Ухвала суду № 97182748, 25.05.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.05.2021
Номер справи
640/13699/21
Номер документу
97182748
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

25 травня 2021 року м. Київ № 640/13699/21

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кармазін О.А., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами

ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києвіпро визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд:

1) визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування до пільгового стажу періоди з 01.09.1971-13.08.1979, 14.08.1979- 20.09.1979, 21.09.1979-05.07.1980, 03.10.1980-23.07.1983, 01.03.1984-01.10.1984, 02.01.1985- 24.08.1987 в пільговому обчисленні ОСОБА_1 з врахуванням довідок про заробітну плату № 1528 від 09.09.2019, № 52 від 10.06.2004 починаючи з 03.03.2020;

2) зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві зарахувати ОСОБА_1 періоди стажу з 01.09.1971-13.08.1979, 14.08.1979-20.09.1979, 21.09.1979-05.07.1980, 03.10.1980-23.07.1983, 01.03.1984-01.10.1984, 02.01.1985-24.08.1987 в пільговому обчисленні з врахуванням довідок про заробітну плату № 1528 від 09.09.2019, № 52 від 10.06.2004 та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням положень статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства з 03.03.2020;

3) звернути до негайного виконання рішення суду в межах суми стягнення за один місяць.

Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Також, згідно з ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Відповідно до п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.

Натомість, під викладом обставин розуміється обґрунтування порушених прав та інтересів позивача оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача у сфері публічно-правових відносинах.

Так, у позовній заяві позивач просить суд, зокрема, зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії з урахуванням положень статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства з 03.03.2020.

Між тим, по-перше, в порушення вимог ч. 1, п.п. 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України позовна заява не містить викладу обставин та обґрунтування вказаної вимоги позивача.

По-друге, ні у позовній заяві, ні у прохальній частині позивач не конкретизує з урахуванням яких саме ? належними доплатами, надбавками та допомогами та відповідно до якого саме чинного законодавства ? позивач просить суд зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії з урахуванням положень статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці».

По-третє, виходячи з положень ч. 1 ст. 5 та ч. 2 ст. 245 КАС України передумовою застосування такого способу захисту прав, як заявлено позивачем, є визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, оскільки заявлений позивачем спосіб захисту може бути реалізований лише за умови попереднього визнання рішень, дій чи бездіяльності відповідача протиправними.

У зв`язку з чим позивачу слід визначитись з питанням щодо заявлених позовних вимог із зазначенням - які протиправні дії вчинені відповідачем, чи допущена протиправна бездіяльність або ж прийнято протиправне рішення, що є передумовою застосування заявленого позивачем способу захисту щодо вимоги про зобов`язання Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії з урахуванням положень статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства з 03.03.2020 та із зазначенням чітких та зрозумілих позовних вимог.

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

В порушення вимог вказаної норми позивачем не надано суду жодних доказів сплати судового збору, а також не надано документів, які б підтверджували підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Разом з тим, у пункті 1 прохальної частини позовної заяви позивачем заявлено клопотання про звільнення ОСОБА_1 від оплати судового збору повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат до винесення рішення по справі на підставі п. 3 ч. 8 Закону України «Про судовий збір».

Однак, суд звертає увагу позивача на те, що по-перше, позивач у своєму клопотанні не конкретизує, що саме позивач просить суд звільнити, відстрочити або розстрочити сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.

Відтак, позивачу у клопотанні слід конкретизувати, що саме позивач просить суд звільнити, відстрочити або розстрочити йому сплату судового збору до ухвалення рішення у справі.

По-друге, пільги щодо сплати судового збору встановлено статтею 5 Закону України «Про судовий збір».

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, зокрема, предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Разом з тим, позивачем не надано суду жодних доказів незадовільного його майнового стану

В той же час, з матеріалів справи видно, що позивачем заявлено 3 (три) вимоги немайнового характеру.

Так, згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Частиною 3 ст. 6 «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Відповідно до норм Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», установлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 01.01.2021 - 2270,00 грн.

