
Провадження № 2-7512/21
Справа № 760/10892/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.05.2021 м. Київ
Солом`янський районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді - Зуєвич Л.Л.,
за участю: секретаря судового засідання - Кушніра Р.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 /далі - ОСОБА_1 / (паспорт республіки Вірменії: НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ; адреса листування: АДРЕСА_2 ) до ОСОБА_2 /далі - ОСОБА_2 / (РНОКПП: НОМЕР_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ; адреса листування: АДРЕСА_3 ), зацікавлена особа: Херсонський міський відділ реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонський області /далі - Херсонський міський відділ реєстрації актів цивільного стану/ (код ЄДРПОУ: 04060246; адреса: 73025, м. Херсон, вул. Торгова, буд. 24) про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території,
В С Т А Н О В И В:
Рух справи
13.04.2021 в порядку ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» до Київського апеляційного суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про зміну територіальної підсудності справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання батьківства та встановлення факту народження дитини жіночої статі ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) на території м. Євпаторія, АР Крим, у громадянина України ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та громадянки Вірменії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Ухвалою від 15.04.2021 Київського апеляційного суду підсудність цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання батьківства та встановлення факту народження дитини визначено Солом`янському районному суду міста Києва.
Справа направлена супровідним листом Київського апеляційного суду від 21.04.2021 та надійшла до Солом`янського районного суду міста Києва 23.04.2021.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.04.2021 для розгляду зазначеної позовної заяви визначено суддю Зуєвич Л.Л.
Ухвалою Солом`янського районного суду міста Києва від 28.04.2021 вказану заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду. Розгляд справи вирішено здійснювати в порядку окремого провадження. Призначено у справі судове засідання на 17.05.2021.
Обґрунтування заяви
Заява ОСОБА_1 обґрунтована тим, що встановлення факту народження дитини необхідно для реєстрації народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану України та в подальшому реалізації прав дитини, пов`язаних з набуттям статусу громадянина України.
Щодо явки учасників провадження у судове засідання
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відповідно до ст. 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» про дату, час і місце судового засідання у справі повідомлялися через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке було розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.
Таким чином, учасники судового процесу повідомлені про час розгляду справи належним чином.
Представник заінтересованої особи - Херсонського міського відділу реєстрації актів цивільного стану в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи відповідний орган повідомлений належним чином (в порядку, визначеному ч. 9 ст. 128 Цивільного процесуального кодексу України /далі - ЦПК України/), причини неявки суду не повідомив.
Враховуючи положення ч. 2 ст. 317 ЦПК України, згідно якої справи про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду, суд вважає за можливе проводити розгляд справи за наявними матеріалами.
З урахуванням приписів ч. 2 ст. 247 ЦПК України враховуючи неявку в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Встановлені судом обставини справи
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
19.11.2015 у м. Євпаторія АР Крим від матері ОСОБА_1 (громадянка Вірменії, ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та батька ОСОБА_2 (громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) народилася дівчинка - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 08.12.2015 серії НОМЕР_3 , виданим «Євпаторійським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції АР Крим».
Місцем народження дитини є м. Євпаторія (АР Крим, Україна), що є містом, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Згідно з свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_4 від 04.04.2015, виданим «Євпаторійським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції АР Крим» ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебувають у шлюбі (актовий запис № 213).
На заяву представника заявника, подану для державної реєстрації народження дитини, Південним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Одеса) надано відмову у проведенні державної реєстрації народження від 23.01.2020 № 175-23/Ф18, з посиланням на ст. 9 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014, оскільки надані заявником документи, свідчать, що вони видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Мотиви суду
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Наказом Міністерства юстиції України від 17.06.2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» наказано тимчасово призупинити проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно з додатком 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення».
Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.
Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно з ст. 18 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно з ст. 4 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Згідно зі ст. 13 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження.
За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Разом з тим, суд враховує, що ч. 4 ст. 263 ЦПК України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
В постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 22.10.2018 у справі № 235/2357/17 викладено правову позицію згідно з якою документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
За змістом ч. 4 ст. 10 ЦПК України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.
В рішенні ЄСПЛ від 10.05.2001 у справі «Cyprus v. Turkey» (заява № 25781/94) ЄСПЛ вказав, що «зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів далеке від абсолютного. Для людей, які проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним від влади de facto, включаючи й їхні суди; і саме в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які стосуються сказаного, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, зокрема і цим. Думати інакше означало б зовсім позбавити людей, які проживають на цій території, всіх їхніх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, це також означало б позбавити їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать (§ 96).»
Частиною 3 ст. 317 ЦПК України передбачено, що у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Разом з тим, суд бере до уваги, що заявник, який подав заяву про встановлення факту народження, перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 , що підтверджується в матеріалах справи копією свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_4 від 04.04.2015, виданим «Євпаторійським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції АР Крим» (актовий запис № 213).
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Сімейного кодексу України (далі - СК України) дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.
Заперечень від ОСОБА_2 щодо встановлення факту народження дитини ( ОСОБА_3 ) та свого батьківства щодо неї до суду не надійшло.
Як вбачається з Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 за № 719/4940 якщо державна реєстрація народження дитини проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження, дані про дату і місце народження дитини зазначають відповідно до рішення суду. У разі встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України підставою для внесення відомостей про батька дитини є відповідне рішення суду, яким встановлені такі дані. У разі відсутності в рішенні суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України даних про підстави запису відомостей про батька або в такому рішенні суду зазначено, що шлюб зареєстровано на тимчасово окупованій території України, відповідна графа актового запису не заповнюється. У графі «Для відміток» зазначаються, що відомості про батька внесені згідно з рішенням суду, дата та номер рішення.
Підсумки
З огляду на наведене, суд приходить висновку про можливість встановлення факту народження ІНФОРМАЦІЯ_3 дитини жіночої статі - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), місце народження: м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим, Україна.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 263-265, 273, 315-319, 430 ЦПК України, ст. 122 СК України, суд
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 (паспорт республіки Вірменії: НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ), зацікавлена особа: Херсонський міський відділ реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонський області (код ЄДРПОУ: 04060246; адреса: 73025, м. Херсон, вул. Торгова, буд. 24) про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території - задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_3 дитини жіночої статі - ОСОБА_3 , місце народження: м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим, Україна, матір`ю якої є громадянка Вірменії ОСОБА_1 (паспорт республіки Вірменії: НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ), батьком якої є громадянин України ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 ; адреса: АДРЕСА_1 ).
Допустити негайне виконання рішення (ч. 4 ст. 317 ЦПК України).
Рішення може бути оскаржено до безпосередньо (ч. 1 ст. 355 ЦПК України) або через відповідний суд (п. 15.5 розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України) до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 354 ЦПК України).
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду (ч. 2 ст. 354 ЦПК України).
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України (ч. 3 ст. 354 ЦПК України).
Оскарження рішення не зупиняє його виконання (абз. 2 ч. 4 ст. 317 ЦПК України).
Копію рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації народження особи (ч. 5 ст. 317 ЦПК України).
Суддя Л. Л. Зуєвич