Рішення № 97190597, 25.05.2021, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
25.05.2021
Номер справи
127/10004/21
Номер документу
97190597
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 127/10004/21

Провадження № 2/127/1760/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2021 року Вінницький міський суд Вінницької області

в складі головуючого судді Ан О.В.,

за участю секретаря Поляруш І.О.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача - ОСОБА_2 ,

представника відповідача - ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вінницької міської ради, треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору: на стороні позивача ОСОБА_4 , на стороні відповідача міське комунальне підприємство «Управляюча компанія Київська» Департаменту житлового господарства Вінницької міської ради про зобов`язання винести рішення про укладення договору найму,-

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2021 ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом відповідно до якого просила зобов`язати Виконавчий комітет Вінницької міської ради укласти з нею договір найму жилого приміщення на кімнату № НОМЕР_1 малосімейного житлового будинку АДРЕСА_1 . Мотивувала тим, що разом із членами своєї сім`ї на підставі листа Департаменту житлового господарства Вінницької міської ради вселена до вказаної кімнати, постійно у ній проживають, оплачують комунальні послуги та несуть всі витрати по утриманню кімнати. З метою узаконення права користування займаним приміщенням просить задовольнити позовні вимоги, оскільки в позасудовому порядку укласти договір найму позивачеві відмовляють так як у неї відсутній ордер на заселення.

Ухвалою суду від 19.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

Ухвалою суду від 25.05.2021 постановленою без виходу до нарадчої кімнати залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог ОСОБА_4 .

25.05.2021 ОСОБА_1 подала заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просила зобов`язати Виконавчий комітет Вінницької міської ради винести рішення про укладення з нею договір найму на кімнату АДРЕСА_1 .

Позивач та її представник в судовому засіданні підтримали уточнений позов з підстав викладених у позовній заяві та просили суд його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні при розгляді спору поклався на думку суду, однак зазначив, що виконавчий комітет Вінницької міської ради не заперечує проти проживання ОСОБА_1 у займаному неї приміщенні комунального гуртожитку.

Представник третьої особи МКП «Управляюча компанія Київська» Департаменту житлового господарства Вінницької міської ради до судового засідання не прибув про причини неявки до суду не повідомив, хоча про місце, дату та час судового засідання повідомлявся належним чином.

Третя особа ОСОБА_5 до судового засідання не прибув, однак подав до суду заяву відповідно до якої просив розглядати справи без його участі. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Судом встановлено, що на підставі листа Департаменту житлового господарства Вінницької міської ради Гаврилюк О.В. вселено до кімнати № НОМЕР_1 житлового будинку для малосімейних по АДРЕСА_1 (на 12 а.с.).

Вказаний житловий будинок є комунальною власністю територіальної громади м. Вінниці.

Згідно довідки МВК Управляюча компанія «Київська» Департаменту житлового господарства

Гарилюк О.В. проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішенням Виконавчого комітету Вінницької міської ради № 692 від 23.03.2017 встановлено, що договір найму житлового приміщення, яке перебуває у комунальній власності, укладається виключно на підставі ордеру, термін дії якого не закінчився, житлово-експлуатаційними підприємствами або організаціями, які обслуговують будинок. В усіх інших випадках - на підставі рішення виконавчого комітету міської ради, після розгляду на громадській комісії з житлових питань.

Статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) та іншими міжнародно-правовими документами про права людини закріплено право на повагу до житла.

Статтею 47 Конституції України встановлено, що кожен має право на житло. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла, інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Відповідно до частини першої статті 61 Житлового кодексу Української РСР (далі - ЖК Української РСР) користування жилим приміщенням у будинках державного і громадського житлового фонду здійснюється відповідно до договору найму жилого приміщення.

Згідно з частиною першою статті 63 ЖК Української РСР предметом договору найму жилого приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду є окрема квартира або інше ізольоване жиле приміщення, що складається з однієї чи кількох кімнат, а також одноквартирний жилий будинок.

Частиною першою статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (далі - Закон) встановлено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.

Місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік (пункт 3 частини першої статті 3 Закону).

Відповідно до частин першої, другої статті 29 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Згідно зі статтею 310 ЦК України фізична особа має право на місце проживання.

Фізична особа має право на вільний вибір місця проживання та його зміну, крім випадків, встановлених законом.

У пункті 36 рішення від 18 листопада 2004 року у справі «Прокопович проти Росії» Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) визначив, що концепція «житла» за змістом статті 8 Конвенції не обмежена житлом, яке зайняте на законних підставах або встановленим у законному порядку. «Житло» - це автономна концепція, що не залежить від класифікації у національному праві. То чи є місце конкретного проживання «житлом», що б спричинило захист на підставі пункту 1 статті 8 Конвенції, залежить від фактичних обставин справи, а саме - від наявності достатніх триваючих зв`язків з конкретним місцем проживання (рішення ЄСПЛ у справі «Баклі проти Сполученого Королівства» від 11 січня 1995 року, пункт 63).

Таким чином, тривалий час проживання особи в житлі, незалежно від його правового режиму, є достатньою підставою для того, щоб вважати відповідне житло належним такій особі в розумінні статті 8 Конвенції.

Принцип пропорційності у розумінні ЄСПЛ полягає в оцінці справедливої рівноваги (балансу) між інтересами держави (суспільства), пов`язаними з втручанням у право людини на повагу до житла, й інтересами особи, яка зазнає негативних наслідків від цього втручання. Пошук такого балансу не означає обов`язкового досягнення соціальної справедливості у кожній конкретній справі, а передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між легітимною метою, досягнення якої передбачається, та засобами, які використовуються для її досягнення. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа внаслідок втручання в її право на повагу до житла несе надмірний тягар. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були би менш обтяжливими для прав і свобод цієї особи, оскільки обмеження її прав не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для досягнення вказаної мети.

При вирішенні спору судом враховуюється що позивачка правомірно вселилась до займаної квартири та несе витрати з її утримання, фактично виконуючи обов`язки квартиронаймача. Відсутність у неї іншого житла свідчить про те, що вона має достатні та триваючі зв`язки з конкретним місцем проживання, а зазначене житлове приміщення в цілому є її «житлом» у розумінні статті 8 Конвенції.

При цьому єдиною підставою для неможливості укласти договір найму та закріпити правовідносини які склались між сторонами є відсутність у позивача ордеру, тому суд дійшов до висновку про наявність підстав для зобов`язання Виконавчого комітету Вінницької міської ради винести рішення про укладення з нею договір найму на кімнату АДРЕСА_1 .

Беручи до уваги клопотання позивача, суд вважає за можливе судові витрати залишити за нею.

На підставі викладеного та керуючись статтями 4, 7, 12, 13, 81, 89, 141, 244, 263, 273 ЦПК України суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Вінницької міської ради, треті особи без самостійних вимог щодо предмета спору: на стороні позивача ОСОБА_4 , на стороні відповідача міське комунальне підприємство «Управляюча компанія Київська» Департаменту житлового господарства Вінницької міської ради про зобов`язання винести рішення про укладення договору найму - задовольнити.

Зобов`язати Виконавчий комітет Вінницької міської ради винести рішення про укладення з ОСОБА_1 договір найму на кімнату АДРЕСА_1 .

Судові витрати залишити за позивачем.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 .

Відповідач Виконавчий комітет Вінницької міської ради, адреса: вул. Соборна, 59, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 03084813.

Третя особа міське комунальне підприємство «Управляюча компанія Київська» Департаменту житлового господарства Вінницької міської ради, адреса: вул. Станіславського, 5, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13342297.

Третя особа ОСОБА_4 , адреса: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення суду складено 25.05.2021.

Суддя: