./21081100, код отримувача (за ЕДРПОУ) - 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету – Адміністративні штрафи та інші санкції, наявність відомчої ознаки – «00» Без деталізації за відомчою ознакою, з конфіскацією переміщуваного товару - готівкових коштів у загальній сумі 4 000 (чотири тисячі ) євро, еквівалентна сума 134 069 (сто тридцять чотири тисячі шістдесят дев`ять) грн. 60 коп. знаходиться на зберіганні у АТ «Укрексімбанк», згідно квитанції за №625625 від 21.05.2021 року.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в дохід держави в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп., який необхідно сплатити на рахунок UA308999980313181206000012477, населений пункт /територіальна громада/ Станично-Луганська сільська ТГ, отримувач – ГУК у Луг.обл./СТГ с. Ст.-Луг./22030101, код отримувача (за ЕДРПОУ) - 37991110, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету – судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), наявність відомчої ознаки «00» Станично-Луганський районний суд.

Постанова може бути оскаржена до Луганського апеляційного суду через Станично-Луганський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.П. Дьоміна