Відтак, за звернення до суду з даним позовом позивачу слід або сплатити судовий збір у загальному розмірі 2724,00 грн. або, у відповідності до вимог ч. 2 ст. 79 та ч. 4 ст. 161 КАС України, позивачу слід надати докази, що позивач отримує пенсію у розмірі 1769,00 грн., а також надати докази незадовільного майнового стану позивача.

Також положеннями ст. 94 КАС України визначено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1 ст. 73 КАС України).

Згідно з ч. 1 ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

В той же час, суд звертає увагу позивача на те, що текст документу повинен містити інформацію, заради зафіксування якої було створено документ (п. 5.21 Національних стандартів України «Вимоги до оформлювання документів» ДСТУ 4163-2003). Відповідно до п. 4.1. цього стандарту, документ повинен містити (п. 20) - текст документа, який є головним елементом документу. Іншими словами, документ, що надається, повинен мати текст, який можливо дослідити та який несе певний зміст.

Більш того, навіть до правил ЄСПЛ встановлено певні вимоги до документів, зокрема, відповідно до Пояснювальної нотатки для осіб, які бажають звернутися до Європейського суду з прав людини, вимоги до поданих копій: текст повинен бути зрозумілим і читабельним; копії повинні бути повними (всього документу).

Так, суд зазначає, що надані позивачем до позовної заяви довідка від 22.12.2019 № 02/592, наказ від 03.10.1980 № 136/к, довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.12.2019 № 02/593, а також довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 15.06.2004 № 52 у такому вигляді, з яких взагалі неможливо у повному обсязі встановити зміст таких документів, заради фіксування інформації яких останні було створено, з огляду на що позивачу слід надати копії доданих до позовної заяви доказів у належному вигляді, з яких би можливо було встановити у повному обсязі зміст таких документів, заради фіксування інформації яких останні було створено.

Отже, наведене вище свідчить про недотримання вимог Кодексу адміністративного судочинства України та є недоліками позовної заяви, що в свою чергу створює перешкоди для вирішення питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання до суду (вул. Болбочана Петра, 8, корп. 1, блок А, м. Київ, 01601) протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху:

1) заяви/уточнення із викладом обставин та правовим обґрунтуванням вимоги позивача про зобов`язання Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії з урахуванням положень статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства з 03.03.2020, якій у відповідності до вимог ч. 1 ст. 5 та ч. 2 ст. 245 КАС України має передувати вимога про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень; із зазначенням чітких та зрозумілих позовних вимог зокрема, в частині вказаної вимоги, зокрема, з урахуванням яких саме ? належними доплатами та у якому розмірі ?, надбавками у якому розмірі ? та допомогами та у якому розмірі ? та відповідно до якого саме чинного законодавства ? позивач просить суд зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії з урахуванням положень статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці»;

2) оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 2724,00 грн. або, у відповідності до вимог ч. 2 ст. 79 та ч. 4 ст. 161 КАС України, позивачу слід надати докази, що позивач отримує пенсію у розмірі 1769,00 грн., а також докази незадовільного майнового стану позивача та у клопотанні конкретизувати, що саме позивач просить суд: звільнити, відстрочити або розстрочити йому сплату судового збору до ухвалення рішення у справі;

3) доказів, які додані до позовної заяви, зокрема довідки від 22.12.2019 № 02/592, наказу від 03.10.1980 № 136/к, довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.12.2019 № 02/593, а також довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 15.06.2004 № 52, у такому вигляді, з яких можливо у повному обсязі встановити зміст таких документів, заради фіксування інформації яких останні було створено.

Керуючись статтями 160-162, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

У Х В А Л И В:

1. Позовну заяву залишити без руху.

2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків - протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

3. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини третьої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.

Відповідно до положень ст. 169 та ч. 1 ст. 294 КАС України ухвала про залишення позову без руху не оскаржується.

Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Суддя О.А. Кармазін