
Справа № 331/2095/21
Провадження № 2-о/331/65/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2021 року Жовтневий районний суд м. Запоріжжя у складі :
головуючого судді Жукової О.Є.,
при секретарі Мироненко О.В.,
розглянувши в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Олександрівський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про встановлення факту смерті
В С Т А Н О В И В:
Заявник ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаною заявою, в якій просила суд встановити факт смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Феодосія, Автономна Республіка Крим, Україна.
Заявлені вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Феодосія, Автономна Республіка Крим, померла рідна тітка її чоловіка ОСОБА_3 – ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України. Оскільки вказаний населений пункт розташований на території не підконтрольній Україні, ОСОБА_1 позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , через що вимушена звернутися до суду.
Ухвалою судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 21 травня 2021 року по справі відкрито провадження.
В судове засідання адвокат Пацалюк Р.В. надав заяву про розгляд справи у відсутність його та заявника, просив заяву задовольнити у повному обсязі.
Заінтересована особа Олександрівський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) надала заяву про розгляд справи у відсутність її представника, не навівши будь-яких заперечень на доводи заявника.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, з урахуванням заяв сторін про слухання справи за їх відсутності, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши матеріали цивільної справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд вважає, що заява підлягає повному задоволенню за наступними підставами.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Феодосія, Автономна Республіка Крим, померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 видане 12 березня 2019 року Феодосійським міським відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим.
Так, згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ОСОБА_4 та ОСОБА_5 були батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_4 та ОСОБА_5 були батьками ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_4 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , після укладання шлюбу 30.04.1967 року з ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , присвоєно прізвище « ОСОБА_8 ».
Так, згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 є матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_6 ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , після укладання шлюбу 20.04.1996 року з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , присвоєно прізвище « ОСОБА_8 ».
Також, судом встановлено, що згідно копії паспорта, заявник є громадянином України, та ОСОБА_2 , також була громадянином України, місце народження ст.Ушумун, Тигденського району Амурської області.
Таким чином, видане органами на території м. Феодосія свідоцтво про смерть не засвідчує у встановленому порядку факту смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що створює перешкоди ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , які позбавлені можливості отримати свідоцтво про смерть рідної тітки та реалізувати свої спадкові права.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 317 Цивільного процесуального кодексу України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду
Згідно до ч. 1, 6 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров`я, де настала смерть, та інших осіб.
Пунктом 1 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5(у редакції наказу Міністерства юстиції від 24 грудня 2010 року № 3307/5) встановлено, що підставою для державної реєстрації смерті є: а)лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); в)лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Стаття 4 цього ж Закону передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Статтею 9 ч.2,3,4 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
Відповідно до ст. 17 ч.1 цього Закону у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
З аналізу вищенаведеного законодавства, суд приходить до висновку, що орган який видав відповідне свідоцтво про смерть знаходився на тимчасово окупованій території, і зараз не функціонує, а тому заявниця позбавлена можливості до нього звернутись.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно ч.2 ст. 317ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ч.4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Отже, оскільки заявниця ОСОБА_1 не має можливості надати для реєстрації смерті ОСОБА_2 документи, передбачені законодавством України, з метою захисту її законних прав та інтересів, як громадянина України, суд вважає необхідним встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Феодосія, Автономна Республіка Крим, Україна.
Керуючись ст. ст.12, 81,89,265-263, 273, 293,315,317,319 Цивільного процесуального кодексу України, з урахуванням ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд
П О Т А Н О В И В :
Заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 ), заінтересована особа Олександрівський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (місце знаходження: пл.Пушкіна,2 м. Запоріжжя, ЄДРПОУ 42987331) про встановлення факту смерті, задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки ст.Ушумун, Тигденського району Амурської області, яка помела ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Феодосія, Автономна Республіка Крим, Україна.
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Рішення може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому Цивільно-процесуальним Кодексом України.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текст судового рішення складено 25 травня 2021 року .
Суддя: О.Є. Жукова
25.05.2021