
Справа № 617/8799/12
У Х В А Л А
25 травня 2021 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Вачко В. І.
з секретарем Шалига А. Ю.,
розглянувши заяву ОСОБА_1 про заміну сторін виконавчого провадження їх правонаступниками , -
В С Т А Н О В И В:
Заявник просить у справі № 617/8799/12 за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про перерахунок та виплату коштів відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», замінити сторону виконавчого провадження - стягувача ОСОБА_2 його правонаступником – ОСОБА_1 , а також просить замінити боржника Управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА його правонаступником – Управлінням соціальної політики Коростенської РДА (ЄДРПОУ 03192690, м.Коростень, вул.Франка, буд.5). Заява мотивована тим, що ОСОБА_2 , який є стягувачем у справі, помер, а вона - його дружина, як спадкоємець за законом, прийняла спадщину після смерті чоловіка, а тому є його правонаступником.
Заявник та представник заінтересованої особи в судове засідання не прибули, про причини неприбуття суд не повідомили, хоча про розгляд справи були повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Згідно з ч.2 ст.379 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Розглянувши матеріали заяви, суд дійшов наступних висновків.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 28 травня 2012 року у справі № 617/8799/12 за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про перерахунок та виплату коштів відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зобов`язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_2 , щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, за період з 1 березня 2011 року по 31 травня 2011 року в розмірі, визначеному ст.37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює 40 % від мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно.
Постанова набрала законної сили, однак виконавчий лист на її виконання судом не видавався.
Відповідно до ч.1 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Згідно ч.4 ст. 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Враховуючи, що виконавчий лист у справі не видавався, підстави для заміни сторони виконавчого провадження її правонаступником відповідно до ст.379 КАС України відсутні.
Однак, у відповідності до ст.52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач ОСОБА_2 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1 .
Згідно ст.1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Згідно ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та його батьки. Згідно з ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за законом має право прийняти спадщину чи не прийняти її. Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Згідно з копією довідки приватного нотаріуса Овруцького районного нотаріального округу Житомирської області від 02.11.2020 року № 367/02-14, до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 відкрита спадкова справа за заявою про видачу свідоцтв про право на спадщину за законом дружини померлого ОСОБА_1 .
Відтак, ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , який є позивачем у справі, а тому є його правонаступником.
З огляду на викладене, вимога заяви про заміну стягувача (позивача) ОСОБА_2 його правонаступником ОСОБА_1 підлягає задоволенню у відповідності до ст.52 КАС України.
Щодо вимоги заявника про заміну боржника (відповідача) Управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА його правонаступником Управлінням соціальної політики Коростенської РДА, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Процедура державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її реорганізації складається з двох етапів. Першим етапом є внесення запису про рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців. Другим етапом є безпосереднє проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її реорганізації на підставі поданих головою комісії з припинення або уповноваженою ним особою документів, визначених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
У відповідності до ч.5 ст.104 ЦК України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
31.12.2020 року до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис № 1002951270011000272 про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації, призначено голову комісії з припинення.
Однак, в Єдиному Державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутній запис про припинення юридичної особи Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області.
Відтак, вимога заявника про заміну боржника (відповідача) Управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА його правонаступником Управлінням соціальної політики Коростенської РДА є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.52, п.3 Розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву задоволити частково.
У справі № 617/8799/12 за позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про перерахунок та виплату коштів відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», замінити позивача – ОСОБА_2 його правонаступником – ОСОБА_1 .
В задоволенні решти вимог відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд Житомирської області у строк протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду або якщо суд визнає причини пропуску строку поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В. І. Вачко